İlkokul 2.sınıf onluk birlik kavrama oyunu

İlkokul 2.sınıf onluk birlik kavrama oyunu dosyası 01-03-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama İlkokul 2.sınıf onluk birlik kavrama oyunu
Kategori 2. Sınıf Matematik
Gönderen kirdarali
Eklenme Tarihi 01-03-2018
Boyut 8.69 K
İndirme 11

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Onluk-Birlik,Basamak Oyunu


4 kişilik gruplar oluşturulur..
Tahta 4 eş parçaya dikine bölünür.. Her bölüme üste onluk altına onlar basamağı ve birlik altına birler basamağı yazılır.. tahtanın önüne 2 sıra konulur.. Sıra tebeşir ile ortadan boyuna çizlir.. öğretmen masasına veya ayrıca bir sıraya onluklardan ve birliklerden oluşan çubuklar konulur..4lü grup öğrencilerin bulacağı sayılar tahtaya bölümlerin üstüne yazılır.. Her öğrenci kendi bölümündeki sayıyı oluşturacak şekilde çubuklardan alıp onlar ve birler basamağının önüne yerleştirir.. Doğru yapıp yapmadıkları sınıfla beraber bulunur.. her bulan öğrenci grubuna 10 puan kazandırır.. Eşitlik durumunda gruplar tekrar yarıştırılır..
Bu yöntemle bir derste hem onluk birlikleri hem basamakları kavrarlar.. Çalışma kitabı eve ödev de verilebilir.. Arta kalan haftalık ders saatlerimizde onluk-birlik ve basamaklarla ilgili bol bol problem çözebiliriz..
Onluk-birlik basamak oyununu başka 2 şeklide de düşündüm de yukarda yazdığım daha pratik geldi bana.. Uygulamak isteyenler için diğer oyun kurgularım
- Onluk ve birlikler için karton kutulardan yaralanılması.. Materyal olarak her poşete bir nohut ve onluklar için 10 nohut konarak onluk ve birlik poşetler oluşturulması.. Bu poşetlerden istenen sayı kadar öğrencinin kutulara yerleştirmesi.. Grupça oynanması..
VEYA
-Onluk ve birliklerin altına Duvara veya uygun bir yere çiviler çakılarak poşetlerin bu çivilere öğrencilere söylenen sayı kadar onluk ve birlik asılması..

 

www.