7.sınıf teknoloji tasarım temel tasarım elemanları ve ilkeleri sunu

7.sınıf teknoloji tasarım temel tasarım elemanları ve ilkeleri sunu dosyası 09-04-2018 tarihinde İlköğretim-7 kategorisinin.
Açıklama 7.sınıf teknoloji tasarım temel tasarım elemanları ve ilkeleri sunu
Kategori 7. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen hüseyin02
Eklenme Tarihi 09-04-2018
Boyut 5.06 M
İndirme 1308

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
3 / 5 (toplam 69 oy)

Slaytlar
Slayt numarası 1

Teknoloji ve tasarım Dersi. Gökhan ACARTeknoloji ve Tasarım Öğretmeni

Slayt numarası 2

Temel Tasarım Sanat Tasarım ve İletişim Elemanları{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}* Aralık * Nokta* Oran * Biçim* Yazı* DEĞER* Çizgi* Renk* Doku* Işık/Gölge* Yön

Slayt numarası 3

Aralık* İki şeyin arasındaki açıklık, ara, mesafe.* Uygun elverişli durum, fırsat.* Evin iki bölümü ya da iki oda arasındaki dar geçit, seçenek, koridor.

Slayt numarası 4

Nokta* Görsel anlatımın temel öğrelerinden biridir* Objektif tanımı ile yer belirleyici bir işarettir.* Noktanın yüzey üzerinde sayıları arttıkça etkileri de değişik olur.

Slayt numarası 5

Oran* Tasarımda nesnelerin birbiriyle olan ilişkisine denir.* Örneğin cisimler çizilirken ya da resimleri yapılırken ya kendi üzerinde bulunan parçalar birbiriyle kıyaslanır ya da yakınında bulunan diğer cisimlerle kıyaslanarak birbirine göre oranları (büyüklük-küçüklük) tespit edilir.

Slayt numarası 6

Biçim* Dış görünüş, şekil; sanat ve yazın yapıtlarında dış görünüş, form.* Yakışık olan şekil, uygun şekil, tarz.* Herhangi bir şeyin benzeri; koşulların kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil.

Slayt numarası 7

YazıBelirli bir yapısal düzeyde, dile dair görsel işaretlerin kullanıldığı bir tür iletişim aracı.

Slayt numarası 8

Çizgi* Göz nesneyi görürken el çizgiyi gerçekleştirir.* Çizgiyi tanımlayacak olursak; bir noktanın verilen doğrultudaki uzantısı çizgidir.

Slayt numarası 9

Renk* Işığın nesnelere çarpıktan sonra yansıyarak görme duyumuza bıraktığı etkidir.* İnsanlar üzerinde sıcak renkler uyarıcı, soğuk renkler ise gevşetici dinlendirici etki uyandırır.

Slayt numarası 10

Renk* Sıcak renk grubu sarı, kırmızı ve turuncu renklerden, soğuk renk grubu ise yeşil, mavi ve mor renklerden oluşur. * Doğada karışıksız bulunan üç ana renk yani sarı, kırmızı ve mavinin birbiri ile karışmaları sonucunda üç ara renk oluşur. * Bu ara renkler; turuncu, mor ve yeşildir. * Renk, tasarımda dikkati dürtükler. * İzleyen üzerinde güçlü, duygusal ve psikolojik etkileri vardır.

Slayt numarası 11

Doku* Tüm görsel nesnelerin karakteristik birer dış yapıları vardır.* Nesne ve varlıkların dış yapı özellikleri ve bunların objektif etkileri dokuyu oluşturur.

Slayt numarası 12

Işık Gölge* Işığı gölge ile düşünmek gerekir, her ışık kaynağı bir gölge yaratır.* Işığın kaynağı da önemlidir, yön değiştikçe gölgelerde yön değiştirirler.* Işık gölge oyunları ile canlı, dinamik bir kompozisyon oluşturulabilir.

Slayt numarası 13

Yön* Belli bir noktaya göre olan yer, taraf; tutulacak, izlenecek yol, görüş, davranış biçimidir.* Bir şeyin belli bir noktaya baktığı yan.

Slayt numarası 14

DEĞERIşığın bir özelliğidir. Parlaklık veya ton olarak da adlandırılır. Görece parlaklık veya karanlık şeklinde de ifade edilir. Değer kontrastı ışık ve karanlık arasındaki varyasyon derecesine referans vermektedir. En yüksek değer karşıtlığı sadece siyah ve beyaz kullanılarak elde edilir. Değer bir şekle hacim eklemek için sıkça kullanılır. Bir dairede kademeli tonlandırma onu bir küre gibi gösterebilir. Değer alan illüzyonu yaratmak için de kullanılır. Değer vurgu ekleyebilir; yüksek kontrast alanları düşük kontrast alanlarında belirginleşir. Değer duyguları veya ruh halini uyarabilir. Düşük değer karşıtlığı sessiz ve sakin hissettiren ince ve ölçülü bir etki yaratır. Yüksek değer karşıtlığı heyecan ve çatışma duygularını uyandırır.

Slayt numarası 15

Tasarım İlkeleri{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}HARMONİORANDENGERİTİMVURGUBÜTÜNLÜKÇEŞİTLİLİK

Slayt numarası 16

HARMONİ* Bir Bütünün Parçaları arasındaki uygunluktur.* tasarım elemanlarındaki uyumlu, dengeli ve düzenli dağılım ile tasarımın her noktasında bütünlükte bir dikkat oluşturur. * Kullanıcıda akış veya eylem hissi uyandırır. (Bir giysideki kumaşın modele, düğmenin kumaşın dokusuna, rengine uygun olması).

Slayt numarası 17

Oran* Bir parçanın diğer parçalarla ve bütünle olan ilişkisi, tasarımdaki elementlerin boyut çerçevesinde birbirleri ile olan ilişkisidir.* Estetik görünüme katkısı büyüktür.* Doğadaki bütün varlıklar estetik bir orana sahiptir.(Bir binadaki pencerelerin sayısı, büyüklüğü.)Bu Fotoğraf, yazan: Bilinmeyen Yazar, CC BY-SA ile lisanslanmıştır

Slayt numarası 18

Denge *Denge hali parçaların bütün içindeki kararlılığın gösterilebilmesi için eşit olarak dağılımının sağlanmasıdır.* Bütünü oluşturan parçalar arasında renk, yön, biçim, oran bütünlüğü olmalıdır.

Slayt numarası 19

Ritim* Bütün içindeki parçaların, renk, çizgi, şekil, doku veya desen gibi elemanlarla birlikte sağladığı uyumlu tekrarlardır.(Müzik, gece-gündüz, kalp atışı, saat tik takları vs.)* Bu ritmik etki farklı veya zıt eleman kullanımıyla da sağlanabilir.

Slayt numarası 20

VURGU* Tasarımda göz alıcı olan odak noktasıdır. Bu da renk, şekil, form veya diğer elemanlarla sağlanabilir.* Boyut, yerleşim, şekil, renk veya çizgilerin kullanımıyla vurgulanacak kısım daha etkili sunulur.* Düz bir kıyafet üzerine takılan kolye veya bir metinde gösterilen koyu bölüm dikkati oraya çeker.

Slayt numarası 21

Bütünlük* Bir tasarımı oluşturan bütün parçalarda aradığımız bütünsel uyumdur.* Elemanlar arasındaki uyumda kendine has bir uslüp vardır. * Kullanılan bu dil, renk, çizgi, malzeme veya doku gibi elemanların tutarlı ve dengeli kullanımı ile elde edilebilir. * Klasik mobilyaların bulunduğu bir odada klasik perdeler olmalıdır. Bu Fotoğraf, yazan: Bilinmeyen Yazar, CC BY-NC-SA ile lisanslanmıştır

Slayt numarası 22

Çeşitlilik* Değişiklik ve zıtlıkları içeren tasarım ilkesidir.* Çeşitlilik, tasarımın farklı durum, form, şekil, farklılık, vurgu, farklı boyut ve oranlarındaki kalite veya durumdur.

Slayt numarası 23

Son. Artık Temel Tasarımı Biliyorsunuz. Gökhan ACARTeknoloji ve Tasarım Öğretmeni