6.sınıf din kültürü gıybet ve iftira sunusu

6.sınıf din kültürü gıybet ve iftira sunusu dosyası 16-03-2018 tarihinde İlköğretim-6 kategorisinin.
Açıklama 6.sınıf din kültürü gıybet ve iftira sunusu
Kategori 6. Sınıf Dil ve Anlatım
Gönderen whiteeagle
Eklenme Tarihi 16-03-2018
Boyut 392.81 K
İndirme 3

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Slaytlar
Slayt numarası 1

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ PERFORMANS GÖREVİ KONU: GIYBET VE İFTİRAHAZIRLAYANLAR : BEYZA NUR AKKIR İREM NUR ARSLANwww.sorubak.com  

Slayt numarası 2

GIYBET NEDİR? Gıybet, bir kimsenin yüzüne karşı söylendiği takdirde üzüleceği eksik ve ayıp taraflarını arkasından konuşmak demektir. Bizlerin çoğunlukla dedikodu ya da çekiştirmek olarak tanımladığımız gıybet aslında dinimizin yasakladığı bir davranıştır.

Slayt numarası 3

Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah “Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. (Hucurat 12) “ buyurmuştur. Çünkü gıybetin bireye ve topluma zararı vardır.

Slayt numarası 4

Slayt numarası 5

Çekiştirme ,başkalarında yanlışlık ve eksiklikler arama alışkanlığıdır. İnsanların vücutlarında, elbiselerinde ve diğer özelliklerindeki eksiklerin alay konusu yapılmasıdır. Bazı insanlar kendilerinde bulunan kusurlara bakmadan başkalarının yanlış ve eksikliklerini araştırmayı alışkanlık edinirler. Böyle insanlar özel yaşamlarında başarılı olamazlar. Çünkü gıybet, insanı diğer insanların gözünde küçük düşürür, insanlar arasındaki sevgi ve saygı ortamını bozar ve toplumdaki güveni zedeler.

Slayt numarası 6

Gıybet, büyük bir ahlaksızlıktır. Zararı sadece gıybet yapana dokunmaz, bütün toplumu etkiler. Küskünlüklere sebep olur. İnsanlar birbirine düşman olur. Gıybet edilenin arkasından söylenen sözler onu inciteceği gibi, bu sözleri işitenler de onun hakkında doğru ya da yalan olduğunu araştırmadan kötü bir kanıya sahip olacaklardır. Böylece zincirleme olarak toplumda kötü izlenim yaygınlaşacaktır. Kafalar karışacak ve insanların birbirlerine olan bağlılıkları azalacaktır. İnsanlar diğer kardeşlerinin iyiliklerini anlatmalı , kötü alışkanlıklarını görmemeye çalışmalıdır.

Slayt numarası 7

Slayt numarası 8

Yeter artık kadın! Komşu yuvadaki herşeyi anlattın. Gıybet etmeyi bırak artık.

Slayt numarası 9

Slayt numarası 10

İFTİRA NEDİR? İftira,bir suçu veya kötü bir davranışı,kasıtlı olarak bir başkasının üzerine atmaktır. Halk arasında buna kara çalma da denir.İftira insanlıkla bağdaşmayan çirkin bir huydur.

Slayt numarası 11

İftiranın pek çok zararı vardır. İftira bir kimsenin onur ve saygınlığıyla oynamaktır.İftira atılan kişiye karşı güvensizlik oluşur. İftira atılan kişi suçsuz yere hapse atılabilir. Bu da adaletin zarar görmesi demektir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü teâlâ onu Cehenneme sokar [Ebu Davud]

Slayt numarası 12

Kur’an da Yüce Allah “Kim kasıtlı veya kasıtsız bir günah kazanır da onu bir suçsuzun üzerine atarsa büyük bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmiş olur.(Nisa Suresi 112. Ayet) Beş günah vardır ki, keffâreti yoktur. Bunlar; Allâh'a şirk koşmak, bi-gayri hakkın adam öldürmek, mümine bühtan ve iftira etmek, muharebe günü kaçmak ve yalan yere yemin ile hakkı iptal etmek.

Slayt numarası 13

İftira olan toplumda sevgi, saygı, huzur ve güven ortamı kalmaz. İftira ,kin ve düşmanlıkların yaygınlaşmasına neden olur. Bu nedenle dinimiz iftirayı kesin bir dille yasaklamıştır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Yalan söylemek ve iftira etmek haramdır, sakınmak lazımdır Bu iki fenalık, her dinde de haram idi Cezaları çok ağırdır (C3, m34)

Slayt numarası 14

Slayt numarası 15

BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER