5.Sınıf Türkçe-OKUMA KİTAPLARIM Adlı Metnin Günlük Ders Planı

5.Sınıf Türkçe-OKUMA KİTAPLARIM Adlı Metnin Günlük Ders Planı dosyası 03-06-2019 tarihinde İlköğretim-5 kategorisinin.
Açıklama 5.Sınıf Türkçe-OKUMA KİTAPLARIM Adlı Metnin Günlük Ders Planı
Kategori 5. Sınıf Hayat Bilgisi
Gönderen saffet66
Eklenme Tarihi 03-06-2019
Boyut 1.21 M
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

BÖLÜM I                  DERS PLANI                                           5 Mart  - 9 Mart 2018

Dersin adı

TÜRKÇE

Sınıf

5

Temanın Adı/Metnin Adı

OKUMA KÜLTÜRÜ/ OKUMA KİTAPLARIM

 

 

 

 

 

Konu

  • Noktalama İşaretleri
  • Başlık
  • Kök ve eklerin özellikleri
  • Sebep - sonuç cümleleri
  • Amaç - sonuç cümleleri
  • Koşul cümleleri
  • Hikaye edici metinlerin özellikleri
  • Ana fikir
  • Konu
  • Atasözleri
  • Deyimler
  • Özdeyişler
  • Benzetme
  • Yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar
  • Büyük harflerin kullanımı

Önerilen Süre

40+40+40+40+40+40(6 ders saati)

 

BÖLÜM II

 

 

 

 

 

 

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMA

Akıcı Okuma

T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur.

T.5.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur.

T.5.3.3. Farklı yazı karakterleri ile yazılmış yazıları okur.

T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır.

Söz Varlığı

T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder.

T.5.3.8. Kelimelerin zıt anlamlılarını bulur

Anlama

T.5.3.11. Yapım ekinin işlevlerini açıklar.

T.5.3.12. Metin türlerini ayırt eder.

T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler.

T.5.3.16. Metindeki hikâye unsurlarını belirler.

T.5.3.18. Metinle ilgili sorular sorar.

T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir.

T.5.3.22. Görsellerle ilgili soruları cevaplar.

T.5.3.23. Metinde önemli noktaların vurgulanış biçimlerini kavrar.

 

T.5.3.32. Metindeki söz sanatlarını tespit eder.

 

KONUŞMA

T.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar.

T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular.

T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır.  

T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.

 

 

 

YAZMA

T.5.4.3. Hikâye edici metin yazar.

T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular.

T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır.

T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır.

T.5.4.8. Sayıları doğru yazar.

T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler.

T.5.4.12. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

 

.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Kök, ek, sebep-sonuç, amaç-sonuç, şart cümlesi özdeyişler, atasözleri, deyimler, sayıların yazımı, hikaye edici metinler…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):

 

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap,  anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen   * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, kitaplarla ilgili dergi ve gazete kupürleri…

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

 

  Dikkati Çekme

Neden kitap okuyorsunuz?

Kitap okumak hastalıkları önleyebilir mi?

Daha önceki sınıflarda okuduğunuz ders kitaplarını saklıyor musunuz? O kitapları bugün gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

Eski ders kitaplarındaki okuma parçalarına dair aklınızda kalanları anlatınız.

  Güdüleme

Bu dersimizde 164 ve 165.sayfadaki “OKUMA KİTAPLARIM” adlı metni işleyeceğiz. Okuma olayı bir uzun yolculuktur; beşikle başlar, mezarla biter. Okuma iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister. Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış. Her arayış içinde bulma heyecanını barındırır. Bulursunuz, ikinci, üçüncü... Arayışlar başlar. Umut ve heyecan, okumanın ayrılmaz iki vasfıdır. Okuma insanlığın şartıdır. Okumak ruhu yüceltir ve insanlar size daha fazla değer verir. Cahillikten kurtulmanın yolu kitapları okumaktan geçer. Haydi bugünden sonra bir karar alalım…

  Gözden Geçirme

Yüzyılların deneme ve araştırma ürünlerinden yararlanmak, uygar ve kültürlü bir insan olmak için çok okumalıyız.

  Derse Geçiş

 

 

Metin ile ilgili diğer dokümanları aşağıdaki facebook sayfasından indirebilirsiniz.

 

 “Kitap Konulu Güzel Bir Animasyon”video

“Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanabilirim?”video

“Zinciri Kırma”video

“Okumak Neden önemlidir?”video

“Kitap Okuma Tarifi”video-Öğretmenlere

“Kitap Okuma Oranı”video

“Kitap Okuyor musunuz?”video

 

 

https://www.facebook.com/groups/1420704434673723/files/

 

  •  Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.
  • Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.

Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)

Ders kitabındaki görseller öğrenciler tarafından incelenecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek. Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak(Bu parçada ne anlatılmış olabilir?)

  • Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.
  • Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak.
  • Parça, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak.
  • Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin üzerine işaretlenecek

 

Tatil

Yemiş

Kendini alamamak

Palto

İmtihan

Dalıp gitmek

Ezber

Talih

Kavuşmak

Müjde

Yeter

Tomurcuk

 

 

 

 

 

  • Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.
  • Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.
  • Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.
  • 1.Etkinlik yapılacak.

 

İMTİHAN: Öğrencilerin veya bir işe girmek isteyenlerin bilgi derecesini anlamak için yapılan yoklama, test,sınav.
"Annem, derslerine çalışıp eylülde sınavları başarması gerektiğini hatırlatıyordu." - A. Kutlu

PALTO: Soğuk havalarda öbür giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysi
"Evlenirken ikimize de birer palto yapılmıştı." - A. Ağaoğlu

EZBER: Bir metni veya bir sözü eksiksiz tekrarlayabilecek biçimde akılda tutma
"Ezberi düşünmekten, söylediklerimizin anlamını düşünmezdik." - Ç. Altan

 

  • 2.Etkinlik yapılacak.

 


 

 

 

 

 

 

 

  • 3.Etkinlik yapılacak.

1. Yazar okuma kitaplarındaki resimleri nasıl betimliyor? Anlatınız.
Kış aylarına düşen parçalarda kış resimleri vardı. Sonra, o resimlerde yavaş yavaş dallar
tomurcuklanır, ağaçlar çiçek açar, paltolu çocuklar paltolarını çıkarmaya başlarlardı. 
Kısa pantolonları diz kapaklarını örtecek şekilde biraz geçen, saçları düzgünce taranmış,
güler yüzlü çocuk resimleri vardı. 

2. Ders kitaplarınızı aldığınızda siz de yazarın hissettiği gibi hissediyor musunuz? Niçin?
Hissettiklerine göre bu soru öğrenciler tarafından cevaplanacak.

3. Yazar gelecek derslerde okuyacağı okuma parçalarının resimlerine baktığında neler hayal etmektedir?
Yazar imtihanların başlayacağı günleri hayal etmektedir. Güzel bir mayıs günü imtihana girecek, şansına çıkan parçayı okuyacak, o okurken dışarda kuşlar ötüşecek, ağaçların yapraklarının sallandığı görülecek, satıcıların sesleri duyulacak, öğretmenleri okuduğu parça ile ilgili sorular soracak, yazar hemen cevap verecek, imtihan odasından uçarak çıkacaktı.

4. Yazar okuma kitaplarına niçin özlem duymaktadır? Açıklayınız.
Yazar okuma kitaplarını okurken duyduğu heyecanı, şimdi yaşayamadığı için kitaplarına özlem duymaktadır.

5. Sizin de yazar gibi okumayı özlediğiniz kitaplarınız var mı?
Okumayı özlediğiniz kitaba göre bu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

 

 

  • 4.Etkinlik yapılacak.
  1.  

resim -ler

kitap -lık

iyi –lik

  1. Yeni Anlam Kazanan Kelimeler:
    – paltolu
    – kitaplık
    – iyilik

Anlamı Değişmeyenler:

-resimler

 

  • 5.Etkinlik yapılacak.

Yazar okuma kitaplarından mevsimleri buluyor. Çiçeklerin açtığı, kelebeklerin uçuştuğu ilkbahar mevsimi, güneşi, günlerin ve tatilin yaşandığı yaz mevsimi, yağmurların yağdığı yaprakların döküldüğü sonbahar mevsimini, karın yağdığı çocukların kardan adam yaptığı kış mevsimini okuma kitaplarında buluyor.

 

  • 6.Etkinlik yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 7.Etkinlik yapılacak.

     Bu sözde anlatılmak istenen, her insanın ilgi alanları farklıdır. İnsanlar ilgi alanlarına girmeyen, sevmedikleri kitapları okumazlar. Eğer insanlar ilgi duyacakları kitapları bulurlarsa, bunları severek okurlar. Buradaki esas nokta kitap okumanın sevilip sevilmemesi değil, ilgi duyulan kitapların bulunup bulunmamasıdır.

 

  • 8.Etkinlik yapılacak(Metin oluşturma).
  • 9.Etkinlik yapılacak.

 

 

 

Dil Bilgisi

Neden-Sonuç (Sebep-Sonuç) Cümleleri

Bir eylemin hangi gerekçeyle veya hangi sebeple yapıldığını bildiren cümlelere neden-sonuç (sebep-sonuç) cümleleri denir. Bu cümlelerin yüklemine “niçin?” , “neden?” soruları sorulduğunda bu sorular cevapsız kalmaz. Neden-sonuç cümleleri iki bölümden oluşur: Birinci bölüm neden (sebep), ikinci bölüm ise sonuç bildirir. Genellikle “için, -den, -diğinden, ile” gibi ekler ve edatlar kullanılır.

Örnek

» Hasta olduğu için okula gelememiş.
Yukarıdaki cümlede yükleme “neden gelememiş?” sorusunu yönelttiğimizde “hasta olduğu için” cevabını alıyoruz. Yüklemin yapılış sebebi bildirildiği için bu cümle sebep-sonuç cümlesidir.

» Okulların açılmasıyla masraflar arttı.
» Seni uyandırmayalım diye radyoyu açmadık.

 

Amaç-Sonuç Cümleleri

Eylemin hangi amaca bağlı olarak gerçekleştiğinin belirtildiği cümlelere amaç-sonuç cümleleri denir.

 >  Amaç-sonuç cümleleri, eyleme sorulan “hangi amaçla?” sorusuna cevap verir.

 >  Bu tür cümlelerde de “için, diye, üzere” gibi edatlardan yararlanılır.

Örnek

» Sınavı kazanmak için çok çalışmış.
Yukarıdaki cümlede yükleme “hangi amaçla çalışmış?” sorusunu yönelttiğimizde “sınavı kazanmak için” cevabını alıyoruz. Yüklemin yapılış amacı bildirildiği için bu cümle amaç-sonuç cümlesidir.

» Bildiklerini anlatmak üzere karakola başvurdu.
» Kilo vereyim diye spor yapıyor.

 

Koşul-Sonuç Cümleleri

Bir olayın veya durumun gerçekleşmesinin, başka bir olayın veya duruma bağlı olduğunu belirten cümlelere koşul-sonuç (şart-sonuç) cümleleri denir. Bu tür cümlelerde birinci bölüm (yan yargı) koşul, ikinci bölüm ise o koşula bağlı olarak ortaya çıkan sonuçtur (temel yargı).

 >  Türkçede koşul anlamı asıl olarak “-se” şart ekiyle sağlanır. “ise”, “-ince”, “-dikçe”, “mi”, “ama”, “üzere”, “yeter ki” ile de koşul anlamı sağlanabilir.

Örnek

» Ödevini yaparsan  oyun oynayabilirsin.
Bu cümlede koyu renkle yazılmış bölüm, eylemin yapılabilmesinin bağlı olduğu koşulu belirtmektedir. (oyun oynayabilmesi hangi koşula bağlı? → ödevini yapmasına)

» Temiz bir dünya istiyorsan  yerlere çöp atma.

 

 

Diğer metnin hazırlık etkinliği verilecek.

(Kağıt, ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir? Kağıt nasıl üretilir?)

 

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

 

  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

  • Neden kitap okumalıyız?
  • Ayda kaç kitap okuyorsunuz?
  • Okumayan insanın özellikleri nelerdir?
  • Doğum günlerinizde size hediye olarak ne alınıyor?
  • Aşağıdaki cümleleri inceleyerek özelliklerini (amaç-sonuç, sebep-sonuç ve koşul cümleleri ) söyleyiniz.

Ödevini hazırlayabilmek için şehirdeki tüm müzeleri gezdi.

İfadesi alınmak üzere karakola götürüldü.

Yağmur yağınca maç iptal oldu.

Kavga etmemek için alttan alıyor.

Malzeme yetersizliğinden inşaat yarım kaldı.

Seni gördükçe onu hatırlıyorum.
 

 

 

 

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde amaç-sonuç ilişkisi vardır?

  •                    A) Dün akşam eve geldim
  •                    B) Çok çalıştığım için iyi not aldım.
  •                    C) Yaşlandığı için kulakları iyi duymuyor.
  •                    D) İlaç almak için eczaneye gitti.

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

 Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

 

 

 

BÖLÜM IV

Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

 

 

 

 

 

Türkçe Öğretmeni                                                                                                                                                                                                    tunghay@gmail.com 

 

                                                                                                                 Okul Müdürü  

 

                                                      OKUMANIN ÖNEMİ

 

İnsan bir kitabı okuduktan sonra eskisinden daha akıllı hareket edebilmeli, başkalarının sözüne aldanmadan her şeyi daha açık görmeye, daha derin hissetmeye başlamalıdır. Güzelliği daha çok anladım, daha nazik, daha neşeli, daha mutlu oldum diyebilmeli. Düşüncelerim gelişti, hayatı ve insanları daha iyi kavradım, yaşama gücüm, hayata karşı cesaretim daha da arttı diyebilmeli. O zaman okuma boşa gitmemiştir. Bunları söyleyemezseniz, siz de marangozluk kitabını okuyan, fakat boş sandıklar üzerinde çoluk çocuğu ile yemek yemeğe mahkûm olan adama benzersiniz.
       Kitap okurken rast gele, gevşek  ve yorgun bir kafa ile okuyorsanız kitabın size yararlı olması olanağı sağlayamıyorsunuzdur. Oysaki tüm  kuvvet makinemizi harekete geçirmedikçe iyi okumaya olanak yoktur. Bizden daha güçlü bir kafa, bize bir takım  fikirlerini telkin etmek istiyor. Biz, böyle okuyuşumuzla onları hazmettiğimizi sanıyoruz. İşte bu sanış bizi aldatmaktadır. Okumayı düşünce izlemedikçe bu okuma boşuna yapılmıştır. Emekler boşa gitmiştir.  Yıllar boşuna harcanmıştır. Eller boşu boşuna kitap yapraklarını çevirmiştir. Bu bir bakıma anlamsızlıktır.  
       Kitaplar solmayan çiçeklerdir. Büyük ün salmış hiçbir kitap yok ki en az iki defa okunmadıkça, okunmuş sayılabilsin. Büyük bir kitabı, büyük bir adamı dinler gibi kuvvetli bir düşünce ile okuyunuz. Satırlar üzerinde düşününüz. Aradan bir zaman geçtikten sonra tekrar okuyunuz. Ancak bundan sonradır ki kitap sizin kişiliğinize girer. Bir parça olur sizden... Hayatınızı, düşüncelerinizi etkiler. Herkes bol bol kitap okumalıdır.

 Yazarlar bir kitabı yazabilecek konuma gelebilmek için uzun yıllar birçok kitap okur, araştırmalar yapar ve de yaşadığı yıllar boyunca kazandığı tecrübe ve güçlü birikimlerle birlikte yazdığı birçok deneme yazılarından sonra yazar olur.

Yazar, yazılarını ortalama iki yıllık bir uğraştan sonra kitap haline getirir. Bizse bu kitaplara kitapçılardan satın alarak, ya da devletin bizlere sunduğu en güzel hizmet olan kütüphanelerde ulaşırız. Bilginin merkez bankaları olan kütüphanelerimiz bizlere karşılık istemeden bilgiler veren hazine kaynaklarıdır. Bizler bir kitabı anlayarak okuduğumuzda yazarın kitabı yazmaya harcadığı zaman ve yıllarca kazandığı tecrübe birikimine kitabı bir kaç saat içinde okuyarak ulaşırız. Bu da bize dünyanın en değerli şeyleri olan hayattan ve zamandan kazanmamızı sağlar. Kitaplar bize çağımızın en önemli unsurlarından olan DİLİMİZİ ve de ZAMANIMIZI en doğru bir şekilde kullanabilmemizi öğretir.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olangüvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır. Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içindeki eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır. 

Okuyarak Zaman Kazanmak

       Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır. Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile olacaktır. Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir. Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar, kitap okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.

 

Doğru Kitap Nasıl Seçilir?

Okuma alışkanlığı ile ilgili tüm bu ayrıntıların yanı sıra özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta, okunacak kitabın seçilmesinde özen gösterilmesidir. Bir yıl içerisinde basılan binlerce kitabın arasında elbette faydalı eserlerin yanı sıra kitap olarak değerlendirilemeyecek yayınlar da vardır. Tüm bu kitapların arasında okunacak doğru kitapları seçmek ise ancak kişileri doğru yönlendirmekle mümkündür. Öncelikle okunacak eserlerin okuyacak kişiye heyecan vermesi ve kişinin kitabı zevk alarak okuması önemlidir. Çünkü aksi özelliklere sahip kitaplar, kişileri şüpheci ve ümitsiz bir ruh haline sürükler. Karanlık ve iç karartıcı konuların anlatıldığı kitaplardan ise kaçınmak gerekir. Okuyan kişinin gelişmesinde faydalı olacak içeriklere sahip kitaplar, aynı zamanda kişileri vesveseden uzak tutar ve ümitsizliğe düşürmez. İyi bir zihne sahip olacakları için de doğru ile yanlışı çok daha kolay ve hızlı şekilde ayırt edebilirler. Ayrıca kolay anlaşılır ve samimi üsluptaki kitaplar, okuyan kişilerde çok daha hızlı etki uyandırır. Bu da her okuyan kişinin bilgileri kolay anlamasını ve öğrendiklerinin aklında kalmasını sağlar.
       Unutulmamalıdır ki; şeytanın oyunu olan zararlı akımlar insanlara her an telkin edilirken, karanlık ve iç karartıcı kitaplar okunması bu saptırıcı akımların işini kolaylaştıracaktır. Oysa asıl önemli olan bu zararlı akımların ve davranışların gerçek yüzlerini ortaya çıkaracak kitaplar okumak ve herkesi bu tarz kitapları okuması için teşvik etmektir. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan, şüpheli izahlara dayanan, yalan ve safsatalarla dolu olan yazılar elbette kişilerde olumsuz etkilere neden olur. Bu olumsuz etkiler ise ancak bilimsel gerçeklere dayanan, okuyan kişiyi yormayan, yalın anlatımlı ve kolay anlaşılabilen kitapların okunması ile engellenebilir.

 

 

                   OKUMANIN FAYDALARI  

 

 

1.   Gelecekte iyi bir konuşmacısı ve yazar olabilmemize yardımcı olur,

 

2.   Sözün rengini görmemizi, yeşilin sesini duymamızı, zamanı yakalamamızı,
  çağa ayak uydurmamızı sağlar,

 

3.   Uygar bir topluma kavuşmamızı, kimsenin yardımı olmadan kendi 
  ayaklarımızın   üzerinde insanca yaşayabilmemizi sağlar.

 

4.   Akıl ve fikir dünyamızı genişletmemizi, bilimin bize sunduğu imkanlardan en 
  iyi şekilde faydalanmamızı sağlar,

 

5.   İçinde bulunduğumuz karanlık denizinden çıkıp, ışığın sahillerinde dolaşmak 
  ve ışığın gölgesinde yaşamamızı sağlar,

 

6.   Yaratılış nedenimizi bilmemizi, dinimizi ve gerçek hayat kurallarını 
  öğrenmemizi sağlar,

 

7.   Kültürünüzü arttırır,

 

8.   Bilgili kişilerle doya doya sohbet edebilirsiniz,

 

9.   Hayata bakışınız değişir,

 

10. Hızlı konuşma ve kendinizi daha kolay ifade edebilme yeteneğiniz artar,

 

11. Okuduğumuzu anlama ve yorum yapma yeteneğimiz gelişir,

 

12. Her şeyden  önemlisi kitap okumanın verdiği huzuru içinizde hissedersiniz.

 

13. Üç boyutlu dünya dışında dördüncü boyutu, maddenin mana alemini 
 görmemizi, iyiliğe, doğruya, güzele ve gerçeğe ulaşmamızı sağlar,

 

14. Geleceğin öğretmeni, belki de bir başbakanı olabilmemizi  sağlar,  Çünkü 
  okuduğumuz sürece özgürüz ve bizler özgür  olduğumuz sürece hayatı daha 
  iyi yaşayabiliriz,

 

15.   Toplumdaki diğer insanlardan farkımız olur,

 

16.   İş hayatımızda, öğrencilik hayatımızda kısaca bütün yaşamımızda 
   başarılı olmamızı sağlar,

 

17.   Mümkün olduğunca temiz ve sağlıklı olmamızı sağlar,

 

18.   Ülkemizin kalkınarak daha ileriye gitmesine katkıda bulunmamızı sağlar,

 

19.   Herşeyi daha iyi anlamamızı, yorumlamamızı ve problemlerimizi 
  karşımızdakine daha iyi anlatarak kısa sürede çözümler bulmamızı 
  sağlar,

 

20.   Kitap okuma hayatı sevdirir,

 

21.   Kitap okuma düşünceleri olgunlaştırır. Okuma, düşünceyi besleyen, 
   geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir,

 

22.   Kitap okuma stresi azaltır,

 

23.   Kitap okuma zihni açar, hantallıktan kurtarır,

 

24.   Kitap okuma birçok şeyi güzel görmemizi sağlar,

 

25.   Kitap okuma bizi bir bilen yapar,

 

26.   Kitap okuyanın güvenilir bir çevresi oluşur,

 

27.   Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.

 

28.   Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.

 

29.   Dünyaya bakış açımızı değiştirir.

 

30.   Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.

 

31.   Hayal gücümüzü geliştirir.

 

32.   Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi 
   geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

 

      Yukarıda kitap okumanın sizlere getireceği yararlardan sadece birkaçını belirttik. Toplum olarak bizler kitap okumalı ve bizden küçüklere kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız ki, bugünün küçükleri büyüdüklerinde bu ülkenin bulunduğu durumu anlasınlar ve modern refah seviyesine ulaştırabilsinler.

      Okuma alışkanlığı sizi mezara kadar bırakmayacaktır. Siz çok zengin olabilirisiniz, çok güzel bir işiniz ve aileniz olabilir. Bunlar elinizden uçup gidebilir. Okumanın size kazandırdığı itibar, bilgi ise sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacaktır. Kitap okumanın en önemli faydası hiç kuşkusuz insanın kendini tanımasını sağlamasıdır. Okuyan insan hangi alanda başarılı olacağını, hangi alanın onun kişilik yapısına uygun olduğunu tespit edebilir. Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen ve Nobel Ödülü sahibi olan Einstein, üniversite mezunu değildi. Onu başarılı yapan okuma alışkanlığıydı. Kendimizi tanıyarak hayatta başarılı olabilmenin en önemli yolu okumaktır. Kitap okuma, düşünceleri olgunlaştırır. Çok kitap okuyalım, okuduğumuz kitapları iyi anlayalım. Kitaplar, bizi motive eder, hayata bağlar ve ufkumuzu açar. Düşünme, hedef belirleme, ileride büyüyünce yetenekli kişiler arasında yer alma imkânı verir. Eğer ülkemiz için bir kısım başarılı projeler geliştirip kendimizi ispatlamak istiyorsak bolca kitap okumalıyız. Çünkü önemli projeler üretmek, başarı ister, güç ister, gayret ister, bilgi ister. İnsan hayatta, önce kendine güven duymalı. Daima başarılı olma tutkusu ile yaşamalıdır. Çalışkan kişinin gündeminde başarısızlık yoktur. Bir insanın sahip olduğu görüş ve düşünceleri bilgi ve kültür düzeyi kadardır. Bizim ecdadımız daima büyük düşünmüş, büyük projelere imza atmıştır. Bizler de büyüklerimize özenerek daima kendimizi geliştirmeli ve onların bıraktığı projeleri tamamlamalıyız. İnsanın davranışlarındaki olgunlaşma, düşüncelerindeki güzellik kültürel birikimini ve bilgiyi yerli yerince kullanma becerisini gösterir. İşte insanı bu seviyeye getiren bir uygulama yeteneğidir. Bu yeteneğin oluşması ise sürekli ve düzenli okuma alışkanlığıyla mümkündür. Sonuç olarak insan, kitap okuma alışkanlığı kazanınca kendine güveni artar. Kitap okuyan insanların becerisi ve bilgisi artar.

İnsanların kişisel gelişimlerini tamamlamaları için güncel yaşamda belirli aktiviteler yapmaları gerekmektedir. Bu aktivitelerden sadece bir tanesi ise kitap okumaktır. Kitap okuyarak  ruhumuzun derinliklerindeki o çocuğu büyütebilir ve görüşlerimizi değiştirebiliriz.

Düz mantık olarak düşünürsek bir günde uyuma ihtiyacı dışında ortalama olarak 10 saat aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu 10 Saat içerisinde sadece 45 dakikalık dilimi kitap okumaya neden ayırmıyoruz acaba? Günde sadece 45 dakikamızı ayırarak kendimizi sorgulayabilir ve rahatlamış oluruz. Gelin kitap okumanın ileriki zamanlarda bize getireceği sonsuz yararlardan birazını düşünelim

 

Kitap Ne Sağlar?

        

         Çocuklar kitapla insanları tanıyıp değerlendirebilir. Roman ve hikâyelerin

akışı içinde insanların davranışlarını tanır. Buradan hareketle, hangi

davranışa sahip insanlarla dost olunacağını ve hangi davranışlardan da uzak durulacağını sezer hale gelirler. 

         Hayatla alâkalı problemleri ve onların çözümlerini kitaptan okuyan çocuk,

kendi hayatında benzer problemle karşılaştığında ben bunun çözümünü

biliyorum der.

         Kitap insana hayal kurmayı; insanları, tabiatı, canlıları sevmeyi öğretir,

         İcatlara ve teknolojiye merak uyandırır, araştırma yapmaya sevk ederler

         İnsana, kâinattaki yerini ve görevini bildirir,

         Doğayı öğretir,

         Kelime hazinenizi genişletir,

         Yalan söylemenin kötülüğünü, hırsızlığın, kavga ve savaşın çirkinliğini

           öğretir,

         İnsanları sevmeyi ve saymayı öğretir,

         Karşılıksız iyilik yapmayı öğretir,

         Cesaretli, azimli, alçak gönüllü olmayı öğretir,

         Kendimize hedef koymamızı sağlar,

         Fikir üretmemizi sağlar,

         Düşündüğünü ifade edebilme yeteneği kazandırır,

         Başarılı olmak için çalışmak gerektiği gerçeğini öğretir.

        

       

        Okuma, çocuğun iletişim kabiliyetlerine önemli katkılarda bulunmaktadır. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişmesi sağlıklı olmaktadır. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artar. Günümüz bilgi ve iletişim toplumunda kendini iyi ifade eden kişilerin başarılı olduğunu vurgulamak gerekir. Düzenli okuma çocukların kolay öğrenme ve doğru hüküm verme kabiliyetlerini arttırır. Kitapların kazandırdığı zihin gücü; öğrenme, sorgulama ve karar verme süreçlerine önemli ölçüde etki ederek kişinin muhakeme gücünü arttırır. Kitap okuma esnasında beyin aktif olarak çalışır. Bu durumda birçok yürütücü fonksiyon (zihnî bilgi işleme ve hafızaya alma süreci) aktif olarak kullanılır. Okumanın sonucu olarak çocukta dikkat, anlama ve anlamlandırma, gördüklerini fark etme gibi birçok zekâ fonksiyonu olumlu yönde gelişmektedir. Amerikalı ünlü yazar Alvin Toffler"21. Yüzyılın cahilleri, okuma-yazma bilmeyenler değil; okumayanlar, öğrendikleri yanlış bilgileri değiştiremeyenler ve yeniden öğrenemeyenler olacaktır" diyerek okuma yazma bilmesine rağmen okumayan günümüz insanını cahil olarak değerlendirmektedir. Bu görüşünde de haklıdır.
        Yine Amerikalı edebiyatçı Ursula Kroeber Le Guin Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir diyerek cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi araçlardan doğru olup olmadığı belli olmayan bilgilerle yetişen günümüz insanına önemli bir uyarı yapmaktadır.

 

 

    Kitap Güzel Bir Hediyedir

    Kitaplar, güncel bilgilere sahip olmak için okunması gereken dergi ve gazetelerden ayıran en önemli özellikleri kalıcılığı ve her zaman başvurulacak bir kaynak olmalarıdır. Dergi ve gazetelere oranla çok daha detaylı bilgiler içeren kitap, doğru seçim yapıldığında okunduğu her dönem yarar sağlayacak bir kaynaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra eliniz kütüphanenizdeki tozlu raflara gidiyor ve kitap alıp okumak içinizden geliyorsa dünyada şuan sizden mutlu insan yoktur diye düşünmelisiniz. Unutmayın ki En Büyük düşman, cahil dosttur Okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan en önemli etkenlerden biridir.

 

Kitap okumayla ilgili ilginç istatistikler

1. Okumak, çocukların kültürel gelişimlerini tamamlamaları ve bilgi çağını yakalamaları için hava gibi, su gibi, yemek gibi günlük hayatlarının bir parçası olmalıdır.

2. Maalesef Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235. Sırada yer almaktadır.

3. Türk çocukları kitap okuma konusunda çoğu Afrika Ülkelerinin gerisinde kalmış durumdadır. Japonya’da toplumun % 14 ü, Amerika’da % 12 si, İngiltere’de ve Fransa’da %21i düzenli kitap okurken Türkiye ‘de yalnız 10.000 kişide 1 kişi düzenli kitap okuyor.

4. Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken,73 milyon nüfuslu Türkiye’de bu rakam 2-3 bin civarında kalıyor.

 5. Türkiye’de 1 kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor dünya. Ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

6. Dünya’da ki en iyi 500 üniversite sıralamasında Türkiye ‘de ki üniversiteler yine en son sıralarda yer almaktadır.

7. Kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçika ve Avusturyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye’de bir kişi kitabı yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.

8. ABD ‘ de yılda 72 bin adet konusu farklı kitap basılırken (72 bin farklı model gibi), Rusya’da 58 bin . Japonya’da 27 bin, Türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor.

9. İngiltere’de ortalama bir gazete olan günlük The Sun gazetesi Türkiye’deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor.

10. Dünyada çocuklara özel günlerde kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140. Sırada yer almaktadır.

11. Türkiye’deki kahvehane ve kütüphane sayılarının kıyaslaması şöyledir; Kütüphane sayısı: 1.412-Kahvehane sayısı: 570.000-Buna göre 49.000 kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşmektedir.

12. Japonya’nın %14 ü sürekli kitap okumaktadır. Abd nin %12 si , Almanya’nın %11 i, İngiltere’nin %11 i , Türkiye’nin %0.01 i kitap okumaktadır.

13. Türk halkı kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat ayırıyor. Türkiye kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkesinin gerisinde kalmış durumda.

14. Dünya kitap okuma ortalaması Türkiye nin kitap okuma ortalamasından 3 kat fazla

15. Türkiye’de 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor.

16. Japonya’da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye’de sadece 23 milyon kitap basılıyor.

17. Türkiye, Birleşmiş milletler insani gelişim raporunda Malezya, Libya ve Nijerya gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. Sıradadır.

18. Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa’da 7, Türkiye’de ise yılda 12 bin 89 kişiye bir kitap düşüyor.

19. Dünyada yetişkinlerin okuma oranının araştırılması yeni bir bilim dalı olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

20. Dünyada çocukların okuma oranının araştırılması yeni bir bilim dalı olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

21. Çocuklara kitap hediye edildiği zaman çocukların okuma becerisi gelişir, okumak alışkanlığa dönüşür ve beraberinde alışkanlık sorumluluğu geliştirir bilinç büyümesi başlar. Kapasite gelişimi fiziksel gelişim gibidir. Kapasite farkındalığı yaratır sonra düşünce üretimi başlar. Üretilen her yararlı düşünce topluma doktor, öğretmen, bilim insanı vs.. olarak geri döner.