5.Sınıf Sosyal bilgiler Ürettiklerimiz konulu slayt gösterisi

5.Sınıf Sosyal bilgiler Ürettiklerimiz konulu slayt gösterisi dosyası 12-06-2019 tarihinde İlköğretim-5 kategorisinin.
Açıklama 5.Sınıf Sosyal bilgiler Ürettiklerimiz konulu slayt gösterisi
Kategori 5. Sınıf Sosyal Bilgiler
Gönderen meinkampf
Eklenme Tarihi 12-06-2019
Boyut 549.5 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Slaytlar
Slayt numarası 1

ЬRETTİKLERİMİZ Hazırlayan: Hьseyin CEYHAN Cengiz Topel İ.Ц.O. 5/B Sınıf Цğretmeni

Slayt numarası 2

Зeşitli kaynaklardan ьrьn elde etmeye ЬRETİM denir. Цrneğin;bitki ьretimi,hayvan ьretimi,demir ьretimi gibi.

Slayt numarası 3

Ekonomi Nedir? Gьnlьk yaşantımızı sьrdьrmek iзin birзok ьrьne ihtiyaз duyarız.Her insan her ьrьnь ьretemez.Ьretilen ьrьnler karşılıklı satılırlar. Ьretilen ьrьnlerin karşılıklı satılmasına EKONOMİ denir.Ekonomi ile ilgili faaliyetlere de Ekonomik Faaliyetler denir.

Slayt numarası 4

Ekonomik Kaynaklar Nelerdir? Doğal kaynaklar İnsani kaynaklar Parasal kaynaklar

Slayt numarası 5

Doğal kaynaklar Bir bцlgenin sahip olduğu yer altı ve yer ьstь zenginliklerine o bцlgenin doğal kaynakları denir.(Madenler,ormanlar,sular) Цrneğin,Karadeniz ve Akdeniz Bцlgesi ormanlık olduğu iзi bu bцlgede kereste ve doğrama işleri зok fazla gцrьlьr.

Slayt numarası 6

Şehirde Ekonomik Faaliyetler Şehirde ekonomik faaliyetler daha farklıdır.Daha зok parasal kaynaklar etkindir. Fabrika ve işyerleri зoktur. Eğitim dьzeyi yьksek olduğu iзin her meslekte insan vardır.Bu meslekler sayesinde geзimini sağlarlar.

Slayt numarası 7

Coğrafi Цzellikler Ekonomik Faaliyetleri Etkiler mi? Evet,etkiler.Цrneğin зay Rize’de yetişir.Зьnkь зay bol yağışı sever.Rize’de bol yağış aldığı iзin bu bцlgede yetişir. Diğer bцlgelerde de değişik ьrьnler yetişir.

Slayt numarası 8

Doğu Anadolu Bцlgesi Hayvancılık gelişmiştir. İklim şartları sert olduğu iзin verimli alanlar azdır.Bu nedenle hayvancılık gelişmiştir.

Slayt numarası 9

Gьney Doğu Anadolu Pamuk зok yetişir.Зьnkь yazlar зok sıcak geзer. Geniş ovaları vardır.Pamuk sıcağı sevdiği iзin bu bцlgede зok yetişir.

Slayt numarası 10

İklim sıcak olduğu iзin turfandacılık gelişmiştir. Orman ьrьnleri de ьretilir.

Slayt numarası 11

Hemen hemen her tьrlь bitki yetişir. Зьnkь iklimi har tьrlь bitkinin yetişmesine uygundur. Ьzьm,incir,zeytin ьretimi fazladır.

Slayt numarası 12

İз Anadolu Bцlgesi Karasal iklim hьkьm sьrer. Yer yer geniş dьzlьkler ve ovalar vardır. Tarım ьrьnleri bol yetişir.

Slayt numarası 13

İklim зok yağışlı olduğu iзin geniş ormanlarla kaplıdır. Зay ve fındık bol ьretilir. Orman ьrьnlerinden зeşitli ağaз ьrьnleri yapılır.

Slayt numarası 14

Trakya bцlьmьnde ayзiзeği yetiştirilir. Marmara’nın gьneyinde цzellikle Balıkesir Gemlik bцlgesinde zeytin ьretimi oldukзa fazladır.

Slayt numarası 15

Meslek Nedir? İnsanların yaşamını sьrdьrmek iзin yapmak zorunda oldukları işe MESLEK denir. Doktor,avukat,mьhendis,цğretmen gibi meslekler toplumsal ihtiyaзtan doğmuştur. Bazı meslekler ise bцlgeseldir.Цrneğin,Akdeniz Bцlgesinde seracılık geзerli meslek iken,Doğu Anadolu Bцlgesinde geзerli değildir.

Slayt numarası 16

Akdeniz:Seracılık ve turizm. Doğu Anadolu:Hayvancılık. Karadeniz:Зay,fındık ve balıkзılık ile tekne yapımı.

Slayt numarası 17

Slayt numarası 18

Ekonomik Faaliyetler Ьretim Dağıtım Tьketim ьзlьsьnden oluşur.

Slayt numarası 19

Girişimci Ne Demektir? Sanayide,tarımda ve ticarette yeni iş alanları aзan kişilere GİRİŞİMCİ denir. Girişimcinin;para kaynağı yeterli olmalı, Ne iş yapacağını,niзin yapacağını,nasıl yapacağını ,nasıl ve kime satacağını iyi bilmelidir.

Slayt numarası 20

İşbirliği Nedir? Bir ьrьnь ьretebilmek iзin birden зok kişinin malını,parasını ve fikrini ortaya koymasına iş birliği denir. Bunlardan biri olmadığında ьretim gerзekleşmez.

Slayt numarası 21

Kendimizi Deneyelim Зay tarımı yaparak geзimini sağlayan kişilere en fazla hangi bцlgede rastlanır? Cevap:Karadeniz Seracılık en зok hangi bцlgede yapılır? Cevap:Akdeniz İplik fabrikası kurmak isteyen biri sizce fabrikasını hangi bцlgeye kurmalıdır? Cevap:Gьney Doğu Anadolu

Slayt numarası 22

Kendimizi Deneyelim Tьrkiye’nin tahıl ambarı denilen bцlge hangisidir? Cevap:İз Anadolu Tiftik keзisiyle ьnlь ilimiz hangisidir? Cevap:Ankara Turizm yцnьnden en gelişmiş bцlgemiz hangisidir? Cevap:Akdeniz

Slayt numarası 23

Kendimizi Deneyelim Bir ьlkenin dış ьlkelere ьrьn satmasına ne denir? Cevap:İhracat İnsanların зeşitli kaynakları işleyerek ьrьn elde etmesine ne denir? Cevap:Ьretim Kazanз amacıyla her tьrlь mal ve hizmetin alınıp satılmasına ne denir? Cevap:Ticaret