5. Sınıf Sosyal Bilgiler 17. Hafta Günlük Plan

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 17. Hafta Günlük Plan dosyası 14-03-2018 tarihinde İlköğretim-5 kategorisinin.
Açıklama 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 17. Hafta Günlük Plan
Kategori 5. Sınıf Hayat Bilgisi
Gönderen 35cnn35
Eklenme Tarihi 14-03-2018
Boyut 21.23 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

SOSYAL BİLGİLER 5. SINIF GÜNLÜK DERS PLANI                                                                         7 Şubat 2018 - 17.Plan

1.BÖLÜM

DERS

Sosyal Bilgiler

SINIF

5. Sınıf

ÖĞRENME ALANI

Bilim, Teknoloji ve Toplum

KONU

Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri

SÜRE

40’+40’+40’=120 dk.

2.BÖLÜM

Kazanımlar

5.4.4. Buluş yapanların ve bilim insanlarının ortak özelliklerini belirler.

Değerler ve beceriler

Dürüstlük, çalışkanlık ve bilim etiği gibi değerlerle, öz denetim ve dijital okuryazarlık gibi becerilerin öğrenciler tarafından edinilmesi

Yöntem ve Teknikler

Anlatım, soru-cevap, beyin fırtınası, inceleme, tartışma

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

Ders Kitabı, Akıllı Tahta, Sunu https://www.sosyaldeyince.com/

Derse Geçiş

1- Sizce bilim adamları diğer insanlardan çok farklı özelliklere sahip midir?

2- Size göre bilim insanları ne gibi özellikler taşımalı?

3- İnsanlığın işine yarayacak önemli bir icat yapmış olsaydınız neler hissederdiniz?

 Sorularıyla derse giriş yapılacak.

 Öğrencilerden gelen cevaplara göre konuya geçiş yapılacak.
Ders kitabındaki konu metni okutulacak. Metnin giriş kısmındaki ve sonundaki sorular öğrencilere sorulacak.

 

Öğrencilere bilgi verilecek; 

Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri

Bilim adamları farklı, yaratıcı, azimli, bilgi toplayan ve doğru bilgiyi yanlış bilgiden ayırmaya çalışan, araştırmacı, gözlem yapan, sabırlı, sorgulayan ve meraklı insanlardır. Bilim adamları ve yaptıkları çalışmalara örnekler verelim;

Ağaç altında otururken başına elma düşen Newton, yerin çekim gücü olduğunu anlamıştır.

İslam bilgini İbn-i Sina’nın matematik, felsefe ve özellikle tıp alanındaki çalışmaları tüm dünyada bilinmektedir. Mikroskop henüz icat edilmediği halde mikropların hastalıklara neden olduğunu bulmuştur. Avrupa’da Avicenna olarak bilinir. En önemli eseri Kanun-i Fit Tıp(Tıbbın Kanunu).

İtalyan Leonardo da Vinci resim, heykel ve mimarlık alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Galile yaptığı teleskop sayesinde dünyanın güneş etrafında döndüğünü görerek bunu, baskılara rağmen tüm insanlara kabul ettirtmiştir.

Bruno, evrende çok sayıda gezegen olduğunu savundu, geleneksel bilgilere karşı çıktığı için yargılandı.

Hepimizin bildiği bilim adamlarından biri de Edison’dur. Edison ampülü icat etmiştir.

İbni Haldun, sosyoloji biliminin kurucusudur. Döneminin önemli tarihçilerindendir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu bilim adamları dünyayı değiştiren adamlardır.

Marie Curi fizik ve kimya alanında çalışmalar yapmış kadın bir bilim insanıdır.

Cahit Arf TÜBİTAK’ın kurulmasına öncülük etmiş ünlü bir matematikçidir.

Prof. Dr. Aydın SAYILI dünyada bilim tarihi dalında bilinen ilk doktora ünvanını alan kişidir.

   TÜBİTAK’ın çıkardığı her ayın 15’inde yayınlanan Bilim Çocuk Dergisi’ni biliyor musunuz?

Derginin amacı; Bilimi küçük yaşlardan başlayarak çocuklara sevdirmek, çocukların bilim dünyasına katkıda bulunabileceklerini fark ettirmek, Araştırma yapma, soru sorma, merak etme ve okuma isteği uyandırmaktır.

Atatürk bilime ve akılcılığa değer vermiş, Türk milletine bu yolda rehberlik etmiştir. Çünkü çağdaş uygar milletler seviyesine ulaşmak ancak bilimle mümkündür. Bu amaçla Atatürk, yurt dışına öğrenci göndermiş, üniversite reformunu gerçekleştirmiş, Geometri ve Tarih kitapları yazmıştır. Türk Dil ve Tarih Kurumu’nun açılmasını sağlamıştır.

            “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir”  M.KEMAL ATATÜRK

3.BÖLÜM

Ölçme-Değerlendirme

EBA etkinlikleri ve Kazanım Testlerinden yararlanılacak.

1- Bilim insanlarının ortak özellikleri nelerdir?

2- Galile, İbn-i Sina, Edison,  Bruno,  İbni Haldun,  Newton hangi konularda insanlığa fayda sağlamışlardır?

3- Atatürk; “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözüyle ne anlatmak istemiştir?

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

 

4.BÖLÜM

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:

 

 

Kadir TANIŞ                                                                           Uygundur
Ders Öğretmeni                          …….
          Okul Müdürü