5.sınıf 1.dönem Veli toplantısı evrakları

5.sınıf 1.dönem Veli toplantısı evrakları dosyası 11-07-2019 tarihinde İlköğretim-5 kategorisinin.
Açıklama 5.sınıf 1.dönem Veli toplantısı evrakları
Kategori 5. Sınıf Türkçe
Gönderen Q64
Eklenme Tarihi 11-07-2019
Boyut 24.08 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

 

 

             GÜZELTEPE İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜGÜNE

                                                          EYÜP/İSTANBUL

 

 

2007/2008 Eğitim ve Öğretim Yılı 1. dönem, veli toplantısını 21/09/2007 Cuma günü  saat 13-14.00 arasında aşağıdaki gündemle toplantı salonunda yapmak istiyorum.

        Gereğini bilgilerinize arz ederim.

                                                                                           20/ 09/ 2007     

 

                                                                     ALİ AKDEMİR

                                                                               5/B Sınıf Öğretmeni

 

 

                GÜNDEM MADDELERİ

*Yoklama

*Ders Öğretmenleri

*Kurslar

*Kahvaltı Durumu

*Öğretmen – Veli diyalogu

*Verimli Ders Çalışma Ve Ödevler

*Kaynak Kitaplar

*Ders araç gereçleri

*Bilgisayar , İnternet Ve Çocuk

*5. Sınıf Yaş Özellikleri

*Etkinlikler

*Çocuk Harçlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı

*Özgüven Sağlama

* Çocukların Başarılarını Artırabilmesi İçin Evde Alınabilecek Önlemler

* Okul katkı payları

 

 

 

                                 20 /09/ 2007                    UYGUNDUR    

                                                                  RECEP ÖZCAN

                                                               OKUL MÜDÜRÜ           

“Kaliteli ve Seçkin Eğitime Kaynak"

GÜZELTEPE İLKÖĞRETİM OKULU

2007-2008 ÖĞRETİM YILI 5/B SINIFI

 1.DÖNEM 1. VELİ TOPLANTISI (SENE BAŞI) TUTANAĞI

 

TOPLANTI NO:1

TOPLANTI TARİHİ:  21EYLÜL 2007

TOPLANTI SAATİ: 13.00 - 14.30

TOPLANTI YERİ: TOPLANTI SALONU

TOPLANTIYA KATILANLAR: 5-B Sınıfı Öğrenci Velileri, Okul Müdürü

RECEP ÖZCAN, Branş Öğretmenleri Ve 5/A Sınıfı Öğretmemi ALİAKDEMİR

 

5-A Sınıfı 1. Dönem 1. Veli Toplantısı  (Sene Başı toplantısı)  21.09.2007 Tarihinde Sınıf Öğretmeni ALİ AKDEMİR Başkanlığında ---- öğrenci velisinin katılımıyla Saat 13:00 İle 14:30 orasında Toplantı salonunda aşağıdaki gündem maddeleri ile yapıldı ve aşağıdaki kararlar alındı.

                                             GÜNDEM MADDELERİ

                  *Yoklama

                  *Ders Öğretmenleri

                  *Kurslar

                  *Kahvaltı Durumu

                 *Öğretmen – Veli Diyaloğu

                 *Verimli Ders Çalışma Ve Ödevler

                 *Kaynak Kitaplar

                 *Ders arç gereçleri

                 *Bilgisayar Ve Çocuk

                 *5. Sınıf Yaş Özellikleri

                 *Etkinlikler

                 *Çocuk Harçlığı

                 *Kitap Okuma Alışkanlığı

                 *Özgüven Sağlama

          * Çocukların Başarılarını Artırabilmesi İçin Evde Alınabilecek Önlemler

                  * Okul katkı payları

 

1-) YOKLAMA : Yoklama yapıldı. ----- öğrenci  velisinin dışında katılım tam sağlandı. Onlarla da başka zamanda bireysel görüşme kararı alındı. Açılış konuşmasını yapan sınıf öğretmeni ALİAKDEMİR velilere “Hoş geldiniz” dedikten sonra sınıfla ilgili kısa açıklamalarda bulundu, sınıfın genel özelliklerini anlattı. Okul müdürü RECEP ÖZCAN da velilere hoş geldiniz konuşmasında şunları söyledi: “Katılımınızdan dolayı öncelikle sizlere teşekkür eder, çocuğumuzun eğitimi konusunda sınıf öğretmeni ve diğer öğretmenlerle işbirliği içinde olmanızı diler, toplantının başarılara vesile olmasını temenni ederim.” dedi. Ayrıca okulumuzdaki değişikliklere de değinen RECEP ÖZCAN; her yıl yenilenmenin gerekli olduğunu, bu yıl da okulumuzda çok çeşitli yeniliklere gidildiğini, kulüp etkinliklerinin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. . Konuşmanın ardından gündem maddelerine  geçildi.

 

3-) KURSLAR:Yetiştirme kurslarının önemi üzerinde duruldu  Yetiştirme kurslarında öğrencilerin eksikliklerinin tamamlanması için çalışmalar yapıldığından kursa katılan öğrencilerin başarıları artacağından. Girdikleri sınavlarda daha başarılı olacaklardır.

        Ayrıca bir üst sınıfa daha bilgili ve hazırlıklı olarak geçecekler.

 

4-) KAHVALTI DURUMU: Kahvaltı eksikliğinin çocukların sadece zihinsel gelişimini değil fiziksel gelişimini de etkilediği, derslere uyum problemi çektiği günlük kahvaltıların yaptırılması gerektiği anlatıldı.Kahvaltı yapmayan öğrencilerin dersi dinlemediği,halsiz ve isteksiz olduklarından  mutlaka sabah kahvaltısının yaptırılması  istendi.

 

5-) ÖĞRETMEN – VELİ DİYALOĞU: Okula velinin zamanının müsaitliği ölçüsünde belirli aralıklarla  gelmesi, çocuğun okul ortamında gözlenmesi, ayda en az iki kez görüşmesi gerektiği anlatıldı. Branş derslerinde bireysel görüşmelerin yapılabileceği anlatıldı.

 

6-) VERİMLİ DERS ÇALIŞMA: Ders çalışma zamanı ayarlanırken çocuğun okuldan yorgun geldiği hesaba katılmalı ve bir müddet dinlendikten sonra ders çalışmaya başlamalıdır.       Evde mümkünse öğrenciye ait bir çalışma odası olmasının faydalı olacağı, Öğrencinin masada çalışmasının daha uygun olduğu, Çalışma masası cam kenarında olmasının daha uygun olduğu,Masa, ışık karşıdan veya yazdığı elin ters tarafından gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

            Öğrencinin odasında bulunan ışık kaynakları beyaz ışık yayacak nitelikte olmalıdır.sarı ışık yayan ışıklar gözü yorar. Çalışma odası motive edici şeklinde olması gerektiği anlatıldı.

         Evde her çocuğun mutlaka bir odası olmalı.Çocukların odalarında dikkat çekici oyuncaklar teyp,televizyon gibi ders araç gereçleri dışında bir şeylerin bulunmaması ders çalışmalarını olumlu yönde etkiler.

          Ayrıca Çocukların ders çalışma saatlerinde gerekirse televizyon seyretmeyelim.Çocukların çok beğendikleri bir dizi olursa  programı ona göre hazırlayın dinlenme zamanında o diziyi seyir etsin.Özellikle çocukların kitap okuma saatlerinde gerekirse biz de onlarla okuyalım.

 

7-) KAYNAK KİTAPLAR: öğrencilerin temel derslerden istediği bir veya iki kaynağı alması, evde ek çalışma yapması gerektiği anlatıldı. Araştırmaların  kaynak kitaplardan yararlanabilecekleri söylendi.

 

*8-) Derslerin düzenli işlenebilmesi için ders araç gereçlerinin önemi üzerin konuşmalar yapıldı öğretmen tarafından her öğrenciye ders kitapları ile bir liste verildi . Listedeki araç gereç ve defterlerin   en kısa zamanda temin edilmesi söylendi.

 

9-) TELEVİZYON, BİLGİSAYAR VE ÇOCUK: Televizyon, oyun ve bilgisayarın kontrollü olması, çünkü bu faaliyetlerin aşırıya kaçması durumunda derslerini aksattığı, çocuğun şiddete başvurabileceği anlatıldı. İnternet kullanımı sınırlı tutulmalı gerekirse araştırmalar çocukla yapılmalıdır.yaşına uygun sitelere girmeleri istenmelidir.

 

10-) 5. SINIF YAŞ ÖZELLİKLERİ: Boyuna büyümenin yavaş ,enine büyümenin daha hızlı olduğu, Yoğun dikkat gerektiren konularda 20-25 dakika  çalışabildiği, Beden ve ruh sağlığı arasındaki dengenin genel olarak sağlandığı.Yorulduğunun farkına varamadığı, Çok enerji harcadıkları için ,yetişkinlere yakın enerjiye ihtiyaçları olduğu, Yeterli dinlenme ve beslenmelerinin gerektiği, Sürekli bir öğrenme açlığı hissettikleri böylece meraklı oldukları, Zamanını büyük bir kısmını arkadaşları ile dışarıda geçirmek istediği, Oyun ve spor etkinliklerinin ilgi alanlarının merkezinde olduğu anlatıldı..

 

11-) ETKİNLİKLER: sosyal etkinliklerin öğrencilerin kendini ifade etmesinde olumlu etkiler yaptığı anlatıldı. Bilgi yarışmaları,  Gezileri, Sine vizyonda eğitim, Masa tenisi, Resim kursu, Folklor, Okul içi satranç yarışmaları, sosyal etkinliklerin yapılacağından bahsedildi.

 

12-) ÇOCUK HARÇLIĞI: Sahiplenme duygusunu geliştirdiği, çocuğun özgüveninin kuvvetlendirdiği, Harçlık ile çocukların sorumluluk duygusu kazandığı, Anne ve babasını kendisine güvendiğini hissetmesine neden olduğu, Harçlık ile çocuk elindekilerin kıymetini bildiği, Zamanla harcamalarını dengeleyebildiği,Çocuğun zamanla tasarrufu öğrendiği anlatıldı. Ayrıca  fazla harçlık verilmemesini verilirse bazı öğrenciler üzerinde olumsuz etki yapacağını açıkladı.

 

13-) KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI: Kitap okumanın zihni geliştirdiği, yorum gücünü arttırdığı, konuşmayı akıcı hale getirdiği, hayal gücüne zenginleştirdiği. Hem yazıların hem de resimlerin olduğu, maceraya yönelik kitapların alınmasının  faydalı olduğu anlatıldı. Gülseren Demirtaş: Kitabı alırken çocuğumuzla birlikte kırtasiyeye gidip ve kendisinin beğendiği kitabı aldığımızda çocuğun kitabı daha istekli okuduğunu, çocuğumuza  kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için ayda en az bir kitap  almamızı tavsiye etti. Sınıf öğretmeni kitap okumada çocuğumuza biz de onlara örnek olmalıyız, biz ne olursak çocuğumuz da o olur. Dedi.

 

14-) ÖZGÜVEN SAĞLAMA: Çocuğun tanınmaya çalışılması, onlara fırsat sağlanması, yol gösterilmesi taktir ve teşvik edilmesi ve yaptığı davranışın ödüllendirilmesinin çocuğa özgüven sağladığı ifade edildi.

 

 

 15-)    Çocukların Başarılarını Artırabilmesi İçin Evde Alınabilecek Önlemler

         *Sessiz, sakin, güvenli bir ortam oluşturma,

 • Dikkatini dağıtabilecek şeyleri ortadan kaldırma,
 • Varsa, kardeşini uzak tutma
 • Heyecanlandıracak durumlara sebep olmamak
 • Rahat ve düzenli ders çalışabileceği bir yer ayarlama
 • Mümkünse bir oda verme
 • Zaman-zaman hissettirmeden kontrol
 • Dersleriyle ilgili konuşma zemini hazırlama
 • Anlattıklarını sabırla, eleştirmeden dinleme
 • Dersleriyle ilgili konuşma zemini hazırlama,
 • Anlattıklarını sabırla, eleştirmeden dinleme,
 • Eve dönünce güler yüzle karşılama,
 • Gününün nasıl geçtiğini sorma ve dinleme,
 •  Başkalarıyla kıyaslamama, yapabileceğinden fazlasını istememe,
 • Çalışmalarını ve ödevlerini izleme,
 • Arkadaşlarıyla ilgilenme, anlattıklarını dinleme,
 • Fazla eleştirmeme, ayrıntıyla uğraşmama, çatışma ortamına sebep olmama,
 • Zorlandığı dersleri konusunda düşüncelerini dinleme, gerekirse destek olma  yollarını birlikte arama
 • Hafta içinde sık-sık misafir kabul etmeme
 • TV, radyo...vb. sesini fazla açmama. Bir tartışma olsa bile, mutlaka sonunu tatlıya bağlama

       16- OKUL KATKI PAYLARI: Okulumuzun giderleri göz önüne alınarak (temizlik,kırtasiye fotokopi,telefon ısınma vb) maddi  durumu iyi olan tüm velilerimizin yıllık 40(kırk)YTL olan parayı bankaya veya okul aile birliğine makbuz alarak yatırması istendi

 

ALINAN KARARLAR

 

1-Çocukların veliler tarafından da evde takip edilmesini,

2- Bireysel veli görüşmesinin ders saatleri dışında uygun bir zamanda okulu idaresinin belirleyeceği yerlerde yapılmasına

3-Öğrencilere, beşinci sınıfın genel özellikleri dikkate alınarak yaklaşılması,

4-Ders araç gereçlerinin en kısa zamanda temin edilmesi

5-Hafta sonu kurslarının Ekim ayının ilk haftasında başlayacağı,

6-Çocuklara evde iyi bir ders çalışma ortamı oluşturulması,

7-Öğretmen veli diyalogunun sağlıklı devam ettirilmesi için bireysel veli görüşmelerinin yapılacağına,

 8-okul katkı paylarını yatıracakların geciktirmeden yatırmasına

9- Evde öğrencilere mutlaka kahvaltı yaptırılması ve öğrencilerin törene zamanında gelmesinin sağlanması

10- Öğrenci harçlığı verilirken miktarının iyi ayarlanmasına

11-Sınıf anneliğine --------------------------- seçilmesi ve kendisine  tüm velilerin yardımcı olması

 

 Öğretmen ve veliler tarafından kararlaştırıldı.                                              21/09.2007

 

 

 

 

 UYGUNDUR

      ALİ AKDEMİR        RECEP ÖZCAN

5/A SINIF ÖĞRETMENİ       OKUL MÜDÜRÜ

 

 

 

---------------------- ---------------------

ÖĞRENCİ VELİSİ                                ÖĞRENCİ VELİSİ

 

 

 

“Kaliteli ve Seçkin Eğitime Kaynak"

-------------------------

 ÖĞRENCİ VELİSİ

 

“Kaliteli ve Seçkin Eğitime Kaynak"

   5/B SINIFININ---/--/-----TARİNDE YAPILAN  VELİ TOPLANTISINA  KATILAN VELİLER

 SIRA N.

O KUL  NO:

ADI      SOYADI

TOPLANTIYA KATILAN VELİNİN

ADI SOYADI

YAKINLIĞI

İMZASI

1

119

EYLEM YILDIRIM

 

 

 

2

156

GÜLŞEN AYDIN

 

 

 

3

176-

BESTE ATEŞ

 

 

 

4

184

CEM CEZİK

 

 

 

5

229

HAZAL DİLAN Yedibela

 

 

 

6

275

MERTCAN YİGİT
 
 
 

7

337

RECEP ARSLAN

 

 

 

8

495

MERTCAN HÜNER

 

 

 

9

510

HAZALDERYA TURAN
 
 
 

10

511

SEVDA SALTIK

 

 

 

11

620

DİLAN ÖZBEY

 

 

 

12

624

YAŞAR AKSOY
 
 
 

13

664

UMUT ÇIRAK

 

 

 

14

702

DOGUŞ ÖZTÜRK

 

 

 

15

704

FATİH OKUR

 

 

 

16

709

HÜSEYİN KAYA

 

 

 

17

730

GİZEM GÜL

 

 

 

18

742

TAYFUN SARITAŞ

 

 

 

19

746

ÖZLEM BİÇER

 

 

 

20

753

ESRA KARABAYRAM

 

 

 

21

757

ONUR BAYRAM

 

 

 

22

758

SİMGE ÇALIŞKANCI

 

 

 

23

781

M.KÜBRA BAYRAKTAR

 

 

 

24

785

ŞEYMA YILMAZ

 

 

 

25

797

KÜBRA ARSLAN

 

 

 

26

798

FERDİ KARABÜBER

 

 

 

27

807

Y.EMRE ALTUNKANAT

 

 

 

28

820

EMİR KÖROĞLU

 

 

 

29

824

ŞİAR BERKTAŞ

 

 

 

30

962

BEDANALI KARTAL

 

 

 

31

1033

OĞULCAN ECE

 

 

 

32

1304

ARZUM KARADİŞ

 

 

 

33

1047

MEHMET METİN

 

 

 

34

1143

NURDAN BAL

 

 

 

35

1144

TOLGA DEVECİ

 

 

 

36

658

Ş.BUSE ULUGÖL

 

 

 

37

1304

H.İBRAHİM KIRAN

 

 

 

38

1550

TUĞÇE BÜKÜLMEZOĞL.

 

 

 

 

ALİ  AKDEMİR /SINIF ÖGRETMENİ