4.sınıf Sosyal birey ve toplum konu anlatımı

4.sınıf Sosyal birey ve toplum konu anlatımı dosyası 30-05-2020 tarihinde İlköğretim-4 kategorisinin.
Açıklama 4.sınıf Sosyal birey ve toplum konu anlatımı
Kategori 4. Sınıf
Gönderen heftik
Eklenme Tarihi 30-05-2020
Boyut 343.99 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

2017-2018 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI 4. SINIF

 

 

 

SOSYAL BİLGİLER BİREY ve TOPLUM KONU ANLATIM

 

  ADI - SOYADI:……………………………            

KİMLİĞİM KİMLİK BELGEM

Kimliklerin içerisinde en önemlisi nüfus cüzdanımızdır. Nüfus cüzdanında bireyin bilgileri bulunur. Adı, soyadı, annesinin ve babasının adı, doğduğu yer ve zaman, yaşadığı ülke gibi bilgiler bulunmaktadır. He( birey dünyaya geldikten sonra nüfus cüzdanı almaya hak kazanır. Nüfus cüzdanı içişleri Bakanlığına bağlı Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilir.

Günlük yaşamımızda nüfus cüzdanımızın dışında da kimlik belgelerimiz olabilir. Bunlar; işyerimiz tarafından verilen görev kimliği, üyesi bulunduğumuz kulüpten verilen üye kimliği, araç kullanmaya yeterli olduğunu gösteren sürücü belgesi, karı ve kocanın eş olduğunu gösteren evlenme cüzdanı ve pasaport gibi belgelerdir.

1 Ocak 201l'de başlanan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı ile değiştirme işlemleri 2018 yılının sonuna kadar devam edecek.

Zaman zaman nüfus cüzdanını kaybeden kişilerin başına gelenler ile ilgili birçok haber duymuşsunuzdur. Adına şirket kurulanlar ve borca sokulanlar, kaybettiği kimliği ile telefon hattı çıkarılıp borçlandırılan insanlar ile ilgili haberler

artık duyulmayacak. Yeni kimliklerimiz bu olumsuz durumlara imkan vermemektedir. Kullandığımız renkli nüfus cüzdanlarının yerine turkuaz renkli kimlik kartlarımız olacak.

Bayan erkek renk ayrımı olmayacak.

Yeni kimliklerimiz kredi kartı büyüklüğünde olacak. Çipli olduğu için çeşitli bilgilerimiz depolanacak. Ayrıca vize uygulamayan ülkelere giderken pasaport yerine de kullanabileceğiz.

Eski ve yeni kimlik belgeleri arasındaki farklar:

1. Önceden adı "Nüfus Cüzdanı" olan kimlik kartımız, artık 'TC. Kimlik Kartı" olarak değişti. 2. Eski nüfus cüzdanlarının boyutu büyük iken, yeni kartların boyutu klasik banka kartı boyutlarındadır.

3.                 Eski kimliklerde erkekler için mavi ve kadınlar için pembe renk nüfus cüzdanları vardı. Yeni kimliklerde erkek ve kadınlar için turkuaz olan standart tek renk kullanılmıştır.

4.                 Eski nüfus cüzdanlarında din ibaresi varken yeni kimlik kartlarından din hanesi çıkartılmıştır. 5. Eski nüfus cüzdanlarında çip bulunmamakta klasik bir karttı. Fakat yeni kimlik kartlarında tüm bilgilerimizin yüklü olduğu Çip yer almaktadır.

6.   Yeni kimliklerin kullanımı için kişiye özel PIN Kodu bulunmaktadır.

7.   Eski kimliklerin kaybolması veya çalınması gibi durumlarda kopyalanması ve kimlik sahteciliği çok kolaydı. Yeni kimlik kartları taklit edilemez olmakla beraber, tahrip ya da tahrif edildiğinde tespit edilmesine imkan veren görsel ve mantıksal güvenlik özelliklerine sahiptir.

Değişik kimlik kartlarımız da bulunmaktadır. Öğretmen kimlik kartı, polis kimlik kartı, avukat kimlik kartı gibi. Ayrıca kulüp kimlik kartı, öğrenci kimlik kartımız bulunmaktadır. Araç sürebileceğimizi gösteren sürücü belgemiz (ehliyetimiz), kütüphane üye kartımız gibi belgeler de kimliğimizi ortaya koymaktadır.

KİMLİĞİMİZDEKİ ÇİP

Yeni kimlik kartlarımızın arka yüzünde çeşitli bilgilerin depolandığı çip bulunur. Bu çip içerisinde, kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, mahalle, köy, cilt numarası, aile sıra numarası vb. ile kimlik kartının veriliş yeri, veriliş nedeni, kayıt numarası depolanır. Ayrıca parmak izi ve bir parmağın damar izi kayıtlıdır.