4.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2019-2020

4.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2019-2020 dosyası 10-09-2019 tarihinde İlköğretim-4 kategorisinin.
Açıklama 4.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2019-2020
Kategori 4. Sınıf Matematik
Gönderen delfin69
Eklenme Tarihi 10-09-2019
Boyut 15.85 K
İndirme 5

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

YEŞİLDERE CUMHURİYET İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

OĞUZELİ

 

Aşağıda belirtilen gündem maddeleriyle ilgili olarak 06.10.2019 Cuma saat 14.30’da kendi sınıfımızda 4. Sınıf I. Dönem Veli Toplantısı yapmak istiyorum.

Olurlarınıza arz ederim.04.10.2019

 

Şaban Sinan OKTAY

4/A Sınıf Öğretmeni

GÜNDEM MADDELERİ

 

 1.     Veli yoklamasının ve imzalarının alınması,
 2.     Sınıf öğretmeninin konuşmaları,
 3.     Öğrenmede, öğretmen-veli-öğrenci işbirliğinin önemi,
 4.     Hikâye kitapları hakkında velilerin bilgilendirilmesi,
 5.     Öğrenci tertip ve düzeni, okul kıyafeti giymenin önemi,
 6.     Okula devamın önemi ve kontrolü, ders çıkışında öğrencilerin zamanında alınması,
 7.     Okuma-yazma, bilgi ve becerilerinin daha çok geliştirilmesinde izlenecek yollar,
 8.     Notlara odaklanmış başarı yerine öğrenme hevesi içinde olan, okula severek gelen,       çalışma alışkanlığı kazanan “sorumluluğunu bilen öğrenci profili” oluşturma,
 9.     Öğrenci malzemelerindeki eksikliklerin giderilmesi,
 10. Öğrenciler hakkında bireysel bilgilerin paylaşılması,
 11. Öğrenci temizliği ve parazite karşı önlem alınması,
 12. Teknoloji Bağımlılığı ve öğrencide olumsuz etkileri,
 13. Veli tutumları ve sınıflar arası kıyaslamaların zararları,
 14. Dengeli beslenme ve beslenme çantası,
 15. Öğrencinin erken yatırılması,
 16. Velilerimizin tavsiyeleri,
 17. Dilek ve temenniler.

 

 

 

 

OLUR

04/10/2019

 

 

 

 

        Bayram Ali YILDIRIM

       Okul Müdürü

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

2019-2020 ÖĞRETİM YILI

YEŞİLDERE CUMHURİYET İLKOKULU 4/A SINIFI

1.DÖNEM 1. VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

     Yeşildere Cumhuriyet İlkokulu,4-A sınıfında 6 Ekim 2019 Cuma günü saat 14:30‘da yapılan veli toplantısında aşağıdaki gündem maddeleri konuşulmuştur. Alınan kararlar gündem maddelerinde belirtilmiştir.

 

1. Toplantımız saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın söylenmesi ile başlamıştır.

 

2. Yoklama alınmış ve toplantıya katılan veli sayısı belirlenmiştir. Toplantının gündem maddeleri okunmuş, yeni gündem maddelerinin eklenmesinin istenip istenmediği sorulmuş ve hazırlanan gündem maddeleri aynen kabul edilmiş olup gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmiştir.

 

3. Açılış konuşması: 4/A  Sınıf Öğretmeni tarafından açılış konuşması yapılarak veli toplantısı başlatılmıştır.

“Değerli Veliler; Öncelikle toplantıya iştirak ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz. Buraya, ’Öğrencilerimiz için en iyiyi nasıl bulabiliriz?’ sorusuna yanıt bulmak için toplandık. Karşılıklı konuşarak, bir sonuca varacak, varsa eksiklerimizi düzelteceğiz. Bilmediklerimiz hakkında bilgi sahibi olacağız. Lütfen buraya gelen bütün veliler düşüncelerini serbestçe açıklasın ki toplantımız daha verimli geçebilsin.” dedi.

 

4.2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının Genel Değerlendirilmesinin Yapılması: Geçen Eğitim-Öğretim yılının kısaca değerlendirmesi yapılmış, eksik kazanım ve davranışlardan bahsedilmiş ve yeni eğitim-öğretim yılı için alınacak tedbirler  konuşulmuştur. Yaz tatilinde öğrencilerin neler yaptıkları konusunda velilerin görüşlerine başvurulmuştur.Velilerin büyük bir çoğunluğu,öğrencilerinin 3 aylık tatil boyunca verimli zaman geçirmediğini,tekrar yapmadıklarını ve kitap okumadıklarını veliler söylemiş;öğretmen de bu durumu fark ettiğini belirtmiştir.

 

5. 4. Sınıf Çocuklarının Yaş Özellikleri hakkında kısa bilgilendirme yapıldı.

4. sınıf,çocukluktan önergenliğe geçiş dönemidir.Kendilerinin daha çok farkına varırlar;çevrelerinde olup bitenlere daha fazla dikkat ederler.En önemlisi de bireysellik ve bağımsızlık gelişmeye başlar.Bu yaştaki çocuklar çok enerjiktir;öğrenmeye istek duyarlar.Buna karşın otoriteyi, kuralları sıkça sorgularlar.4. sınıf çocuğu şu mesajı iletmeye çalışır:“Ben büyüyorum, bunu deneyimlememe fırsat tanıyın.”4. sınıf çocuğu kendini yetişkin gibi görmeye başladığı için kendilerine saygı gösterilmesini beklerler.Özellikle fikirlerini ortaya koyabilme özgürlüğü ve dikkate alınmayı isterler.Bu nedenle onların güvenliklerini tehlikeye sokacak bir durum söz konusu değilse, 4. sınıf çocuğuna onları doğrudan etkileyecek karaları alırken kendi kararlarını vermelerine izin verin.Örneğin; ne zaman ödev yapacak, okul için ne satın alınması gerek, ne giyecek vb. Son kararınızı vermeden önce birşeyi neden yapmak istemediğini mutlaka dinleyin.

4. sınıf çocuğu neleri yapar/bilir?

Kütüphaneden hoşuna gidecek bir kitap seçebilir.

Sözlük kullanmayı becerebilir.

Bir kitabın ne içerdiğini anlamak için girişteki içerik bölümünü incelemeyi bilir.

Derste anlatılanları takip etmekte zorlanmaz.

Başlangıç, gelişme ve sonuç bölümlerini içeren bir kitap özeti hazırlayabilir.

El yazısına hakimdir.  

Grup halinde çalışabilir.

Analiz ve araştırma becerileri gelişmiştir.

“Kim” ve “Ne” sorularına ilave olarak “Neden” ve “Nasıl” sorularının cevabını araştırırlar; örneğin “Tohumu ekersen ne olur?” yerine “Bir tohumun daha iyi büyümesi için neler yapmak gerekir?” in cevabını aramak gibi.

 

 

 

6. Okula geliş-gidiş saatleri ve okula devam durumları: Öğretmen,öğrencilerin okula geliş-gidiş saatlerinin bu yıl değiştiğini ve artık daha geç derse başlanacağını söyleyerek derslere geç kalınmaması konusunda velileri uyardı. Çocukların gelişme çağında olduğu ve en verimli uykuyu alabilmeleri için mutlaka erken yatırılması ve bunun alışkanlık hâline getirilmesi gerektiği anlatıldı. Öğrencilerin 08.50'de okulda olmaları gerektiği, derslerin 09.00’de başladığını ve 14.20’de tamamlandığı açıklanmıştır.

 
7. Beslenme-temizlik-kıyafet: Öğrencilerin doğru beslenmesi için velilere düşen görevlerin neler olduğu açıklanmıştır. Sınıf öğretmeni :‘’Yeterli ve dengeli beslenen çocukların okul başarıları, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklara göre daha yüksektir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın okulda daha başarılı olmaları ve girdikleri sınavlarda daha iyi sonuçlar elde edebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu unutmayalım’’ dedi.

    Temizliğe verilen öne­min artırılması gerektiği üzerinde duruldu. Kız öğrencilerin uzun olan saçlarının bağlanması, kıyafetlerin yıkanıp temizlenmesi, tırnakların her hafta sonu mutlaka kesilmesi, kulak ve vücut temizliğine önem verilmesi ve mutlaka banyo yaptırılmasının gerekliliği anlatıldı. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bunun diş sağlığı üzerindeki önemi vurgulandı, her öğrencinin mutlaka dişini fırçalamasının sağlanması istendi. Giyim kuşam ile ilgili konular görüşüldü. Öğrencile­rin formalarındaki söküklerin dikilmesi ve mümkün olduğu kadar temiz giyindirilmesi anlatıldı. Ayrıca mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi ve hasta olmamak için bunun gerekliliği anlatıldı. Öğrencilerin yanında mutlaka ıslak ve kuru mendil bulundurmaları gerektiği söylendi. Veliler bu konuda hassas davranacaklarını belirttiler.

 

8. Ders araç ve gereçlerinin temini:  Öğrencinin derse aktif katılımının sağlanması ve dersi daha verimli geçirmesi için, ders araç gereçlerinin eksiksiz getirmesinin önemi konuşuldu.Sene başında verilen ihtiyaç listesindeki eksik malzemelerin bir an önce temin edilmesi gerektiği belirtildi.

 

9. Öğretmen – veli işbirliği: Öğretmen-veli işbirliğinin öğrenci başarısı üzerinde etkili olacağı ve öğretmen-veli işbirliğinin artırılması konuşulmuştur. Velilerin, toplantılar dışında da öğrencilerinin başarı durumları hakkında bilgi sahibi olmak için okula gelebilecekleri ve çocuklarının durumlarını istedikleri zaman öğretmene sorabilecekleri öğretmen tarafından söylenmiştir. Özellikle sınıf seviyesinin altında olan öğrencilerle sürekli irtibat halinde olunacağı belirtildi.

 

10. Sınıf aile birliğinin kurulması : Okul aile işbirliğinin öneminden bahsedilerek, velilerin sürekli öğretmen ve okulla iletişim halinde olmaları gerektiği hatırlatıldı.Oy birliği ile Yusuf DOĞRU sınıf temsilcisi seçildi.

 

11. Öğrencilerin evde çalışma teknikleri: Öğrencilerin evde ders çalışmaları,çalışmaların veliler tarafından sürekli olarak kontrol edil­mesi ve denetlenmesi istendi. Boş zamanlarında uygun kitaplar okumaları ve okumaya teşvik edilmeleri istendi. Verilen ev çalışmalarının bazı öğrenciler tarafından yapılmadığı anlatıldı. Bu gibi olaylarda velilerin daha duyarlı olması istendi. Her gün mutlaka ödevlerin kontrol edilmesi gerektiği belirtildi. Sorumluluk sahibi olmanın öneminden bahsedilerek,öğrencilerin de görevinin düzenli çalışma ve verilen görevleri yerine getirme olduğu söylendi. Toplumda herkesin görevini yapmadığında nelerle karşılaşılabileceği açıklandı.

Ayrıca öğrencilerin evde daha verimli çalışabilmeleri için,mutlaka velilerin de duruma dahil olmaları,birlikte geçirilen zamanların artırılması ve çocukların ödevini yaparken onlara rehberlik edip,destek olmanın öneminden bahsedildi.

 

12. Öğrenci başarılarını etkileyen ana unsurların açıklanması: Öğretmen, “Beslenme, dinlenme, giyinme, aile içinde gördüğü ilgi ve duygusal dengeler, çocukların okuldaki başarısı ve derslere karşı ilgisi bakımından çok önemlidir. Öğrenciyi yüreklen­dirin. Her zaman olumlu yönlerinden bahsedin, onu korkutmayın.” dedi. Öğretmen, çocuğu ile yakından ilgilenen velilerin öğrenciler üzerindeki olumlu katkılarından dolayı memnun olduğunu ve bundan sonra da bu ilginin devam etmesi gerektiğini belirtti. ”Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği mutlaka düzenli olarak yenmelidir. Bu konuda hiç bir mazeretin arkasına sığınmamalıdır. Bu öğünler öğrenci başarısını direkt olarak etkilemektedir.” dedi.  Ayrıca Tv izleme saatleri konulması, saatlerce izlenmemesi ve program ve reklamlar konusunda seçici davranılması gerektiği söylendi.Çocuk iyi ve kötü örnekleri ilk aile fertlerinden görür. Aile hayatının temeli sevgiye, güvene, bağlılığa ve karşılıklı anlayışa dayanır. Böyle bir aile yuvası çocuk eğitiminde en elverişli çevredir.

 

13.  Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması: Öğretmen ,  “Okuma alışkanlığını çocuk önce aile içinde, sonra okulda ve çevresinin okumaya yönelik tutumuyla edinebilir, geliştirebilir. Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması için şunlar yapılabilir: Öğrencilerimize kitap okumanın sevdirilmesi için evde velilerin örnek olması, öğrenci ile birlikte bütün aile fertlerinin kitap okuması gerekir Aile fertlerinin de kitap okuduğunu gören öğrenci severek kitap okuyacaktır. Öğrenci yine zorunlu bir iş olarak değil sevdiği için kitap okuyacaktır. Bu konuda velilerimizin üzerine büyük bir iş düşmektedir. Velilerin her gün düzenli olarak tüm aile fertleri ile birlikte bu etkinliği yapması gerekir. Yine okulda da bütün öğrencilerle birlikte biz öğretmenlerinde okuma etkinliklerine katılması gerekir. Yoksa bu çalışmadan istenilen verim elde edilemez.” dedi. Model alarak öğrenmenin öneminden bahsedildi.

 

14.Teknolojik alet ve çocuklar: Teknoloji çağında olduğumuz ve bunun bir sonucu olarak hayatımıza girmiş olan teknolojik aletler hakkında konuşuldu.Tablet, telefon, bilgisayar, televizyon kullanım sürelerine düzenleme getirilmesi gerektiğinin önemi üzerinde duruldu.

 

15.E-okul ve sınavlar: Velilere e-okul hakkında açıklamalar yapıldı. MEB sitesinden öğrencinin TC kimlik ve okul numarasının girilerek her velinin çocuğuyla ilgili birçok bilgiye ulaşabileceği hatırlatıldı.( Okuduğu kitaplar, devamsızlıklar, aldığı notlar gibi…)Bu yıl yapılacak tüm sınavların e-okulda görüleceği dolayısıyla karneye yansıyacağı bildirildi. Sınavlarla ilgili açıklamalar yapıldı.Sınav tarihlerinin önceden bildirileceği,sonuçların yine e-okulda gözükeceği,bazı derslerden 2, bazılarından 3’er sınav olacağı açıklandı. (Haftalık ders saati üç ve üçten az olan derslerde iki, üçten fazla olan derslerde ise üç sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur.)

 

16. Branş Dersleri Hakkında Bilgilendirme: Sınıf öğretmeni, bu sene yine geçen yıl olduğu gibi İngilizce dersine  branş öğretmeninin geleceğini belirterek, bu konuda velileri bilgilendirdi. Velilerin sadece sınıf öğretmenlerine değil, diğer branş öğretmenlerine karşı da sorumlu oldukları ve bu yüzden ders düzeni ve programına daha çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuldu

 

17. Dilek ve temenniler: Öğretmen ve tüm veliler tarafından başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirilmesi temennisiyle toplantıya son verilmiştir.

 

18.Kapanış :Velilerin görüş ve önerileri dinlenmiş ve özel görüşmelere geçilmiştir.

                                              

 

                                           ALINAN KARARLAR

1-Öğrencilerin okula zamanında gelip gitmelerine,

2-Temizlik, beslenme kurallarına uyulmasına,                                                                       

3-Ders araç gereçlerinden eksik olanların, kısa zamanda alınıp hazırlanmasına,

4-Okul içi ve dışı öğrenci davranışlarının kontrol edilmesine,

5-Teknolojik alet kullanımı konusunda öğrencilere sınırlama getirilmesine,

6-Araştırma ve incelemeye dayalı ev çalışmalarında velilerin yol göstererek öğrencilere yardımına ,

7-Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak için gerekli önlemlerin alınmasına,

8-Öğrencilerin yatış kalkış saatlerine dikkat edilmesine,

9-Öğrencilerin yemek öğünlerine özen gösterilmesine,

10-Öğrenciler ve sınıflar arasında kıyaslamalar yapılmamasına,

11-Sınıf seviyesinin altında olan öğrencilerle öğretmen ile işbirliği yapılarak gerekli desteğin sağlanmasına
  karar verilmiştir.


                                                                                                                      4/A Sınıfı Öğretmeni

          Şaban Sinan OKTAY