3.sınıf veli toplantısı yapma dilekçesi ve tutanağı 2018-2019

3.sınıf veli toplantısı yapma dilekçesi ve tutanağı 2018-2019 dosyası 17-02-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf veli toplantısı yapma dilekçesi ve tutanağı 2018-2019
Kategori 3. Sınıf Türkçe
Gönderen hocaaa
Eklenme Tarihi 17-02-2018
Boyut 13.05 K
İndirme 3

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

CELALETTİN GÖZÜSULU İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                               

        2013-2014  eğitim ve öğretim yılının birinci veli toplantısı 19.09.2013 Perşembe günü saat 12.30 ile 14.30 arası okulumuz çok amaçlı salonunda aşağıdaki gündeme göre yapılacaktır.

Toplantının yapılmasına izinlerinizi arz ederim.

 

                                                                                                                                 18/ 09 / 2013                                                                                                                               Arzu ÇANDIROĞLU

                                                                                                          3/B Sınıfı Öğretmeni

GÜNDEM

 1. Toplantının açılışı ve saygı duruşu
 2. Toplantı gündeminin okunması, yeni gündem maddelerinin belirlenmesi
 3. Açılış konuşması
 4. Okul ve sınıf kuralları hakkında velilerin bilgilendirilmesi
 5. Okula geliş – gidiş saatleri
 6. Beslenme – temizlik – kıyafet
 7. Ders araç gereçlerinin temini
 8. Öğretmen – veli işbirliği
 9. Okul-aile birliğinin hakkında bilgilendirme
 10. Öğrencilerin evde çalışma teknikleri
 11. Öğrenci başarılarını etkileyen ana unsurların açıklanması
 12. Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması
 13. Okulun ekonomik sorunlarının konuşulması
 14. Serbest etkinlikler hakkında bilgilendirme
 15. Dilek ve temenniler
 16. Kapanış

 

Uygundur.

18/ 09 / 2013

 

Nejmi KAŞKAYA

Müdür

 2013-2014 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI CELALETTİN GÖZÜSULU İLKOKULU

 3-B SINIFI 1. DÖNEM 1. VELİ TOPLANTISI TUTANAĞI

Celalettin Gözüsulu İlkokulu’nda 19.09.2013 Perşembe günü saat 1230‘de yapılan 3/B Sınıfı veli toplantısında aşağıdaki gündem maddeleri konuşulmuştur. Alınan kararlar gündem maddelerinde belirtilmiştir.

1. Toplantımız saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın söylenmesi ile başlamıştır.

2. Toplantının gündem maddeleri okunmuş, yeni gündem maddelerinin eklenmesinin istenip istenmediği sorulmuş ve hazırlanan gündem maddeleri aynen kabul edilmiş olup gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmiştir.

3. Açılış konuşması: 3/B Sınıf Öğretmeni Arzu ÇANDIROĞLU tarafından açılış konuşması yapılarak veli toplantısı başlatılmıştır.

“Değerli veliler;

 Öncelikle toplantıya iştirak ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz. Buraya, ’Öğrencilerimiz için en iyiyi nasıl bulabiliriz?’ sorusuna yanıt bulmak için toplandık. Karşılıklı konuşarak, tartışarak bir sonuca varacağız. Eksiklerimizi düzelteceğiz. Bilmediklerimiz hakkında bilgi sahibi olacağız. Lütfen buraya gelen bütün veliler düşüncelerini serbestçe açıklasın ki toplantımız daha verimli geçebilsin.” dedi.

4. Okul ve sınıf kuralları hakkında velilere bilgiler verildi. Öğrencilerimizin uzun bir tatilden sonra tekrar okula gelip kurallara adapte olmaları için velilerden de yardım istendi.

5. Okula geliş-gidiş saatleri:  Tarafımdan okula öğrencilerin geliş-gidiş saatlerini açıkladı. Sabah okula zamanında gelin­mesi için erken yatıp erken kalkmanın şart olduğu anlatıldı. Televizyonlarda da haydi çocuklar uykuya uyarılarının yapıldığı velilere hatırlatıldı. Çocuğun gerekli olan uykusunu alabilmesi için mutlaka erken yatırılması ve bunun alışkanlık hâline getirilmesi gerektiği anlatıldı.  Öğrencilerin 07:20 'ye kadar okulda olmaları gerektiği ve birinci dersin 7:30'da başladığı, teneffüslerin onar dakika olduğu ve derslerin 12:20'de tamamlandığı açıklanmıştır.

6. Beslenme-temizlik-kıyafet: Öğrencilerin beslenmesi için velilere düşen ödevlerin neler olduğu açıklanmıştır. Beslenme listesine uyulması istenmiştir. Çok yüksek kalorili besinlerden kaçınılması gerektiği aksi taktirde çocuklarda bir enerji patlaması gerçekleştiğine vurgu yapılmıştır. Verdiğimiz beslenme listesinde kabuksuz kuruyemişlerin miktarının azaltılmasının   sağlayacağı faydadan bahsedildi.Öğrenci beslenmelerine koku yayan soğanlı sarımsaklı vb. yiyeceklerin konmamasına özen gösterilmesi gerektiği tarafımdan söylendi. Temizliğe verilen öne­min artırılması gerektiği üzerinde duruldu. Kız öğrencilerin uzun olan saçlarının uygun olarak kestirilmesi ya da saçların bağlanması, formaların yıkanıp temizlenmesi, tırnakların her hafta sonu mutlaka kesilmesi, kulak ve vücut temizliğine önem verilmesi ve mutlaka banyo yaptırılmasının gerekliliği anlatıldı. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bunun diş sağlığı üzerindeki önemi vurgulandı. Bazı öğrencilerde bunun ağız kokularına sebep olduğunun belirtilerek her öğrencinin mutlaka dişini fırçalamasının sağlanması istendi. Giyim kuşam ile ilgili konular görüşüldü. Öğrencile­rin formalarındaki söküklerin dikilmesi, ayakkabıların boyanması ve mümkün olduğu kadar temiz giyindirilmesi anlatıldı. Ayrıca mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi, kesinlikle çorapsız gelinmemesi ve hasta olmamak için bunun gerekliliği anlatıldı.

7. Ders araç ve gereçlerinin temini: Okulların açılmasına ve derslerin başlamasına karşın bazı velilerin hala kendilerine verilen öğrenci ihtiyaç listesindeki malzemeleri almadıkları, bu konuda biran önce gerekenlerin yapılması hususu belirtilmiştir. Ders kitaplarının kaplanması, üzerlerine etiket yapıştırılması, cetvellerin vb. ders araçlarının üzerine öğrenci adlarının yazılması öğretmen tarafından velilere söylenmiştir.

8. Öğretmen – veli işbirliği: Öğretmen-veli işbirliğinin öğrenci başarısı üzerinde etkili olacağı ve öğretmen-veli işbirliğinin artırılması konuşulmuştur. Velilerin, toplantılar dışında da öğrencilerinin başarı durumları hakkında bilgi sahibi olmak için okula gelebilecekleri ve çocuklarının durumlarını sorabilecekleri öğretmen tarafından söylenmiştir. Değişikliğin iyi olacağı üzerinde duruldu yeni sınıf annesi(veli temsilcisi)…………..seçilmiştir

9. Öğrencilerin evde çalışma teknikleri: Öğrencilerin evde ders çalışmaları ve çalışmaların veliler tarafından sürekli olarak kontrol edil­mesi ve denetlenmesi istendi. Boş zamanlarında uygun kitaplar okumaları ve okumaya teşvik edilmeleri istendi. Verilen ödevlerin bazı öğrenciler tarafından yapılmadığı anlatıldı. Bu gibi olaylarda velilerin daha duyarlı olması istendi.

10. Öğrenci başarılarını etkileyen ana unsurların açıklanması: Tarafımdan:  “Beslenme, dinlenme, giyinme, aile içinde gördüğü ilgi ve duygusal dengeler, çocukların okuldaki başarısı ve derslere karşı ilgisi bakımından çok önemlidir. Öğrenciyi yüreklen­dirin. Her gün okula getirin ve götürün, her zaman olumlu yönlerinden bahsedin, onu korkutmayın.” dedi.

Velilerin öğrenciler üzerindeki olumlu katkılarından dolayı memnun olduğunu ve bundan sonra da bu ilginin devam etmesi gerektiğini belirttim.

Velilere kendilerinin yetişemediği durumlarda yetiştirme kursu açılabileceğinden ve bunun başarıya olan etkisinden bahsedildi. Kurs ücretlerinden ve ne zaman olabileceğinden bahsedildi. Homojen bir grup kurulduğu taktirde kursun daha faydalı olacağından bahsedildi. İlknur ERKAN : ‘’bu sene değil de seneye kurs açılmasını istiyorum’’  dedi. Bazı velilerimiz bu kurs işini görüşüp hafta içi cevap verebileceklerini söylediler. Tarafımdan belirli sayıya ulaşıldığı ve sebat ettikleri takdirde kurs açacağım söylendi. Beste ÖZCANLI söz alarak: “Ben kızıma her akşam “Okulda neler yaptınız?” sorusunu sorarım. Kızım okulu çok seviyor “ dedi.

Velilere: ”Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği mutlaka düzenli olarak yenmelidir. Bu konuda hiç bir mazeretin arkasına sığınmamalıdır. Bu öğünler öğrenci başarısını direkt olarak etkilemektedir.” dendi. 

11.  Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması:

Tarafımdan velilere: “Okuma alışkanlığını çocuk önce aile içinde, sonra okulda ve çevresinin okumaya yönelik tutumuyla edinebilir, geliştirebilir. Okula gittiğinde ilk kez kitaplarla karşılaşan çocuk evde hiç okuma uğraşı yoksa okuma işlemiyle okulu özdeşleştirmeye başlayabilir. Siz velilerimiz çocuklarınıza evde kitap okuma konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması için şunlar yapılabilir: Öğrencilerimize kitap okumanın sevdirilmesi için evde velilerin örnek olması, öğrenci ile birlikte bütün aile fertlerinin kitap okuması gerekir Aile fertlerinin de kitap okuduğunu gören öğrenci severek kitap okuyacaktır. Öğrenci yine zorunlu bir iş olarak değil sevdiği için kitap okuyacaktır. Bu konuda velilerimizin üzerine büyük bir iş düşmektedir. Velilerin her gün düzenli olarak tüm aile fertleri ile birlikte bu etkinliği yapması gerekir. Yine okulda da bütün öğrencilerle birlikte biz öğretmenlerinde okuma etkinliklerine katılması gerekir. Yoksa bu çalışmadan istenilen verim elde edilemez. Gazete okumanın da çocuklara örnek teşkil edeceği üzerinde duruldu fakat sadece magazin ve spor sayfalarını okumanız bile çocuğun dikkatini yanlış yöne çeker” dendi.

12.  Okulun ekonomik sorunları konuşulmuştur. Okul aile birliği tarafından toplanan bağışlar üzerinde duruldu  ,okulun büyük olduğu için okula ekstradan hizmetli alındığı bunun da bir maliyeti olduğu ve öğrencilerin sağlığı için katkılarını esirgememeleri gerektiği anlatıldı.

13. Serbest etkinlikler: Serbest etkinlikler öğrencilerimizin aşırı ders yoğunluğundan kurtulmaları ve kendi ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda etkinliklere katılmaları için üç yıl önce bakanlık tarafından uygulanmaya başlanmıştır. İlimizde İstanbul saati uygulamasından bahsedilmiş öğrencilerin yaşadıkları şehre yabancı oldukları, bununsa İstanbul saatiyle bir nebze de olsa aşılmaya çalışıldığından bahsedilmiştir. Diğer saatlerde satranç okuma güzel yazı yapılacağı ve gerekli malzemelerin temini konusu üzerine bilgi verildi.

14. Dilek ve temenniler: Öğretmen Arzu ÇANDIROĞLU ve tüm veliler tarafından başarılı bir öğretim yılı geçirilmesi temennisiyle toplantıya son verilmiştir. 

  2013 – 2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 3/B SINIFININ 1.DÖNEM 1.VELİ TOPLANTISINA KATILAN VELİLERİN İMZA LİSTESİ 

Öğrenci Nu.

Öğrencinin Adı ve Soyadı

Toplantıya Katılan Velinin Adı ve Soyadı

Yakınlık Derecesi

İmzası

Telefon no

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Toplantıya katılan veli sayısı       : ..............

Toplantıya katılmayan veli sayısı : ..............

Toplam veli sayısı                       : ............. www.