3.sınıf su döngüsü çalışma sayfası

3.sınıf su döngüsü çalışma sayfası dosyası 17-01-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf su döngüsü çalışma sayfası
Kategori 3. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen hüseyin02
Eklenme Tarihi 17-01-2018
Boyut 58.9 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 Aşağıdaki resim su döngüsünü anlatmaktadır. Görseli inceleyerek su döngüsünün nasıl olduğunu önce yazıp sonra görseli boyayınız.

                                   Su Döngüsü

 Su, yaşam kaynağıdır. Bütün canlıların ağırlıklarının önemli bir kısmını su oluşturur. Yeryüzündeki su miktarının yaklaşık % 5’ i tatlı sulardır.
www.
Güneş enerjisinin ısıtmasıyla, çeşitli kaynaklardan atmosfere çıkan su buharı; yağmur, kar, dolu gibi yağış biçimleriyle yeniden yer yüzüne döner. Bu suyun bir miktarı yer altı sularına karışırken, daha büyük kısmı, göl ve deniz gibi kaynaklarda birikir. Su döngüsü de, öteki tüm döngüler gibi süreklidir. Bitkiler terleme ile su döngüsüne katılır .

Yer yeryüzündeki bütün sular katılmaktadır. Söz gelimi , denizlerden buharlaşan su, yağış olarak yer yüzüne dönmekte, bir kısmı yüzeysel sularda birikip, bir kısmı da yer altı sularına karışmaktadır.Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve okyanuslardır. Burada toplanan sular, su döngüsüne devam eder ( uzun su devri ). Deniz ve okyanuslardan buharlaşan suyun karalara geçmeden tekrar yağmur, kar, dolu biçiminde deniz ve okyanuslara geçmesine ise kısa su devri denir.