3.sınıf sene başı ilçe zümre toplantı tutanağı

3.sınıf sene başı ilçe zümre toplantı tutanağı dosyası 12-12-2017 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf sene başı ilçe zümre toplantı tutanağı
Kategori 3. Sınıf Sosyal Bilgiler
Gönderen dtuncel
Eklenme Tarihi 12-12-2017
Boyut 7.63 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

2010/2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

SENE BAŞI 3.SINIFLAR

İLÇE ZÜMRE TOPLANTISI

TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı Yeri: Erguvan İ.O

Toplantı Tarihi: 03/09/2010

Toplantı Saati: 14.00

 

GÜNDEM

1-Açılış ve yoklama. Saygı duruşu, İstiklal Marşı

2-Bir önceki yılın değerlendirilmesi

3-Eğitim Öğretim programlarının incelenmesi

4-Uygulamada karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri

5-Öğrencilerin çalışma ve eğitim durumları ile çevre özelliklerinin incelemesi ve alınacak önlemler

6-Eğitim Öğretim faaliyetlerinin planlanması

  - Ünitelendirilmiş yıllık planların hazırlanması

  - Performans ve Proje görevleri

  - Serbest etkinlik dersinin uygulanması

  - İl içi gezilerin planlanması

7-Ders araç gereçleri ve okul dersliklerinin fiziki durumunun görüşülmesi

8- Öğretim yöntem ve teknikleri ile öğrenci başarısını arttırıcı çalışmaların konuşulması

9- Mesleki eserler ve eğitim alanındaki gelişmeler

10- Okul-Veli işbirliğini arttırıcı çalışmalar

11- Dilek ve temenniler.

 

ALINAN KARARLAR.

 1. Geçen yılın değerlendirmesi yapıldı. Zümre başkanlarının ifade ettiği görüşlere göre başarılı bir yıl olduğu, hedeflenen kazanımlara ulaşıldığı belirtildi.  Sene içinde nakil gelen öğrencilerin uyum sıkıntısı yaşadığı da belirtildi.
 2. İlköğretim yönetmeliği incelendi. Serbest etkinlik genelgesi fotokopi şeklinde dağıtılıp incelendi. İlerleyen maddelerde bu konu değerlendirilecek.
 3. Sınıf mevcutlarının genel itibari ile kalabalık olması, velilerin okuma yazma bilmemesi, öğrenci çantalarının ağır olması ve ekonomik güçlük çeken bazı velilerin çocuklarını çalıştırmasının yaşanılan güçlükler olduğu belirtildi. Bu güçlükleri aşmak için yetişkinler yönelik  açılan okuma yazma kurslarının çoğaltılması  gerektiği belirtildi. Çocukların başarısının velilerin ilgileri ile doğru orantılı olduğu belirtilerek bu anlamda velilerimize veli toplantılarında rehberlik ağırlı bir toplantı yapılması gerektiği ve velilerin de motive edilerek yetiştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bu sene çalışma ve ders kitaplarının birleştirilerek gönderilmesi ve dönem dönem basılmasının çanta yükünü azaltacağı söylendi.

 1. Sosyo ekonomik açıdan düşük olan çevresel faktörlere kütüphane eksikliği de eklenince öğrencilerin başarısının olumsuz etkilendiği söylendi. Bilgisayar ve interneti olmayan ekseri veliler ödev ve araştırmalarda kütüphane olmadığı için sıkıntılar yaşadığı belirtildi. Bunun için bu husus dikkate alınarak araştırmaların verilmesi gerektiği söylendi.
 2. Ünitelendirilmiş yıllık planların değişen ders saatleri de dikkate alınarak zümrece yapılması gerektiği söylendi.

Her öğrenciye yılda en az 1 dersden en az 1 proje ve her dersden her dönem birer performans görevi verilmesi gerektiği söylendi. Bu çalışmaların değerlendirme formları ile değerlendirilerek ödevlerin öğrenciye geri verilmesi ve değerlendirme sonuçlarının veliye bildirilmesi gerektiği söylendi. Verilecek görevlerin çevre şartları dikkate alınarak maddi külfeti en az olacak şekilde verilmesi gerektiği özellikle vurgulandı.

Bu sene gelen serbest etkinlik genelgesi okundu.

Bu genelgeye göre;

Her ay zümre kararı ile belirlenen etkinliklerden seçilenler uygulanacak. Ay sonunda zümre faaliyet raporuna yazılacak. Bu etkinlikler sınıf defterine işlenecek.

Bu etkinlikler blok halinde bir günde uygulanabileceği gibi her gün birer ders halinde uygulanabilir.

Yine bu genelgeye göre kulüp çalışmaları 1-5.sınıflarda kaldırılmıştır.

İl içi yapılacak gezilerin, sinema , tiyatro  ve müze faaliyetlerin tarih belirtmeden yıllık planda uygun yerlerde belirtilmesi gerektiği söylendi.

 1. Genel itibari ile dersliklerin ve ders araç gereçlerinin yeni eğitim öğretim yılına hazır olduğu fakat bazı okullarda boya başta olmak üzere fiziki şartlarda eksikliklerin olduğu , bu durumun 20 eylüle kadar düzeltilmesi gerektiği söyledi.

Öğrenci ders araç gereçlerinin belirlenerek veliye iletilmesi  gerektiği söylendi

Sınıf kitaplıklarının oluşturulmasının elzem olduğu ve rantabl şekilde kullanılması gerektiği söylendi.

 1. Derslerin öğrenci merkezli, yaparak yaşayarak öğrenme yöntemine göre göre yapılması ve somutlaştırarak anlatılmasının öğrenci başarısını arttırdığı belirtildi.

Kitap okumayı geliştirici yapılan uygulamalardan örnekler paylaşıldı.

Paylaşılan örnek; 100 temel eser içinden ortalama 200 sayfalık kitaplardan seçilenler sınıf sayıcınca alınacak. Her sınıf farklı kitap alacak. 1 ay süre sonunda o kitaptan değerlendirme yapılacak. Diğer ay sınıflar arası kitaplar değiş tokuş yapılacak. Böylece öğrenci 1 kitap masrafı ile yıl sonuna kadar kitap okuma imkanı kazanmış olacak.

Olumlu davranışları pekiştirecek çalışmalar yapılması gerektiği örneklerle anlatıldı.

Öğrencilerin evde kitap okumasını sağlamak için kitap okuma takip formlarının kullanılması gerektiği ve bu uygulama ile kitap okumanın arttığının gözlemlendiği söylendi.

 1. Zümre öğretmenlerimizden Ahmet Bey, Hasan Yılmaz’ın “ Öğretmenim Lütfen Bu Kitabı Okur musun?” kitabını tavsiye etti. Ayrıca Doğan Cüceloğlu’nun Küçük Şeyler2 kitabının da okunmasının çok faydalı olacağı söylendi.

İnternet ortamında çok kaliteli paylaşımlar yapan eğitim sitelerinin olduğu, bu tür sitelere ücretsiz üye olunarak bir çok etkinlik çalışmasına ulaşılabileceği söylendi. Birkaç site ismi paylaşıldı.

Ortak paylaşım alanı oluşturmak için zümre başkanlarının e posta adresleri  yazılarak fotokopi ile çoğaltılıp paylaşıldı.

Bilim Çocuk gibi dergilere sınıfça abone olunarak kitaplığa konması gerektiği belirtildi.

 1. Okul-Veli işbirliğini arttırmak için rehberlik yönü ağır basan veli toplantılarının sık yapılması gerektiği vurgulandı. Bir kaç zümre öğretmenimiz ev ziyaretlerinin faydasını gördüğünü belirterek sınıf temsilci velisi  ile uygun gün ve saatlerde veli ziyareti yapılmasını tavsiye etti.
 2. Başarılı ve huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirilmesi  dilek ve temennisi ile toplantıya son verildi.

www.

 1.  

1