3.sınıf paragraf soruları 2013

3.sınıf paragraf soruları 2013 dosyası 25-02-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf paragraf soruları 2013
Kategori 3. Sınıf Türkçe
Gönderen davutn
Eklenme Tarihi 25-02-2018
Boyut 118.82 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

1.

Bir yılbaşı gecesiydi. Dondurucu, kavurucu bir soğuk vardı. Yoldan geçenler paltolarının yakasını kaldırmışlar, atkılarına bürünmüşler, hızlı hızlı yürüyorlardı. Kimi evine geç kalmış, acele ediyor, kimi bir eğlence yerine gidiyordu.
 

Yukarıdaki paragrafta hangi mevsim anlatılmaktadır?

 

a)yaz         b)kış              c)bahar

 

 

 

 

2.

 Çocuklar koşuyorlar, birbirlerine kartopu atıyorlardı. Gecenin zevkini en çok onlar çıkarıyorlardı. Kahkahalarla gülüyorlar, sevinçle haykırıyorlardı.

 

Yukarıdaki paragrafa göre çocuklar hangi duyguyu yaşıyor?

 

a)üzüntü           b)mutluluk        c)telaş

 

 

3.

Yalnız bir çocuk vardı ki gelip geçenler onun farkında değillerdi. Ufak bir kız çocuğu. Başı açık, elbisesi yama içinde, yoksul bir kızcağız. Bir kapının önüne büzülmüş, çıplak ayaklarını altına almıştı. Soğuktan morarmış tir tir titriyordu. Üzerinde oturduğu taş basamakta buz gibiydi.

Yukarıda anlatılanlara göre genç kızın ayaklarının özelliğini belirten sözcük hangisidir?

a) kizli               b)çoraplı        c)çıplak

 

 

4.- Ey padişah! Birinci vezirin bir kasabın oğludur. Bu yüzden adamı, bir kasap gibi parçalayıp astı. İkinci vezirin bir aşçının oğludur. O da adamı yemek gibi kazana koyup kaynattı. Üçüncü vezirin bir kebapçının oğludur. Bu sebeple adamı fırına koyup kebap gibi pişirdi. Dördüncü vezirin ise, bir alimin oğludur. O, “affedilsin” dedi. Çünkü merhametli olmayı öğrenmişti. Hepsi de görgüsüne göre ceza verdi. Yukarıdaki paragrafa göre insanlar neye göre ceza verir?

a)görgüye göre            b)zekâsına göre             c) sırasına göre

5.

Yekta hafif bir tempo ile koşmaya bir saat kadar daha devam etti. Yarışın yapılacağı şehrin işte ilk evleri gözükmeye başlamıştı. Yekta yolda rastladığı bir sütçü beygirine at yarışlarının yapılacağı hipodromun nerede olduğunu sordu. Tarif edildiği üzere yoluna devam etti.

Yekta yarışa katılacağı için hangi duyguyu yaşıyor olabilir?

a) kızgınlık      b)heyecan        c)üzüntü

6.

Yol üzerinde bir kahveye rast gelmişler. O kahvenin bahçesinde biraz oturup yemek yiyelim demişler. Kahveciden bir hasır istemişler, kahveci de hemen getirmiş.
Bahçede ağzı açık bir kuyu varmış. Hasırı o kuyunun üstüne yaymışlar.

Yukarıdaki olay nerede geçmektedir?

a) içerde          b)tepede            c)dışarıda

1.

Timsah Kıkı, Nil Nehri’nin kıyısında dinlenirken, duyduğu çığlıklarla yerinden fırladı. Hemen bir kayanın üstüne çıkıp etrafına bakındı. Bir çocuk akıntıya kapılmış sürüklenirken, karşı kıyıda insanlar koşarak çocuğu izliyordu. Şimşek hızıyla suya dalan Kıkı’nın gözüne son anda insanların birkaç kayıkla açılmakta oldukları takıldı.

Bu paragraf aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanabilir?

a)Timsah Kıkı İnsanları durdurdu.

b)Timsah Kıkı su içmeyi sevdi.

c)Timsah Kıkı yemek yedi.

2.

Hazırlandığı yarış atı çiftliğinde birçok yarış atı Yekta’ya değişik zamanlarda katıldıkları yarışmaları anlattılar. Yekta, onları büyük bir dikkatle dinledi. Görgüsünü, bilgisini arttırdı. Yekta’ya göre, bilmenin, öğrenmenin sonu yoktu.

Yekta için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

a)başarılı         b) tembel          c)araştırmacı

3.

Adam halinden memnun, dört yıl sonrasını hiç düşünmeden yaşamaya başlamış. Fakat dört yıl nedir ki, göz açıp-kapayıncaya kadar gelir-geçer. Nitekim giden günlerin hiç farkına varmadan, adam bir de bakmış dört yıl bitivermiş.

Dört yılda kaç mevsim vardır?

a)dört               b)sekiz              c)on altı

4.

Kurbağacık hemen o anda kararını verdi. Buradan ayrılarak yola çıkacak, gideceği yerlerde kendine arkadaş arayacaktı. Kurbağacık ormanda günlerce yol aldı. Artık ormanın sık ağaçları seyrekleşmiş, küçük bir düzlüğe çıkmıştı. Birden yerde yuvarlak bir şey gördü. Bu da neydi böyle?

Kurbağacık ne görmemiş olabilir?

a) sopa            b)top         c)portakal 

 

5.

Nilüfer perisi göle döndüğünde artık güneş batmak üzereydi, göl güneşin son ışıklarıyla rengarenk olmuştu. Muhteşem bir görüntüydü .    

Yukarıda anlatılanlara göre birkaç

Saat sonra aşağıdakilerden hangisi olacaktır?

a)gece                b)gündüz            c)saba

 

 

6. Geniş bir mukavva kutunun içine sıralanmış kibrit kutularına bakarken gözleri yaşarıyordu.
Evet, bu bir kibritçi kızdı. O gün bir tek kutu kibrit bile satamamıştı. Satsa, bir kaç kuruş para kazansa, kalkıp evine gider, annesiyle birlikte hiç olmazsa bir kase sıcak çorba içerdi.

Yukarıdaki paragrafta tek heceli olan kaç kelime vardır?

a) 10                         b)11               c)12 www.

 

                                                                               Ö.Süleyman DİNÇGİL