3.sınıf okuma metninin bölümlerini kavrama etkinliği

3.sınıf okuma metninin bölümlerini kavrama etkinliği dosyası 21-01-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf okuma metninin bölümlerini kavrama etkinliği
Kategori 3. Sınıf Türkçe
Gönderen Ayperisi88
Eklenme Tarihi 21-01-2018
Boyut 12.87 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

Aşağıdaki metin üç bölüme ayrılmıştır. Metnin giriş,gelişme ve sonuç bölümlerini altlarına yazınız.

                                        KÜTÜPHANEDEKİ  KEDİCİK

Tıpış, başarısızlığın verdiği moral bozukluğu ile orada kalakalmıştı. Ne yapmalı ne etmeli de şu kuşları avlamayı öğrenmeli ? Kendisini  arada bir seven, yiyecek veren Selin’i anımsadı. Selin içinden çıkamadığı bir durumda, zor bir ödevi olduğunda kütüphaneye giderdi. Acaba o da mı kütüphaneye gitmeliydi? Tıpış’ı kütüphaneye kabul ederler miydi?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tıpış, bahar güneşinin ılıklığı altında yarım saatçik uyumuştu. Uyanınca bir güzel gerindi. Yarı kapalı gözleri yerde kırıntı arayan serçelerle ilişince kocaman oldu. "Şunlardan birini yakalasam ne güzel olur."diye düşündü. Daha önce de kuşları yakalamaya çalışmış ama başaramamıştı. Kedicik bıyıklarını titreterek serçelere yavaşça yaklaştı. Kuşlar onun varlığını hissedip hepsi birden havalandı.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Tıpış, kütüphanenin bodrum katının penceresinden içeri girdi. Raflarla dolu bir odanın içinde buldu kendini. Burası arşivdi. Tıpış, tozlu kitapların arasında kuşlarla ilgili bir kitap buldu. Kitapta her tür kuş resmi vardı. Tıpış yalanmaya başlandı. Bir saat boyunca kütüphanede bu kitabı inceledi. Kütüphaneden mutlu bir şekilde çıktı.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Metnin bölümleri ile ilgili sorularla karşılaşabiliriz. İyi okuduğumuz takdirde rahatlıkla hangi bölüme ait olduğunu bulabiliriz.

Örnek Soru: Aşağıdakilerden hangisi bir metnin sonuç cümlesi olabilir?

  1. Daha önce onu hiç bu kadar sinirli görmemiştim.
  2. O günden sonra bir daha kavga etmediler.
  3. Son zamanlarda daha çok içine kapandı.

www.