3.sınıf hayat bilgisi tema özeti

3.sınıf hayat bilgisi tema özeti dosyası 30-12-2017 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf hayat bilgisi tema özeti
Kategori 3. Sınıf Hayat Bilgisi
Gönderen İVRİZ
Eklenme Tarihi 30-12-2017
Boyut 28.79 K
İndirme 15

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

1) OKULUMUZ

     Toplu olarak eğitim öğretim yapılan yerlere okul denir.

     Okulda ders yapılan odalara sınıf denir.

     Okul müdürü, okulu yönetir.

     Öğretmenler, öğrencilere ders verir.

     Hizmetliler, okulun temizliğini yapar.

     Memurlar, okulun yazı işlerini yapar.

 

2) FİZİKSEL ÖZELLİKLERİMİZ

     Duyu organlarımızla algıladığımız; boyumuz, kilomuz, saç rengimiz, göz rengimiz, ten rengimiz fiziksel özelliklerimizdendir. Örneğin: boyumuz uzar, kilomuz artar ya da azalır.

     Bazı fiziksel özelliklerimiz zamanla değişir. Hepimiz birbirimizden farklıyız. Bunun için farklılıklara saygı duymalıyız.

 

3) DUYGULARIMIZ

     Yaşanan olaylar karşısında insanın iç dünyasında uyanan belirtilere duygu denir. İnsanların duygularını; yüz ifadesine, ses tonuna ve vücudunun duruşuna bakarak anlayabiliriz. İnsanlar değişik durumlarda sevinç, üzüntü, kızgınlık, korku gibi duyguları gösterebilirler.

 

4) YAPABİLDİKLERİM

Yatağımı düzeltebilirim.

Oyuncaklarımı ve odamı toplayabilirim.

Elimi ve yüzümü yıkayabilirim.

Dişlerimi fırçalayabilirim.

Sofra hazırlanırken yardım edebilirim.

Yemeğimi kendim yiyebilirim.

Çantamı kendim hazırlayabilirim.

Giysilerimi kendim giyebilirim.

 

5) BİR GÜNÜM

     Gün içinde yapacağımız işlerin belli bir sıraya konmasına Planlama denir. Planlı yapılan işler çabuk biter. Planlı olmak bizim başarılı olmamızı sağlar.

 

6) ARKADAŞLARI VE OYUN

     Oyunlar grup halinde oynanırsa daha eğlenceli olur. Arkadaşlarımızla oyun oynarken onlarla kavga etmemeliyiz. Arkadaşlarımızın görüşlerine saygı göstermeliyiz. Oyun kurallarına uymalıyız. Oyunda yenilgiyi kabul etmeliyiz. Kazananları kutlamalıyız. Arkadaşlarımızla oyun oynarız. Müzik dinleriz. Televizyon izleriz. Ders çalışırız.

7) HATA YAPABİLİRİZ

     Herkes hata yapabilir. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz. Hatayı yapanı affetmek ve ona hoşgörülü davranmak en güzel davranıştır.

 

8) DERS ARAÇ GEREÇLERİMİZ

     Başarımızın artması için ders araç gereçlerimizin tam ve düzenli olması gerekir. Okulda kullandığımız ders araç gereçlerini temiz ve düzenli tutmalıyız. Ders araç gereçlerine zarar vermemeliyiz.

 

9) KİŞİSEL BAKIM

     Kişisel bakımımızı yapmak için; diş fırçası, diş macunu, tarak, tırnak makası, sabun, şampuan, havlu gibi malzemelere ihtiyaç duyarız.

Haftada bir banyo yapmalıyız.

Haftada bir tırnaklarımızı kesmeliyiz.

Her sabah saçlarımızı taramalıyız.

Günde üç defa dişlerimizi fırçalamalıyız.

Her sabah elimizi ve yüzümüzü yıkamalıyız.

Yemeklerden önce ve yemeklerden sonra ellerimizi yıkamalıyız.

     Kişisel bakımımızı yaparken zorlandığımızda büyüklerimizden yardım isteyelim.

 

10) OKUL KURALLARI

     Okulda uymamız gereken bazı kurallar şunlardır;

Okula zamanında gelmeliyiz

Derslere zamanında girip çıkmalıyız.

Koridorlarda koşmamalıyız.

Merdivenlerden dikkatli inip çıkmalıyız.

Çöpleri yerlere değil, çöp kovasına atmalıyız.

Lavaboları ve tuvaletleri temiz kullanmalıyız.

Gereksiz yanan lambaları söndürmeliyiz.

11) AY YILDIZLI BAYRAĞIM

     Bağımsız her ülkenin bayrağı ve marşı vardır. Bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Türk Bayrağı; kırmızı zemin üzerinde ay ve yıldızdan oluşur. Bayrağımız kırmızı rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bayrağımızdaki beyaz ay ve yıldız ise ülkemizin parlak geleceğini temsil eder.

     Türk milletinin milli marşı ise İstiklal Marşıdır. İstiklal Marşını Mehmet Akif Ersoy yazmıştır.

 

12) SÖZÜMÜ KESME

     Öğretmenimiz ders anlatırken dikkatle dinlemeliyiz. Öğretmenimiz ve arkadaşlarımız konuşurken onların sözünü kesmemeliyiz. Onlar konuştuktan sonra izin alarak konuşabiliriz.

 

13) BEN BİR TANEYİM

     Arkadaşlarımızla benzer ve farklı yönlerimiz vardır. Benzer yönlerimiz; hepi- mizde göz, kulak, bacak, kol, kulak bulunmasıdır. Farklı yönlerimiz ise boyumuz, kilomuz, saç rengimiz ve göz rengimizdir. Bu farklılıklar insanlar arasındaki güzellikleri ortaya çıkarır. Arkadaşların farklı özelliklerine saygılı olmalıyız. Onlara hoşgörülü davranmalıyız.

 

14) ARKADAŞIM OLURMUSUN

     Arkadaşlarımızı sevmeli ve onlara her zaman yardımcı olmalıyız. Küs olan arkadaşlarımızı barıştırmalıyız. Hasta olan arkadaşlarımıza geçmiş olsun demeliyiz. Hatalı olan arkadaşlarımızı kırmadan uyarmalıyız. Arkadaşlarımızın güzel huylarını onlara söylemeliyiz.

 

15) BESLENME

     Büyümemiz ve sağlıklı olmamız için vücudumuza gerekli olan yiyecek ve içeceklere Besin denir. Besinlerin vücuda alınmasına Beslenme denir. Büyümek ve sağlıklı olmak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden tüketmemeliyiz. Vücudumuz için gerekli olan her besinde yeteri kadar almalıyız. Yemek ayrımı yapmamalıyız. Her gün aynı saatlerde yemeğimizi yemeliyiz. Yemek aralarında abur cubur yiyecekler yememeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız. Yemekten kalkarken annemize “eline sağlık”, diğer kişiler “afiyet olsun” demeliyiz.

16) ETİK DAVANIŞLAR

     Arkadaşlarımıza karşı eşit davranmalıyız. Ayrım yapmamalıyız. Arkadaşlarımı- zın başarılarını kıskanmamalıyız. Arkadaşlarımızın başarıları ile gurur duymalıyız. Arkadaşlarımızın sevinç ve üzüntülerini paylaşmalıyız. Arkadaşlarımızla ilişkileri-mizde doğruluk, dürüstlük, adalet duygularından vazgeçmeyelim.

 

17) SINIF EŞYALARI

     Sınıfımızda ve okulumuzda hepimizin ortaklaşa kullandığı eşyalar vardır. Bu eşyalar; masa, sıra, yazı tahtası, Atatürk köşesi, haritalar, çöp kutusu ve levhalar bunlardandır. Bu eşyalar bizim daha kolay öğrenmemizi sağlar. Sınıf eşyalarını kendi malımız gibi korumalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız. Unutmayalım ki bu eşyaları bizden sonra kardeşlerimiz de kullanacak.

 

18) ŞEREF KÖŞESİ

     Sınıfımızın Şeref Köşesinde; Atatürk resmi, Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk”ün Gençliğe Hitabesi vardır. Her sınıfta mutlaka bir şeref köşesi vardır.

 

19) ATATÜRK

    Atatürk, bin sekiz yüz seksen bir (1881) yılında Selanik’te doğdu. Annesinin adı Zübeyde Hanım’dır. Babasının adı Ali Rıza Bey’dir. Kız kardeşinin adı Makbule’dir.

Atatürk daha çocukken babası öldü. Orta Okuldaki Matematik öğretmeni ona Kemal adını verdi. Büyüyünce Asker oldu. Yurdumuzu düşmanlardan kurtardı. Cumhuriyeti kurdu. Birçok yenilik yaptı. 10 Kasım bin dokuz yüz otuz sekiz(1938) yılında; İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında öldü. Atatürk’ün mezarı Ankara’da, Anıtkabir’dedir.

 

20) BAYRAMLARIMIZ

     Ulusça kutladığımız bayramlara Milli Bayramlar denir. Milli Bayramlarda, sınıflar, okullar, caddeler ve sokaklar bayraklarla donatılır. Törenlerde Atatürk büstüne çelenk konur. Saygı duruşu yapılır. İstiklal Marşı söylenir. Şiirler okunur. Milli oyunlar oynanır. Bizim 4 tane Milli Bayramımız vardır. Bizim Milli Bayramla- şunlardır:

1)  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

2)  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

3)  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

4)  30 Ağustos Zafer Bayramı

 

 

21) AŞI OLALIM

     Sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için aşılarımızı vaktinde ve tam olarak yaptıralım. Aşı olmaktan korkmayalım. Aşı bizi bulaşıcı hastalıklardan korur. Bulaşıcı hastalıkların bazıları şunlardır: Kızamık, suçiçeği, kabakulak, kızıl, boğmacadır. Bulaşıcı hastalıklar; solunum yoluyla, yiyeceklerle, hasta insana dokununca bulaşabilir.

 

22) SOR ÖĞREN

     Hayatımız boyunca bazı bilgilere ihtiyaç duyarız. Bu bilgileri; büyüklerimize sorarak, öğretmenimize sorarak, kitaplardan, gazetelerden, televizyonlardan ve internetten öğrenebiliriz.

 

24) SORUNLARI ÇÖZEBİLİRİM

     Bir sorunla karşılaşınca aşağıdakileri yaparsak sorunumuzu daha kolay çözeriz.

1) Kendinize şunu sorun: Sorunum ne?

2) Sorunu düşün.

3) Sorunu nasıl çözebileceğini düşün.

4) Kimlerden yardım isteyebileceğini düşün.

5) Çözüme karar ver ve bunu uygula.

 

25) DOĞAL AFETLER

     Deprem, sel, çığ, yangın ve toprak kayması gibi afetlere Doğal Afetler denir. Doğal Afetler can ve mal kaybına neden olur. Deprem anında mas altlarına girme-liyiz. Başımızı ellerimizin altına alarak korumalıyız. Sarsıntı geçtikten sonra hızla dışarı çıkmalıyız. Depremden korunmak için; depreme dayanıklı, az katlı evler yapılmalı ve deprem hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

 

26) DİKKAT TRAFİK

     Herhangi bir araç ile bir yerden başka bir yere gitmeye Ulaşım denir. Trafik-teki her aracın sesi farklıdır. Hepimiz trafik işaret ve levhalarını bilmeliyiz. Hepimiz trafik kurallarına uymalıyız. Karşıdan karşıya; trafik ışığı olan yerlerden, yaya geçidinden, alt ve üst geçitlerden geçmeliyiz.

     Trafik Işıklarının anlamı şöyledir.

Kırmızı: Dur!

Yeşil: Geç!

Sarı: Hazırlan!

 

 

 

 

27) TAŞITLAR

     Çevremizde gördüğümüz otobüs, kamyon, otomobil, bisiklet, tren, uçak gibi araçlara Taşıt denir. Taşıtlar 4 çeşittir.

1) Hava Taşıtları: Uçarak hareket eden araçlardır. Uçak, helikopter gibi… Hava taşıtlarını kullananlara Pilot denir.

2) Kara Taşıtları: Karayolunda hareket eden taşıtlardır. Tır, bisiklet, taksi gibi…  Kara taşıtlarını kullananlara Şoför denir.

3) Deniz Taşıtları: Suda hareket eden taşıtlardır. Gemi, vapur, kayık gibi. Deniz taşıtlarını kullananlara Kaptan denir.

4) Demir Yolu Taşıtları: Demir raylarda hareket eden araçlardır. Tren, tranvay gibi… Demir yolu taşıtlarını kullananlara Makinist denir.

 

28) ELEKTİRİKLER KESİLDİ

    Okulda ve evimizde su, odun, kömür ve doğal gaz gibi kaynaklar kullanırız. Bu kaynakları bilinçli kullanmalıyız. Muslukları açık bırakmamalıyız. Gereksiz yanan lambaları söndürmeliyiz. Kışın pencere ve kapıları açık bırakmamalıyız.

 

29) DUYU ORGANLARIMIZ

 

Çevremizdeki varlıkları duyu organlarımız yoluyla fark ederiz. Beş tane duyu organımız vardır. Bunlar: gözümüz, kulağımız, burnumuz, dilimiz ve derimizdir.

Kulağımızla sesleri duyarız.

Gözümüzle görürüz.

Burnumuzla koklarız.

Dilimizle tat alırız.

Derimizle dokunuruz.

Yemeğin kokusunu burnumuzla alırız.

Çikolatanın tadını dilimizle alırız.

Kuşların sesini kulağımızla duyarız.

Sarılmayı derimizle yaparız.

Arkadaşlarımızı gözlerimizle görürüz.

 

30) ÇEVREMİZİN TEMİZLİĞİ

     Sağlıklı yaşayabilmemiz için temiz hava ve temiz çevre gereklidir. Çevremizi temiz tutmak için: Çöplerimizi çöp kutusuna atalım. Su kaynaklarını temiz kullanalım. Yerlere tükürmeyelim. Ormanları koruyalım. Çevreyi kirletenleri uyaralım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HAYAT BİLGİSİ II.TEMA KONU ÖZETLERİ

1-)EVİMDEYİM,GÜVENDEYİM

İnsanları soğuktan,sıcaktan ve tehlikelerden koruyan yuvaları onların evleridir.Evlerinde birlikte yaşarlar.Her canlının yuvası(evi)farklıdır.Evimizde kendimizi huzurlu ve mutlu hissederiz.

2-)EVDEKİ DOSTLAR:

 İnsanlar boş zamanlarını değerlendirmek,yalnızlık duygusundan kurtulmak için  evlerinde bitki ve hayvan beslerler.Evde beslediğimiz bitki ve  hayvanlara karşı sorumluluklarımız vardır.Onların beslenme,barınma ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamalıyız.

3-)HAYALİMDEKİ EV:

İnsanlar duygu ve düşüncelerini yazarak,çizerek,şarkı söyleyerek vb.farklı yollarla ifade ederler.İşte duygu ve düşüncelerimizi söz,yazı,resim,gösteri ile anlatmaya sanat denir.Resim,müzik,heykel,tiyatro vb.birer sanat dalıdır.

4-)BEN ADRESİMİ BİLİRİM:

Evimizin bulunduğu mahalle,cadde,sokak,semt,şehir adı ve numarası evimizin adresidir.

Adresimizi yönlere göre tarif ederiz.Yön bulmak için pusuladan yararlanırız.Pusulanın renkli ucu kuzeyi gösterir.Diğer ucu güneyi gösteriri.Pusulanın dışında pek çok yön bulma yöntemi de vardır.Mesela güneşten,güneş doğudan doğar,batıdan batar,Kutup yıldızı hep kuzeydedir.Karınca yuvalarının ağzı güneyi gösterir.Ağaçların yosunlu tafraları kuzeyi gösterir.

Dört tane ana yön vardır.Doğu-batı-kuzey güney Dört tane ara yön vardır.Kuzey doğu,kuzey batı-güney doğu,güney battı

5-)ESKİ ALBÜMLERE BAKALIM:

Ailemizin çocukluğuyla ilgili araştırma yapacağımız zaman,ailemizin albümüne bakarız.Albümlere bize giyim kuşam,oyunlar hakkında bilgi verir.

6-)FARKLILIKLAR GÜZELDİR:

Hepimizin fiziksel özellikleri,yetenekleri ve ilgi alanları farklıdır.Biz de bu farklılıkları hoş görüyle karşılarız.Çünkü farklılıklar güzeldir.Düşün bir kere herkes polis oldu.Peki öğretmenliği kim yapacak,çiftçi kim olacak,ekmeği kim pişirecek………………

7-)BEDENİMLE MUTLUYUM:

Herkesin özel yeteneği veya fiziksel özelliği vardır.Kendimizi olduğumuz gibi kabul edersek daha mutlu oluruz.Düşünün ki iyi bir futbolcu olmak istiyorsunuz ancak yeteneğiniz yok o zaman sizde iyi bir doktor olabilirsiniz.Böylece futbolcu olamadım diye üzülmezsiniz.

8-)ONLARDA ÇOCUKTU:

Topluma örnek olan kişiler bir zamanlar çocuktu.Ancak onlar çok çalışarak tropluma örnek oldular.İşte bazıları M.Akif Ersoy(İstiklal Marşımızı yazdı)Edison (ampulu buldu)Yaşat Gazigil(Tıp alanında çalışmalar yaptı)Hakan Şükür (spor alanında)Pastör(kuduz aşısını buldu)Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.Sizlerde çok çalışırsanız.Birer bilim adamı olabilirsiniz.

9-)BENİM MESLEĞİM NE OLACAK?

Bir kimsenin sürekli yaptığı işe meslek denir.Meslekler ihtiyaçları karşılamak için doğmuştur.Örneğin insanların ekmeğe ihtiyacı olmuş,fırıncılık mesleği doğmuş,İnsanların eğitime ihtiyacı olmuş,öğretmenlik mesleği doğmuştur.Bu gün eskiden olan mesleklerin pek çoğu yok olmuştur..Çünkü teknoloji gelişmiştir.Günümüzde pek çok yeni meslekler doğmuştur.Çünkü insanların ihtiyaçları sürekli değişir.

10-)BEDENİMİZİN DİLİ VAR:

Konuşmadan da iletişim kurarız.İşte konuşmadan iletişimi beden diliyle kurarız.Kelimeleri kullanmadan el,kol

hareketleri,göz ifadeleri ve beden diliyle iletişim sözsüz iletişimdir.

11-)AİLEMİZ BİZİM İÇİN ÖZELDİR

Herkesin ailesi kendisine özeldir.Anne,baba ve çocuklardan oluşan topluluğa aile denir..Ailemizle her türlü problemi,mutluluğumuzu,üzüntümüzü paylaşırız.Çünkü ailemiz bize çok yakındır,özeldir.Arkadaşlarımıza,komşularımıza,öğretmenimizle ilişkilerimiz de her zaman saygılı oluruz.Ama ailemizle ilişkilerimizde daha candan davranırız.Mesela annemizden su isterken onu öperiz.Anneciğim su veriri misin?deriz.

12-)HERKESİN AİLESİ FARKLIDIR.

Bazı ailelerde dede ,ninede,amca,yenge,hala,teyze de bulunur,bu tip aileler geniş  ailedir.Ancak günümüzde çekirdek aile daha çoktur.Geniş aileler daha çok köylerde yaşarlar.

Anne,baba ve evlenmemiş çocuklardan oluşan aileye çekirdek aile denir.

13-)BİRBİRİMİZİ SAYALIM SEVELİM:

Ailelerimiz ekonomik yönden farklı olabilir.zengin fakir gibi bu durumda insanlara karşı hoş görülü olmalıyız.Bazı aileler köyde yaşarken bazıları şehirde yaşamayı severler.Bu durumda şehirde yaşayan köyde yaşayanları aşağılamamalıdır.

14-)HER SORUNUN BİR ÇÖZÜMÜ VARDIR:

Aile içinde,arkadaşlarımız arasında zaman zaman sorun çıkabilir.Bu sorunları hoş görü içinde çözmeliyiz.Sorunları çözmek için:

Sorunu tanımla,Sorunun nedeni belirle,Çözüm yolları üret,Yardım iste,en uygun çözümü uygula.

15-)İLETİŞİM TÜRLERİ:

Yaşadığımız çevrede çok çeşitli iletişim türleri kullanırız.Her yerde farklı iletişim kurarız.En çok sözlü,görsel ve işitsel iletişim türlerini kullanırız.Bilgisayar hem sözlü hem görsel,tv hem görsel hem de işitsel,radyo sadece işitsel,gazete dergi,kitaplar birer iletişim aracıdır.İletişim kurarken de beden dilini kullanırız.

16-)SENDE FİKRİNİ SÖYLE:

Ailemizde kararlar alınırken herkesin fikri alınmalıdır.Bu bir demokratik olaydır.Çocuk da olsak bizimde bir fikrimiz olduğu unutulmamalıdır.

17-)AİLEDE HERKESİN İŞİ VAR:

Evimizde pek çok iş vardır.Bu ilerin hepsini annemizden yapmasını istersek kavga çıkar.Bunun için ailede iş bölümü yapılmalıdır.Ailemizde bizde sorumluluklar alıp öz güvenimizi geliştirmeliyiz.Aile içinde görev dağılımı adil olmalıdır.Kimseye kaldıramayacağı yük verilmemelidir.Örneğin çocuklardan yemek yapmak istenmez.

18-)PLANLI HAYAT OH NE RAHAT!

Zamanı iyi kullanmak için gün boyunca yapacaklarımızı dikkate alarak günlük işlerimizi önem sırasına koyarak plan yapmalıyız.Başarılı olmak için plan yaparken oyuna az,derse fazla zaman ayırmalıyız.Ayrıca yaptığımız plana uymalıyız.

19-)BAŞARILI OLMAK İÇİN:

Başarılı olmak için plan yapıp plana uymamız gerektiğini biliyoruz.Ancak başarılı olmak için de sağlıklı olmalıyız.Bunun için:

Beslenmeli,uyumalı,dinlenmeli,oyun onamalı,müzik dinlemeli ve kitap okumalıyız.En önemlisi de dersleri tekrar etmeliyiz.

20-)HAYALİM İÇİN:

İnsanlar hayallerini gerçekleştirmek için para biriktirirler.Kimisi bir ev almak,araba almak gibi,Sizlerde hayallerinizi gerçekleştirmek için para biriktiriniz.Ben biliyorum ki hepinizin çok güzel hayalleri var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.TEMA-DÜN, BUGÜN, YARIN

 


Bugün Dünden Başkadır (1)
Geçmişte Şimdi (bugün) Gelecekte
bebektim. okula gidiyorum. iş sahibi olacağım.
* Bugün, içinde yaşadığımız zamandır.
* Geçmiş, yaşanmış ve bitmiş, geride kalmış zamandır.
* Gelecek, henüz yaşanmamış, ileride yaşanacak olan zamandır.
* Bugün, şu anda içinde yaşadığımız gündür.
* Dün, bugünden önceki gündür.
* Yarın, bugünden sonraki gündür.
* Dün, yaşandı ve bitti. Bugünü yaşıyoruz. Yarın ise henüz yaşanmadı.


Artık Büyüdüm (2)

Bebekken;
* Kendi kendimize yemek yiyemezdik.
* Giyinemezdik.
* Yürüyemezdik.
* Odamızı toplayamazdık.
* Konuşamazdık.
* Tüm ihtiyaçlarımızı büyüklerimiz karşılardı.
Şimdi;
* Konuşuyoruz, yürüyoruz ve koşuyoruz.
* Yemeğimizi kendimiz yiyoruz.
* Kendimiz giyiniyoruz.
* Elimizi, yüzümüzü yıkayıp dişlerimizi fırçalayabiliyoruz.
* Odamızı toplayabiliyoruz.
* Okula gidiyoruz.


Üç Tekerlekli Bisikletim (3)


Büyüdükçe bisikletimiz de değişti. Önceden severek bindiğim üç tekerlekli bisikletim şimdi bana çok komik geliyor. Çünkü ben artık iki tekerlekli bisiklete rahatlıkla binebiliyorum.

Yeni de Eskir (4)


Eşyalarımız zamanla yıpranır.Kullandıkça eskiyen eşyalarımızın yerine yenisini alırız. Ayakkabılarımız, kazaklarımız, pantolonlarımız eskiyebilir.Önemli olan onları özenli kullanabilmektir.

Öz Geçmişim (5)


Kendi geçmişimizle ilgili bilgilere öz geçmiş denir.
Benim öz geçmişim:
Adım ve soyadım, …………………………
Annemin adı, ……………………..
Babamın adı, ……………………..
Kütahya’da doğdum.
Yedi yaşındayım.
2 kardeşim var.
80.Yıl Özel İdare İlköğretim Okulu 1-A sınıfına gidiyorum.
Kitap okumayı, resim yapmayı çok seviyorum.

O da Çocuktu (6)
Atatürk de elbette bizim gibi çocuktu. Çok küçük yaşlarda babasını kaybetti. Annesi ve kız kardeşi ile köyde dayısının yanında yaşadı. Bizler gibi okula gitti. Ortaokuldaki matematik öğretmeni, ona Kemal adını verdi. Mustafa Kemal, okulları başarı ile bitirdi. Kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı. Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletine önderlik yaptı. Cumhuriyeti kurdu. Birçok yenilik yaptı.

Geçmişten Bugüne (7)

Cumhuriyetle birlikte yapılan yenilikler:
1) Arap harfleri kaldırıldı. Yerine Türk alfabesi kabul edildi.
2) Medreseler kapatıldı. Günümüzdeki güzel okullar açıldı.
3) Fes, çarık, çarşaf, şalvar gibi kıyafetler kaldırıldı. Günümüzdeki modern kıyafetler giyilmeye başlandı.
4) Soyadı Kanunu çıkarıldı.

Ülkem Bayram Kutluyor (8)

* Cumhuriyetten önce ülkemiz, padişahlar tarafından yönetiliyordu.
* Düşmanlar yurdumuzu işgal etti.
* Atatürk, yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.
* 23 Nisan bin dokuz yüz yirmide Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı.
* Düzenli bir ordu kurdu.
* Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı kazanıldı.
* Atatürk, 23 Nisan gününü bayram olarak Türk çocuklarına armağan etti.
* Biz de her 23 Nisanı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutluyoruz.
Bir Kedi Miyav Dedi (9)
Çevremizde birçok canlı vardır. Canlıların en gelişmişi insandır.
İnsanların dışında bitkiler ve hayvanlar da canlıdır.
Bitkiler
* ot
* çiçek
* ağaç
* sebzeler
* meyveler
Hayvanlar
* kuş
* balık
* solucan
* fil
* aslan
Bütün canlılar;
* Doğar.
* Büyür.
* Beslenir.
* Hareket eder.
* Ölür.

Leyleği Havada Görmek (10)
Bir yılda 4 mevsim vardır.
1) Sonbahar
2) Kış
3) İlkbahar
4) Yaz
Sonbahar: Eylül, Ekim ve Kasım ayları sonbahar aylarıdır.
* Havalar serinler.
* Yağmur yağar.
* Ağaçların yaprakları sararır ve dökülür.
* Göçmen kuşlar sıcak yerlere gider.
* Okullar açılır.
Kış: Aralık, Ocak ve Şubat ayları kış aylarıdır.
* Havalar soğur.
* Kar yağar.
* Soba veya kalorifer yakarız.
* Kartopu oynar, kardan adam yaparız.
İlkbahar: Mart, Nisan ve Mayıs ilkbahar aylarıdır.
* Havalar ısınmaya başlar.
* Ağaçlar yeşerir, çiçekler açar.
* Yağmur yağar.
* Göçmen kuşlar geriye döner.
Yaz: Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları yaz aylarıdır.
* Havalar çok sıcak olur.
* Meyveler olgunlaşır.
* Ekinler biçilir.
* Okullar tatil olur.
Bugün Hava Nasıl? (11)
Takvime bakarak hangi yıl, hangi ay ve hangi günde olduğumuzu öğrenebiliriz.
Hava durumunu da hava tahminlerinden öğrenebiliriz.

yağmurlu güneşli bulutlu karlı rüzgarlı

Benim Adım Gökkuşağı (12)
* Çevremizde birçok renk görürüz.
* Renkleri ışıkta seçebiliriz.
* Karanlıkta renkleri seçemeyiz.
* Yağmur sonrası güneş açtığında gökyüzünde gökkuşağını görebiliriz.
* Gökkuşağında 7 renk vardır: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, lacivert.

Yukarıdaki gökkuşağı resmi öğrencilere dağıtılacak, defterlerine yapıştırıp, uygun renklerle boyatılacak…

Gece Gündüz (13)
DÜNYAMIZ
Dünya’n›n şekli yuvarlakt›r. Portakala veya topa benzetebiliriz. Dünya’n›n üzerinde karalar ve denizler vard›r. Denizler daha çoktur. Uzayda, insan›n yaşad›¤› bilinen tek gök cismi Dünya’d›r.
GÜNEŞ
Dünya’ya ›s› ve ›ş›k veren büyük gök cismidir. Şekli yuvarlakt›r.
UZAY
Dünya, Ay, Güneş ve bütün gök cisimlerinin içinde bulundu¤u sonsuz boşlu¤a uzay denir. ‹nsanlar uzay›, teleskoplarla, astronotlarla, uzay araçlar› ile tan›maya çal›şmaktad›rlar.

Dünya’ mız sürekli kendi etrafında döner. Bu dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu zamana bir gün denir. Bir gün de gündüz ve geceden oluşur. Dünya’nın Güneş’ten ışık alan kısmı gündüz, ışık almayan kısmı gecedir.
Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığımızda ise yıldızları görürüz. Ayrıca gökyüzünde geceleri Ay’ı da görürüz.

Değişen Yer Kabuğu (14)
Can ve mal kaybına neden olan doğa olaylarına doğal afet denir. Doğal afetler insanlara ve çevreye zarar verir. Deprem, sel, çığ, toprak kayması ile evler, köprüler yıkılır. Yolar kullanılamaz hale gelir.
Deprem: Deprem anında bina içindeysek;
1) Panik yapmamalıyız.
2) Pencere ve balkonlardan uzak durmalıyız.
3) Asansör ve merdivenleri kullanmamalıyız.
4) Başımızı ellerimizle koruyup, sağlam bir eşyanın yanına çökmeliyiz.
5) Sarsıntı geçinceye kadar dışarı çıkmamalıyız.
Deprem anında bina dışındaysak;
1) Binalardan ve elektrik tellerinden uzak durmalıyız.
2) Açık bir alanda beklemeliyiz.
Sel: Sağanak yağmur ve eriyen kar sularının çok olması seli oluşturur. Selden korunmak için çevremizi ağaçlandırmalı ve dere yataklarına ev yapmamalıyız.
Çığ: Dağların tepelerinden kopup gelen kar yığınlarına çığ denir. Çığdan korunmak için dağların eteklerine ev yapmamalı ve çevremizi ağaçlandırmalıyız.

Temiz Bir Çevre İçin (15)
İnsanlar çevreye ağaç dikerek, çiçek ekerek, ormanları koruyarak olumlu etkiler yaparlar.
Ormanlardaki ağaçları keserek, yakarak, havayı kirleterek çevreyi olumsuz etkilerler.