3.sınıf Cumhuriyet ve Atatürk metni çalışma soruları

3.sınıf Cumhuriyet ve Atatürk metni çalışma soruları dosyası 14-02-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf Cumhuriyet ve Atatürk metni çalışma soruları
Kategori 3. Sınıf Türkçe
Gönderen hüseyin02
Eklenme Tarihi 14-02-2018
Boyut 92.63 K
İndirme 21

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

G:\benim\Bayrağım\18198350.jpgCumhuriyet Bayramı ve Atatürk

Eskiden devletimizin adı Osmanlı Deyleti’ ydi. Devleti padişahlar yönetirdi. Padişahlık babadan oğla geçerdi. 1914 yılında dünya devletleri arasında büyük bir savaş çıktı. (Bu savaşın adı 1. Dünya Savaşı’ dır.) Osmanlı Devleti bu savaşta Almanya’ nın yanında yer aldı. 1. Dünya Savaşı’ nda özellikle Çanakkale Cephesi’ nde başarılı sonuçlar alındı ve düşman devletler yenildi. Ancak bu sonuçlar savaşın kazanılmasına yetmedi. İmzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile düşman devletler yurdumuzu işgal etmeye başladı.

http://www.karakalemcalismalari.com/resim/kolay/7.jpgBu durumu kabul edemeyen Mustafa Kemal, yakın arkadaşları ile 19 Mayıs 1919’ da Samsun’ a çıktı. Böylece Kurtuluş Savaşı başlamış oldu. Samsun’ dan sonra Amasya’ ya giden Mustafa Kemal, burada da görüşmeler yaptı. Daha sonra Erzurum ve Sivas’ ta düzenlenen kongrelerde alınan kararlar ile ulusal direniş şekillenmeye başladı. 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Böylece egemenlik ulusun oldu. Yani Milletimiz kendi geleceğiyle ilgili kararlar alma hakkı kazandı. Kurtuluş Savaşı’ mız tüm hızıyla devam ediyordu. 30 Ağustos 1922’ de düşman askerlerini yurdumuzdan çıkarmak için yapılan son saldırı başarıyla sonuçlandı. 29 Ekim 1923’ te Cumhuriyet ilân edildi. Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti oldu. 1. Dünya Savaşı da 24 Temmuz 1923’ te imzalanan Lozan Antlaşması ile sonuca bağlandı.

Her yıl 29 Ekim’ de Cumhuriyet Bayramı’ nı kutlarız. Böylece tarihimizi hatırlar, bu ülkeyi savunmak için can veren şehitlerimizi minnetle anarız. Cumhuriyet yönetiminin bize kazandırdıkları ile ilgili bilgilerimizi artırır, bizden küçüklere öğretiriz.

 

SORULAR

S.1- Eskiden devletimizin adı neydi? Bu devleti kimler yönetirdi?

S.2- Kurtuluş Savaşı’ nı başlatan olay nedir?

S.3- Mustafa Kemal, Samsun’ dan sonra nerelere giderek görüşme ve kongreler yaptı?

S.5- Türkiye Büyük Millet Meclisi açılınca ne oldu?

S.6- Egemenliğin ulusun olması ne anlama gelmektedir?

S.7- 1. Dünya Savaşı’ nın sonunda hangi antlaşma imzalandı?

S.8- Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? Cumhuriyet ilân edilince devletimizin adı ne oldu?

S.9- Cumhuriyet Bayramı’ nı ne zaman kutlarız?

S.10- Cumhuriyet Bayramı’ nı niçin kutlarız?