3.sınıf Atatürk'ün hayatı konu özeti

3.sınıf Atatürk'ün hayatı konu özeti dosyası 18-02-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf Atatürk'ün hayatı konu özeti
Kategori 3. Sınıf Kimya
Gönderen halo22
Eklenme Tarihi 18-02-2018
Boyut 13.73 K
İndirme 9

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

ATATÜRKÜN HAYATI

 

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik'te doğdu.

 

Ailesi: www.

 • Babası Ali Rıza Efendi,
 • Annesi Zübeyde Hanım,
 • Kız kardeşinin adı Makbule Hanım’dır.

 

Öğrenim Hayatı:

Atatürk’ün okuduğu okullar sırasıyla şöyledir:

 • Mahalle Mektebi (Annesinin isteğiyle gittiği ilkokul)
 • Şemsi Efendi İlkokulu(Babası tarafından yazdırılmıştır)
 • Selanik Askeri Rüştiyesi(Ortaokul)
 • Manastır Askeri İdadisi(Lise)
 • İstanbul Harp Okulu
 • İstanbul Harp Akademisi

 

 • 1905'te İstanbul Harp Akademisi’ni kurmay yüzbaşı rütbesiyle bitirip orduya katıldı.
 • Mustafa Kemal Şemsi Efendi İlkokulu’nda okurken babasını kaybetti.
 • Babasının vefat etmesi de aileyi zor durumda bıraktı. Ailesiyle birlikte dayısının Selanik civarında çiftliğine yerleşti. Mustafa’nın okuldan geri kalması, Zübeyde hanımı oldukça tedirgin ediyordu. Bu sebeple Selanik’e geri döndü. Mustafa, Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydoldu. Ancak asker olmak istediği için bu okulu yarıda bıraktı. Daha sonra annesinden habersiz bir şekilde, askeri rüştiyenin sınavlarına girdi. Sınavı kazanınca, annesi Mustafa’nın isteğini kabul etti. Mustafa’nın yetişmesinde ve düşünsel gelişiminde, Selanik Askeri Rüştiyesi oldukça önemli yer tutar. Selanik Askeri Rüştiyesi’nde, yetenek ve zekası ile arkadaşlarının ve öğretmenlerinin sevgisini kazanmayı başardı. Mustafa’nın matematik öğretmeni ona şöyle dedi: “Senin de adın Mustafa, benimde arada bir fark olması gerekmektedir. Artık senin adın Mustafa Kemal olsun.” Mustafa Kemal, kendisinin sınıf arkadaşlarının karşısında gururlandırılmasına çok sevindi. Türk tarihinin onur sayfalarına geçecek “Kemal” adı bu şekilde konuldu.

 

Katıldığı Savaşlar:

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmadan önce devletimizin adı Osmanlı Devleti idi.Mustafa Kemal bu devletin bir askeriydi.Kurmay yüzbaşı olarak Osmanlı ordusuna katıldıktan sonra katıldığı savaşlar:

 • Trablusgarp Savaşı,
 • Balkan Savaşı,
 • Birinci Dünya Savaşına(Çanakkale cephesi) katıldı.

1915'te Birinci Dünya Savaşında 19. Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı'na katıldı. Gelibolu, Çimentepe ve Conkbayırı’ında düşman saldırılarını başarı ile durdurdu; "Anafartalar Kahramanı" olarak ün kazandı.Bu başarı onun halk tarafından tanınmasına ve ileride Türk milletinin lideri olmasına imkan sağladı.

 

Ancak Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşında sadece Çanakkale Cephesini kazanmış ve diğer cephelerin tamamında yenilmişti.Bu yüzden Birinci Dünya Savaşında yenik sayılmıştı. Bunun üzerine Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Anlaşması ve Sevr Barış Anlaşmalarını imzalamak zorunda kaldı.Bu anlaşmalarla yurdumuz düşmanlara bırakılmış oluyordu.


1. Dünya Savaşı'ndan sonra yurdumuz işgal edilmişti. Ordularımız dağıtılmış, silahları ellerinden alınmıştı. Halkımız perişan ve çaresizdi. Bütün Bunlar Atatürk’ü yıldırmadı. O, Türk milletine güveniyordu. Bunun için Anadolu’ya gitme planları yapıyordu.Ancak Anadolu’ya nasıl gidecekti? Bu planları yaparken kendisine 9. Ordu Müfettişliği görevi verildi.Anadolu’ya gidip halkın elindeki silahları toplayacak ve düşmanların yurdumuzu almalarını kolaylaştıracaktı. Ama bu görev onun planlarını gerçekleştirmek ve halkı yurdumuzu kurtarmaya davet etmek için bulunmaz bir fırsattı.

 

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı:

 

 1. Atatürk 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan yola çıktı. Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşını balattı.
 2. 22 Haziran 1919'da Amasya Genelgesi'ni yayımladı.
 3. Osmanlı Hükümetinin verdiği görevden ve askerlikten istifa etti.
 4. 23 Temmuz 1919'da Erzurum'da,
 5. 4 Eylül 1919'da Sivas'ta toplantılar yaptı.
 6. Sivas’tan Ankara’ya geldi. Burada  23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni(TBMM’yi) açtı.Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi.

 

Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ve Sevr Antlaşması'nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.Dağılan askerleri topladı. Yeni bir ordu kurdu. Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için var gücüyle çalıştı. Türk halkına önder oldu.

 

Kurtuluş Savaşı ve Yurdumuzun Düşmanlardan Kurtuluşu:

 

 1. 6 Ocak-10 Ocak1921'de Birinci İnönü Savaşı ve
 2. 23 Mart-31 Mart 1921 İkinci İnönü Savaşlarıyla Yunan ordusu yenildi.
 3. 10 Temmuz-4 Temmuz 1921 Eskişehir –Kütahya Savaşlarıyla Türk ordusu yenildi ve Atatürk’ün emriyle ordumuz Sakarya Nehrinin doğusuna çekildi.

Burada ordumuzun eksikleri halktan toplanan yardımlarla(yiyecek,giyecek, silah ve yeni askerler) tamamlandı. Ve ordumuz düşmanla savaşabilecek konuma geldi.

 1. 23 Ağustos 1921'de yeniden saldıran Yunan Ordusu bozguna uğratılarak Mustafa Kemal Paşa'nın yönettiği Türk Ordusu Sakarya Meydan Savaşı'nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün 22 gece süren bu savaşta Yunan Ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal'e ‘Mareşal’ rütbesi ve 'Gazi' unvanı verildi.
 2. Türk Ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922'de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa'nın yönettiği Başkomutan Meydan Savaşı'nda (30 Ağustos 1922) Türk Ordusu Yunan Ordusu'nun büyük kısmını yok etti. Ve düşman ordusu egede denize döküldü.
 3. 11 Ekim 1922'de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve Yunanlılar ile İtilaf Devletleri(İngiltere, Fransa ve İtalya) işgal ettikleri Türk topraklarından çekildiler.

 

Cumhuriyetin İlanı:

 

        Kurtuluş Savaşı'nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938'deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

 

    Atatürk’ün Hizmetleri Yapılan Yenilikler(İnkılaplar):

 

ALAN

YENİLİKLER

SİYASİ

ALAN

Cumhuriyetin ilanı

 

 

Halifeliğin kaldırılması

 

Saltanatın kaldırılması

Ankara’nın başkent olması

TOPLUMSAL VE SOSYAL

ALAN

Kılık ve kıyafet devrimi(Şapka kanunu)

 

 

Soyadı kanunu

TBMM bu kanunla Mustafa Kemale ‘Atatürk’ soyadını verdi.

Takvim saat ve ölçülerde değişiklik yapılması

Tekke

ve zaviyelerin kapatılması

EĞİTİM VEKÜLTÜR

ALANI

Arap alfabesi yerine

Latin harflerinin getirilmesi

 

 

Öğretim birliğinin sağlanması

Kızlarda okula gidebildi.

Millet mekteplerinin açılması

Türk tarih kurumu ve Türk  Dil Kurumu kurulması

EKONOMİK

ALAN

İzmir iktisat kongresi

 

Aşar vergisinin kaldırılması

Sanayi teşvik kanunu

Toprak reformu

HUKUK

ALANINDA

1921 ve 1924 anayasalarının kabulü

 

Türk medeni kanunu

Türk ceza kanunu

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi

 

Atatürk’ün ölümü:

 

Atatürk 10 Kasım1938 tarihinde İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında saat dokuzu beş geçe hayata gözlerini yumdu.Naaşı Anıtkabir yapılıncaya kadar Etnoğrafya Müzesine kondu.Daha sonra Anıtkabir yapılınca Ankara’ya taşındı.

 

 

 

 

 

Milli Bayramlar:

 

TARİH OLAY

HANGİ BAYRAM KUTLANIR?

19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsuna çıkışı

Atatürk’ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramı

23 Nisan 1920 TBMM’nin açılışı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

30 Ağustos 1922 Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile düşmanın yurttan kovulması

Zafer Bayramı

29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı

Cumhuriyet Bayramı

 

 

Atatürk’ün İlkeleri:

 

 • Laiklik
 • Devletçilik
 • Halkçılık
 • İnkılapçılık
 • Devletçilik
 • Cumhuriyetçilik

 

 

EROL DAL

GAZİKEMAL İÖO 3/A SINIFI

1

www.