3.sınıf 1.dönem veli toplantısı tutanağı 2018-2019

3.sınıf 1.dönem veli toplantısı tutanağı 2018-2019 dosyası 22-02-2018 tarihinde İlköğretim-3 kategorisinin.
Açıklama 3.sınıf 1.dönem veli toplantısı tutanağı 2018-2019
Kategori 3. Sınıf Türkçe
Gönderen hmc22
Eklenme Tarihi 22-02-2018
Boyut 15.89 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

 

 

AKDENİZ  İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                 SAMANDAĞ

 

 

2013-2014 eğitim ve öğretim yılı 1.Dönem 1. Veli toplantısını 25.09.2013 Çarşamba günü 10,30’da Bilgisayar  sınıfında yapmak istiyorum. Toplantı gündemi aşağıda belirtilmiştir.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

                Ziya FIRINCIOĞULLARI

                                                                                           3-A Sınıfı Öğretmeni

 

 

GÜNDEM  MADDELERİ

 1.   Açılış ve İstiklal Marşının Okunması
 2.   Sınıf Öğretmenin açılış konuşması
 3.   Veli yoklamalarının alınması.
 4.   Toplantı gündeminin velilerle paylaşılması.
 5.   Yaz tatilinin ve önceki senenin (2. Sınıf) değerlendirilmesi
 6.   3. sınıf kazanımları hakkında bilgi verilmesi.
 7.   Öğrencilerin kılık, kıyafet ve genel temizlikleri hakkında yapılması gerekenlerin ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin konuşulması.
 8.   Öğrencilerin okul araç-gereç ihtiyaçları
 9.   Öğrencilerin beslenme saatleri ve şekilleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulması.
 10. Öğrenci başarılarını etkileyen ana unsurlar.
 11. Okula giriş – çıkış saatleri, devam devamsızlık
 12.  Okul – aile işbirliğinde veliye düşen görevler
 13. Öğrencilere evlerinde verilmesi gereken alışkanlıklar ve eğitim olanakları hakkında görüşlerin alınması.
 14. Sınıf kitaplığının oluşturulması
 15. Dilek ve temenniler

 

 

 

 

 

                                                               20.09.2013

UYGUNDUR

Sedat  DOĞAN

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı 25.09.2013 tarihinde saat 10.30’ da Bilgisayar  sınıfında ilişikte imzası bulunan velilerle gündem maddeleri okunarak başladı.

 

 1. Açılış konuşması ve yoklama:

Sınıf öğretmeni Ziya  FIRINCIOĞULLARI  toplantıya katılan velilere hoş geldiniz diyerek toplantıyı açtı. Katılan velilerin imzaları alındı. Gündem maddeleri okundu. Ekleme yapılması istenen konu olup olmadığı soruldu. Konu olmaması üzerine maddelerin görüşülmesine geçildi. Yazman olarak …………………………… seçildi.

 

2) Yaz tatilinin ve önceki senenin (2. Sınıf) değerlendirilmesi:

2. sınıfta hedeflenen kazanımların büyük ölçüde gerçekleştiği, ancak bazı öğrencilerin eksiklerinin bulunduğu ve yaz tatilinin verimli geçirilerek bunların telafi edilmesi gerektiği 2. sınıfın son toplantısında belirtilmişti. En kısa zamanda 2.sınıfa yönelik ölçümler yapılacağı ve bu durumun öğrenci velileriyle paylaşılacağı belirtildi.

 

 1. 3. sınıf kazanımları hakkında bilgi verilmesi:

Öğrencilerimizin 1. Ve 2. Sınıfta edindiği kazanımların genişletilerek 3. Sınıf programında yer alan temel kazanımları almaları amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda sınıf içinde yapılacak çalışmaların yanı sıra evde tekrar ve pekiştirme çalışmaları da yapılmalıdır. Velilerin bu çalışmaları takibi başarıyı arttıracaktır. 3. Sınıf sonunda öğrencilerimizin arkadaşlarıyla ve çevreleriyle ilişkilerinde nezaketle davranan, eleştirel düşünebilen, demokrasiyi benimsemiş, vatan ve millet sevgisini içinde hisseden bireyler olarak 4. Sınıfa hazırlanmaları gerekmektedir.

Türkçe dersinde;

Okuma alışkanlığı kazanmış,

Okuduğunu anlayabilen,

Dinleme kurallarını uygulayan,

İşlek bir el yazısına sahip,

Sözlü ve yazılı olarak kendini ifade edebilen.

Matematik dersinde;

Sayıları kullanabilen,

Dört işlem becerisine sahip,

Geometrik cisimleri tanıyan,

Problem çözme becerisi edinmiş,

Matematiği hayatla ilişkilendiren bireyler olmaları temel hedefimizdir. 

 

 1. Öğrencilerin kılık, kıyafet ve genel temizlikleri hakkında yapılması gerekenler ve bu konuda alınması gereken tedbirler :

  2013-2014 eğitim yılında okul-aile birliğinin alacağı  karar doğrultusunda ve  okul idaresi tarafından belirlenen serbest  kıyafet  veya  formanın giyileceği  belirtti .velilerin öğrencilerinin kıyafetlerini en kısa zamanda temin etmeleri gerektiği sınıf öğretmeni Ziya  FIRINCIOĞULLARI  tarafından söylendi.

 Öğrencilerin vücut, kıyafet temizlikleri hakkında konuşularak önemi üzerinde duruldu. Sınıfta kullanılmak üzere öğrencilerden peçete ve ıslak mendil istendi.

 

 

 

 

 1. Öğrencilerin okul araç-gereç ihtiyaçları:

Ders kitaplarının her yıl olduğu gibi bu yıl da devlet tarafından ücretsiz verildiği, derslerin temelde bu kitaplardan işleneceği, ancak ek kaynaklardan da yararlanmanın faydalı olacağı öğretmen tarafından belirtilerek geçen yıllar olduğu gibi fotokopiden yararlanarak çalışma sayfalarının hazırlanacağı, ayrıca derslerde projeksiyon kullanılmaya devam edileceği ifade edildi.

Verilen listelerin eksiksiz alınmasını ve belirtilen malzemelerin sınıfa gönderilmesini bu malzemelerin öğretmen  dolaplarında muhafaza edilerek ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağı sınıf öğretmeni tarafından söylendi.

 

 1. Öğrencilerin beslenme saatleri ve şekilleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulması:

2.dersin teneffüslerinin 20 dk. Olduğu ve beslenme saati olarak kullanıldığı, her velinin öğrencisine mutlaka beslenme amaçlı yiyecek koyması gerektiği ifade edildi. Bu besinlerin hazır olanlardan fazla seçilmemesi ve daha doğal besinler gönderilmesi tavsiye edildi.

Kahvaltının önemi hatırlatıldı ve öğrencilerin okula kahvaltısız

gönderilmemesi istendi.

 

 1. Öğrenci başarılarını etkileyen unsurlar:

Öğrenci başarısı için öğretmene, veliye ve öğrenciye görevler düştüğü hatırlatılarak bu görevlerin koordinasyon ve işbirliği ile yapılmasının başarıyı olumlu yönde etkileyeceği belirtildi.

Okulda yapılan çalışmaların anne baba tarafından desteklenmediği sürece okul eğitiminde başarıya ulaşmanın mümkün olmadığı belirtildi.Eğitimin ailede başladığı, kişilik yapısının temel davranışlarının büyük ölçüde ailede edinildiği anlatıldı.Tembel-çalışkan- doğrucu-çalışkan, pısırık-girişken, bencil gibi kişiliklerin ailede başladığı anlatıldı.Okulun  ülkemiz için önemi anlatıldı. Davet edilmeyi beklemeden okulun kendi okulları olduğu ve okullarına sahip çıkarak kendi geleceklerine sahip çıkacakları anlatıldı.Başarıda okul,öğrenci,  aile ortamının vazgeçilmez üçlü sac ayağı olduğu hatırlatılarak birinin eksikliği dengeyi bozacağından işin bilincinde olan sorumluluk sahibi velilere ihtiyacımız olduğu hatırlatılarak gereken önemi vermeleri önerildi.

Okuldaki dersleri pekiştirici, destekleyici nitelikteki çalışmaların yapılabileceği aile içi ortamın sağlanması, çalışma için ayrı oda bulunmasa bile ders çalışacakları saatlerde televizyonun kapatılması , sükunetin sağlanması, derslerinde yardımcı olunması öğrenciyi olumlu etkileyeceği velilere hatırlatılarak gerekli tavsiyelerde bulunuldu.

Sınıf içinde de çoklu zeka kuramına göre öğrencilerin ilgi ve seviyelerine uygun olarak farklı çalışmalar yapıldığı ve yapılacağı belirtildi. 3.sınıfın kitap okuma alışkanlığının gelişeceği bir yıl olduğundan okuduğunu anlama ve verimli okumanın önemi anlatıldı.Bu sene 200 kitabın okunacağı bu kitapların mutlaka takip edilmesi okurken siz değerli velilerinde okuma çalışmaları yapmaları çok iyi olacaktır diye tavsiyede bulunuldu.

 

 1. Okula giriş – çıkış saatleri, devam devamsızlık:

Okula giriş çıkış saatlerine dikkat edilmesi gerektiği söylendi.Okula gelirken servisle gelen öğrencilerin velileri tarafından servis şoförlerinin kontrol edilmesi ve bir düzen dahilinde gelmesi için kontrolün gerekli olduğu bunu da velilerin yapması gerektiği şeklinde uyarı yapıldı. Okula yaya olarak gelen öğrencilerin

ise öğretmenimiz tarafında uyarıldığı açıklandı. Okul Yolunun çok tehlikeli olduğu   çok  dikkatli olunması gerektiği sınıf öğretmeni ifade etti. .  Ders başlama saatinin sabah 12: 30 ders bitiş saatinin de 17:30 olduğu velilere hatırlatıldı. Hastalık gibi önemli bir mazeret olmaksızın devamsızlık yapılmaması istendi. Okula gelemeyen öğrencinin o gün neden gelmediğinin mutlaka öğretmene bildirilmesi istendi. Ayrıca o gün işlenen derslerin ve verilen ödevlerin takip edilmesinin de öğrenci ve velinin sorumluluğu olduğu vurgulandı. Öğrenci veli görüşmelerinin ders saati dışında yapılması söylendi.

 

 1. Okul – aile işbirliğinde veliye düşen görevler:

Plansız ve programsız çalışmalar öğrenciyi derslerden uzaklaştırır, bu bakımdan özellikle evde öğrencilerimizi planlı ve programlı çalışmaya yöneltmemiz gerekmektedir Okulda gerekmediği durumlarda öğrencilerimize ödev verilmemektedir.Ancak okulda öğrenilen bilgilerin ve derslerin evde düzenli olarak tekrarının yapılması öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırır. İşte burada görev velilerimize düşmektedir;  bu  tekrarın veya verilen ödevlerin yapılmasının takibi, denetlenmesinin yapılması öğrenmenin kalıcılığı açısından önemlidir.Bu yüzden düzenli olarak kontroller yapılmalı ilgilenilmelidir.

Yalnız bu kontrollerin baskı altında, tutucu, bıktırıcı tutum ve sözlerden uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunlar öğrenciyi daha fazla ders ve okuldan uzaklaştırır, soğutur. Ödevlerin kontrolünden sonra  etkinliklerin veliler tarafından kontrolü ve alt sayfaların paraflanması istenmiştir.

 

 1. Sınıf kitaplığının oluşturulması:

Sınıf kitaplığının oluşturulması için 3.sınıf seviyesine uygun 3”er adet kitap istendi. Kitapların kontrol edilerek uygun olmayan kitapların geri gönderileceği ve değişiminin isteneceği öğretmen Ziya  FIRINCIOĞULLARI  tarafından dile getirildi.

 

 1. İyi dileklerle toplantıya son verildi.

 

 

 

 

ALINAN KARARLAR

1-Velilerin üst koridorlara ve sınıfa ders zamanında çıkmaması.

2-Öğrencilerin okula zamanında gelip gitmelerine.

3-Birlikte hazırlanan beslenme listesi-temizlik kurallarına uyum kararı verildi.                                                                        

4-Kıyafet konusunda  Forma olmak şartıyla velilerin tercihine  bırakıldı.

5-Ders araç gereçlerinin kısa zamanda alınıp hazırlanmasına.

6-Öğretmenle sık sık görüşülmesi ve bu görüşmede veli görüş saatinin Çarşamba 11.00-12:00 dikkate alınması kararlaştırıldı.

7-Sınıf temsilcisi olarak ……………………….., ……………… seçildi.

8-Okulda açılan sosyal kültürel kurs ve faaliyetlere katılmaya.

9-Okulda açılacak okul ders yetiştirme kurslarına katılmaya.

10-Lüzumu  halinde veli toplantılarının tekrarlanmasına karar verilmiştir.

 

 

 

 

 2013- 2014  /   AKDENİZ   İLKOKULU   3 / A SINIFI  VELİ  İMZA  SÜRKÜSÜ

 

ÖĞRENCİNİN ADI-SOYADI

VELİNİN ADI-SOYADI

TELEFON NO

İMZASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYA  FIRINCIOĞULLARI / 3- A SINIwww.F ÖĞRETMENİ