2018-2019 2.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı

2018-2019 2.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı dosyası 21-01-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2018-2019 2.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı
Kategori 2. Sınıf Matematik
Gönderen matdam
Eklenme Tarihi 21-01-2018
Boyut 11.69 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

  İLKÖĞRETİM OKULU  2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM  YILI

1. DÖNEM   VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

Toplantı tarihi:27/9/2012

Toplantı no     : 1

Toplantı yeri  : 2-A Sınıfı

 

1-Toplantı ,öğretmen Yusuf KAYA tarafından açılarak yoklama yapıldı.Toplantıya katılanların imzaları alındı.

     Sınıf öğretmeni Yusuf KAYA tarafından yeni program ile ilgili bilgiler verildi.”Yeni programın öğrencileri aktif hale getirdiği,ezbercilikten uzaklaştırdığı,araştırmaya  yönlendirdiği ,öğrenci merkezli olduğu,sebep – sonuç ilişkisi kurdurduğu,analiz ve sentez yaparak sonuca ulaştırdığı  belirtildi

 

2-ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM –ÖĞRETİM DURUMLARININ GÖRÜŞÜLMESİ:

 Yaz tatili boyunca bazı öğrencilerin hiç kitap açmadığı bu yüzden bu gibi öğrencilerin neredeyse okumayı yazmayı unutma noktasına geldiği çocuklarımızla yakından ilgilenmemiz gerektiği ve okuma yaparken mutlaka okumalarını takip etmemiz gerektiği açıklandı.

             Öğrencilerin durumları tek tek velilerle değerlendirilerek başarılı ve başarısız olan öğrenciler velilerle konuşuldu .Başarısızlıkların sebepleri üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu ve bundan sonra yapılabilecek çalışmalar hakkında velilere bilgiler verildi.

        Öğrencilerin davranışları ve başarıları ile ilgili olarak velilere sınıf öğretmeni tarafından bireysel bilgiler verildi.Sınıftaki gözlemlere ve okuma seviyelerinde alınan notlara göre bireysel durumlar hariç sınıf seviyesinin, 2.sınıf öğrencilerinin kazanması gereken okuma yazma becerilerinin istenilen seviyede olduğu söylendi.Öğrenci başarısında anlamlı ve seri okumanın,okuduğunu anlamanın,yazılı anlatım becerisinin önemi üzerinde duruldu.Olumlu davranışlar kazanmaları,sorumluluk duygusuna sahip olmaları  ve sınıf ortamına uyum sağlamaları gerektiği anlatıldı. Öğrencilerin evde ders çalışmaları ve çalışmaların veliler tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi ve denetlenmesi istendi. Boş zamanlarında uygun kitaplar okumaları ve okumaya teşvik edilmeleri istendi. Öğrenilen konunun pekiştirilmesi ve sorumluluk alma amacıyla verilen öğrenciyi sıkmayacak kısa ödevlerin bazı öğrenciler tarafından yapılmadığı anlatıldı. Bu gibi olaylarda velilerin daha duyarlı olması istendi.

 

3-ÖĞRENCİLERİN TERTİP DÜZEN VE TEMİZLİKLERİ:

     Sınıf öğretmeni Yusuf KAYA  tarafından öğrencilerin ayakkabıların boyanması ve temiz giyindirilmesi anlatıldı.  Ayrıca mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi, kesinlikle çorapsız gelinmemesi gerekliliği anlatıldı.

     Temizlik alışkanlığı öğrencinin okuldan önce evde öğreneceği bir alışkanlıktır. Çocuklarımıza vücudunu, üstünü ve çevresini temiz tutmasını öğretmek gereklidir; bu büyüme çağındaki bir insanın öğrenmesi gereken temel alışkanlıklardandır. Bu açıdan öğrencinin evde önlük, pantolon, ceket, çorap vb. giysilerinin temiz tutulması ve bu alışkanlığın sizler tarafından verilmesi, okula gelirken bu açıdan kontrol edilmesi önemlidir.

      Kız çocuklarımızın saçları taralı, uzun ise örülmüş olması; Erkek çocuklarımızın saçları kısa olması; tırnakların her hafta sonu mutlaka kesilmesi, kulak ve vücut temizliğine önem verilmesi ve mutlaka banyo yaptırılmasının gerekliliği söylendi . Ayrıca tüm öğrencilerimizin haftalık ve günlük bakımlarının yapılmış olarak okula gelmesi sizlere düşmektedir  dendi.

       Hasta olan öğrencilerin okula gönderilmemesi hem öğrenci hem de diğer arkadaşları için yararlı bir harekettir.’’dedi

           Ağız ve diş sağlığı en çok ihmal edilen alışkanlıklardan biridir, buna önem verilmesi çocuklarımızın sağlığı açısından önemli olduğundan evde bu alışkanlığın verilmesi yine sizlere düşmektedir. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bunun diş sağlığı üzerindeki önemi vurgulandı.

 

4.-OKULA GELİŞ GİDİŞ SAATLERİ VE DEVAMSIZLIKLAR:

         Öğrencilerimizin zamanında derslere  gelmemesi: Yani geç gelmeleri hem derslerimizin bölünmesi hem de öğrencilerimizin motivasyonunun bozulmasına neden olan bir durumdur. Bu yüzden çocuklarımızı zamanında okula yollamak veya neden geç kaldıklarını bildiren bir yazı vermek gerekmektedir. Ayrıca öğrenciyi bu konuda sık sık kontrol etmek takibini yapmak öğrenci ve sizler açısından gerekmektedir.

          Tüm bunların yanı sıra öğrencilerimizin gelmediği günlerde sizin bilginiz dahilinde gelmediğine dair imzalı bir yazı getirmesi  öğrencimizin hangi günlerde okula gelmediğinin bilinmesine ve devamsızlık konusunda sizin tarafınızdan kontrolünün yapılmasının sağlanmasına yarar.

           Ayrıca belirli aralıklarla okula uğrayıp öğrencilerimizi kontrol etmek bu açıdan etkili bir yoldur.Okula  devamın  öğrencinin  başarısındaki  önemi  velilere  vurgulandı.Öğrenci  devam  takibi  titizlikle  yapılarak   okula  gelmenin  öğrenci  için  bir  ödev  hatta  en  önemli ödev  olduğu  bilinci  velilere  anlatıldı.Velilerden çocuklarını  okula  zamanında  yollaması ya da  herhangi  bir  nedenle(hastalık…….vb)  okula  devamsızlık   yapan  öğrencilerin  velilerinden   konu  ile  ilgili  öğretmeni  okulu  bilgilendirmeleri  istendi.Sınıfta  sürekli  devamsızlık  yapan  öğrencilerin  olmadığı  belirtildi. Devamsızlık  yapan  öğrenciler   idareye  bildirildi.

 

5- DENGELİ BESLENME:

     Sınıf öğretmeni Yusuf KAYA tarafından dengeli beslenmenin önemi anlatarak öğrencilere her çeşit yiyecekten yeterince mutlaka yedirilmesi gerektiği anlatıldı.Öğrencilerin okula gelirken mutlaka yemeklerinin yedirilmesi okula aç gönderilmemeleri istendi.Aç gelen öğrencinin derse ilgisini vermesinin mümkün olmadığı vurgulandı.Beslenme saatlerinde  yemeleri  için  her veli   çocuğunun  çantasına   yiyecek  koymalıdır  dendi.

 

6-ÖĞRENCİLERİN OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİ ÜZERİNDE GÖRÜŞÜLMESİ:

      Öğrencilerimizin okula gelirken ders araç ve gereçlerinin kontrol edilmesi eksiklerinin tamamlanması, yıpranmış olanların uygun bir zamanda onarımı ve bakımının yapılması bu öğrencilerimizin kişiliklerinin sağlıklı olarak gelişmesinde yardımcı olmaktadır.Bu işlerin düzenli olarak aksatılmadan yapılması sizlere düşen görevlerdendir.Ders programına bakılarak ders araç gereçlerinin okula getirilmesi söylendi.Tıka basa gereksiz eşya ile doldurmanın öğrencinin iskelet sistemini bozabileceği anlatıldı.

 

7 -OKUMAYI TEŞVİK İÇİN SINIF KİTAPLIĞININ ZENGİNLEŞTİRİLMESİ:

        Oluşturulan sınıf kitaplığımızdaki kitapların yeterli olmadığı  söylendi. Öğrencilerin okuma seviyelerini ilerletmeleri için  yeni kaynaklara ihtiyaçları olduğu bununda hikaye  ve masal kitapları ile sağlanabileceği anlatıldı.Özellikle  tatil döneminde öğrencilerin bu hikayelerle okumayı sevebilecekleri ve geliştirebilecekleri üzerinde durularak velilere sınıf kitaplığının geliştirilebilmesi için desteklerine ihtiyacımız olduğu anlatıldı. Sınıf öğretmeni Yusuf KAYA duyarlılıklarından dolayı tüm velilere teşekkür etti.

 

8-VELİ, ÖĞRETMEN,OKUL İŞBİRLİĞİNİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİLERİ:

    Öğrencilerimizin başarısını sadece okul ve derslere değil tüm hayatlarına yaymak gerekmektedir: bu açıdan her konuda bizler ve sizler iş birliği yapmak zorundayız ve hepinizi her zaman okula bekliyoruz. Öğrencilerimizin tertip ve düzenlerinin yanında öğretmeni ile sürekli diyalog halinde bulunmanızda  alınacak karar ve önlemlerin konuşulması ve başarının sağlanması bakımından gereklidir. Öğretmen  veli  işbirliğinin  çocuğun  başarısında  etkili  olduğu  belirtilerek  velilerden   okulla  ilgilerini   kesmemeleri  istendi.Eğitimde  başarılı  olabilmek  için  çocuğu  tanımanın  esas  olduğu  bununda  ancak  öğretmen  veli  işbirliği  ile  sağlanabileceği  belirtildi.Evde  çıkabilecek  herhangi  bir   problemin  mutlaka  öğretmene  iletilmesi  istendi.Veli  toplantıları  dışında da  problemli  çocukların  velilerinin  çağırılarak  birebir   görüşülmesine  karar  verildi.

 

9-TELEVİZYONDAN  YARARLANMA:

             Öğrencilerin şu anda bulundukları dönemin önemi vurgulanarak televizyon izlemenin olumlu ve olumsuz yanları anlatıldı.Öğrencilerin seviyelerine uygun eğitim programlarına,haberlere ve ulusal bilinci geliştirici programlara daha çok yer verilmesi, şiddete yönelik ve geç saatlerde olan programların izlettirilmemesi gerektiği anlatıldı.

 

10- SINIF  VELİ   TEMSİLCİSİ

Sınıfımızdaki ve okulumuzdaki bir takım eksikliklerin giderilmesi için işbirliği yapılması ve öğrencilerin daha iyi ve güzel bir ortamda eğitim yapmalarına destek olunmasının gerekliliği söylenerek, bunun için sınıfımızda bir Sınıf   Veli  Temsilcisi  kurulmasının gerekliliği anlatıldı.Bu birlik öğretmen ,veli, idare ile işbirliği yaparak okulumuzun gelişip güzelleşmesi için gerekli çabayı göstereceklerdir.

     Sınıf  Veli  Temsilcisi    oybirliğiyle ;  Habibe ŞAŞMAZ  ve Ayşegül OCA olarak seçildi.

 

11-SINIFA  TEMİN  EDİNİLMESİ  DÜŞÜNÜLEN   ARAÇ  GEREÇLER

      Sınıfımızın   kitaplığının  zenginleştirilmesine  karar  verildi.

 

12- KAPANIŞ

         Velilere geldikleri için teşekkür edildi,Her zaman öğrencilerinin durumlarını tenefüs saatlerinde de öğrenebilecekleri söylenerek toplantıya son verildi.

 

 

 

ALINAN KARARLAR

 

  1. Okula geliş ve gidiş saatlerine dikkat edilmesi ve devamsızlıkların mümkün olduğunca yapılmaması kararına varıldı.
  2. Dengeli beslenmeye dikkat edilmesi kararına varıldı.
  3. Temizlik hususuna gereken önemin verilmesi kararlaştırıldı.
  4. Davranışlarımıza dikkat edilmesi kararına varıldı.
  5. Günlük hayatımızda Türkçenin daha güzel kullanılması kararlaştırıldı.
  6. Düzenli ders çalışma sistemine uyulması kararına varıldı.
  7. Veli toplantılarına tam katılımın sağlanması kararlaştırıldı.
  8. Okul aile birliğinde aktif rol alınması kararına varıldı.
  9. Sınıf kitaplıklarının zenginleştirilmesi için her öğrencinin en az bir kitap alması kararlaştırıldı.
  10. Veli toplantılarının sık aralıklarla yapılması kararına varıldı.

 

 

 

 

 

 

www.

                                                                                                                    SINIF  ÖĞRETMENİ

 

1