2018-2019 12.sınıf ŞÖK toplantı tutanağı

2018-2019 12.sınıf ŞÖK toplantı tutanağı dosyası 14-03-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2018-2019 12.sınıf ŞÖK toplantı tutanağı
Kategori 2. Sınıf TEOG
Gönderen s_eylül
Eklenme Tarihi 14-03-2018
Boyut 16.48 K
İndirme 528

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
1 / 5 (toplam 1 oy)

YAKACIK ANADOLU LİSESİ

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 12  SINIFLAR(A-B-C-D) 1.DÖNEM

ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU TOPLANTI TUTANAĞI

 

Toplantı Tarihi           :    16/10/2012

Toplantı Yeri               :   Toplantı Odası

Toplantı Saati              :   15.00

Toplantıya Katılanlar :  Erol KARTAL(Müdür Yardımcısı), Kamer Bulut ÇAKIR (Rehberlik Öğrt.), Tezay Tezcan AKKURT, Derya AKKURT, İlknur TÜMER, Yunus Emre DOKUMACI, Sevinç OFLAZ KÜÇÜK, Aslı TÜRKMEN YILDIZ, Aysel GÜMÜŞ, Veli ÇELİK, Ertuğ TARHAN, Hatice Duygu NESLİHANOĞLU, Hatice Tufan ŞAHİN, İkbal BAYRAK, Ebru ÜÇGÜL, Senem AKKAYA SARIDOĞAN

 

 

 

 12 sınıf şube öğretmenleri, 16/10/2012 tarihinde yukarıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere toplantı odasında  Müdür Yardımcısı Erol KARTAL’ın başkanlığında toplandı.

 

GÜNDEM MADDELERİ

 

  1. Açılış ve yoklama.
  2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı.
  3. 12. Sınıf öğrencilerini genel durumlarının değerlendirilmesi, disiplin dışı davranışlarının önlenmesi ile ilgili alınacak tedbirlerin belirlenmesi.
  4. Dilek ve temenniler.

 

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 

Madde            1: 12.sınıfı Şube Öğretmenleri, Erol KARTAL’ın başkanlığında toplanmıştır. Yapılan yoklama sonucunda bütün öğretmenlerin toplantıya katıldığı görülmüştür.

 

Madde           2: Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra; iyi dilek ve temennilerle, Cumhuriyetimizin geleceği olan gençlerimizi bilinçlendirmek, eğitmek dileğiyle toplantıya başlandı.

Madde            3:   Genel durumların maddelere ayrılarak görüşülmesi kararı alındı.

  1.      Kılık kıyafet
  2.      Davranış
  3.       Devamsızlık
  4. Derslere ilgi

 

  1.      Üniversite sınavı

a) Kılık kıyafet

                 Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: Kılık kıyafet konuşunda göze batan öğrenci olmadığını düşünüyorum.

                  Tezay Tezcan AKKURT: Öğrencilere kılık kıyafet konuşunda çok fazla problem yaratmadıkça karışılmaması gerektiğini düşünüyorum.

                    Veli ÇELİK: Öğrencilerimizin kılık kıyafetlerini başka okullardaki öğrencilerle kıyasladığımızda daha iyi durumda olduklarını görürüz. Olumsuzluklarını uyardığımız zaman saygılı bir şekilde denileni yapıyorlar.

                   Yunus Emre DOKUMACI: Başka okullarla değil kendi okulumuzla kıyaslamalıyız diye düşünüyorum yoksa ilerleme kaydedemeyiz. Farklı olanları fazla göz ardı edersek diğer öğrencileri harcamış oluruz. 

              İlknur TÜMER: Öğrencilerimizde kıyafet konusunda çok fazla göze batan yok. Olumsuz olarak gördüklerimiz ise maddi olanaksızlıklardan kaynaklanıyor.

              Derya AKKURT: Alt sınıflara olumsuz örnek olmamaları için kıyafet konuşuna özen göstermeyenleri uyarıyoruz.

              Kamer Bulut ÇAKIR: 12. Sınıflardaki kız öğrencilerde daha çok makyajla, yüzükle karşılaşıyoruz. Bunlarla ilgili ortak davranış geliştirmeliyiz.

              Erol KARTAL: Ortak davranış için birilerini çıkıp öğretmenleri uyarmasına gerek yok. Yönetmelikler gereği öğrencilerin okula nasıl gelmesi gerektiği belirtilmiştir. Öğretmen arkadaşlar yalnız nöbetçi oldukları gün değil her zaman, gerekli uyarıları yaparlarsa kılık kıyafet konusundaki olumsuzların daha da azalacağına inanıyorum. Kılık kıyafetin düzenli olmasını sağlamayı yalnız idareye bırakmanın haksızlık olduğunu, kolaya kaçmak olduğunu düşünüyorum.

             b) Davranış:

             Tezay Tezcan AKKURT: Ben bir kız öğrencinin küfretmesini kabul edemiyorum. Bu öğrencilerde kız erkek fark etmiyor, rahat küfür edebiliyorlar.

              Aslı Türkmen YILDIZ: 12/B sınıfından Hamdi AYDIN çok fazla tutarsız davranmaya başladı. Okulda çok şey değiştiğini, kendisini okula ait hissetmediğini belirtiyor.

             Tezay Tezcan AKKURT: 12/D sınıfından Yusuf ÇOLAK sürekli küfür etmekte. Normal konuşması küfürlü.

               İkbal BAYRAK: Yusuf ÖZDEN ve Zeki ÖZAVUNCA, derste sürekli konuşuyorlar. Dersle ilgilenmiyor, kaba davranıyorlar.

               Kamer Bulut ÇAKIR: Ben bu çocukları aileleri ile görüştüm, aile şikâyetçi değil. Evde ailesine de şiddet uyguluyor. Özellikle Yusuf. Yusuf çevresine baskı uyguluyor.                                  

               Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: Geçmiş yıllara göre Yusuf’ta büyük olumlu değişmeler var. Yusuf’la sorunları çözerken üstünlük kurma mantığı gütmeyeceksiniz. Yusuf ben böyle düşünüyorum diye yaklaşırsanız ona ulaşabilirsiniz.                   

                Veli ÇELİK: Öğrencileri grup içinde arkadaşlarının yanında küçük düşürücü konuşmayın, o zaman davranışlarında olumlu değişmeler olmuyor. Öğrenciyi farklı bir ortam götürüp teke tek konuşun daha etkili olur. 

                  Kamer Bulut ÇAKIR: Yusuf’ta öfke kontrolü problemi var. Ciddi şekilde uzman yardımı alması gerekiyor. Aileyle ben konuyu görüştüğümde aile böyle bir sorunu kabul etmiyor.

                   Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: İstikrarlı davranılmadığı sürece olumsuzluklar devam etmekte, davranış bozuklukları düzelmemektedir. Bu kılık kıyafet için de geçerli.

                  Erol KARTAL: Bu öğrencilerimizi değerlendirirken onların yetiştikleri sosyal ortamı göz ardı etmemeliyiz. Ailelerinin kültürel yapılarını, yaşamdan beklentilerini, çocuklarına ne yönde örnek olduklarını düşünmemiz gerekir. Bu çocukların örnek aldığı kişiler pazardaki, inşaattaki dayısı, amcası. Onlar nasıl yürüyorsa, konuşuyorsa onlar da öyle yürüyor, öyle konuşuyor. Bizler yaşantımızla, duruşumuzla asıl örnek alınacak kişilerin bizler olduğunu onların kafalarına sokmalıyız. Sokmalıyız ki küfür etmenin doğru olmadığını, yere tükürmenin ayıp olduğunu, bu tür davranışın yanlış olduğunu kabul ettirelim.               

               c) Devamsızlık:

               Erol KARTAL: Ders sırasında 12 sınıftaki bazı öğrencilerin bahçede olduğunu görüyorum. Öğrenci okula geldiği halde neden derse girmiyor? Ki bunlar 12. Sınıf.

               Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: Hasan ULUSOY bugün okulda olduğu halde derse girmedi. Nedenini sorduğumda: Zaten ilk iki saat derse geç kaldığını, yarım gün yok yazılacağını, bunun için derse girmeyi gerek görmediğini belirtti.

               Kamer Bulut ÇAKIR: Okulda olup da derse girmeyenleri disiplin kuruluna verip disiplin cezası uygulayalım.

                      Yunus Emre DOKUMACI: Okulda otorite zayıflığı olmadığını hissettirelim. Verilen cezaları mutlaka

         öğrencilere duyuralım ki diğer öğrenciler kendilerine ders çıkarsın. Mağdur durumda olanlar da haklarının

        savunulduğunu öğrensin.

                   Ertuğ TARHAN: Okulun bu olaylara karşı duyarsız olmadığı görülsün.

                   Ebru ÜÇGÜL: Öğrencilerde ilk derse geç kalma alışkanlıkları var. Bu derse geç girme ara derslerde de  

        oluyor.

                   Hatice Tufan ŞAHİN: Geç kalma alışkanlığı geçmiş yıllarda daha çoktu. Bu sene hemen hemen yok denecek

        kadar azaldı.

           Erol KARTAL: Devamsızlığın geçmiş yıllara oranla çok azaldığını girmiş olduğum yoklamalardan yola çıkarak söyleyebilirim. Bir iki öğrenci hariç ki bunlarda 12/D sınıfından Mert ÜLGER, Zeki ÖZAVUNCA, Arap ŞAHİN, öyle devamsızlık yapmayı, geç gelmeyi alışkanlık haline getiren öğrenci yok. Zaten bu tip öğrencilerin velilerine de devamsızlık mektubu göndererek, arayarak, mesaj çekerek bilgilendirmekteyiz.

            d) Derslere İlgi:

           Veli ÇELİK: 12/A’nın Fizik dersine girmekteyim. 12/A’nın Fizik dersine ilgisi gayet iyi.

           Derya AKKURT: Ben de 12/A’nın Kimya dersine girmekteyim ancak kendi dersim için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

          Veli ÇELİK: Öğrencilere notun önemli olmadığını, önemli olan konuları öğrenmeleri gerektiğini belirtelim.

           Tezay Tezcan AKKURT: Ben de tüm 12’ler için aynı şeyi söyleyeceğim. 12. sınıflar benim dersime oldukça ilgisizler. Bunun nedeni Üniversite sınavında soru çıkmayacağından. Bunu davranışlarıyla hatta sözleriyle açıkça belirtmektedirler. Derslerimi başarılı öğrencilerle götürebiliyordum ancak onlar bile Üniversite sınavına odaklandıkları için dersten kopmaya başladılar.

         e) Üniversite sınavı

            Erol KARTAL: 12. sınıf öğrencilerimizin en başta olan kaygılarından biri az önce sizlerin de dile getirdiğiniz

gibi üniversite sınavı. Bu konuda ne yapıyoruz, ne yapmalıyız?

            Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: Önce ne yaptığımızdan söz etmek gerekirse iki yıldır ben ve matematik öğretmeni arkadaşım Hatice Tufan Şahin hafta içi ve hafta sonları Yenimahalle Halk Eğitim desteğiyle Tarih ve Matematik kursu vermekteyiz. Bu çalışmamız bu yıl da devam etmekte.

          Veli ÇELİK: Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmanın benzerini Salı ve Çarşamba günleri ders bitiminden sonra ben de yapmaya başladım.

        İkbal BAYRAK: Derste konularımı işlerken konu bitiminde o konuyla ilgili test dağıtmaya özen gösteriyor, konunun pekişmesini sağlıyor, ayrıca  Üniversite sınavlarında çıkmış soruları çözüyorum.

        Aysel GÜMÜŞ: Ben 12/B’nin sınıf öğretmeniyim. Çocuklarımın çoğunun ekonomik durumları zayıf. Birçoğu çalışmakta. Yorgunlar. Dershaneye gidecek durumları yok. Hasan yalnız biraz farklı, dershaneye gidiyor. Ekonomik durumu diğerlerine göre daha iyi. Hamdi, dönem başına göre iyi. Önce belli bir hedefi yoktu, şimdi  üniversite hedefi var. Hamdi’yi kazanabiliriz. Onu sınıf temsilcisi yapmak istedim ancak disiplin cezası olduğu için olamadı. Hamdi’yi yeniden söylüyorum kazanabiliriz. Bu sınıfta asıl üzerinde durulması gereken öğrenci Yasin PİLİS. Derslere ilgisi yok. Yusuf KAYA da aynı durumda. Onun da bir hedefi yok. Ferhat KAPLAN’ın da ilk başta hedefi yoktu, şimdi onda da üniversite hedefi oluşmaya başladı.

            Sınıfımdaki öğrencilerimin çoğu çalışmakta. Hak verirsiniz ki kendilerine olan güvenleri yok.  Onlara bu güveni, yapabilirsiniz duygusunu kazandırmalıyız. Birçok üniversite açıldı. Öğrencilerimize kazanacakları duygusunu verelim. İnanıyorum ki bu çalışmamız onlara güven verecek ve olumlu sonuçlar alacağız.

            Hatice Duygu NESLİHANOĞLU. 12/D sınıfı sözel sınıfı olmasına karşılık okumaya karşı çok duyarsız. Çoğu öğrenci yalnız diploma almak için okula gelmekte. Belirlemiş oldukları bir hedefleri yok. Okuduklarından belli bir sonuca ulaşamıyor, yorum yapamıyorlar.

          İsmail Ekiz: Bu sınıf çok basit dilbilgisi konularını dahi sanki ilk defa duyuyor gibi davranıyor. Anlatılanları çabuk unutuyor, zor öğreniyorlar.

         Sevinç OFLAZ KÜÇÜK: Arkadaşlarımın sınıfım öğrencileri için söylediklerinde haklılık payı çok. Yalnız şu var ki öğrencilerimin hemen hemen hepsinin ekonomik durumu çok zayıf. Hiçbirinin dershaneye gidecek, takviye eğitim alacak durumları yok. Ailelerini ise bırakın onlara böyle bir ortam sunmayı onların şu anda çalışıp getirecekleri üç beş kuruşa ihtiyaçları var. Böyle olunca elbette üniversite onlar için çok uzak. Yine de öğrencilerim içinde umutlu olduklarım var. Onlar hafta içi ve hafta sonu verdiğimiz matematik ve tarih kurslarına devam etmektedirler. Sınıftaki tüm öğrencilerden umut kesilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Aysel Öğretmenimin düşüncelerine katılıyorum birçok üniversite açıldı. Öğrencilerimize kazanacakları duygusunu verelim. Belki de son bir gayret bir iki öğrencimizin üniversiteyi kazanmasını sağlayabilir.

            Erol KARTAL: Öğretmenin umutsuzluğa kapılması onun çalışma azmini kırar. Doğal olarak bu da öğrenciye yansır. Elbette biz içimizdeki umudu yitirmeyeceğiz. Yitirmeyeceğiz ki öğrenciye umut olalım. Onları heveslendirelim.

        Aysel GÜMÜŞ: Derslerimizde üniversite sınavına yönelik çalışma yapalım, öğrencilerin eksik konularını tamamlamaya çalışalım.

        Aslı Türkmen YILDIZ: Geçmiş konulara dönersek müfredatı yet6iştiremeyiz.

         Hatice Tufan ŞAHİN: Bu yıl OGYE olarak sınıf düzeylerine uygun her dersin testlerini hazırlamayı ve bu testleri öğretmenlerimize vermeyi düşünüyoruz. Bu çalışmaya başladık. Dağıtacağımız testlerin özellikle 12. Sınıf öğrencilerimize yararlı olacağını, birçok eksikliklerini gidereceğine inanıyorum. Biz hiçbir öğrencimizden umutsuz değiliz.

  Madde           4:  Başarılı, sağlıklı bir eğitim-öğretim dönemi geçirmek dileğiyle toplantıya son verildi.

 

 ALINAN KARARLAR:

          1)   Kılık kıyafet konusunda sınıf öğretmenlerinin sınıflarında gerekli bilgiyi vermesi, nöbetçi öğretmenlerin öğrenci alımlarında gerekli duyarlılığı göstermelerine,

         2)      Problem yaratan öğrencilerle sınıf ortamında değil, bireysel görüşmeler yapılması rehberlik servisinden yardım alınmasına ve takibinin yapılmasına,

         3)        Verilen disiplin cezalarının öğrencinin adı açıklanmadan duyurulmasına,

         4)        Devamsızlık yapan öğrencilerin velilerinin bilgilendirilmesine, okula davet edilmesine,

          5)     12. sınıf öğrencilerine derse giren her öğretmen tarafından isteklendirme (motivasyon) çalışması yapılmasına karar verilmiştir.

 

 

TOPLANTI İMZA SİRKÜSÜ

 

 

AD  SOYAD

BRANŞ

İMZA

1

Erol KARTAL

(Müdür Yardımcısı)

 

2

Hatice Tufan ŞAHİN

(Müdür Yardımcısı)

 

3

Kamer Bulut ÇAKIR

Rehberlik Öğrt.

 

4

Tezay Tezcan AKKURT

İngilizce

 

5

Derya AKKURT

Kimya

 

6

İlknur TÜMER

Biyoloji

 

7

Yunus Emre DOKUMACI

Görsel Sanatlar

 

8

Sevinç OFLAZ KÜÇÜK

Tarih

 

9

Aslı TÜRKMEN YILDIZ

Matematik

 

10

Aysel GÜMÜŞ

Coğrafya

 

11

Veli ÇELİK

Fizik

 

12

Ertuğ TARHAN

Beden Eğitimi

 

13

Hatice Duygu NESLİHANOĞLU

Felsefe

 

14

İkbal BAYRAK

Coğrafya

 

15

Ebru ÜÇGÜL

Müzik

 

16

Senem AKKAYA SARIDOĞAN

Matematik

 

17

Ali AKÖZ

Türk Edebiyatı

 

18

İsmail EKİZ

Dil ve Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1