2018-2019 1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı

2018-2019 1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı dosyası 27-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 2018-2019 1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantı tutanağı
Kategori 1. Sınıf Matematik
Gönderen duyguaydın
Eklenme Tarihi 27-01-2018
Boyut 10.48 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

2012/2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

……………. İLKOKULU                                                                                                          1/D SINIFI 1.DÖNEM 1. VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

 • TOPLANTI NO         :1    
 • TOPLANTI TARİHİ  :14/09/2012
 • TOPLANTIYA KATILANLAR: Sınıf Öğretmeni Hüseyin Y.,1/D Sınıfı velileri

 

 GÜNDEM

 1. Açılış ve yoklama,
 2. Öğrenmede öğretmen-veli-öğrenci işbirliğinin önemi,
 3. 4+4+4 sistemi hakkında bilgilendirme,
 4. Müfredat programında yer alan proje ve performans görevleri hakkında bilgilendirme,
 5. Öğrencilerin tertip, düzen, kıyafet, beslenme ve temizlik durumu,
 6. Okula devamın önemi ve kontrolü,
 7. Öğrencileri tanıma çalışması,
 8. Öğrenci davranışları ve izlenecek yol.
 9. Sınıf veli temsilcisi ve yardımcısının seçimi,
 10. Dilek ve temenniler,
 11. Kapanış.

 

1-AÇILIŞ VE YOKLAMA:

    Toplantı, sınıf öğretmeni Hüseyin Y.  ile öğrenci velilerinin katılımıyla 1/D sınıfında yapıldı. Velilerin imza yoklaması alınarak tanışıldı. Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

2-ÖĞRENMEDE ÖĞRETMEN –VELİ-ÖĞRENCİ İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ:

    Velilere katılımlarından dolayı teşekkür edilerek, öğrenmede öğrenci-öğretmen-veli işbirliğinin çok önemli olduğu ve bu üç öğeden birinin üzerine düşen görevi yapmaması durumunda öğrencinin başarılı olamayacağı vurgulandı. Velilerden öğrencileri hakkında sorunları olmasa dahi belli aralıklarla okula gelip kendileriyle görüşmeleri, bu sayede çocuklarına onlarla ilgilendiği, onlara zaman ayırdığı izlenimini verecekleri söylendi. Öğrencilerin, ailelerinin kendileriyle ilgilendiğini, önem verildiğini görünce derslerine daha çok çalışacakları ve gayret edecekleri vurgulandı.

3- 4+4+4 SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME:

       4+4+4 sistemiyle zorunlu öğrenim çağının 12 yıla çıkarıldığı ve bu sistemin ilk olarak 2012/2013 Eğitim-Öğretim yılında 1 ve 5.sınıflardan başlanmak üzere kademeli bir şekilde hayata geçirildiği dolayısıyla bu öğretim yılında 1.sınıfların yeni sistemle tanışacakları ilk yıl olduğu dile getirildi.Panik yapmaya gerek olmadığı gerek okul olarak ,gerekse biz öğretmenlerin yeni sisteme hazır olduğu dile getirilerek sıkıntıya girmeye gerek olmadığı özellikle vurgulandı. Yine sınıf öğretmeni tarafından bu sürecin ilk basamağı olan ORYANTASYON haftasının sorunsuz bir şekilde atlatılarak çocukların gerek okula gerekse arkadaşlarına nasıl uyum sağladıklarının gözlemlendiğinin altı özellikle çizildi.

 

Okuma- yazma bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde izlenecek yollar zamanı geldiğinde velilere aktarılacağı, özellikle seslerin okunmasında ve yazılmasında veliler tarafından öğrencilere bilmeden yanlış yönlendirme yapılmaması gerektiği söylendi. Öğrencilerin defterlerinde, öğretmenin örnek olarak yaptığı çizimlere dikkat edilmesi gerektiği ve harflerin bu çizimlere uygun olarak veliler tarafından öğrencilere evde tekrar yazdırılması gerektiği vurgulandı. Yine seslerin okunmasında da öğrencilerin sesi nasıl çıkardığının dinlenmesi ve tekrarların buna göre yapılması istendi. Zaten uyum haftası süreci tamamlanıp seslere geçeceğimiz zaman, en az 1 hafta önce yine velilerle toplantı yapılacağı ve gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı dile getirildi. O zaman bu konunun daha detaylı bir şekilde ele alınacağı özellikle belirtildi.

4.MÜFREDAT PROGRAMINDA YER ALAN PROJE VE PERFORMANSLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRME:

    Velilere proje ve performans görevlerinden bahsedilerek, bu görevleri velilerin kendilerinin yapmamaları gerektiği ancak ödevlerin yapımında, araç gereç temininde öğrencilere yardım etmeleri gerektiği vurgulandı.

5. ÖĞRENCİLERİN TERTİP-DÜZEN, KIYAFET, TEMİZLİK VE BESLENME DURUMU:

   Velilerden öğrencilerinin temizlik, tertip ve düzenleri konusunda hassasiyet göstermeleri istendi ve bu yaşta kazanılan becerilerin, temizlik, tertip ve düzen alışkanlıklarının ömür boyu devam edeceği vurgulandı. Öğrencilerin okula temiz ve ütülü kıyafetle gönderilmesi, kız öğrencilerin saçlarının temiz ve taralı olmasına dikkat edilmesi, erkek öğrencilerin ise saçlarının tıraşlı ve temiz olarak okula gönderilmeleri istendi.

    Yine sınıf öğretmeni tarafından, velilere çocukları okula aç göndermemeleri, aç gelen çocuğun performansının düşeceği ve dikkatinin dağınık olacağı, ayrıca algı problemi yaşayacağı söylenerek bu konuda titiz olmaları istendi.

6. OKULA DEVAMIN ÖNEMİ VE KONTROLÜ:

   Özellikle 1.sınıfta okula devamın çok önemli olduğu üzerinde durularak, velilerden,  çok önemli bir mazeret olmadıkça, küçük hastalıklarda dahi mutlaka öğrencilerini okula göndermeleri istendi. Aksi takdirde çocukların bu eksiği telafi etmelerinin çok zor olduğu vurgulandı.

7. ÖĞRENCİYİ TANIMA ÇALIŞMALARI:

  Velilere öğrencileri hakkında bireysel bilgiler verildi, öğrenciler hakkında velilerden bilgi toplandı. Öğrencilerde gözlenilen özel durumların toplantı sonunda ilgili öğrenci velileriyle özel olarak bire-bir görüşüleceği belirtildi. Ayrıca toplantı sonunda velilere öğrenci tanıma formları dağıtılacağı bunları evde eksiksiz doldurarak öğrencileriyle göndermeleri önemle vurgulandı.

8. ÖĞRENCİ DAVRANIŞLARI VE İZLENECEK YOL:

  Verimli bir eğitim-öğretim ortamı oluşmasında öğrenci davranışlarının çok büyük önem arz ettiği, zamanında ve doğru yöntemle bozuk öğrenci davranışları düzeltilmediğinde bu ortamın olumsuz etkileneceği dolayısıyla bu tür davranışları olan öğrencilerle yakından ilgilenilmesi gerektiği, davranış bozukluklarının öğretmen-veli işbirliğiyle çözülmesinin önemi dile getirildi.

9.SINIF VELİ TEMSİLCİSİ VE YARDIMCISININ SEÇİMİ:

  Toplantıda hazır bulunan velilerin huzurunda yapılan oylamada aday olan velilerden en fazla oyu olan veli……………………………………………….’nın Sınıf Veli Temsilcisi 2.sırada en fazla oy alan veli …………………………………………………’nın da Sınıf Veli Temsilcisi Yardımcılığına Seçildiği ilan edildi.Yapacakları çalışma hakkında kendilerine kısa kısa bilgiler verildi. 

10-DİLEK VE TEMENNİLER:

 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 1. sınıflarda hedeflenen başarının sağlanması dileğiyle toplantı sona erdi.

 

……………………………………. …………………………..         Hüseyin Y.

   Sınıf Veli Temsilci Yardımcısı             Sınıf Veli Temsilcisi        1/D Sınıf Öğretmeni

 

www.

1