2018-2019 2.sınıf 2.dönem veli toplantısı

2018-2019 2.sınıf 2.dönem veli toplantısı dosyası 05-03-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2018-2019 2.sınıf 2.dönem veli toplantısı
Kategori 2. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen furkanata
Eklenme Tarihi 05-03-2018
Boyut 7.16 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

SARIKAMIŞ ŞEHİT FİKRET GÜNDÜZ İLKÖĞRETİM OKULU

2/A SINIFI VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

 

 17/02/2011 tarihinde 2/A sınıfında aşağıdaki gündem maddeleri ile veli toplantısı yapıldı.

 

 

 

GÜNDEM MADDELERİ

 1. Toplantı açılışı ve saygı duruşu
 2. Veli yoklamasının alınması
 3. Toplantı tutanağını yazacak kişinin belirlenmesi
 4. Toplantı gündeminin okunması, eklenmesi veya çıkarılması gereken maddelerin belirlenmesi
 5. 2010 – 2011 öğretim yılının 1. Döneminin değerlendirilmesi
 6. Ders araç ve gereçleri
 7. Öğrencilere temizlik alışkanlıkları kazandırılması için alınacak önlemler
 8. Beslenme saatinde getirilecek besinler
 9. Öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanması için yapılacak çalışmalar
 10. Öğrencilerin okula devam durumu
 11. Dilek ve temenniler

 

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 

 1. Toplantı ile ilgili kısa bir konuşma ve saygı duruşunun ardından tarafımdan toplantının açılışı yapıldı.
 2. Velilerin imzaları alınarak yoklama yapıldı.
 3. Toplantı tutanağını yazmak için Öznur ACAR gönüllü oldu. Oy birliği ile kabul edildi.
 4. Toplantı gündem maddelerini velilere okudum. Maddeler üzerinde herhangi bir ekleme yapılmasına gerek olmadığına karar verildi.
 5. 2010 – 2011 eğitim öğretim yılı birinci döneminin kısa bir değerlendirmesini yaptım. Sınıf başarısının genel olarak iyi düzeyde olduğunu belirttim. Öğrencilerin genel olarak kazanımlara ulaşma düzeyinin iyi olduğunu ancak en büyük problemin hâlâ okuma yazma becerileri ile ilgili olduğunu söyledim. Bazı öğrencilerin tüm çabalarıma rağmen bir türlü istediğim seviyeye gelemediğini, hala yavaş okuduğunu bunun en büyük nedeninin de evde hiç okuma yapılmaması olduğunu söyledim. Semiye BOZTOPRAK oğluna evde hiçbir şekilde ders çalıştıramadığını söyledi. Bazı veliler de aynı durumu yaşadıklarını belirttiler. Ben de bu durumun çocukların genel başarısını olumsuz etkilediğini belirttim. Özellikle yavaş okuyan öğrencilerin evde mutlaka çalışmaları gerektiğini, sınıfımız kalabalık olduğu için bu çocuklara sürekli sesli okuma yaptıramadığımı, sessiz okuma etkinliklerinin de kontrol edilebilir olmadığını ve bu çocukların sessiz okuma yapılacağı zaman kısa sürede okumayı bıraktığını söyledim. Veliler bu konuda daha duyarlı olacaklarını söylediler.

 

İlk dönem matematik ve hayat bilgisi derslerinde de öğrencilerle genel olarak istediğim düzeyde başarı sağladığımızı ancak yine birkaç öğrencinin bu derslerde de çok ilgisiz olduğunu, hiçbir etkinliğe katılmadıklarını bu nedenle de sınıf seviyesinin çok altında kaldıklarını belirttim. Bu öğrenciler için okul saatleri dışında ek çalışma yapmayı ve bu çocukları bu şekilde sınıf seviyesine yetiştirmeye çalışmayı düşündüğümü belirttim. Veliler bu düşüncemi onayladılar. Naime IŞILDAK “bu çalışmalar akşam saatlerine kadar sürerse çocuklarımız eve nasıl gelecek?” diye sordu. Ben de bu çalışmaların saat 15.00 ile 16.00 arasında yapılacağını, hava kararmadan çocukların evde olacağını belirttim. 

Velilerden Öznur ACAR ilk dönem yapılan sınıf etkinliklerinden çok memnun olduğunu ikinci dönem de aynı şekilde etkinlikler yapılmasını istediğini söyledi. Ben de çalışmalarımızın verimli olduğunu bu nedenle ikinci dönem aynı şekilde çalışmaya devam edeceğimizi söyledim.

 1. İkinci dönem ders araç gereçlerimizde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledim. Öğrencilerin makas ve yapıştırıcılarının yine sınıfta duracağını söyledim. Velilerden öğrencilerin eksik malzemelerini mutlaka tamamlamalarını istedim. Malzemeleri alırken yine kaliteli ve uygun ürünler almalarını rica ettim.  Dilek BOZTOPRAK kızının boya, kalem, silgi gibi malzemelerinin sık sık kaybolduğunu ya da başkalarına karıştığını, artık babasının da ona yeni şey almadığını söyledi. Ben de velilere çocuklarının bütün ders araç gereçlerine etiket yapıştırmalarını, numara ya da isimlerini yazmalarını önerdim. Bu şekilde kayıpların azalacağını söyledim. Ders araçları kayboluyor diye yenisini almazlarsa çocukların derslerden geri kalacağını söyledim.
 2. Öğrencilere temizlik alışkanlıkları kazandırmak için sınıfta pek çok etkinlik yaptığımızı ancak bazı çocukların bu konuda ciddi sıkıntıları olduğunu söyledim. Çocukların çantalarında mutlaka ıslak mendil, peçete bulunması gerektiğini söyledim. Velilere çocuklarının tuvalet temizliği konusunda da ciddi sıkıntıları olduğunu, ben sınıfta ne anlatsam da bu sorunun en önemli çözüm kaynağının evleri olduğunu, çocuklarını bu konuda sürekli kontrol etmeleri ve uyarmaları gerektiğini söyledim. Velilerden Ayten GÜNDÜZ bu konuya daha fazla dikkat edeceğini söyledi.

 

Velilere çocukların üst baş temizliğinin de iyi olmadığını, bazen çocukları uyarmak zorunda kaldığımı, bu durumun beni çok üzdüğünü söyledim. “Kıyafetleri eski olabilir ama her zaman temiz olmalı, önlüklerini ve montlarını sık sık yıkamalısınız. Bu konuya daha çok dikkat edeceğinizi umuyorum” dedim. 

 

 1. Öğrencilerin sağlıklı ve düzenli beslenmelerinin başarıları için de çok önemli olduğunu, bu nedenle her gün ikinci dersimizin sonunda beslenme saati yaptığımızı hatırlattım. Bu saatlerde geçen yıldan beri bir liste hazırlamadığımızı, bu konuda kimseyi zorlamak istemediğimi söyledim. Ancak bu yıl beslenme saatlerinde çocukların uyarılarıma rağmen sürekli bisküvi, gofret gibi hazır satılan besinler getirdiğini, bunların son derce sağlıksız yiyecekler olduğunu söyledim. Bu nedenle bundan böyle beslenme listesi hazırlamayı düşündüğümü ve mutlaka bu listeye uygun yiyecek getirilmesini istediğimi söyledim. 
 2. Öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmaları için ilk dönem yapılan çalışmaları kısaca anlattım. Çoğu öğrencinin kitap okuma alışkanlığı kazandığını ancak bazı çocukların evde hiçbir şekilde okumadığını bu nedenle okuma hızlarının ilerlemek yerine giderek daha kötüye gittiğini söyledim. Bir çocuğun okuma alışkanlığı ve sevgisi kazanmasındaki en büyük etkenin ailesi olduğunu, ailede ona örnek olacak kişiler olursa çocukların okumayı daha kolay alışkanlık haline getireceğini söyledim. Bir insanın her alanda başarılı olabilmesi için bol bol kitap okuması gerektiğini belirttim.  Çok kitap okuyan kişilerin başkalarıyla iletişim kurmak, kendini ifade etmek, yaşadıklarını anlamlandırmak, sağlıklı ve düzenli bir hayat kurmak, meslek sahibi olmak gibi konularda daha başarılı olduklarını söyledim. Ayrıca bu kişilerin daha düzenli ve kaliteli bir hayat sürebildiğini söyledim. Çok kitap okuyan çocukların derslerinde ve sınavlarda da çok daha başarılı olduğunu anlattım. Bu nedenle öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasının bizim için en önemli konu olduğunu, diğer başarıların da buna bağlı olduğunu söyledim. Pınar HAZMAN, kızının kitap okumayı çok sevdiğini, okuma hızının da giderek geliştiğini söyledi. Mukadder YILDIZ oğlunun sene başında çok yavaş okuduğunu, bu nedenle de hiç kitap okumak istemediğini söyledi. Ama şimdi evde çalışa çalışa biraz daha hızlandığını ve okumayı sevmeye başladığını söyledi. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için sınıf kitaplığını zenginleştirdiğimizi, bu dönem okul kütüphanesinden de yararlanabileceklerini söyledim. Ayrıca her ay en çok kitap okuyan öğrenciye ödül vereceğimi de belirttim.
 3. Öğrencilerin okula devam durumu ile ilgili herhangi bir problem olmadığını, bu konuda velilerin gösterdiği hassasiyetin bu yıl da devam etmesini beklediğimi belirttim. Bu konuda velilerime teşekkür ettim.
 4. 2010 - 2011 öğretim yılı ikinci döneminin hayırlı olması dilekleri ile toplantıya son verildi.

 

 

        Şebnem DEMİR

        Sınıf Öğretmeni

 

www.

 

 

Ahmet Melik GÜL

Okul Müdürü