2.sınıf kısa dikte metinleri

2.sınıf kısa dikte metinleri dosyası 30-01-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2.sınıf kısa dikte metinleri
Kategori 2. Sınıf Türkçe
Gönderen mmrymm
Eklenme Tarihi 30-01-2018
Boyut 11.76 K
İndirme 558

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
5 / 5 (toplam 1 oy)

SEMA KÖYDE

 Sema köyde kendine arkadaş buldu.Ayşe, Ali, Kemal ve Can ile tanıştı.Beş çocuk birbirleriyle kaynaştı.

 Bir sabah ormana gittiler.Orada Kemal’in şapkası kayboldu.Şapka peşinde dolaşırken koca bir günü geride bıraktılar.

 

BİSİKLET

 Mehtap’ın babası yeni bir bisiklet aldı.Mehtap bisikleti görünce çok sevindi.Okula gidince bunu Sevil,Bahar ve  Ömer’e söyledi.Okul çıkışı Sevil,Bahar,Ömer birlikte bisikleti görmek için Mehtap’ın evine gittiler.Bisikleti çok beğendiler.

 

NE YAPMALI?

 Zeynep pastel boyalarını getirmeyi unutmuştu.Zeynep’in sıra arkadaşı Hülya ise boyalarını getirmişti.Zeynep pastel boya ile resim yapmak için ne yapmalı?

 Siz Zeynep’in yerinde olsanız Hülya’dan boyalarını isteyebilir miydiniz?

SAMET

 Samet bugün okula gelmemişti.Arkadaşları onu merak ettiler. Hacer , Murat, Derya Samet’i ziyarete gittiler.Samet’in durumunu görünce çok üzüldüler.Meğer Samet ağaçtan düşüp kolunu kırmış.

ZİYARET

 Dayımın oğlu Hasan yanına kardeşi Hüseyin’i almış Karabük’ten gelmiş.Birlikte çeşitli oyunlar oynadık.Oynarken Hasan’ın ayağı takılıp düştü.Hasan’ın burnu kanadı.

 

BİZİM MAHALLE

 Mahmut Amca’yı üç yıl önce tanıdım.Güleryüzlü ve babacan bir insan.Onun kocaman bir defteri var.

 Geçen gün bir adres sormak için Mahmut Amca’nın bürosuna gittim.Adresi tarif ettim.Sonra da bana ne dedi biliyor musunuz?

-Sevgili yavrum,din sizi okulun arka bahçesinde gördüm.Arkadaşlarınızla hem konuşuyor hem de fıstık yiyordunuz.Bu pek güzel.Ama neden kabuklarını yere atıyordunuz?

Evinizde de kabukları yere mi atarsınız?

 Öyle mahçup oldum ki yerin dibine geçtim.Sonra saçlarımı okşayarak bana:

-Mahalledeki her şey sizlerin malıdır.Kendi malınız gibi görüp korumalısın. dedi.

 

ORADA BEN YATACAĞIM

 Zerrin,Berrin,Pelin ve Çetin kardeşler küçük bir evde yaşıyorlardı.Zerrin ,Berrin ve Pelin aynı odada yatıyorlardı.Çetin ise salondaki kanepede yatıyordu.Bir gün yatılı misafir geldi.Annesi misafire Çetin’in yattığı kanepeyi,ona da Zerrinlerin odasında bir yer yatağı hazırladı.Çetin bu durum karşı çıktı.

 

APARTMAN

 Nazlıların apartmanının bodrum katına bir aile taşındı.Bu ailenin Nazlı’nın yaşında Hatice adında bir kızları vardı.

 Hatice’nin babasının sürekli bir işi olmadığı için ekonomik durumları pek iyi değildi. Hatice, sokakta Nazlı’yı gördü.Onunla arkadaş olmak istedi.Nazlı Hatice’nin giysilerine bakıp onunla oynamak istemedi.Bu olayı gören Nazlı’nın babası çok üzüldü.Akşam Nazlı’yı yanına çağırıp Hatice’yle neden oynamadığını sordu. Bu yaptığının çok yanlış olduğunu anlattı.

ATATÜRK

 Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu.Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir. Atatürk yurdumuzu kurtarmak için Samsun’a çıktı.Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yaptı.

 Samsun bir milletin milli kurtuluşunda ilk adımdı.16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Karadeniz’e bir vapur açılır.Karadeniz o gün puslu,Bandırma Vapuru pusulasız. Karadeniz’in dalgaları o gün çok azgın.

 

 

 

YURDUMUN GÜZELLİKLERİ

 Kaan dün gece rüyasında güvercin olmuş ,Türkiye’de gezintiye çıkmış. Önce Malatya’ya gitmiş ve bir kayısı ağacının dalına konmuş.Sabah erkenden Kahramanmaraş ’a doğru uçmuş.Dondurma yemiş. Biraz dinlendikten  sonra Antalya’ya uçmak istemiş. Uzun bir yolculuktan sonra Antalya’ya varmış.Yivli Minare’nin tepesine konup uykuya dalmış. Sonra görmeyi çok istediği İstanbul’a gitmek için acele etmiş.Ancak İzmir’e gelince gezinti bitmiş.Çünkü Kaan uykudan uyanmış.

 

MEKTUP

  Aykut Almanya’da doğdu.Ailesiyle Almanya’da yaşıyor.Bu yıl üçüncü sınıfa başladı Türkiye’ye hiç gelmedi.Aykut’a Türkiye’mizi tanıtan bir mektup yazar mısınız?

 

FATİH SULTAN MEHMET

 Fatih Sultan Mehmet çok okuyan ve araştıran bir insandı.Devrin en ünlü bilim adamlarından ders aldı.En büyük hedefi İstanbul’u almaktı.İstanbul’un alınması şarttı.Çünkü çok önemli bir konumda bulunuyordu.Fatih bunun için o döneme kadar görülmemiş yeni savaş topları yaptırdı.Gemileri karadan yürüterek denize indirdi ve sonunda 1453 yılında İstanbul’u fethetti.Bu fetih yeni bir çağın başlamasına sebep oldu.

 

NASRETTİN HOCA

 Ankara’dan Eskişehir’ e doğru giderken Sivrihisar’a varmadan küçük bir köy vardır. Küçük,sakin bir Anadolu köyü.Bilenler için burası çok şey ifade eder.Bu köy ,fıkraları ile tanıdığımız Nasrettin Hoca’nın doğduğu  Hortu Köyü’dür.

 Abdullah Hoca ile Sıdıka Hanım’ın  oğulları Nasrettin,tatlı ve güleç bir bebekti. Nasrettin’in biraz büyüyünce çok zeki olduğu da ortaya çıkar.

SAMET’İN DOĞUM GÜNÜ

 Samet’in bugün doğum günüydü.Arkadaşlarını da çağırdı.Okuldan sonra Tamer,Vedat,Narin, Furkan onlara gelmişti.Annesinin yaptığı güzel pastalardan yediler. Samet ,Ayşe ve Sedat’ın neden gelmediğini merak etti.

 Arkadaşlarına soru:

 -Ayşe bugün okula da gelmedi sanırım.Yoksa hasta mı?

İSTİKLAL MARŞI

 Bizim milli marşımız İstiklal Marşı’mızdır.İstiklal Marşı bağımsızlığın sembolüdür. İstiklal Marşı, Mehmet Akif ERSOY tarafından yazıldı. Düzenlenen yarışma sonucunda milli marşımız olarak kabul edildi. İstiklal Marşı Osman Zeki ÜNGÖR tarafından bestelendi.

 

KURTULUŞ SAVAŞI

 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan ayrıldı.19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.Samsun’dan sonra çeşitli illerde toplantılar yaparak meclisin açılmasını sağladı.Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile Kurtuluş Savaşı başlamış oldu. 19 Mayıs Bir ulusun yok olma tehlikesinden kurtulup yeniden doğmasının başlangıcıdır.

 Mustafa Kemal 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi.İllerden seçilen temsilcilerin Ankara’ya gelmesi istendi.23 Nisan 1920’de yapılan bir törenle Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı.Mustafa Kemal TBMM’ye başkan oldu.

 

KISA PARAGRAFLAR

1

 Bayramda Caner,İpek ve Enes şiir okudu.Zeynep tek kişilik gösteri yaptı.Zeynep’in gösterisi çok beğeni topladı.Arkadaşları Zeynep’i başarısından dolayı kutladılar.

 

2

 Aslı annesiyle pazara gitti.Pazardan elma,portakal,ıspanak ve havuç aldılar.Orada Kemal’in annesi ile karşılaştılar.Kemal’in annesine  Kemal’i sordular.

3

 Ferda’nın en yakın arkadaşı Nejla, ona :”Babanın cebinden para al,getir.” dedi. Ferda bunun yanlış bir davranış olduğunu biliyordu.Nejla’yı da kırmak istemiyordu. Ferda sizce ne yapmalı?

4

 Annem,babam ve ben alışverişe gittik.Peynir,zeytin,yumurta aldık.Ben bir tane de test kitabı aldım.Eyvah, kalem almayı unutmuşum! Siz de benim gibi unutkan mısınız?

 

5

 Kerim,arkadaşı ile gittiği Etnografya Müzesi’ni  annesine şöyle anlatmıştır :  ”Müzeyi gezerken kendimi geçmişte yaşıyor gibi hissettim.Kazılarda çıkarılan birçok tarihi eseri gördüm.Ayrıca,Müzeler Haftası olduğu için müzeye girerken hiçbir ücret ödemedim.”

 

6

 Furkan dağınık bir çocuktu.Odasını toplamayı hiç sevmez, bu yüzden annesi ile sürekli tartışırdı.Odasını kendisinin değil de başkalarının toplamasını isterdi.Bir gün odasını toplayan,her şeyini yerine koyan,çöpleri atan bir robotun yapılacağını düşledi.Acaba bu konuda ne yapabilirdi? Nasıl bir robot yapabilirdi? Karar vermişti.Artık annesinin söylediklerine fırsat vermeyecekti.Hemen internete girerek  araştırma yapmaya başladı.

 

7

Murat sınıfa girdiğinde bütün öğrenciler ona dikkatle bakmıştı.Çünkü Murat’ın önlüğü,çantası,ayakkabıları çok eskiydi.Teneffüste bazı öğrenciler onunla dalga geçerken bazıları da bakmakla yetiniyordu.Ama Cemre Murat’ı görür görmez sevmiş,onunla tanışmak için yanına gitmişti.Murat’ın derslerinde çok başarılı olduğunu öğrenmiş, buna da çok sevinmişti.

 

8

 Eda ,Murat,Aslı ve Levent koşa koşa mavi sulara attılar kendilerini.Arda kumsalda durmuş,çevresine bakıyordu.Güzelim kumsal;poşetler,eski ayakkabılar,çürümüş sebze ve meyvelerle çöplük gibi göründü gözüne.

 

9

 Ay’ın değişik görünüşlerinin bulunduğu resimleri inceleyiniz.Siz Ay’ın bu görünüşlerinden hangilerini biliyor sunuz?Ay’ın bu görünüşlerine verilen farklı adları araştırıp yazınız.Bayrağımızdaki Ay’a Ay’ın farklı görünüşlerinden hangisi daha çok benziyor? www.

10

 Reşat Nuri GÜNTEKİN’in yazar,Mimar Sinan’ın mimar,Barış MANÇO’nun müzisyen,İbrahim ÇALLI’nın ressam,Orhan Veli’nin şair olduğunu bilyor muydunuz?