2.sınıf hayat bilgisi 1.tema özeti

2.sınıf hayat bilgisi 1.tema özeti dosyası 06-01-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2.sınıf hayat bilgisi 1.tema özeti
Kategori 2. Sınıf Sosyal Bilgiler
Gönderen gülayengin
Eklenme Tarihi 06-01-2018
Boyut 15.16 K
İndirme 22

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

2010 / 2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI, ÇİFTLİKKÖY İLKÖĞRETİM OKULU,

2/A SINIFI HAYAT BİLGİSİ DERSİ TEMA SÜRELERİ

TEMA NO

TEMA ADI

SÜRESİ

İŞ GÜNÜ

1.

OKUL HEYECANIMIZ

20.09.2010 — 24.12.2010

65 İ Ş GÜNÜ

51 SAAT

2.

BENİM EŞSİZ YUVAM

27.12.2010 — 15.04.2011

70 İŞ GÜNÜ

56 SAAT

3.

DÜN , BUGÜN , YARIN

18.04.2011 –-  17.06.2011

43 İŞGÜNÜ

35 SAAT

                                         

2010 / 2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI, ÇİFTLİKKÖY İLKÖĞRETİM OKULU,

2/A SINIFI HAYAT BİLGİSİ 1. TEMA KONULARI

SIRA NO

DERS SAATİ

KONUNUN ADI

1

2

Her işi planlarım

2

1

Kendime Bakabilirim

3

1

Şekillerle Sınıfımız

4

2

Okul Kuralları

5

1

Bende Adayım

6

2

İş Birliği Yapıyoruz

7

2

Birbirimizi Destekleyelim

8

2

Bayrağa Saygı

9

2

İyi Beslenme

10

2

Farklıyız, Güçlüyüz, Özeliz

11

2

Duygularımızın Etkisi

12

1

Bu Sınıf, Bu Okul Bizim

13

2

Ulaşım Araçları

14

1

Yol Kullanıcıları

15

2

Yolda Karşılaştıklarım

16

2

Vücudumuz Değerlidir

17

2

Sağlığımız ve Biz

18

1

Hep Birlikte

19

2

Yapılanlar Doğrumu

20

1

Sözcüklere Dikkat

21

2

Meslekler ve Özellikleri

22

2

Duygularım Değişiyor

23

2

Bilinçli Tüketim

24

1

Çevre Sorunları

25

2

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

26

2

Cumhuriyet Bayramı

27

2

Dini Bayramlar

28

1

Nasıl Yararlanırım

29

2

Sorun Çözüyoruz

30

2

Neler Öğrendik

 

 

1) HER İŞİ PLANLARIM

      Günlük yaşantımızda işlerimizi belli bir düzen içinde yaparız. Yapacağımız işlerin belli bir düzen içinde tasarlanmasına Planlama denir.

      Planlı ve disiplinli çalışmak; işlerimizin daha çabuk ve sorunsuz bitmesini sağlar. Bizi başarıya ulaştırır. Sorumluluk duygusunu geliştirir. Arkadaşlarımızın ve Öğretmenimizin bize güven duymasını sağlar. Bize özgüven kazandırır.

 

2) KENDİME BAKABİLİRİM

      Elimizi yüzümüzü yıkamak, diş fırçalamak, tırnak kesmek, kıyafetlerimizi giymek, saç taramak kendimize yaptığımız kişisel bakımlarımızdandır.

      Kişisel bakımımızı yapmak için; diş fırçası, diş macunu, tarak, tırnak makası, sabun, şampuan, havlu gibi malzemelere ihtiyaç duyarız.

      Kişisel bakımımızı yaparken zorlandığımızda büyüklerimizden yardım isteyelim.

 

3) ŞEKİLLERLE SINIFIMIZ

      Bir yeri tarif ederken sağda - solda, önde – arkada, altta – üstte, gibi kavramlar kullanırız. Sınıfta Oturduğum yerin sağında ……………………………, solunda …………………………….,  önümde ……………………………, arkamda ………………………………… oturuyor.

 

4) OKUL KURALLARI

     Okulda ders yapılan odalara sınıf denir. Toplu olarak eğitim öğretim yapılan yerlere okul denir. Toplu olarak yaşadığımız yerlerde düzenin sağlanması için herkesin uyması gereken kurallar vardır.

     Okulda uymamız gereken bazı kurallar şunlardır;

Okula zamanında gelmeliyiz

Derslere zamanında girip çıkmalıyız.

Koridorlarda koşmamalıyız.

Merdivenlerden dikkatli inip çıkmalıyız.

Çöpleri yerlere değil, çöp kovasına atmalıyız.

Lavaboları ve tuvaletleri temiz kullanmalıyız.

Gereksiz yanan lambaları söndürmeliyiz.

Öğretmenimiz dikkatle dinlemeli ve söz alarak konuşmalıyız.

 

5) BENDE ADAYIM

      Bugün sınıfımızda Sınıf Başkanımızı seçtik. Önce oy pusulası, seçim sandığı ve Sınıf Başkanının görevleri konusunda öğretmenimiz açıklamalarda bulundu. Sonra biz istediğimiz arkadaşımıza oy verdik. 9 oy ile Samira Kosovalı arkadaşımız Sınıf Başkanı oldu.

 

6) İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ

      Okulda yaptığımız grup çalışmalarında arkadaşlarımıza yardımcı olmalıyız. Grup halinde çalışmaktan ve işbirliği yapmaktan mutluluk duyarız. Grup çalışması sırasında birbirimizi daha yakından tanırız.

 

 

7) BİRBİRİMİZİ DESTEKLEYELİM

      Okulda yaptığımız klüp çalışmalarında birbirimize yardımcı olmalıyız. Sorumluluklarını yapmakta zorlanan arkadaşlarımıza yardım etmeli, onları cesaretlendirmeliyiz. Bazı çalışmalarda liderlik yapmaktan kaçınmamalıyız.

 

8) BAYRAĞA SAYGI

      Devletimiz bağımsız bir devlettir. Bağımsız her devletin bir bayrağı ve bir Milli Marşı olur. Bizim Bayrağımızın adı Türk Bayrağı’dır. Bayrağımızın rengi kırmızı ve beyazdır. Bayrağımız kımızı rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bayrağımızın üzerinde beyaz ay ve yıldız bulunur.

      Milli marşımızın adı İstiklal Marşı’dır. Yazarı Mehmet Akif Ersoy’dur. Hafta sonlarında, bayramlarda ve özel günlerde İstiklal Marşı’nı söyleriz. İstiklal Marşı’mız söylenirken hazır ola geçer, saygılı bir şekilde, coşkuyla söyleriz.

      Bayrağımız ve İstiklal Marşımız bağımsızlığımızın birer sembolüdür.

 

9) İYİ BESLENME

     Büyümemiz ve sağlıklı olmamız için vücudumuza gerekli olan yiyecek ve içeceklere Besin denir. Besinlerin vücuda alınmasına Beslenme denir. Büyümek ve sağlıklı olmak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden tüketmemeliyiz. Vücudumuz için gerekli olan her besinde yeteri kadar almalıyız. Yemek ayrımı yapmamalıyız. Her gün aynı saatlerde yemeğimizi yemeliyiz. Yemek aralarında abur cubur yiyecekler yememeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız. Yemekten kalkarken annemize “eline sağlık”, diğer kişiler “afiyet olsun” demeliyiz.

 

10) FARKLIYIZ, GÜÇLÜYÜZ, ÖZELİZ

     Duyu organlarımızla algıladığımız; boyumuz, kilomuz, saç rengimiz, göz rengimiz, ten rengimiz fiziksel özelliklerimizdendir. Fiziksel özellikler bizi diğer arkadaşlarımızdan farklı yapan özelliklerimizdir. Bunun için farklılıklara saygı duymalıyız. Bazı fiziksel özelliklerimiz zamanla değişir. Örneğin: boyumuz uzar, kilomuz artar ya da azalır.

      Hepimizin başta bizim için zor gördüğü halde başardığımız işler vardır. Zorlukları başardıkça kendimize olan güvenimiz artar. Yapabileceklerimizi ve güçlü yanlarımızı görürüz. Bu da kişisel gelişimimizi olumlu yönde etkiler.

 

11) DUYGULARIMIZIN ETKİSİ

     Yaşanan olaylar karşısında insanın iç dünyasında uyanan belirtilere duygu denir. İnsanların duygularını; yüz ifadesine, ses tonuna ve vücudunun duruşuna bakarak anlayabiliriz. İnsanlar değişik durumlarda sevinç, üzüntü, kızgınlık, korku gibi duyguları gösterebilirler.

      Okulda ve günlük yaşantımızda çevremizdekileri tanıdıkça korkularımızın yerini güven duygusu alır.

 

 

 

 

12) BU SINIF, BU OKUL BİZİM

     Sınıfımızda ve okulumuzda hepimizin ortaklaşa kullandığı eşyalar vardır. Bu eşyalar; masa, sıra, yazı tahtası, Atatürk köşesi, haritalar, çöp kutusu ve levhalar bunlardandır. Bu eşyalar bizim daha kolay öğrenmemizi sağlar. Sınıf eşyalarını kendi malımız gibi korumalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız. Unutmayalım ki bu eşyaları bizden sonra kardeşlerimiz de kullanacak.

 

13) ULAŞIM ARAÇLARI

     Çevremizde bir yerden başka bir yere gitmek için bir çok ulaşım aracı görürüz. Ulaşım araçları bizim hayatımızı kolaylaştırır. Her türlü ulaşım aracına Taşıt denir.

      Taşıtları 4 grupta inceleyebiliriz.

1) Hava Taşıtları: Uçarak hareket eden araçlardır. Uçak, helikopter gibi… Hava taşıtlarını kullananlara Pilot denir.

      Uzay Gemisi de bir hava taşıtıdır. Uzay gemisini kullanan kişilere Astronot veya Kozmonot denir.

2) Kara Taşıtları: Karayolunda hareket eden taşıtlardır. Tır, bisiklet, taksi gibi…  Kara taşıtlarını kullananlara Şoför veya Sürücü denir.

3) Deniz Taşıtları: Suda hareket eden taşıtlardır. Gemi, vapur, kayık gibi. Deniz taşıtlarını kullananlara Kaptan denir.

4) Demir Yolu Taşıtları: Demir raylarda hareket eden araçlardır. Tren, tranvay gibi… Demir yolu taşıtlarını kullananlara Makinist denir.

 

14) YOL KULLANICILARI

       Herhangi bir araç ile bir yerden başka bir yere gitmeye Ulaşım denir. Taşıt ve yayaların yo üzerindeki gidiş ve gelişlerine Trafik denir.

       Trafik Kuralları, can ve mal güvenliğimizi sağlamak için konulmuştur. Trafikte güvenliği trafik ışıkları, trafik levhaları ve trafik polisleri sağlar. Hepimiz trafik işaret ve levhalarını bilmeliyiz. Hepimiz trafik kurallarına uymalıyız.

      Karşıdan karşıya; trafik ışığı olan yerlerden, yaya geçidinden, okul geçidinden, alt ve üst geçitlerden geçmeliyiz. Yürürken yaya kaldırımını kullanmalıyız.

     Trafik Işıklarının anlamı şöyledir.

Kırmızı: Dur!

Yeşil: Geç!

Sarı: Hazırlan!

 

15) YOLDA KARŞILAŞTIKLARIM

      Okul geliş ve gidişlerinde çeşitli kişilerle karşılaşırız. Bu kişiler arasında tanıdığımız kişiler olduğu gibi tanımadıklarımızda olabilir.

      Tanıdığımız kişiler ile karşılaştığımızda onlarla selamlaşırız. Tanımadığımız kişilere karşı ise dikkatli davranmalıyız. Onların tekliflerini kesinlikle kabul etmemeliyiz.

 

 

 

 

16) VÜCUDUMUZ DEĞERLİDİR

      Vücudumuz; baş, gövde, kollar ve bacaklar olmak üzere üç bölümden oluşur.

A. BAŞ: Başımızda duyu organlarımız ve içinde beynimiz vardır. Duyu Organlarımız 5 tanedir.

1- Göz: Görmemizi sağlar.

2- Kulak: İşitmemizi yani sesleri duymamızı sağlar.

3- Burun: Kokuları almamızı sağlar.

4- Dil: Tat alma organımızdır.

5- Deri:  Dokunma duyu organımızdır.

 

B. GÖVDE: Gövdemiz vücudumuzun en büyük kısmıdır. Karaciğer, akciğer, kalp, mide, böbrekler, bağırsaklar ve benzeri organlarımız gövdemizde bulunur. Bu organların görevlerini daha sonra öğreneceğiz.

 

C. KOLLAR VE BACAKLAR: İki tane kolumuz ve iki tane bacağımız vardır. Kollarımız cisimleri tutmamızı ve kaldırmamızı sağlar. Bacaklarımız ise ayakta durmamızı ve hareket etmemizi sağlar.

 

17) SAĞLIĞIMIZ VE BİZ

      Sağlığımızın temel koşulu beslenme ve temizliktir. Hastalık yapan mikroplar pis ortamlarda daha çabuk çoğalır. Hastalıktan korunmak için; vücut, diş, tırnak, el, yüz, saç ve kıyafet temizliğine önem vermeliyiz. Dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Açıkta satılan yiyecekleri almamalıyız. Aşılarımızı zamanında yaptırmalıyız.

 

18) HEP BİRLİKTE

       Tenefüslerde, Beden Eğitimi derslerinde ve sokakta birlikte oynamak, çalışmak ve özel günleri kutlamak için planlar yapılır. Plan yapmak, işlerimizin düzenli yürümesini sağlar.

      Oyun ve etkinliklerde takımı yönlendiren kişilere Lider denir. Liderler arkadaşlarını yönlendirir. İşleri sıraya koyar. Zamanı ve enerjiyi iyi kullanır.

 

19) YAPILAN DOĞRU MU?

       Olumlu ve ahlaki davranışlar etik davranışlardır. Arkadaşlıklar saygı, sevgi, adalet ve barış üzerine kurulmalıdır.

       Arkadaşlarımıza karşı eşit davranmalıyız. Ayrım yapmamalıyız. Arkadaşlarımızın başarılarını kıskanmamalıyız. Arkadaşlarımızın başarıları ile gurur duymalıyız. Arkadaşlarımızın sevinç ve üzüntülerini paylaşmalıyız. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizde doğruluk, dürüstlük, adalet duygularından vazgeçmeyelim.

 

20) SÖZCÜKLERE DİKKAT

       Çevemizdeki kişilerle iletişim kurarken nezaket sözcükleri kullanmaya özen göstermeliyiz. Nezaket sözcükleri kullanarak iyi ilişkiler kurarız. Kaba söz ve davranışlar çevremizdeki insanları incitir.

Evimize misafir geldiğinde Hoş geldin,

Hasta ziyaretine gittiğimizde Geçmiş Olsun,

Sabah karşılaştığımız insanlara Günaydın,

Akşam yatarken İyi Gecele,

Alıp kullandığımız eşyaları geri verirken Teşekkür Ederim,

Arkadaşlarımızdan ayrılırken Hoşça kal gibi sözler söylemeye özen göstermeliyiz.

 

21) MESLEKLER VE ÖZELLİKLERİ

       Çevremizde çeşitli meslekler vardır. Öğretmenlik, doktorluk, hakimlik, hemşirelik, gazetecilik, polislik birer meslektir. Her meslekteki insanların bizim için çalıştığını, onlara saygı duymamız gerektiğini unutmayalım. Önemli olan mesleğimizde dürüst ve başarılı olmak ve adil davranmaktır. Hiçbir meslek diğerinden daha iyi ve önemli değildir. Hepsi de bizim hayatımızı kolaylaştırmak için vardır.

 

22) DUYGULARIM DEĞİŞİYOR

       Okul bizim ikinci evimizdir. Zamanımızın çoğunu okulda arkadaşlarımız ve öğretmenimizle beraber geçiririz. Bu yüzden; onlarla iyi geçinmeliyiz. Öğretmenimize ve arkadaşlarımıza; saygılı, hoşgörülü olmalıyız. Kaba sözlerle onları incitmek yerine tatlı sözler kullanarak onları mutlu etmeliyiz.

 

23) BİLİNÇLİ TÜKETİM

 

      Yaşamımızı sürdürebilmemiz için bir takım ihtiyaçlarımız vardır. Beslenme, Barınma ve Giyinme temel ihtiyaçlarımızdır.

       İşimiz ne olursa olsun hepimiz birer tüketiciyiz. Her zaman defter, kalem, içecek, yiyecek, giyecek, elektirik, su, odun, kömür ve benzeri ürünler kullanırız. Unutmayalım ki bu kaynaklar sınırlı ve paralıdır. Bu kaynakların her an bitebileceğini düşünerek tasarruflu olalım. Tasarruf yaparak hem evimizin bütçesine hem de ülkemizin bütçesine katkı sağlarız.

 

24) ÇEVRE SORUNLARI

     Sağlıklı yaşayabilmemiz için temiz hava ve temiz çevre gereklidir. Çevremizi temiz tutmak için: Çöplerimizi çöp kutusuna atalım. Su kaynaklarını temiz kullanalım. Yerlere tükürmeyelim. Ormanları koruyalım. Çevreyi kirletenleri uyaralım. Bütün bunların yanında; okulumuzu, evimizi ve yakın çevremizin temizliğinde daha da dikkatli olmalıyız.

 

25) ATATÜRK’ÜN ÖĞRENİM HAYATI

       Atatürk sırası ile şu okullarda okumuştur:

--- Mahalle Mektebi

--- Şemsi Efendi İlkokulu

--- Askeri Ortaokul

--- Askeri Lise

--- Harp Okulu

--- Harp Akademisi

      Atatürk’ün çok zeki ve çalışkan bir öğrenci olduğunu, tüm okulları birincilikle bitirdiğini unutmayalım.

 

26) CUMHURİYET BAYRAMI

       Türk milleti 23 Nisan 1920 de, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisini açarak yeni bir devletin temelini atmış oldu.

       29 Ekim 1923 de ise Cumhuriyeti ilan ederek yeni devletimizin yönetim biçimi belli oldu. Her yıl bu tarihte Cumhuriyet bayramımızı büyük bir coşkuyla kutlarız. Cumhuriyet Bayramı Milli Bayramlarımızdan biridir. Milli Bayramlarda, sınıflar, okullar, caddeler ve sokaklar bayraklarla donatılır. Törenlerde Atatürk büstüne çelenk konur. Saygı duruşu yapılır. İstiklal Marşı söylenir. Şiirler okunur. Milli oyunlar oynanır. Milli Bayramlar; toplumdaki birlik ve beraberlik duygusunu güçlendiren özel günlerdir.

 

 

27) DİNİ BAYRAMLAR

       Toplum olarak kutladığımız Milli Bayramlarımızdan başka Birde Dini Bayramlarımız vardır. Dini Bayramlar iki tanedir. Bunlar: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.

       Dini Bayramlarda büyüklerimizi ziyaret ederek ellerini öperiz. Evimize gelen misafirlere şeker, çikolata ve tatlı ikram ederiz. Büyükler çocuklara haçlık verir. Bayramın birinci günü sabahı Bayram Namazına gideriz.

       Kurban Bayramında Kurban keseriz. Kestiğimiz kurbanın etinden fakirlere dağıtırız.

       Dini Bayramlar; toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirir.

 

28) NASIL YARARLANIRIM?

       Herhangi bir konuyu araştırmak ya da ödevlerimizi yapmak için; kitaplardan, ansiklopedilerden, sözlüklerden, haritalardan yararlanırız. İnsanların faydalanması için kitapların bulunduğu yere Kütüphane denir. Bazı kaynakları bulmak için Kütüphaneye gideriz. Kütüphaneden aldığımız kitapları temiz ve düzenli kullanmalı, işimiz bittiğinde aldığımız yere geri vermeliyiz.

 

29)SORUN ÇÖZÜYORUZ

      Okulda, sınıfta veya sokakta arkadaşlarımızla çeşitli sorunlar yaşayabiliriz. Bilerek veya bilmeyerek birbirimize zarar verebiliriz. Böyle durumlarda birbirimize karşı hoşgörülü olmalıyız. Sorunlarımızı kavga ederek değil, konuşarak çözmeliyiz. Herkes hata yapabilir. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz. Hatayı yapanı affetmek ve ona hoşgörülü davranmalıyız. Güzel davranışlarda bulunarak çevremize iyi örnek olmalıyız.

www.