2.sınıf 23 nisan niçin bayram yapıyoruz sunusu

2.sınıf 23 nisan niçin bayram yapıyoruz sunusu dosyası 09-02-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2.sınıf 23 nisan niçin bayram yapıyoruz sunusu
Kategori 2. Sınıf Hayat Bilgisi
Gönderen tostopik
Eklenme Tarihi 09-02-2018
Boyut 9.22 M
İndirme 3

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Slaytlar
Slayt numarası 1

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI

Slayt numarası 2

Slayt numarası 3

Niçin Bayram Yapıyoruz ? Cumhuriyet ilan edilmeden önce devletimizin adı Osmanlı Devleti’ydi. Osmanlı Devleti padişahlar tarafından yönetiliyordu. Bazı padişahlar devleti iyi yönetemediler. Osmanlı Devleti , günden güne zayıfladı.

Slayt numarası 4

Niçin Bayram Yapıyoruz ? Osmanlı Devleti’nin zayıfladığı dönemde Birinci Dünya Savaşı’na katıldık. Ordumuz bu savaşta başarılar elde etti. Ancak Osmanlı Devleti’nin birlikte savaştığı devletler yenildi. Bu nedenle biz de yenik sayıldık.

Slayt numarası 5

Niçin Bayram Yapıyoruz ? Osmanlı Devleti ,galip devletlerle bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre galip devletler yurdumuzu işgal etmeye başladılar. Osmanlı ordusu dağıtıldı. Silahları elinden alındı. Padişahın bu durumda yapacak bir şeyi kalmadı. Yurdumuzu savunamadı.

Slayt numarası 6

Yurdumuzun İşgal Edilmesi Yurdumuz işgal edildiği sırada ,Mustafa Kemal İstanbul’daydı. O milletin gücüyle yurdun kurtulacağınainanıyordu. 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktı. Samsun’a çıkarak. Kurtuluş Savaşı’nıbaşlatmış oldu.

Slayt numarası 7

Kurtuluş Savaşı’nın Başlaması Mustafa Kemal Samsun’daki çalışmalarını bitirince Amasya’ya geçti. Sonra Erzurum’a ,oradan da Sivas’a gitti. Buralarda Halkın temsilcileri ile toplantılar yaptı. Düşmanların yurdumuzdan atılması için savaşmaktan başka çare yoktu.

Slayt numarası 8

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılması Mustafa Kemal ,halkın temsilcileriyle birlikte Ankara’ya geldi. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal ,meclis başkanı seçildi.

Slayt numarası 9

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılması Meclisin ilk yapması gereken iş yurdu düşmanlardan kurtarmaktı. Bunun için düzenli bir ordu kuruldu. Türk milleti çocuğu ,genci ve yaşlısıyla savaşa katıldı. Ata’mızın önderliğindebaşlayan Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandı. Yurdumuzdüşmanlardan temizlendi.

Slayt numarası 10

Türkiye Bayramın Çocuklara armağan Edilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün , milletimiz için çok önemlidir. O günden sonra yönetim padişahtan halka geçmiştir. TBMM’nin açılışı ,cumhuriyet yönetimine geçişin ilk adımıdır.

Slayt numarası 11

Türkiye Bayramın Çocuklara armağan Edilmesi TBMM’nin açılış günübayram olarak kabul edildi. Atatürk ,çocukları çok sevmiş ,onlara hep ilgi göstermiştir. Ona göre çocuklar , geleceğimizin güvencesidir. Bu nedenle Atatürk ,milli egemenliğimizi kazandığımız 23 nisan gününü çocuklara armağan etti.

Slayt numarası 12

Her yıl ,23 Nisan ,Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutluyoruz.

Slayt numarası 13

Dünyada tek çocuk bayramı olan ,bu bayramı dünya çocuklarıyla birlikte kutluyoruz. Onları 23 Nisan’da ülkemizde misafir olarak ağırlıyoruz. Böylece kardeşliğin ,barışın tüm dünyaya yayılmasına öncülük ediyoruz.

Slayt numarası 14

NİSANSanki her tarafta var bir düğün.Çünkü, en şerefli en mutlu gün. Bugün yirmi üç Nisan,Hep neşeyle doluyor insan. İşte, bugün bir meclis kuruldu, Sonra hemen padişah kovuldu. Bugün yirmi üç Nisan, Hep neşeyle doluyor insan. Bugün, Atatürk’ten bir armağan,Yoksa, tutsak olurduk sen inan. Bugün yirmi üç Nisan,Hep neşeyle doluyor insan.

Slayt numarası 15