2.sınıf 2013 veli toplantısı gündem maddeleri

2.sınıf 2013 veli toplantısı gündem maddeleri dosyası 25-02-2018 tarihinde İlköğretim-2 kategorisinin.
Açıklama 2.sınıf 2013 veli toplantısı gündem maddeleri
Kategori 2. Sınıf Türkçe
Gönderen hocaaa
Eklenme Tarihi 25-02-2018
Boyut 12.25 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

 

 

 

www.

 

 

 

 

 

MEHMET AKİF ERSOY İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                  BALIKESİR                                         

 

 

 

 Okulumuz 2/F sınıfı öğrenci velileriyle 24 EYLÜL 2013 SALI  günü saat

 

15.20’de okulumuz 2/F sınıfında aşağıda belirtilen gündem maddelerini görüşmek üzere

 

toplantı yapmak istiyorum.

 

 Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

 

 

                                                                                                                 23.09.2013

                                                                                                   Mehmet ORTAÇ

                                                                                                              2/F Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

       GÜNDEM

 

 1.  Açılış,
 2.  Yoklama,
 3.  Sınıf temsilcisinin seçimi,
 4.  2. sınıf ders kitaplarının tanıtımı,
 5.  Haftada 2 ders saati olan yabancı dil ingilizce dersi programı,
 6.  Okulumuzda uygulanan tam gün uygulamasına ait zaman çizelgesinin verilmesi,
 7. 12.30-13.30 saatleri arasında zamanın değerlendirilmesi,
 8. Sınıfımıza yeni gelen öğrencilerin velilerini tanıma ve tanıtma,
 9. Haftalık ders programının verilmesi,
 10.  2. sınıf için gerekli araç gereç ve malzemelerin belirlenmesi,
 11.  Yıl boyunca yapılacak etkinlikler ve geziler,
 12.   Evdeki ders çalışma düzeni ve çalışma programı,
 13.  Sınıf ve okuldaki mevcut eksiklikler,
 14. Öğrenci başarılarının her yönü ile değerlendirilmesi,
 15. Veli- Öğretmen diyaloğu,
 16. Sınıf temizliği,
 17.  Dilek ve temenniler.

 

 

 

                                                         U Y G U N D U R

23 EYLÜL 2013

 

 

Erengil ÖZTÜRK

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 1. Açılış ve yoklama: 24.09.2013 Salı günü yapılan veli toplantısına 30 öğrenci velisinin katılımı ile başlandığı gözlendi. Sınıf öğretmeni Mehmet ORTAÇ toplantıya katılan velilere  “HOŞ GELDİNİZ!” diyerek toplantıyı açtı.
 2. Sınıf temsilcisinin seçimi: Toplantıya katılan öğrenci velilerinin isteği ile geçen yıl bu görevi yürüten …………………………………………..  aynen devam etmesi istendi. Aynı görev için sınıf veli temsilci yardımcısı olarak Sevim YILMAZ’ında faaliyete katılması önerildi. Oy birliği ile Sınıf veli temsilcisi olarak ……………….., yardımcı olarak da ……………… ve …………………… seçildi.
 3. 2. sınıf ders kitaplarının tanıtımı: Sınıf öğretmeni Mehmet ORTAÇ tarafından ders kitaplarını nasıl kullanılacağı velilere tanıtıldı.1. Kitapların çantada bulunacağı 2. Kitapların ise ikinci dönem kullanılacağı anlatıldı. Bunun için 2. Kitapların evimizde dolabımızda saklanması gerektiği bildirildi.
 4. Haftada 2 ders saati olan yabancı dil İngilizce dersi programı:Sınıf öğretmeni Mehmet ORTAÇ tarafından öğrencilerimizin çok şanslı oldukları dile getirilerek “Bir lisan bir insan. İki lisan çok insan” sözü ile ikinci bir dili öğrenecekleri bildirildi. İngilizce dersinin haftada iki saat olduğu söylendi. Öğrencilerin bu derse gelirken ders öğretmeninin isteği doğrultusunda ders defterlerini yanlarında getirmeleri ve etkinliklere eksiksiz olarak katılmaları gerektiğini söyledi. O zaman öğrenmenin daha kolay olacağı bildirildi.
 5. Okulumuzda uygulanan tam gün uygulamasına ait zaman çizelgesinin verilmesi: Öğrenci velilerine okulda uymamız gereken zaman çizelgesi hakkında açıklayıcı bilgi verildi. Okulda hoş görüntü oluşturmayan veli kargaşalığının bir an önce biterek okul dışında öğrencileri izlemeleri konusunda sınıf öğretmeni hem de velilerden serzenişlerde bulunuldu. 2-F sınıfı velileri olarak okula örnek olmak için sabah gelince akşam beklerken okulun bahçe kapısının dışında veliler olarak beklememiz ve teslim etmemiz istendi.
 6.   12.30-13.30 saatleri arasında zamanın değerlendirilmesi: Öğle arasında bazı öğrencilerin evlerinin uzak olması dile getirildi. Bu öğrencilerin öğleyin eve gitmek yerine annelerin onlara yiyecekler hazırlayarak getirip sınıflarda beslenmelerinin sağlanması istendi. Gelme şansı olmayan anne ve babaların çocuğunun beslenme çantasına yeterli yiyecek koyarak öğle arasında sınıfta beslenmesini yapması için uyarılması istendi.
 7.  Sınıfımıza yeni gelen öğrencilerin velilerini tanıma ve tanıtma: Sınıfların birleşmesi sonucu sınıfımıza dağılımı yapılan 9 öğrenci velisi ile tanışıldı. Geçen seneden beri yaptığımız uygulamalar anlatıldı. Çocukları ve velileri daha detaylı tanımak için form veridi. Formu doldurarak öğretmene teslim etmeleri istendi.
 8. Haftalık ders programının verilmesi: Sınıf öğretmeni Mehmet ORTAÇ tarafından haftalık ders programı hakkında açıklayıcı bilgiler verildi. Çocuklarımızın çantalarında gereksiz malzemelerin olmaması, çocuğumuzun sağlığını korumak için günlük ders programına uyarak çantanın yarına hazırlanması, hazırlatılması istendi.
 9. 2. sınıf için gerekli araç gereç ve malzemelerin belirlenmesi: Öğrencilere dağıtılan ihtiyaç listesinde yer alan malzemelerin alınması için hassasiyet gösterilmesi istendi. Her malzemenin de  dersin içeriğine göre okula getirilmesi söylendi. Elimizde geçen yıldan kalan malzemelerin tekrar alınmaması söylendi.
 10. Yıl boyunca yapılacak etkinlikler ve geziler: Yıl içinde dersin içeriğine göre yapılacak olan etkinliklerde malzemelerin temininde hassas davranılması gerektiği bildirildi. Ayrıca konular işlenirken dersin içeriğine uygun zümre kararı doğrultusunda çocuklarda kültürel zenginliklerimizi çocuğa tanıtmak amacıyla şehrimizin önem arzeden yerlerine geziler yapacağımız velilere bildirildi. Sene sonunda da yılın yorgunluğunu atmak, yaşadığımız çevreyi tanımak için piknik yapmayı planımıza aldığımız bildirildi.
 11.  Evdeki ders çalışma düzeni ve çalışma programı: Alışkanlıkları küçük yaşlarda kalıcılık oluşturduğu dile getirilerek çocuklarımıza planlı düzenli bir çalışma programı oluşturmamız gerektiği bildirildi. Bunun içinde evde veli olarak sistem kurmamız istendi. Çocuğun o süre içerisinde oluşturduğumuz sisteme uyarak hareket edip çalışmalarını yapmaları gelişim açısından yararlı olacağı dile getirildi.
 12. Sınıf ve okuldaki mevcut eksiklikler: Sınıfımızdaki eksikliklerin eylül ayının başındaki seminer çalışmaları döneminde sınıf öğretmenimiz tarafından temin edilerek düzenlendiği dile getirildi. Sadece sınıf kitaplığımızın oluşturulmadığı söylendi. Bunun içinde evlerimizde seviyemize uygun kitapların gönderilerek buna veli katımı istendi.
 13. Öğrenci başarılarının her yönü ile değerlendirilmesi: Uzun bir yaz tatili sonrası 1. Sınıftaki kazanımlar üzerine öğrenci gözlemlemesi velilere genel olarak yapıldı. Öğrencilerin akıcı olmasa da metinleri rahat bir şekilde okudukları bildirildi. Büyük çoğunluğumuzun yazı probleminin de olmadığı bildirildi. Birkaç öğrencimizin ihmalkarlık yaparak özensizce yazdıkları bildirildi. Matematiksel becerilerin anlatılan konular doğrultusunda mükemmel olduğu bildirildi. Okuma isteğinin ve hızının arttırılması için  evde aile bireylerinin oluşturduğu çalışma programında topluca kitap okuma çalışmalarına yer verilmesi önerildi. Yazıların çok mükemmel olması için daha dikkatli davranılarak hataya meydan verilmemesi istendi. Matematiksel zekamızı geliştirmek için zihinsel çalışmalara, ritmik sayımlara bol bol yer verilmesi istendi.
 14.  Veli- Öğretmen diyaloğu : Her türlü öğrenci, sınıf, okul ile ilgili sorunların çözüme kavuşturulması için öğretmen veli görüşmelerinin yapılması gerektiği vurgulandı. Bu görüşmenin de rastgele değil öğle arasında daha uygun olacağı benimsendi. Sorunların dedikodu yöntemiyle ilgili kişiye ulaşmasının hoş olmadığı ilk ağızdan güzel bir dille anlatılarak çözüme kavuşturulmasının yerinde olacağı bildirildi. Ayrıca 2-F velileri olarak da beraberce hareket edilmesi istendi.
 15.   Sınıf temizliği: Çocuklarımız hijyenik ortamda zamanını geçirmesi için temizliğin önemli olduğu bildirildi. Her ne kadar hizmetliler her akşam sınıfları temizliyor olsalar da mutlaka eksikliklerin var olduğu dile getirildi. Bunun için geçen yıldan uyguladığımız veliler tarafından sınıf temizliğinin 15 gün aralarla sınıf veli temsilcimizin kontrolünde yapılması benimsendi.
 16.   Dilek ve temenniler, kapanış:Toplantıya katılan veliler tarafından Hatice YILMAZ, Sevim YILMAZ, Seda TALAY tarafından çocuklarının daha aktif hale gelmeleri, tutukluklarının üzerlerinden atmaları için neler yapmaları gerektiklerini dile getirdiler. Bireysel olarak kendilerinin çeşitli sorularla yaptıkları hatalar belirlendi. O hataları karşılıklı  düzelttiklerinde sorunun aşılacağı kendilerine anlatıldı. Öğretmenimizin toplantıya katılan velilere katılımlarından dolayı teşekkür etmesi ile toplantı sona erdi.

 

ALINAN KARARLAR

1. Öğrenci Sınıf Veli Temsilcisi olarak ……………………………………, yardıcı olarak da ………………………………………………. oy birliği ile seçildi.

2. Öğrenci ders kitaplarının ve defterlerinin ders programına uygun olarak çantalarına konularak okula gelinmesi,

3. Zaman çizelgesine uygun hareket edilerek derse geç kalkınmaması,

4. Öğle teneffüsünde evi uzak olan annelerin çocuğun beslenmesi için gereken hazırlığı yapıp okula gelerek çocuğun beslenmesine özen göstermesi gerektiği,

5. Sınıf içinde yapılacak etkinliklerde gerekli malzemenin temininde hassas davranılması gerektiği,

6. Malzemelerimizde tertip ve düzene özen gösterilmesi için titiz olunması gerektiği,

7. Evdeki çalışmalarda aile bireyleri ile hazırlanacak olan çalışma programına taviz vermeden uyulmasına,

8. Sınıf kitaplığının oluşturulması için evimizde bulunan kitapların sınıf kitaplığına kazandırılması için veli katkısının oluşturulmasına,

9. Öğrencileri daha başarılı kılmak için ebeveyn olarak daha titiz davranılmasına, görülen yanlışlıkların yerinde ve zamanında düzeltilmesine,

10. Karşılaşılan sorunların çözümü için öğretmen görüşmelerinin öğle arası yapılmasına,

11. Ders esnasında velilerin rasgele sınıfa girmemesine,

12. Sınıf temizliğinin sınıf veli temsilcisinin kontrolünde 15’er gün aralarla veliler tarafından düzenli şekilde yapılmasına karar verildi.