10. Sınıf Fıkıh Dersi Namaz Öğrenci Sunusu

10. Sınıf Fıkıh Dersi Namaz Öğrenci Sunusu dosyası 07-04-2019 tarihinde lise (9-10-11-12. Sınıf) kategorisinin 10. Sınıf alt kategorisine eklendi.
Açıklama 10. Sınıf Fıkıh Dersi Namaz Öğrenci Sunusu
Kategori 10. Sınıf DKAB
Gönderen abdullahdemir57
Eklenme Tarihi 07-04-2019
Boyut 2.71 M
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Arşivi
Slaytlar
Slayt numarası 1

> NAMAZ

Slayt numarası 2

“Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebut, 29/45)

Slayt numarası 3

“Ve sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibadet et!” (Hicr, 15/99.) "Bütün namazları ve orta namazı muhafaza edin ve Allah için boyun eğerek kalkıp namaza durun.. " (Bakara, 2/238)."Şüphesiz namaz, müminlere, vakitle belirlenmiş olarak farz kılınmıştır" (Nisa, 4/103).

Slayt numarası 4

“Muhakkak ki ben, Yalnızca ben Allah'ım. Benden başka ilah yoktur. Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl.” (Taha, 14)

Slayt numarası 5

Namaz’ın Farz Olmasının Şartları: Müslüman olmak,Ergenlik yaşına gelmiş olmak,Akıllı olmak. Ergenlik çağına gelmiş ve akıllı olan her Müslüman, beş vakit namazı kılmaklar yükümlüdür. Namazını kılan dünyada görevini yerine getirir Ahirette sevabına nail olur.“Çocuklarınıza yedi yaşına girdiklerinde namaz kılmalarını emredin”Hadis-i Şerif

Slayt numarası 6

Namazlar

Slayt numarası 7

Namaz Vakitleri. Sabah Namazı: Sabaha karşı tan yerinin ağarmaya başlamasından itibaren güneş doğuncaya kadardır. Öğle Namazı Vakti: Güneş tam tepedeyken ki vakte Zeval Vakti denir. Zeval vaktinde namaz kılınmaz. Öğle namazının vakti, güneş zevali aştıktan sonra ve bir kimsenin gölgesinin boyu, kendi boyuna eşit olduktan sonra başlar.İkindi Namazı Vakti: Öğle namazı çıktıktan sonra, güneş batıncaya kadar olan vakittir. Akşam Namazı: Güneş battıktan sonra başlayıp, güneşin battığı taraftaki kızıllık veya ondan sonra gelen beyazlık kayboluncaya kadar devam eden zamandır. Yatsı Namazı: Akşam namazının vakti çıktıktan sonra başlar, Tan yerinin ağarmasına (Sabah Namazı Vakti) kadar devam eder. Vitr Namazı: Vitr namazının vaktide yatsı namazının vaktidir. Ancak vitr namazı yatsı namazından sonra kılınır.

Slayt numarası 8

Kerahet Vakitleri

Slayt numarası 9

Bediüzzaman’a Göre Namaz Vakitlerinin Anlamları

Slayt numarası 10

Namaz’ın Şartları (Dışındakiler)1. Hadesten Taharet: Gözle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Bu abdest almak, gusletmek, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm etmekle olur.2. Necâsetten Taharet: Gözle görülen pisliklerden temizlenmektir. Bu pislikler namaz kılan kimsenin vücudunda, elbisesinde, namaz kılacağı yerde olur.3. Setrü'l Avret: Örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur.4. İstikbâli Kıble: Namaz kılan kimsenin Kâbe yönüne yönelmesidir. Göğsünü kıbleden (yaklaşık 45 derece) çeviren kimsenin namazı bozulur.5. Vakit: Farz ve Vacip olan her namaz için belli bir vakit vardır. Namazların kendi vakitleri içinde kılınması farzdır. Vaktinden önce namaz kılınamaz. Özürsüz olarak sonra ya bırakmakta günahtır.6. Niyet: Kılınacak olan namazın zihnen hatırlanmasıdır. İmamın imâmete, cemaatin da imama uymaya niyetlenmesi gerekir.

Slayt numarası 11

Namaz’ın Rukünleri (İçindekiler)1. İftitah Tekbiri: namaza başlama tekbiridir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" deyip eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır.2. Kıyam: Namazda ayakta durmaktır. Gücü yetenler ayakta, yetmeyenler ise gücünün yettiği şekilde namazlarını kılarlar.3. Kıraat: Namazda Kur'ân okumak demektir. Kıraat kıyamdadır ve en az üç kısa ayet miktarı okunmalıdır.4. Rükû: Kıraatten sonra eller dizlere erişecek şekilde eğilmekten ibarettir.5. Sücud: Rükudan sonra ayak, diz ve ellerle beraber alnı ve burnu yere koymaktır. Yalnız alnın ve burnun yere değmesi yeterli değildir. Alın yerin sertliğini hissetmelidir. Kalabalık cemaatlerde arka saftakiler ön saftakilerin sırtına secde edebilirler.6. Kade-i Ahire: Namazın sonunda "et- Tehiyyatü" duasını okuyacak kadar oturmaktır.

Slayt numarası 12

Sabah Namazı4 Rekattır. 2 Sünnet – 2 Farz, önce sünnet daha sonra farz kılınır.Öğle Namazı10 Rekattır. 4 İlk Sünnet – 4 Farz – 2 Son Sünnet, ilk önce İlk Sünnet sonra Farz en sonda Son Sünnet kılınır.

Slayt numarası 13

Akşam Namazıİkindi Namazı8 Rekattır. 4 Sünnet – 4 Farz, İlk Sünnet sonra Farz kılınır.5 Rekattır. 3 Farz , 2 Sünnet, önce Farz sonra Sünnet kılınır.

Slayt numarası 14

Vitr NamazıYatsı Namazı10 Rekattır. 4 Sünnet – 4 Farz, 2 Son Sünnet, İlk önce İlk Sünnet sonra Farz ve en son Son Sünnet kılınır.3 Rekattır. Yatsı namazından sonra 3 Rekat olarak kılınır.

Slayt numarası 15

Cuma Namazı>CUMA NAMAZI VE ÖNEMİ

Slayt numarası 16

وَابْتَغِ فِيمَا آتَاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ وَلَا تَنسَنَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَأَحْسِنْ كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَيْكَوَلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ {77}“Allah’ın sana verdiğinden(O’nun yolunda harcayarak)ahiret yurdunu ara. Ama dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez.” Kasas:28/77 Dünyalık hiçbir iş ve uğraş Cuma namazını kılmamaya mazeret olamaz. Hiçbir maddi kazanç Cuma namazını kaçırma sebebiyle oluşan büyük kaybı telafi edemez.

Slayt numarası 17

>Cuma KavramıCuma Gününün Kısaca Tarihçesi<İslâm’dan önce haftanın altıncı gününe arûbe denirdi. Bu günün Cuma adını alması bilhassa toplantı günü olmasından kaynaklanmaktadır. Hadis-i şeriflerden anlaşıldığına göre Cuma, haftalık ibadet günü olarak daha önce Yahudi ve Hıristiyanlar için tayin ve takdir edilmiş, fakat onlar bu konuda ayrılığa düşerek Yahudiler cumartesiyi, Hıristiyanlar pazarı haftalık toplantı ve ibadet günü olarak benimsemişler, Allah da Cuma gününü Müslümanlara nasip etmiş, onları bu konuda hakka ulaşmaya muvaffak kılmıştır. Böylece İslâm’da haftalık toplu ibadet günü olarak Cuma günü seçilmiş, bu günün bir bayram olduğu birçok rivayette açıkça belirtilmiştir. Hz. Peygamber (sas) Cuma namazını ilk defa hicret esnasında Medine yakınlarında, Salim b. Avf yurdundaki Ranuna Vadisi’nde kıldırmıştır. Cuma Mescidi

Slayt numarası 18

>Cuma Gününün Anlam ve Önemi

Slayt numarası 19

>Cuma Namazı Kimlere Farzdır?

Slayt numarası 20

Çok mühim bir günü ve namazı ihmal edip Cuma namazına katılmayan kişi, bu hareketiyle önceden açık olan kalbini o manevi atmosfere kapatmış, Cuma gününün hayır ve bereketinden mahrum olmuştur. Kalbi mühürlenmiş olan kimse gönlü katılaşmıştır hissetmez, gözüne perde çekilmiştir hakikati göremez, kulağı ağırlaşmıştır hakka sağır kesilir, okunan Kur’an’ın yapılan vaaz u nasihatlerin tadına varamaz, imani olgunluğa eremez.

Slayt numarası 21

Hiçbir mazereti bulunmadığı halde Cuma namazına gitmeyen kimse, mânevî bakımdan kötü bir noktadadır. Böyle birinin Cuma namazına gitmemek suretiyle işlediği günahı bağışlatmak için ancak tövbe etmesi gerekir. Bununla beraber kusurundan dolayı Cenâb-ı Hak’tan af dilediğini göstermek maksadıyla gücü yettiği ölçüde sadaka vermesini Peygamber Efendimiz tavsiye etmektedir. >Cuma Namazı Yükümlülüğünü Düşüren Mazeretler

Slayt numarası 22

>Cuma namazına gitmemeyi mübah kılan mazeretler:<1. Hastalık. Hasta olup cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından korkan kimse cuma namazı kılmakla yükümlü olmaz. Yürümekten âciz durumda bulunan çok yaşlı kimseler de bu konuda hasta hükmündedirler. 2. Körlük ve kötürümlük: Kör (âmâ) olan bir kimseye, kendisini camiye götürebilecek biri bulunsa bile, Ebû Hanîfe, Mâlikîler ve Şâfiîler'e göre, cuma namazı farz değildir. Hanbeliler'le, Ebû Yûsuf ve Muhammed'e göre kendisini camiye götürebilecek biri bulunan âmâya cuma namazı farzdır. Kendisini camiye götürebilecek kimsesi bulunmayan âmâya ise, bütün bilginlere göre cuma namazı farz değildir. Ayakları felç olmuş veya kesilmiş kimselerle yatalak hastalara da cuma namazı farz değildir. Ama kılarlarsa Cuma namazı geçerlidir.3. Uygun olmayan hava ve yol şartları: Cuma namazına gittiği takdirde kişinin önemli bir zarara veya sıkıntıya uğramasına yol açacak çok şiddetli yağmur bulunması, havanın çok soğuk veya sıcak olması veya namazgâha ulaşımın mümkün olamaması gibi durumlarda cuma namazı yükümlülüğü düşer.4. Korku: Cuma namazına gittiği takdirde malı, canı veya namusunun tehlikeye gireceğine dair endişeler taşıyan kimseye de cuma namazı farz değildir.

Slayt numarası 23

Slayt numarası 24

Teravih NamazıYalnız Ramazan'da her gün yatsı namazından sonra kılınır. Ramazan'da teravih kılmak sünnettir. Teravihten sonra vitir namazı kılınır. Teravih namazı 20 rekattir. Yalnız veya cemaatle kılınabilir. 2 rekatte bir veya 4 rekatte bir selam verilerek kılınabilir. 2 rekatte bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Teravih namazı 2 rekatta bir selam verilerek kılındığında aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. 4 rekatta bir selam verilerek kılındığında ikindi namazının sünneti gibi kılınır.

Slayt numarası 25

Bayram NamazlarıMüslümanların yılda iki dinî bayramı vardır:1) Ramazan Bayramı. 2) Kurban BayramıCuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vacibdir. Bayram namazı iki rek'attır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır namazdan önce okunur. Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid tekbirleri" denir.

Slayt numarası 26

Ramazan Bayramı Namazı: Birinci rek'at:1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder. 2) İmam "Allahü Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de imamın peşinden "Allahü Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar. 3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahü Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

Slayt numarası 27

İkinci Tekbir: İkinci defa "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahü Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.4) Bundan sonra imam, gizlice "Eûzü-Besmele", açıktan Fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler. 5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (İkinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Slayt numarası 28

İkinci Rek'at:6) İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rekatta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur. 7) Oturuşta, imam ve cemaat, "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbena atina..." duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban Bayramı Namazı:1) "Niyet ettim Allah rızası için kurban bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet edilir. Niyetten sonrası aynen Ramazan bayramı namazı gibi kılınır. Namaz bitince hutbe okunur. TEŞRİK TEKBİRLERİ;Kurban Bayramı'nda arefe günü sabah namazından sonra başlayıp 4. günü ikindi namazının sonunda bitmek üzere her farz namazın sonrasında bir defa tekbir getirilir. Bu vaciptir. Bu getirilen tekbirlere teşrik tekbiri denir."Allahu ekber Allahu ekber lailahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber velillahil hamd."

Slayt numarası 29

Cenaze NamazıCenaze namazı, vefat eden din kardeşlerimiz hakkında dua olmak üzere bir farz-ı kifayedir. Cenaze namazının kılınması için aranan şartlar şunlardır:1- Ölenin Müslüman olması. Müslüman olduğu bilinmeyen, bu hususta hali gizli olan kimsenin cenaze namazı kılınmaz. Ölenin müslüman olduğuna şahid ve delil lazımdır. Bu delil de onun hayatta iken İslam'a tabi olduğu ve İslam'ın icaplarını yerine getirdiği başkaları tarafından görülen, bilinen kişi olmasıdır. Binaenaleyh biz cenaze namazını kılacağımız kimseyi ibadet ederken saflarımız arasında görmeliyiz.2- Ölünün yıkanarak temiz kefene sarılmış olması3- Ölünün, imam ve cemaatın önünde olması4- Ölünün tamamının veya bedeninin çoğununun, mevcut olması. Eğer bedeninin çoğu gitmiş veya başsız olarak yarısı varsa namazı kılınmaz, yıkanmaz. Bir beze sarılarak gömülür. Cenaze namazı dört tekbir ve kıyamla eda edilir. Bu namazda secde ve rüku yoktur.

Slayt numarası 30

CENAZE NAMAZININ KILINIŞIİmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemaat da arkasında saf tutar. Cemaata ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yani "Allah için namaza meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan imama" diye kalben niyet edip tekbir alınır. İlk tekbiri alırken eller kulağın hizasına kaldırılır, bağlanır. Sübhaneke, "ve celle senâüke" ile okunur. Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam aşikar, cemaat ise gizli alır. "Allahümme salli ve Allahümme barik...." okunur. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır. Cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler burada "Allahümme innâ nestaiynüke..."yi yani kunut duasını veya dua niyeti ile Fatiha-i şerifeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır; selam verilir.

Slayt numarası 31

Tahıyyatül Mescid NamazıTahiyyetü’l- Mescid: Camiye giren kimsenin iki rekat namaz kılması sünnettir. Allah’a saygı ifade eden bu namaza Tahiyyetü’l-Mescid denir ki bu, camiinin sahibine yani Allah’a tazimdir. Camiye girilince oturulmadan kılınması daha faziletlidir. Oturduktan sonra da kılınabilir. Namaz kılınması mekruh bir vakitte girince bu namaz kılınmaz. Camiye farz namazı kılmak için giden kimsenin kılacağı bu namaz (farz namaz) Tahiyyetü’l-Mescid yerine geçer. Kişi dilerse camiye ilk girişinde veya son girişinde kılar. Mescid-i Haram’a tavaf için giren kimse bu namazı (Tahiyyetü’l-Mescid )kılmaz. Çünkü oranın tahiyyesi tavaftır ama tavaf niyetiyle girmeyen kimse bu namazı kılar.

Slayt numarası 32

Tevbe NamazıTevbe Namazı: Bir Müslüman günah işleyince hemen pişman olup bundan tevbe etmesi gerekir. İşlediği günahtan tevbe etmek için güzelce abdest alıp iki rekat namaz kılması menduptur. İnsan, yaratılışı itibarıyla zaman, zaman günah işleyebilir. Ve bu günahların samimi bir şekilde tevbe erek Allah’tan bağışlanmasını dilemelidir. Günahlardan bağışlanmanın çaresi tevbe ve istiğfardır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:“Günahlarından samimi olarak tevbe eden kimse, hiç günah işlememiş gibidir.”Tevbe ve istiğfar her zaman yapılabilir. Ancak seher vaktinde çokça istiğfar etmek müstehabtır. Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde seher vaktinde istifra edenleri övmüştür. Tevbe istiğfar dualarının başı ve en faziletlisi Peygamber efendimizin bildirdiği “Seyyidü’l-istiğfar” duasıdır. >Seyyidü’l İstiğfar duası şudur: “Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve va’dike mesteta’tü euzü bike min şerri ma sane’tü ebuu leke bi ni’metike aleyye ve ebuu bizenbi fağfirli feinnehü la yeğfiru’z-zünübe illa ente.”Manası: Allahım! Sen rabbimsin, senden başka ilah yoktur, beni sen yarattın, ben senin kulunum, gücüm yettiği kadar ezelde sana verdiğim ahd ve vaad üzere sabitim. Allahım! İşlediğim kusurların kötülüğünden sana sığınırım. Bana verdiğin nimetleri itiraf ediyorum. Günahlarımı da itiraf ediyorum. Günahlarımı bağışla, çünkü günahları yalnız sen bağışlarsın.”

Slayt numarası 33

Yolcu NamazıOnbeş günden az oturmak niyetiyle, yaya veya orta yürüyüşte onsekiz saatlik (90 kilometrelik) veya daha uzak yolculuğa çıkanlar dinde "YOLCU" sayılır.90 kilometrelik bu yolculuğu trenle, uçakla, vapurla yapanlar da yolcu sayılırlar. Dinimiz, yolcular için bazı kolaylıklar göstermiştir. Şöyle ki: Yolcular 4 rekatlı farz namazları iki rekat olarak kılar.b) Vakitte darlık varsa sünnetler kılınmayabilir.c) Ramazanda dilerlerse ramazan oruçlarını tutmayıp bir başka zamana bırakabilirler.d) Ayaklarına giydikleri "Mest"e 3 gün süre ile (72 saat) mesh edebilirler.

Slayt numarası 34

Küsuf NamazıKüsuf Namazı: Güneş tutulduğu zaman iki rekat cemaatle namaz kılınır. Nitekim peygamber efendimiz güneş tutulunca mescide giderek cemaate iki rekat namaz kıldırmıştır. Bunu Cuma’yı kıldıran imam kıldırır. Bu namaz da ezan okunmaz, kamet getirilmez. Kıraat açıktan yapılmaz. Cuma imamı yoksa cemaat bu namazı tek başına cemaatsiz kılar. “ Peygamberimizin oğlu İbrahim’in vefat ettiği gün güneş tutulmuştu. Halk, İbrahim’in ölümünden dolayı güneş tutuldu dediler. Bunun üzerine peygamber efendimiz, güneş ve ay tutulması ile ilgili böyle bir inancın yanlış olduğunu bildirerek şöyle buyurmuştur: “Güneş ve ay hiç kimsenin ölümünden dolayı tutulmazlar. Bunu görünce namaz kılın Allah’a dua edin.”.”

Slayt numarası 35

Hüsuf NamazıHüsuf Namazı: Ay tutulduğu zaman iki veya dört rekat kılınan bir namazdır. Bu namaz cemaatle değil, evde tek başına kılınır. Şiddetli rüzgar, deprem ve salgın hastalık gibi korkunç olaylar sırasında güneş ve ay tutulmasında olduğu gibi namaz kılınır.

Slayt numarası 36

Tesbih NamazıTesbih Namazı: Tesbih Namazı dört rekattır. Her rekatında yetmiş beş olmak üzere dört rekatta toplam üç yüz defa tesbih duasını okuruz. Tesbih Duası:“Sübhanellahi ve’l-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vellahüekber”Tesbih namazı kılmanın sevabı çoktur. Peygamberimiz tesbih namazı kılınmasını tavsiye etmiş ve bu namazı kılanların birçok günahlarının bağışlanacağını haber vermiştir. Tesbih namazı her zaman kılınabilir.>Günde bir defa kılınamazsa haftada bir, haftada bir kılınamazsa ayda bir kılınmalıdır, ayda bir defa kılınamazsa yılda bir, yıla bir kılınamazsa ömürde bir defa kılınmalıdır

Slayt numarası 37

Teheccüd Namazı: Yatsı namazından sonra henüz uyumadan veya bir müddet uyuduktan sonra kalkıp kılınan namazdır, sevabı pek çok olan bu namaza peygamberimiz devam ederlerdi. Teheccüd namazı mendup’tur. En azı iki, en çoğu sekiz rekattir. İki rekatte bir selam verilerek kılınması daha faziletlidir. Teheccüd Namazı

Slayt numarası 38

Duha NamazıGüneş doğduktan 50 (elli) dakika sonra başlayan zeval vaktine kadar olan zaman içinde en az iki, en çok on iki rekat namaz kılmak mendup’tur. Buna kuşluk namazı anlamında Duha namazı denir. Sekiz rekat kılınması daha faziletlidir. Bu namaz peygamberimizin fiili ile sabittir.

Slayt numarası 39

İstihare Namazı: İstihare namazı menduptur. Bir kimse, yapılması istenilen bir işin hayırlı olup olmayacağının kendisine Allah tarafından bildirilmesi maksadıyla yatmadan önce iki rekat namaz kılar. Namazın birinci rekatında Fatiha’dan sonra Kafirun, ikinci rekatta Fatiha’dan sonra İhlas suresini okur. İbadet ve sevab işlemek gibi iyi olduğu , haram ve günah gibi kötü olduğu bilinen şeylere istihare yapılmaz. İstihare, yapılması, doğru ve isabetli olup olmadığı bilinmeyen şeylerden yapılır ve yedi defa tekrarlanır. İstihare yaptıktan sonra kişinin kalbine bir açıklık gelir ve kalbe doğan şeyin hayırlı olduğu kabul edilir. Dua: “Allahümme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es-elüke min fadlikel’aziym. Feinneke takdiru ve la akdiru ve ta’lemu ve la a’lemu ve ente allamü’l ğuyub. Allahümme! İn künte ta’lemü enne haze’l-emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri, ev kale acili emri ve acilihi fakdirhu li ve yessirhü li sümme barikli fihi. Ve in künte ta’lemü enne haze’l-emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri ve acili emri ve acilihi fesrifhu anni vesrifni anhü vakdür liye’l-hayre haysu kane sümme ardini bihi.”İstihare Namazı

Slayt numarası 40

Manası: “Allahım! Sen bildiğin için senden hakkımda hayırlısını bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni ve hayrın açıklanmasını senin büyük fadlu kereminden isterim. Çünkü senin her şeye kudretin yeter, bizim ise yetmez. Sen her şeyi bilirsin, halbuki ben bilemem. Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allahım! Sen bilirsin, eğer bu iş (hangi iş için istihare yapılmışsa burada belirtilir) benim dinim, yaşayışımın, işimin sonucu, dünya ve ahretim için hayırlıysa bunu bana nasip eyle, onu bana kolaylaştır ve bu işi bana mübarek eyle. Eğer bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin sonucu, dünyam ve ahretim için kötü ise bunu benden uzaklaştır, beni de ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle.”

Slayt numarası 41

Kaza NamazıBir namazı vaktinde kılmaya "Eda", vakti çıktıktan sora kılmaya da "Kaza" denir. Namazı bile bile, özürsüz olarak vaktinden sonraya bırakmak büyük günahtır. Namaz, kaza edilmekle yerine getirilmiş olur. Ancak vaktinden sonraya bırakıldığı için Cenab-ı Haktan af dilemek lâzımdır. Beş vakit namazın farzları ile vitir namazı kaza edilir, vakit çıktıktan sonra sünnetler kaza edilmez. Yalnız sabah namazını vaktinde kılamayan kimse, aynı gün büyük kuşluk vaktine kadar farz ile birlikte sünneti de kaza eder. Kaza namazı kılmak için belirli bir vakit yoktur. Gündüz ve gece her zaman kılınır. Yalnız üç mekruh vakitte, yani güneş doğarken, güneş tam tepe noktasında iken ve güneş batarken kılınmaz. Geçmiş namazları kaza ederken hangi günün hangi vaktinin namazı olduğunu bilemezse: "Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan son sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet eder, diğer namazlar için de, kazaya kalan son öğle, son ikindi, son akşam, son yatsı, son vitir namazı diye niyet eder.

Slayt numarası 42

Ekrem KIZILAĞAÇLI10-A 104