1.sınıf Türkçe okuma anlama metni

1.sınıf Türkçe okuma anlama metni dosyası 06-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf Türkçe okuma anlama metni
Kategori 1. Sınıf Türkçe
Gönderen mlha
Eklenme Tarihi 06-01-2018
Boyut 14.53 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Derslerini İyi Dinleyen Dört Kahraman Çocuk

   Son zilin çalmasıyla Asude ile Büşra evlerine gitmek için yola çıkmışlardı. Kaldırımda yürürlerken Asude Büşra’ya dönerek:

-Sevgili Büşra Hayat bilgisi dersinde öğretmenimiz bugün bize neler anlattı?

Büşra:

-Karşıdan karşıya güvenle geçebileceğimiz yerleri

Asude:

-O yerler nerelerdi?

Büşra:

-Işıklı trafik cihazlarının bulunduğu yerler, alt ve üst geçitler, okul ve yaya geçitlerinin bulunduğu noktalar, bir de trafik polislerinin bulunduğu yerler.

Büşra öğretmeninin anlattıklarına devam etti.

.Taşıt içinde dikkat edilmesi gereken kurallardan bahsettiğini

.Kaldırımda yürürken dikkat etmemiz gereken kurallardan bahsetti derken Asude Büşra’nın kolundan tutarak hızlıca kendine çekerken:

Büşra’’Bir de kaldırımda yola uzak taraftan yürümemiz de gerektiğini söylemişti’’ ki yanlarından son sürat plakası olmayan camları karartılmış siyah bir otomobil geçti.

   Asude Büşra’yı çekmeseydi o otomobilin aynası az daha Büşra’ya çarpacaktı. Büşra arkadaşına teşekkür ettikten sonra yollarına devam ettiler. Mahallelerinde bulunan parkın yanına geldiklerinde Asude Büşra’ya dönerek:

 -Şu araba biraz önce az daha sana çarpacak olan araç değil miydi? Gidip sürücüsünü uyaralım. Bu kadar hızlı bir şekilde okul bölgesinde araç kullanmanın tehlikelerinden bahsedelim. Herhalde ehliyeti kasaptan almış olmalı, diye de ekledi.

  Aracın yanına geldiklerinde ne aracın içinde ne de yanında kimseyi göremediler. Fakat parktan tanımadıkları bir kişiye ait sesler duydular. Çalıların arkasından parka baktıklarında siyah paltolu güneş gözlüğü takmış bıyıklı birinin mahalleden arkadaşları Harun ile Elife bir şeyler vermeye çalıştığını gördüler. Ne Harun ne de Elif verilenleri istemiyorlar tanımadıkları kimselerle konuşmamaları gerektiğini bildiklerini söylüyorlardı. Yabancı ısrarla elindeki çikolataları göstererek babalarının arkadaşı olduğunu söylüyordu.

 Asude Büşra’ya dönerek;

- Sen burada dikkatli bir şekilde bekle ben Bakkal Tahsin Amca’nın dükkânına gidip polise haber vermeye gidiyorum.

Büşra koşarak dükkâna gitti. Nefes nefese:

-Tahsin Amca, acil telefon etmem gerekiyor. Arkadaşlarımın hayatı tehlikede

 Büşra, telefonda 155’i arayarak olayı ve olay yerinin adresini sakince telefonun ucundaki görevli kişiye anlattı.

 Parktaki yabancı kişi çocukları ikna edemeyeceğini anlayınca Elifi sırtına alıp Harun’u da kolundan tutarak aracına doğru çekiştirmeye başladı. Elif adamın kulağını çekiyor Harun da bir yandan avazı çıktığı kadar bağırıyor, bir yandan da adamın elini tırmalıyordu. Asude durur mu? O da en iyi yaptığı iş olan polis arabası sesini çıkararak adamı panikletti. Kısa süre sonra olay yerine gelen polis ekipleri aranmakta olan şüpheli şahsı yakalayıp gözaltına aldılar.

 Polis müdürü Asude, Büşra, Harun ve Elif’i aileleriyle polis merkezine çağırıp ifadelerini aldı. Yakalattıkları kişinin azılı bir çocuk kaçakçısı olduğunu, dört arkadaşın birer kahraman olduğunu söyleyip ailelerine teker teker teşekkür etti.

  Olay yerel gazetede manşet olunca dört arkadaş okulda ve mahalde kahraman ilan edildiler. Belediye başkanı okulu ziyaret ederek dört kahraman çocuğa kahramanlık rozeti taktı.

                                                                                         Yusuf Ziya VAROL