Açıklama | 1.sınıf Tüm dersler 21.hafta günlük planlar 2018-2019 |
Kategori | 1. Sınıf Matematik |
Gönderen | hmc22 |
Eklenme Tarihi | 17-12-2017 |
Boyut | 682.78 K |
İndirme | 6 |
MÜZİK DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 23 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 dakika |
DERS |
MÜZİK |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
Mü. 1. B. MÜZİKSEL ALGI VE BİLGİLENME |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
Mü.1.B.2. Çevresindeki varlıkları hareket hızlarıyla ayırt eder. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, EBA "müzik sokağı" sitesi
|
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
Çevrelerindeki varlıklar hareket hızlarıyla taklit ettirilerek, karşılaştırmayı içeren etkinlikler düzenlenir. Varlıkların, hızlı ve yavaş hareketleri üzerinde durulur. Bu etkinlikler bir öykü veya masaldan yola çıkılarak da (Tavşan ile Kaplumbağa vb.) yaptırılabilir. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Okul bahçesinde kaplumbağa yürüyüşü ve kanguru zıplaması hareketleri yaptırılarak öğrencilerin hareketleri gözlemlenir.
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Canlandırma, sergileme, ritim tutma, görselleştirme, sözlü ve yazılı anlatım etkinlikleri yaptırılır. |
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
GÖRSEL SANATLAR GÜNLÜK DERS PLANI 19 ŞUBAT 2018
Süre: 40 dakika |
|
DERS |
GÖRSEL SANATLAR |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
GÖRSEL İLETİŞİM VE BİÇİMLENDİRME |
ALT ÖĞRENME ALANI |
|
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
G.1.1.8. Çevresindeki objeleri ve figürleri gözlemleyerek çizimlerini yapar. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ |
Anlatım, dinleme, soru-cevap, inceleme, bireysel çalışma, boyama, uygulama
|
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Şiir, öykü, resim defteri, boya kalemleri |
DERS ALANI |
Sınıf |
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ |
|
ETKİNLİK ÖRNEĞİ |
|
Sanatçıların çevrelerinde olup bitenleri çok daha dikkatli gözlemleyebilmeleri üzerinde durulur. Bunun aynı zamanda bir sorumluluk olduğu belirtilir ve duyarlılığı da beraberinde getiren bir davranış olduğu anlatılır. |
|
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.) |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
Çalışma grupları oluşturulabilir. |
Özet |
Çeşitli sanat alanlarının şarkı, türkü, şiir, öykü, gibi türlerinden yararlanarak görsel çalışmalar yapmayı öğrenirler ve bu çalışmaları sergilemekten ve bu duyguyu çevresindekilerle paylaşmaktan sevinç duyarlar. |
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme: Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri |
Bireysel değerlendirme :
Grup değerlendirme :
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalar |
|
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
|
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
OYUN VE FİZİKSEL ETKİNLİKLER GÜNLÜK DERS PLANI 19 – 23 ŞUBAT 2018
Dersin Adı |
OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER
|
Sınıf |
1. Sınıf |
Önerilen Süre |
40'+40+40+40+40 Dakika
|
Kazanımlar |
O.1.1.3.2. Oyunda kullanılan basit stratejileri tanımlar. |
Kullanılacak Kartlar (Renk ve Numaraları) |
“Yer Değiştirme”, “Dengeleme” ve “Nesne Kontrolü Gerektiren” hareketlerle ilgili tüm kartlardan (sarı) yararlanılmalıdır. Oyunlar: Stafet Oyunları, Tünel Oyunu vb. |
Ders Alanı |
Okuldaki mevcut spor alanları ve sınıf ortamı.
|
Oyunlar ve Fiziki Etkinlikler |
Öğrencilere oyunda kullanabilecekleri (oyun kuralları doğrultusunda) basit stratejiler/taktikler belirlemeleri için fırsatlar yaratılmalıdır.
|
Açıklamalar |
Oyun ile ilgili, düzeye uygun sorular sorularak ve ipuçları verilerek öğrenciler düşünmeye sevk edilmelidir. Ürettikleri stratejileri/taktikleri sözel olarak paylaşmaları sağlanmalıdır. |
Ölçme ve Değerlendirme
|
Dereceleme tipi gözlem formları (çok iyi, iyi, orta ve geliştirilmeli) ile değerlendirilir..
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 19 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
YAZMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.4.11. Yazdıklarını paylaşır. T.1.4.12. Yazma çalışmaları yapar. T.1.4.13. Yazma stratejilerini uygular. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
8. ve 9. Etkinlikler öğrencilere yaptırılır.
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 20 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
OKUMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.3.6. Noktalama işaretlerine dikkat ederek okur. T.1.3.7. Vurgu, tonlama ve telaffuza dikkat ederek okur. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
DİNLEME/İZLEME
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Öğrencilerin okuma yaparken okuma kurallarına uyup uymadıkları gözlemlenir. |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 21 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
OKUMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.3.9. Görsellerden hareketle kelimeleri ve anlamlarını tahmin eder. T.1.3.15. Metinle ilgili soruları cevaplar. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Yapılan etkinliklerde hatalar kontrol edilir. |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 22 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
KONUŞMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.2.2. Hazırlıksız konuşmalar yapar. T.1.2.3. Çerçevesi belirli bir konu hakkında konuşur. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
“Oyun oynarken nelere dikkat ediyorsunuz?”” konusu üzerinde öğrenciler konuşturulur. Kitaptaki 3. Etkinlik yaptırılır. Kitaptaki 4. Etkinlik yaptırılır. Oyun sayışmaları ezberlettirilir.
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Oyun oynarken hangi sayışmaları söylüyorsunuz? |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 23 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
KONUŞMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.2.2. Hazırlıksız konuşmalar yapar. T.1.2.3. Çerçevesi belirli bir konu hakkında konuşur. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
“Oyun oynarken hangi kurallara uyuyorsunuz?”” konusu üzerinde öğrenciler konuşturulur. Kitaptaki 5. Etkinlik yaptırılır. Kitaptaki 6. Etkinlik yaptırılır. Çeşitli oyunlar oynattırılır.
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Oyun oynarken hangi kurallara dikkat ediyorsunuz? |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 26 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
YAZMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.4.8. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun şekilde kullanır. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
Özel isimlerinin yazılışı (insan isimleri) hakkında bilgi verilir. Özel isimlere gelen eklerin yazımı (kesme işareti) gösterilir. 6. etkinlik öğrenciler yaptırılır.
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Cümlelere büyük harfle başlıyorlar mı? Cümle sonuna uygun noktalama işareti koyuyorlar mı? |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
TÜRKÇE DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 27 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40 +40 dakika |
DERS |
TÜRKÇE |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
YAZMA |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
T.1.4.12. Yazma çalışmaları yapar. T.1.4.13. Yazma stratejilerini uygular. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, bilmeceler, sayışmalar, tekerlemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
Şiirler hakkında bilgi verilir. Kitaptaki 7. Etkinlik yaptırılır. Şiir ezberlettirilir. Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” adlı şarkısı dinlettirilir.
|
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Okuma ve yazma çalışmaları yaptırılırken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
HAYAT BİLGİSİ DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 19 – 20 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40+40 dakika |
DERS |
HAYAT BİLGİSİ |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
SAĞLIKLI HAYAT/ BİLİNÇLİ KULLANICIYIZ |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
HB.1.3.7. Kitle iletişim araçlarını kullanırken beden sağlığını korumaya özen gösterir. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
Televizyon, telefon, bilgisayar ve modem gibi kitle iletişim araçlarını bilinçli kullanmanın önemi üzerinde durulur. Kitle iletişim araçları kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar ile bu araçların yanlış kullanımının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanır. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Görgü kuralı deyince ne anlıyorsunuz? Yemek yerken uymamız gereken görgü kuralları nelerdir? |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Plan uygularken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
HAYAT BİLGİSİ DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 21 – 22 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40+40 dakika |
DERS |
HAYAT BİLGİSİ |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
GÜVENLİ HAYAT / KURALLARA UYARIZ, GÜVENLİ YAŞARIZ |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
HB.1.4.1. Okulda ve evde güvenlik kurallarına uyar. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
Merdivenden dikkatli inip çıkma, asansörü doğru kullanma, ıslak zeminde dikkatli yürüme, sınıf içindeki camlı eşyaları (dolap, şeref köşesi vb.) dikkatli kullanma, camdan ve balkondan aşağıya sarkmama; elektrik prizleri, kablolar ve ateşle oynamama, suyu açık bırakmama, temizlik malzemelerini tanıma, dikkatli kullanma ve gaz kaçağı gibi durumlarda ne yapılacağını bilme gibi konular üzerinde durulur. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
Görgü kuralı deyince ne anlıyorsunuz? Yemek yerken uymamız gereken görgü kuralları nelerdir? |
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Plan uygularken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
MATEMATİK DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 15 – 22 ŞUBAT 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40+40+40+40+40+40 dakika |
DERS |
MATEMATİK |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
M.1.1. SAYILAR VE İŞLEMLER / M.1.1.2. Doğal Sayılarla Toplama İşlemi |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
M.1.1.2.4. Toplamları 20’yi geçmeyen sayılarla yapılan toplama işleminde verilmeyen toplananı bulur. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
Anlatım, gösterip yaptırma, gösteri, araştırma/ inceleme, dinleme benzetim, drama. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, sınıfımızdaki malzemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
a) İlk aşamada toplananlar verilip öğrencilerin toplamı bulmaları istenir. İkinci aşamada birinci toplanan ve toplam verilir, ikinci toplananı bulmaları istenir. Son aşamada ise ikinci toplanan ve toplam verilir, birinci toplananı bulmaları istenir. Örneğin (sonucu 12 olan işlemler) sayılarla işlemlere geçmeden önce 12 sayısının toplamını oluşturan görsel modeller kullanılmalıdır. 12 yerine farklı sayılar da kullanılabilir. • 8 bilyem vardı. 4 tane de kardeşim verdi. Kaç bilyem oldu? • 8 bilyem vardı. Kardeşimin verdiği bilyelerle toplam 12 bilyem oldu. Kardeşim bana kaç bilye verdi? • Bir miktar bilyem vardı. 4 bilye de kardeşim verdi. Toplam bilyelerim 12 tane oldu. Daha önce kaç bilyem vardı? b) Çıkarma işlemi yapılmaz, üzerine ekleme anlamı vurgulanarak işlem yapılır. c) Bu çalışmalar yapılırken model kullanmaya özen gösterilir. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Plan uygularken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
MATEMATİK DERSİ GÜNLÜK DERS PLANI 23 ŞUBAT – 02 Mart 2018
BÖLÜM I:
Süre: |
40+40+40+40+40+40 dakika |
DERS |
MATEMATİK |
SINIF |
1 |
ÖĞRENME ALANI |
M.1.1. SAYILAR VE İŞLEMLER / M.1.1.2. Doğal Sayılarla Toplama İşlemi |
BÖLÜM II:
KAZANIMLAR |
M.1.1.2.5. Zihinden toplama işlemi yapar. |
ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEMVE TEKNİKLERİ |
M.1.1.2.5. Zihinden toplama işlemi yapar. |
KULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ ARAÇ VE GEREÇLER |
Bilgisayar, akıllı tahta, sınıfımızdaki malzemeler |
DERS ALANI |
Okul, sınıf |
ETKİNLİK SÜRECİ |
|
a) Toplamları 20’yi geçmeyen sayılarla zihinden işlem çalışmaları yapılır. b) Öğrencilerin zihinden işlem stratejileri geliştirmelerine imkân verilir. Örneğin sayı ikilileri, üzerine ekleme, 10’a tamamlama gibi stratejiler bu sınıf seviyesinde kullanılabilir. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
Ölçme-Değerlendirme:Bireysel ve grupla öğrenme ölçme değerlendirmeler
|
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
Plan uygularken bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Öğrencilerin öğrenmeye karşı doğal yetenek, ilgi, eğilim, isteklerinin yanı sıra ailedeki yetişme süreçleri, ekonomik durumları, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve benzeri birçok durumların farklılık gösterebileceği dikkate alınmalıdır.
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
SERBEST ETKİNLİKLERİ DERSİ 21. HAFTA GÜNLÜK PLÂNI
Önerilen Süre: 40+40 dk.
|
||||||
DERS: SERBEST ETKİNLİKLER |
Konu: Film izleme
|
|||||
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve Davranışlar
|
Düzeylerine uygun konuşmaları dinler, olay, film vb. izler. Düzeylerine uygun olarak kelime dağarcığının zenginleştirir. |
|||||
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri- Araç, Gereçler ve Kaynakça *Öğretmen *Öğrenci |
İzlenen bir film, okunan bir kitap, öykü, sözlük |
|||||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: |
||||||
Dikkati Çekme, Güdüleme, Gözden Geçirme
|
……………………….. filmini izleyeceğiz. Sessizce arkanıza yaslanınız. |
|||||
Derse Geçiş |
|
|||||
|
|
|||||
Ölçme-Değerlendirme: Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri |
1.Sözlü anlatımda; kelimeleri söyleme, kullanma, cümle kurma ile ilgili davranışlarının gözlenmesi - değerlendirilmesi 2.Dinleme ve izleme ile ilgili davranışları gözleme, değerlendirme |
|||||
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi |
Öğrencilerin sözcük dağarcığı gelişir. |
|||||
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü
SERBEST ETKİNLİKLERİ DERSİ 21. HAFTA GÜNLÜK PLÂNI
1. SINIF: BÖLÜM I:
Önerilen Süre:2 ders saati |
|
DERS : SERBEST ETKİNLİKLER |
Konu: Güzel Konuşma ve Yazma |
BÖLÜM II:
Öğrenci Kazanımları / Hedef ve Davranışlar |
Kazanım : Seviyelerine uygun şiirleri toplum karşısında da işitilebilecek şekilde okurlar. DAVRANIŞLAR 1. Sevdiği bir şiiri ezberleme 2. Sınıfta arkadaşlarına güzel ses tonuyla okuma |
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri/ Davranış Örüntüsü |
Oyun, demokrasi, demokratik kurallar, karar, kazanma, kaybetme, kutlama |
|
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri |
Düz anlatım, oyun oynama |
|
Kullanılan Eğitim Teknolojileri- Araç, Gereçler ve Kaynakça *Öğretmen *Öğrenci |
|
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri: |
||
Dikkati Çekme |
Bilinen bir şiir hep birlikte okunur. |
|
Güdüleme |
Ezbere şiir bilenlere şiirler okutturulur. |
|
Gözden Geçirme |
Hepimiz yeni bir şiir öğreneceğiz, denir. |
|
Derse Geçiş |
Sevdiği bir şiiri ezberleme Sınıfta arkadaşlarına güzel ses tonuyla okuma, çalışması yapılır. |
|
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.) |
Etkinliğe katılma. |
|
Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.) |
|
|
Özet |
Oyunda demokratik kurallar vardır. Bunlara uymamız şarttır. |
|
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme: Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri |
Bireysel değerlendirme :
Grup değerlendirme :
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi |
|
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar |
|
Ethem ÇAKMAKCI 1/A Sınıf Öğretmeni
Cengiz YAĞSIZ
Okul Müdürü