1.sınıf müfredatı değerlendirme raporıu

1.sınıf müfredatı değerlendirme raporıu dosyası 09-12-2017 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf müfredatı değerlendirme raporıu
Kategori 1. Sınıf TEOG
Gönderen başaran1967
Eklenme Tarihi 09-12-2017
Boyut 4.94 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

MUHİTTİN AKDİK İLKÖĞRETİM OKULU

2007-2008 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.SINIF PROGRAMININ VE

FİZİKİ ŞARTLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

1.SINIF TÜRKÇE DERSİ DEĞERLENDİRMESİ

1. Sınıf Türkçe kitabı ses, hece, kelime,  metin çalışmaları ve el alıştırmaları bakımından oldukça yetersizdi. Biz okul olarak bu eksiklikleri yardımcı kaynaklar, akıllı tahta ve okulca edinebildiğimiz eğitim cd’ leri ile gidermeye çalıştık. Bu konuda akıllı tahta bize çok faydalı olmuş ve çok zaman kazandırmıştır ancak ses kavratıcı cd leri kitabı okutulan yayınevleri okullara gönderirse eğitim açısından daha verimli olacaktır.

Türkçe kitabındaki okuma parçaları ve resimlerin iç içe olması resime bakarak metni tahmin etmeyi zorlaştırıyor, resimleri metinden ayırarak bu sorunun giderilebileceğini düşünüyorum.

Cümle yöntemiyle kıyaslandığında ses temelli okuma yazma öğretimi okumaya geçişi biraz daha hızlı fakat bunun yanında okuma hızlarının cümle yöntemine göre çok düşük olduğu görülmektedir.

Okuma ve anlama yeteneğinin gelişmesi için okuma sevgisinin kazandırılması gerek. Bunun için de okulun desteği ve velilerin her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinç kazanması gerekmektedir. Okumanın önemini tüm veli toplantılarımın gündemine almama rağmen yeterli olamamıştır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili kampanya düzenlemesi faydalı olacaktır.

Sınıf içindeki problemli öğrencilerin çokluğu sınıf içi disiplini zorlayarak eğitimi aksatmaktadır. Bu tip öğrencilerin sınıflara eşit dağılımı sıkıntıyı azaltabilir.

Bu çocuklar incelendiğinde tümünün anne babalarının ayrılmış olduğu ve maddi imkânsızlıklar yaşadıkları görülmektedir. Buna rağmen kardeş sayısının fazla olması da yaşam şartlarını daha da zorlamaktadır. Bu konuda aile planlaması ve aile eğitimi konulu seminerler düzenlenerek velilerin eğitimi faydalı olacaktır.

Sınıf mevcutları ve problemli öğrencilerin çokluğu da göz önüne alındığında ders ve yardımcı kitaplardaki etkinlikler çok zaman almaktadır, sınıf sayısı ve fiziki şartlara göre etkinlik paylaşımı faydalı olacaktır.

Ses kartları ve hece ve metin çalışmaları için sınıflara mantar panolar yapılabilir. Akıllı tahta yazılımları edinilirse çok faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

1.SINIF MATEMATİK DERSİ DEĞERLENDİRMESİ

Matematik ders ve çalışma kitapları diğer derslerle kıyaslandığında hepsinden çok daha yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu kitaplardaki yetersizlikleri kaynak kitaplar ve fotokopilerle gidermeye çalıştık. Kitaplardaki etkinlikleri de kalabalık sınıfla ve problemli öğrencilerle yapmak zaman alıcı ve verimsiz oluyor. Yayınevlerinin hazırlayacağı cd leri kitaplarla birlikte yollaması faydalı olacaktır.

Akıllı tahta yazılımları edinilirse zaman ve verim açısından çok faydalı olacaktır.

 

 

1.SINIF HAYAT BİLGİSİ DERSİ DEĞERLENDİRMESİ

Konular genelde kavranmıştır, fakat eğitim cd leri daha faydalı olabilir.

Etkinliklerde çok fazla fotokopi çekilmesi israfa neden olmaktadır ve öğrencilerin yazı yazma yetenekleri de yeteri kadar gelişememektedir ve öğrenciler tembelleşmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri ailelerin çok koruyucu olması ve çocukları koruduklarını zannederken aksine hareket etmeleridir. Bu da öğretmenin motivasyonunu düşürmektedir. Bu konuda da idarenin velilerle okul açıldığında yapacağı bilgilendirici toplantıları faydalı olacaktır.

 

Ayrıca akıllı tahta ve akıllı tahta yazılımları tüm sınıflarda verimi arttıracaktır.

 

 

 

 

 

                                                                   İlknur ADAK BATIR

                                                                           1/A Sınıf Öğretmeni