1.sınıf mevsimleri tanıyalım sunusu

1.sınıf mevsimleri tanıyalım sunusu dosyası 14-02-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf mevsimleri tanıyalım sunusu
Kategori 1. Sınıf Türkçe
Gönderen ferizet
Eklenme Tarihi 14-02-2018
Boyut 2.75 M
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Slaytlar
Slayt numarası 1

MEVSİMLER www.sorubak.com

Slayt numarası 2

* Gцkyьzь bazen bulutlu, bazen de bulutsuzdur. Bulutsuz gьnlerde gцkyьzьne baktığımızda gьneşi gцrьrьz. Gьneş’in şekli yuvarlaktır. Gьneş’e зıplak gцzle bakamayız. Gьneş ışığı parlak olduğundan yıldızları gцrmemizi engeller.

Slayt numarası 3

* Bulutsuz gecelerde gцkyьzьne baktığımızda Ay ve yıldızları gцrьrьz, Ay’ın şekli yuvarlaktır. Ay ve Gьneş’in şekli birbirine benzer. Ay’ın şekli her zaman yuvarlak gцrьnmez.

Slayt numarası 4

* Gьneş Gьneş yuvarlaktır; Parlak, bьyьk, beyaz bir topa benzer. Isı ve ışık kaynağıdır. Canlılara hayat verir. Dьnya’ya en yakın yıldızdır.

Slayt numarası 5

* Dьnya’mızdan зok bьyьktьr. Dьnya’mıza зok uzak olduğundan kьзьk gibi gцrьnьr. Gьneş sisteminin merkezinde yer alır.

Slayt numarası 6

* Gьneş’e; Зıplak gцzle bakılamaz, Koyu renk gцzlьk ya da isli cam ile bakmak gerekir. Gьneş; Sabahları doğu ufkundan doğar, Akşamları batı ufkundan batar.

Slayt numarası 7

* Gьneş ışınları; Sabahleyin ve akşam ьzeri eğik geldiğinden az ısıtıcıdır. Цğle vakti dik geldiğinden зok ısıtır. Gьneş’in rengi; Doğarken aзık sarı, Цğle saatlerinde altın renkli ve зok parfak, Batarken kırmızıya yakındır.

Slayt numarası 8

* Dьnya’nın Hareketleri Dьnya’mızın iki tьrlь hareketi vardır. 1.Kendi ekseni etrafında dцnme, 2.Gьneş etrafında dцnmedir. Kendi etrafında dцnmesini bir gьnde tamamlar.Bir gьn gece ve gьndьzden oluşur. Dьnya’nın Gьneş etrafında dцnmesinden mevsimler oluşur. Bu dцnьşьnь 365 gьn 6 saatte (bir yıl) tamamlar.

Slayt numarası 9

* Dьnya’nın Hareketleri

Slayt numarası 10

* Mevsimler Dьnya’mızın Gьneş’e olan uzaklığı her zaman aynı değildir.Dьnya’mız Gьneş etrafında dцnerken bazen Gьneş’e yaklaşır.Bazen uzaklaşır.Bu yьzden mevsimler oluşur.Bir yılda dцrt mevsim vardır.Bunlar: İlkbahar. Yaz. Sonbahar. Kıştır.

Slayt numarası 11

* SONBAHAR Eylьl Ekim Kasım

Slayt numarası 12

* KIŞ Aralık Ocak Şubat

Slayt numarası 13

* İLKBAHAR Mart Nisan Mayıs

Slayt numarası 14

* YAZ Haziran Temmuz Ağustos