1.sınıf ilk hafta uyum etkinlikleri

1.sınıf ilk hafta uyum etkinlikleri dosyası 17-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf ilk hafta uyum etkinlikleri
Kategori 1. Sınıf Sosyal Bilgiler
Gönderen GAMZEGÜMÜŞ
Eklenme Tarihi 17-01-2018
Boyut 26.66 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

10 EYLÜL PAZARTESİ
                                          

                  KENDİMİZİ ÇİZELİM

AMAÇ:

Çocuğun kendini rahat hissetmesini sağlamak. Kendini ifade etmesine fırsat vermek.

Arkadaşlarını tanımasına yardımcı olmak. Gelişimini  izlemesine fırsat vermek.

 

MALZEME: Kağıt, zımba, boya kalemleri

 

MEKAN:Sınıf

AÇIKLAMA:

Öğretmen sınıfa çocuklarla birlikte gelir ve önce kendisini tanıtır.

(Adım ...., kahverengi gözlüyüm, saçlarım siyah, .....tane kardeşim var gibi..)

Sonra da çocuklardan kendilerini tanıtmalarını ister. Tüm çocuklar kendisini tanıttıktan sonra, öğretmen yeni bir etkinliğe geçiş yapar. Çocuklara A4 resim kağıtlarını dağıtır. Bu kağıtlara kendi resimlerini çizmelerini ve sağ köşesine de isimlerini yazmalarını ister. İsmini yazamayan ya da yazmakta zorlanan çocukların isimlerini öğretmen yazar. Daha sonra çizilen tüm resimler toplanır. Öğretmen, "ben ve arkadaşlarım" yazılı kapağı bu resimlerin önüne koyar ve zımbalayarak bir albüm oluşturur. Daha sonra çocukların çizdiği bu albümü, çocuk sayısı kadar çoğaltarak çocuklara dağıtımını yapar (fotokopi için bir veliden destek alınabilir) Çocuklara bu albümü eve giderken götürmelerini ve evde ailelerine sınıftaki arkadaşlarını tanıtmalarını ister. Ertesi gün de albümlerini tekrar sınıfa getirmelerini ister.

Bu resimlerin yıl sonuna kadar saklanacağı, yıl sonunda tekrar bir resim çizmelerinin isteneceği söylenir. Yıl sonunda oluşturulan ikinci albüm ile birinci albümdeki resimlerin karşılaştırması yapılacaktır. 

 

Not: İkinci güne de kendi resimlerini çizdirerek başlanabilir ve bu resimler panoda asılarak 1 hafta sergilenebilir.

 

OKULU GEZELİM

 

AMAÇ:

Çocukların okulu tanımalarını sağlamak.

Okulda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.

 

MALZEME:Kağıt, zımba, boya kalemi

 

MEKAN:Okul

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen sınıftaki öğrencilerle okulda bir gezi yapar. Müdürün odasından başlayarak çocukları onunla tanıştırır. Öğretmenler odası, tuvaletler, kantin okul bahçesi dolaşılır. Dijital fotoğraf makinesi varsa gezilen yerlerin fotoğrafları çekilir. Daha sonra fotoğraflar, sınıf panosuna asılır. Sınıfa dönülünce her çocuktan gördüğü yerlerin resimlerini tek tek bir kâğıda yapması istenir. Böylece her çocuğun bir okul albümü olur. Öğretmen çocukların albümüne "Ben ve Okulum" isimli başlık sayfası ekler ve bunları zımbalayarak çocuklara verir. Çocuklardan ailesi ile akşam bu gördüğü yerler hakkında albüm üzerinde konuşması istenir. (2 gün sonra da sınıf panosunda asılı olan fotoğraflardaki mekanlar konusunda tekrar konuşulur.)

 
 

KIZLAR VE ERKEKLER TUVALETİ

 

AMAÇ:

Okulun tuvaletin yerini öğrenme.

Tuvaletlerden kendine ait olanı bilme.

 

MALZEME: Kız / erkek çocuk yüzleri olan kart

 

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen elinde iki tane işaret levhası (bir çubuğun iki yüzüne kız sembolü, diğerinin de iki yüzüne erkek sembolü yapıştırılır) tutar. Çocuklara bu işaret levhalarını gösterip okulda bulunan tuvaletlerin kapılarında bu sembolleri görebileceklerini, kız sembolünün kız çocuklara, erkek sembolünün erkek çocuklara ait olduğunu söyler. Daha sonra oynayacakları oyunu anlatır. Öğretmen elindeki kız ve erkek sembolünden hangisini yukarıya kaldırırsa sembolle eşleşen çocuklar ayağa kalkar. Diğerleri oturur. Aynı zamanda sembolü kaldırırken “kimler tuvalete?” der. Öğretmen çocukları şaşırtmak için levhaları sıra ile göstermek yerine bazen aynı levhayı ardı ardına iki kez ya da daha fazla gösterebilir.

 

                             ÇEMBERDE KENDİMİZİ TANITALIM
 

 

AMAÇ: Çocukların arkadaşlarının isimlerini öğrenmelerini ve grupla iletişim kurmalarını sağlama.

Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlama.

 

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen çocuklarla bir çember olur. Aşağıdaki uygulamalar yapılır:

 

*I. aşama: Öğretmen sağ tarafa doğru dönüp kendi ismini söyler. Öğretmenin sağındaki çocuk da kendi sağındaki arkadaşına kendi ismini söyler. 2 tur bu uygulama yapılır. 3. turda ters tarafa akım döner. Sola doğru isim söylenir. 4. turda isteyen kişi akımı değiştirebilir. İsteyen çocuk kendine sıra gelince sağ veya sol tarafa dönüp isim söyleyebilir.

 

*II.aşama: Öğretmen önce model olur. Göz kontağı kurduğu çocuğa doğru kendi ismini söyleyerek ilerler. O çocuk ile yer değişikliği yapar. Bu kez ortaya o çocuk geçer. Uygulama tüm çocuklar ortaya gelecek şekilde devam eder.

 

*III. aşama: Öğretmen önce model olur. Göz kontağı kurduğu bir çocuğa doğru kendi ismini söyleyerek ilerler. Bu ilerleme esnasında bir hareket yapar. Çemberdeki tüm çocuklar hem hareketi hem ismini öğretmen ile birlikte tekrarlar. Göz kontağı kurduğu çocuğun yerini alır. Bu kez o çocuk ortaya yürür ve bir arkadaşı ile göz kontağı kurup kendi ismini söyleyerek ve yeni bir hareket yaparak ilerler. Ve arkadaşının yerine geçer. Oyun bu şekilde tüm çocuklar ortada ismini söyleyene kadar devam eder.

11 EYLÜL SALI

EN SEVDİĞİM
 

 

AMAÇ:Çocukların arkadaşlarının isimlerini öğrenmelerini ve grupla iletişim kurmalarını sağlamak.

 Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.

 

MALZEME:Sınıf sayısının yarısı kadar yeşil kart

                   Sınıf sayısının yarısı kadar sarı kart

                   Sınıf mevcudu kadar kırmızı kart

 

MEKAN:Sınıf

AÇIKLAMA:

Öğretmen sınıftaki çocukların yarısının yakasına yeşil kart, diğer yarısının yakasına da sarı kart iliştirir. Yeşil kartı olanlar etrafta dolaşacak, sarı kartı olanlar yerlerinde hareket edecekler. Öğretmenin elinde ise kırmızı kartlar bulunmaktadır. Çocuklara “Başla” komutu verilir ve çocuklar yakalarındaki karta göre gereken hareketi yaparlar. (Yeşiller sınıfta dolaşır, sarılar yerlerinde hareket eder) Öğretmen çocuklardan birinin yanına gidip çocuğun adını söyler ve en sevdiği şeylerle ile ilgili bir soru sorar. (Örneğin, en sevdiği renk) Çocuk soruya cevap verince çocuğun yakasındaki kartı alır ve elindeki kırmızı kartı çocuğun yakasına takarak çocuğun olduğu yerde durmasını ister. Öğretmen bütün çocuklarla aynı uygulamayı yapar. Tüm çocukların yakasında kırmızı kart olana kadar oyun devam eder.

 

ÖĞRETMEN DEDİ Kİ
 

AMAÇ:Öğretmenin direktiflerine uyumu kolaylaştırmak.

Oyun yoluyla verilen direktifi uygulamak.

 

MEKAN :Sınıf

 

AÇIKLAMA: Öğretmen bütün çocuklarla beraber bir oyun oynayacağını söyler. Burada belli uyarılar vereceğini ve hızlıca onu yapmalarını ifade eder. Yalnız dikkat edilecek şey çocukların sadece “Öğretmen dedi ki" ile başlayan uyarıları yerine getirmesidir. Bu cümleyle başlamayan uyarıları yapmamaları söylenir.

Öğretmen aşağıdaki uyarıları verir:

Öğretmen dedi ki;

Başınıza dokunun

Gülümseyin

El sallayın

Parmak kaldırın

Parmak ucunuza değin

Etrafınızda dönün

Yerinizde zıplayın.

Bazen de öğretmen “öğretmen dedi ki” demeden herhangi bir yönerge verir (örnek: "oturun")

Şaşırtmaca oyuna neşe verir. Gittikçe uyarılar hızlıca verilmeye başlanır.

 

 

BEN KUKLASI
 

AMAÇ:

Çocukların kendilerini rahatça ifade etmelerini sağlamak.

 

MALZEME:Kağıt tabak,  renkli yünler, pipet, makas, elişi kağıdı

 

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:Çocuklara birer kağıt tabak dağıtılır. Verilen malzemeleri kullanarak kağıt tabaktan kendi yüzlerini oluşturmaları istenir. Kahve, siyah, sarı yün parçalarını saç olarak yapıştırmaları istenir. Makas, yapıştırıcı ve elişi kağıtlarını kullanarak göz, burun, ağız, kulak yapabilecekleri söylenir. Öğretmen çocuklardan sırayla, yaptıkları maskeyi yüzlerine kapatıp kendileri ve aileleri hakkında bilgi vermelerini ister. Tüm çocuklar tek tek bu tanıtımı yapar.

 

KALEM KUTUSU
 

AMAÇ:Çocukların lokomotor gelişimlerini sağlamak.

İletişim kurmalarını oyun yoluyla kolaylaştırmak.

Gruba uyum sağlamalarını desteklemek.

 

MALZEME:Kalemtıraş, silgi

 

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMAÇocuklar sınıf mevcuduna göre 6 kişilik 6 gruba ayrılabilir. Her grup kendi içinde çember olur. Bir çocuk ortaya geçer ve ebe olur. Öğretmen çemberde bulunan çocukların bastıkları alanı "x" işareti ile belirler. Çocuklardan bir grubun elinde kalemtıraş, bir grubunun elinde silgi olacaktır. (çocukların kendi malzemeleri kullanılabilir) Öğretmen "kalem kutumdaki kalemler bende, sizde ise silgiler ve kalemtıraşlar var. Ben "kalemtıraş" deyince kalemtıraşlar yer değiştirecek,"silgi" dediğimde silgiler yer değiştirecek, "kalem kutusu" dediğimde tüm silgi ve kalemtıraşlar yer değiştirecek" açıklamasını yapar. Bu yer değiştirme sırasında ortadaki çocuğun boşalan yeri almaya çalışacağını ve boşalan yeri çocuk aldıysa açıkta kalan çocuğun ortaya geçeceğini belirtir. Yeni ebe o olur. Oyun tüm çocuklar ebe olana kadar devam eder.

 

Temel Kural: Ayrıca bu değişimler esnasında önemli olan yerdeki "x" işareti üzerine basmaktır. Şayet değişim yapacak bir çocuk, değişim esnasında "x" dışına çıkarsa geri dönemez. Bunun yanı sıra halkada yönergeye göre yer değişimi esnasında yan yana gelmiş aynı malzemeye (kalemtıraş, silgi) sahip iki kişi yer değiştiremez. Uygulama sırasında çocukların elindeki malzemeyi birbirlerinin görebileceği şekilde tutmaları gerektiği vurgulanmıştır.


13 EYLÜL ÇARŞAMBA

RESMİMİ ALABİLİR MİYİM?
 

AMAÇ:Sınıftaki çocukların birbirlerini tanımalarını sağlamak.

Oyun oynayarak birbirlerinin isimlerini öğrenmelerini sağlamak.

 

MALZEME:Kağıt tabak, Max jingle

 

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMA:Bu çalışma için "ben kuklası" çalışmasındaki tabaklar kullanılacaktır. Tabaklar yere konur. Öğretmen bir müzik parçası çalar ya da bir şarkı söylerken bütün çocuklar bu tabakların etrafında dans edeceklerdir. Müzik sustuğunda her çocuk herhangi bir tabağın önünde duracaktır. Öğretmen bir çocuğun adını söyler ve onun yerini alır. Çocuğa etrafı dolaşarak kendi resmini bulmasını söyler. Bulduğunda resminin önünde duran arkadaşına adını söyleyerek  “Resmimi  alabilir miyim?” der. Tabağını alıp o arkadaşı ile yer değiştirir. Yeni ebe aynı şekilde oyunu devam ettirir. Ne zaman ki öğretmenin önündeki resmin sahibi gelip tabağını alırsa oyun ikinci tura geçer.

 

 

 

EL ÇIRP İLETİŞİM KUR
 

AMAÇ:

Çocukların grupla iletişim kurmalarını sağlamak.

Gruba ait hissetmelerini ve grup içinde kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.

 

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMA: Çocuk sayısına göre sınıf gruplara ayrılır. Her grup bir çember oluşturur. Öğretmen sağındakine dönüp baş üstünde el çırpar ve gözle iletişim kurar. Yaptığı hareketin aynısını çocuğun da yapıp onun da kendi sağına dönerek göz teması kurduğu arkadaşına aynı hareketi göstermesi istenir. Tur bu şekilde devam eder.

 

Uygulama çeşitleri: Başın üstünde el çırpma- göğsüne vurma- dize vurma hareketleridir.  Her uygulama çeşidi 2-3 kez sağ yönden başlayarak yapılır. Öğretmen daha sonra yön değiştirebilir. Uygulamadaki herhangi bir  çocuk kendisine sıra geldiği zaman tam ters yöne dönerek iletişimi sürdürebilir.

 

TOP ELDEN ELE
 

AMAÇ:Çocukların iletişim kurmalarını oyun yoluyla kolaylaştırmak.

Gruba uyum sağlamalarını desteklemek.

 

MEKAN: Bahçe

 

AÇIKLAMA: Bütün çocuklar çember olur. Öğretmen hayali topu çocuklardan birine verir. Fakat bu arada topun özelliğini de söyler. Öğretmen bu özelliğe göre hareketi de yapar. (Çok büyük ise taşıyamayacak kadar büyük olduğunu tutuşundan belli eder) Bir tur bu özellikteki topu elden ele geçirerek ya da istediği kişiye götürerek, tur tamamlanır. İkinci turda topun farklı bir özelliği söylenerek top (hayali) elden ele geçirilir.

Bu özellikler şu şekilde olabilir: Çok küçük top- çok büyük top-çok ağır top- çok hafif top                                                                                            

 

Not: Çocuklar isterse topu birlikte de taşıyabilirler.

 

                                                         LİDERİ BUL
 

 

AMAÇ: Çocukların grup işbirliği yapmalarını sağlamak.

Öğretmenin direktifini dinleme farkındalığı yaratmak.

 

MALZEME: Torba

 

MEKAN: Bahçe

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen çocuklara alçak ses, yüksek ses, sus yönergelerini anlatır. Konu ile ilgili bir oyun oynanır.

 

Oyunun kuralı: İki farklı torbada sınıftaki çocukların isimleri bulunur. Öğretmen torbalardan birinden bir isim seçer ve o isimli çocuk gruptan uzaklaştırılır. Diğer torbadan bir başka isim seçer. O çocuk liderdir. Lider bir hareket bularak aynı hareketi arkadaşlarının yapmasını isteyecektir. Lider istediği zaman hareketi değiştirebilecektir. Önemli olan çocukların yüz hareketleri ile kimin kendilerini yönlendirdiğini belli etmemeleridir. Bu hatırlatma çocuklara yapılır. Ebenin üç tahmin hakkı vardır. Ayrıca ebe çember içinde lideri bulmak için dolaşmak zorundadır. Oyun yeni ebe ve lider seçimleri ile devam eder.

 

                                                 ÇANTAMDA NE EKSİK?
 

AMAÇ: Okul çantasında bulunan ders gereçlerinin adını öğrenmek.

 

MALZEMELER:Resimli kartlar (kurşun kalem, kırmızı kalem, çizgili defter, Kalem tıraş, makas, silgi)

Selobant ve makas

 

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen öncelikle resimli kartları sınıfın farklı yerlerine dağıtır. Daha sonra tahtaya tebeşir/tahta kalemi ile olabildiğince büyük bir çanta çizer. Çocuklara bu çantanın kendi okul çantası olduğunu söyler. Ancak içine koyacakları malzemenin sınıf içine dağıldığını, çocuklardan bu konuda ona yardımcı olmalarını ister. Çocuklara sınıf içinde dolaşarak çantasında olabilecek malzemelerin resimlerinden sadece 1 tanesini bulup sıralarına tekrar gelip oturmalarını ister. Öğretmen çocuklara tek tek isimleri ile hitap ederek “………………….(çocuğun adı) çantamda ne eksik?” der. Adı söylenen çocuk sınıfta bulduğu ve çantada olması gereken materyalin adını söyleyip, kartı tahtada çizili olan çantanın üzerine yapıştırır. Tüm çocuklar elindeki malzemeleri çanta üzerine yapıştırana kadar oyun devam eder.

 

 

14 EYLÜL PERŞEMBE
 

RENKLERLE HAREKET EDELİM
 

AMAÇ: Çocukların dikkatini toplamalarına yardımcı olmak, kendilerine güvenmelerini sağlamak.

Öğretmenin direktiflerine uygun davranmak.

 

MALZEME: 3 Renk Sticker, 3 Renk Mini Karton (mavi,kırmızı,sarı)

MEKAN: Bahçe

 

AÇIKLAMA:

Öğretmenin hazırlamış olduğu mavi, sarı kırmızı kesilmiş stickerlar çocukların sağ ayakkabılarının altına yapıştırılır. Çocuklara her rengin farklı bir hareketi olduğu söylenir. Mavi renkli olanlar 3 kere zıplayıp el çırpacak, sarı renkte olanlar tek ayak üzerinde 3 kez zıplayacak, kırmızı renkli olanlar ise çift ayak 3 kez zıplayacaklar. Öğretmen elindeki mavi kartı gösterdiğinde sadece maviler hareketlerini yapacaklar. Uygulama sarı ve kırmızı için de yapılacaktır.

 

SINIFTA OLURSA

Öğretmen elindeki renk kartını gösterdiğinde o karttaki renge sahip çocuklar kendilerine söyleneni yapacaklardır.

Mavi renkli olanlar 3 kere el çırpacak, sarı renkte olanlar 3 kez göğüslerine vuracak, kırmızı renkli olanlar da oturdukları sıralara 3 kez vuracaktır. Öğretmen çocuklara kartları gösterirken şaşırtma yapabilir.


 

ÖRÜMCEK AĞI

AMAÇ: Sınıftaki çocukların birbirlerinin isimlerini tanımalarına yardımcı olmak.

Kendi duygularını ifade etmeleri sağlamak, Kendilerine güven duymalarını sağlamak.

 

MALZEME: Yumak

MEKAN: Bahçe

 

AÇIKLAMA: Çocuklar çember olur. Öğretmen bir yumağın ucundan tutarak yumağı atmak istediği çocuğun adını söyler ve yumağı ona atar. O da ucundan tutup yumağı atmak istediği bir başka arkadaşına atar. Bütün çocuklar yumağı atarken atış yapacakları arkadaşının ismini söyler. Tüm çocukların yumağı atma ve tutması sonucunda ortada bir örümcek ağı oluşur. Öğretmen daha sonra çocukların örümcek ağını biraz havaya kaldırmalarını ister. Elindeki ipi sarmaya başlar ve sardıkça tek tek ipin uçlarından tutan çocukların isimlerini söyler.

 

Oyunun alternatifi: Öğretmen örümcek ağını biraz yukarı kaldırıp başlangıç noktasında olduğu ipi yanındaki çocuğa verip onunla yer değiştirebilir ve çocuktan ipi sarmasını isteyebilir. Ya da örümcek ağı yere yakın tutulup, ipin son ucu hangi çocukta ise o çocuğun ağın üzerinden geçerek ipin bir diğer ucundaki arkadaşının ismini söyleyip ipi sarmaya ve sonuna kadar işlemi bu şekilde yapmasına destek olunur.

NE ÇİZDİM?
 

AMAÇ: Çocuğun rahatlamasını sağlamak.

Grup işbirliği yapmak. Sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmak.

 

MALZEME: Kağıt

 

MEKAN: Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen çocuklara birer kağıt verir. Herkes kağıdın arkasına birer ev eşyası çizer. Öğretmen yapılan resimleri çocukların sırtına selobantla resim gözükmeyecek şekilde yapıştırır. Kimse kimsenin resmini görmemektedir. Öğretmen çocuklardan ikisini tahtaya kaldırıp karşılıklı eş olmalarını ve birbirlerine çizmiş oldukları resmi hareketle anlatmalarını ister. Bildiklerinde sırtlarındaki resimlerine bakarlar ve yerlerine geçerler. Öğretmen yeni iki kişiyi çağırarak uygulamayı tüm sınıf yapana kadar tekrarlar.

 

Not: Öğretmen ikili eşleşmeyi yan yana oturan çocuklar içinden seçmez.

 

                                                            DONDURMA AVI
 

AMAÇ:

Okulun kısımlarını öğrenmek. Çocukların problem çözmesini desteklemek.

İşbirliği ile öğrenmeyi sağlamak. Grubun arasındaki ilişkileri desteklemek.

 

MALZEMELER: İpucu kartları ve dondurma kartı.

 

MEKAN: Okul

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen büyük bir dondurma kartı hazırlar. Onu sınıfa saklar. Çocuklara “okulda dondurmalar saklanmış şimdi onu bulacağız” der. Önceden hazırlamış olduğu ipuçlarının yazılı olduğu kağıtları ve bunlarla ilgili resimleri oluşturur. İlk önce birinci ipucunu sınıfta okur. “Bütün okulu idare eder. Masası ve sandalyesi vardır.

Odasına kapı vurmadan girilmez. Neresidir ve kimdir bu?” Çocuklar “müdür odası” deyince hep beraber oraya gidilir ve orada müdürün verdiği (öğretmenin daha önce odaya koyduğu) ikinci ipucunu öğretmen okur. “Teneffüs çalar. öğretmenler dinlenir" der. Çocuklar öğretmenler odasına gider. Öğretmen bu sefer oradaki ipucunu okur. “Orada öğreniriz hep beraber yazmayı okumayı, arkadaşlarımızla çalışırız toplama çıkarmayı, öğretmenimiz olmasa kim öğretir bize bunları. Nerde yaparız bütün bunları?” Çocuklar sınıf dediklerinde sınıfa gidilerek sınıfta dondurma resmi ararlar ve bulunca hepsine birer dondurma verilir.

 

 

15 EYLÜL CUMA
 

BİLİN BAKALIM KİM DOKUNDU?
 

AMAÇ: Sınıfta sessizliği sağlamak. Sınıftaki arkadaşlarını tanımak.

Konsantrasyonu sağlamak.

 

MALZEMELER:

 

MEKAN: Sınıf

 

AÇIKLAMA: Öğretmen 4 çocuğu torbadan seçerek belirler. Bu çocuklar sınıfta öğretmen masasının yanında dururlar.

Bütün çocuklar gözlerini kapar ve sıranın üstüne kollarını koyarak başlarını yerleştirir. Bütün çocukların bir elleri yumruk yapılmış şekilde işaret parmakları yukarıya kalkmış olarak sıranın üstünde durur.

Seçilen 4 çocuktan öğretmenin işaret ettiği çocuk  istediği bir arkadaşının işaret parmağını kapatır.

Bütün çocuklar gözlerini açarlar. İşaret parmağına değilen çocuk ayağa kalkar ve kendisine kimin dokunduğunu tahmin etmeye çalışır. Doğru tahmin ederse kendisine dokunan kişiyle yer değiştirir ve oyunda 4. kişi olarak yerini alır.Doğru tahmin edemezse oyun yine aynı 4 kişi ile devam eder.

 

Not: Uygulama torbadan seçmek yerine öğretmenin belirlediği kişilerle yapılabilir. Ve bu 4 kişi aynı anda seçtikleri 4 arkadaşının parmaklarını kapatabilir. Tahminde bulunacak çocuk sayısı 4 olarak oyun devam edebilir.

 

 

                                                   HİKAYE OLUŞTURALIM
 

AMAÇ:                             

Grup işbirliği ile bir ürün oluşturmak.

Kendini ifade etmesine fırsat sağlamak.

 

MEKAN: Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen çocuklara bir hikaye anlatacağını ancak hikayede kaldığı yerden sıra ile çocukların devam edeceğini ve hikayeyi birlikte oluşturacaklarını söyler. Uygulama küçük bir örnek gösterilerek anlatılır. "Bir varmış bir yokmuş. Selin isimli bir çocuk varmış. Selin parka gitmeyi çok seviyormuş. Bir gün...."diyerek hikayeyi keser. Öğretmenin söz hakkı verdiği çocuklar, sırası geldikçe hikayeye yeni bir olay/cümle ile birbirlerinin hikayesini tamamlarlar.

 

 

UÇAK YAPALIM
 

AMAÇ:

Çocukların okula karşı sempati duymalarını sağlamak.

Çocukların duygularını ifade etmelerini sağlamak.

 

MALZEME:Kağıt,Kalem

 

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen çocuklara birer kağıt dağıtır. Buna okulda öğrenmek istedikleri şeyin (veya okulda en hoşuna giden şeyin) resmini yapmalarını ister. Hep birlikte öğretmen model olarak kağıtları uçak yapıp atarak uçururlar. Sonra bu uçaklar toplanır. Tek tek kağıtların üzerindeki resimlere bakılarak bunun kimin resmi olduğu ve ne olduğu hakkında konuşulur.

 

VÜCUDUMUZLA RESİM BOYAYALIM
 

AMAÇ:Çocuğun rahatlamasını sağlamak.

 

MEKAN: Sınıf

 

AÇIKLAMA: Her çocuk sırasının yanında ayağa kalkar. Öğretmen herkesin önünde büyük bir resim kağıdı olduğunu söyler. Bu kağıtta da bir resim olduğunu ve ne resmi olduğunu düşünmelerini söyler. O hayali kağıdı belirtilen vücut parçasıyla boyamalarını iletir.

        Örneğin;

 Parmaklarımızla boyayalım (her parmağımızı tek tek kullanalım)

 Avuç içimizle boyayalım (her iki avuç içi ile)

 Dirseğimizle boyayalım (her iki dirsek ile)

 Başımızla boyayalım

 Kulağımızla boyayalım (her iki kulak ile)

 

 Boyama bittikten sonra herkesin resmini öğretmene getirmesi söylenir ve öğretmen hayali resimleri toplar. Sonra sıraların yanında dolaşmaya başlarlar. Öğretmen bir sayı söyler ve çocuklar bu sayı kadar vücut parçalarını sıraya değdirirler. Oyun bitince öğretmen “Herkes sırasına” der ve tüm öğrenciler sıralarına oturur.


TAMAMLAYICI OYUNLAR

 

İSİMLERİMİZİ TEKRAR EDELİM

AMAÇ:

Çocukların birbirlerinin isimlerini tekrarlayarak hatırlamalarını sağlamak.

Grupla iletişim kurmalarını sağlamak.

Grupla uyum sağlamalarını desteklemek

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen 8 kişilik gruplar yapar. Her gruptan 1. kişi kendi ismini söyler, 2. kişi 1. kişinin ismini ve kendi ismini söyler. Örnek olarak, 1. çocuk “Pınar”, 2. çocuk “Pınar” ve kendi ismini söyler (“Pınar, Işık”), 3. çocuk “Pınar , Işık, Semra” gibi. Bütün çocukların bu oyununu bütün sınıf izler. Eğer çocuk söylemede takılırsa öğretmen ipucu verir. Sonra grupları karıştırarak  tekrar 8 kişilik farklı gruplar yapıp oyuna devam edebilir.

 

 

BİR ARAYA GELELİM

AMAÇ:

Grupla iletişim kurmalarını sağlamak.

Grupla uyum sağlamalarını desteklemek.

 

MEKAN:Bahçe

 

AÇIKLAMA:Çocuklar bahçede istedikleri yönde yavaşça yürürler. Öğretmen bir sayı söylediklerinde o kadar grup olurlar. Örnek olarak, 4 denildiğinde ilk önüne gelen 4 kişiyle hızlıca grup olurlar. Bu oyun öğretmenin değişik sayılar söylemesiyle devam eder.

 

ARKADAŞININ GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT

AMAÇ: Çocukların birbirlerine güven duymalarını sağlamak.

 

MEKAN: Bahçe

 

AÇIKLAMA:Çocuklar karışık olarak istedikleri gibi dururken öğretmen ikişerli eş olmalarını söyler. Eşlere 1 ve 2 no verilir. İlk önce 1’ler istedikleri yöne gidip istedikleri hareketi yapacaklar ve 2’ler onu takip edip yaptıklarının aynısını yapacaklardır. Sonra eşler değişir ve bu sefer 2’ler istedikleri yöne gidip istedikleri hareketi yapacaklar ve 1’ler onu takip edip yaptıklarının aynısını yapacaklardır. Sonra yine karışık olarak tek başlarına yürümelerini söyler ve aynı uygulamayı tekrarlanır. İlk uygulamada eş olanlar bir daha eş olmazlar.

 

Not: Şayet çocuklar rakam tanımakta zorluk yaşıyorlarsa öğretmen "1 ve "2" yerine, uygulamada 2 renk belirleyip (örnek, sarı- kırmızı gibi) sarılar kırmızıyı, kırmızılar, sarıyı takip edecek şekilde değiştirebilir. Ayrıca çocukların yakalarındaki kartları hem ön hem arka cepheden çocukların görebilmesi için, çocukların göğüslerine ve sırtlarına aynı renkteki kartlar selobant ile tutturulmalıdır.

 

 

GRUPLAMA

AMAÇ:Çocukların bir gruptaki elemanları ifade etmesini sağlamak.

Belleklerini desteklemek, işbirliği kurmalarını sağlamak.

 

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen bir kategori belirler (kıyafetler, karada/havada/ denizde yaşayan hayvanlar, vücut parçaları, okul, okulda ihtiyacımız olan malzemeler gibi) bir çocuktan başlayarak bu kategoriye ait olan bir elemanı söylemelerini ister. Grup "okul ihtiyaçlarımız..." ise her çocuk gruba ait bir nesne ismi söyler.Öğretmen grup ismini arada bir değiştirir. Tüm sınıfın uygulamaya katılımı sağlanır.

 

Alternatif: Öğretmen tarafından belirlenen bir grup ismine (örneğin: mutfakta...) ait nesneler söylenirken her çocuktan kendisine sıra gelene kadar söylenmiş tüm nesnelerin isimlerini söyleyip gruba ait kendi belirlediği nesnenin de ismini söylemesi beklenir. (örnek: 1. çocuk: kaşık, 2. çocuk: kaşık-masa, 3. çocuk: kaşık-masa-ocak, 4. çocuk: ...)

 

ÇİZELİM  ANLATALIM

AMAÇ:Grup işbirliği yapmayı öğrenmek, gruba ait olma duygusu yaşama

MEKAN:Sınıf

 

AÇIKLAMA:Öğretmen sınıfı iki gruba böler. Her iki grubun birinci çocuğunu yanına çağırır. Bu iki çocuğun kulağına farklı iki nesne söyler ve kendilerine söylenen nesneyi çizerek grup arkadaşlarına anlatmalarını ister. Grup arkadaşları tarafından tahtada çizilen nesnenin ne olduğu bilinmesi gerekmektedir. Grup nesneyi bildiğinde çocuk sırasına geçer ve kalemi/tebeşiri yanındaki arkadaşına verir. Bu kez bu çocuk öğretmenin yanına giderek kulağına söylenecek kelimeyi öğretmenden öğrenir ve tahtaya koşarak gidip grup arkadaşlarına kelimeyi çizerek anlatır. Oyun tüm grup üyelerinin bir kez çizerek anlatması sonunda biter.

 

Kelimeler: kalem, bardak, elma, bardak, ev, el, ağaç, güneş, çiçek, tabak, üçgen, daire, kare,yaprak,çarpı,top vb.

 

Not: Öğretmen 7 yaş çocuklarının gelişim düzeyini düşünerek çizim yapabilecekleri ilave kelimeleri uygulama içine koyabilir.

 

YAVAŞ HAREKET EDELİM DONALIM

 

AMAÇ: Çocukların direktifler doğrultusunda çok yavaş hareket ederek kendilerini kontrol etmelerini sağlamak.

 

 

MEKAN: Sınıf

 

AÇIKLAMA:

Öğretmen çocukların çok yavaş hareket edeceklerini söyler. Yavaş olmaları konusunda çocuklar uygulamayı yaparken ara ara uyarılır. Çocuklar yerlerinden yavaşça kalkar, sıra aralarında dolaşır, tekrar sıralarına gelerek yine yavaşça yerlerine oturur.