1. Sınıf Ev Ödevleri İle İlgili Yazı

1. Sınıf Ev Ödevleri İle İlgili Yazı dosyası 24-04-2019 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1. Sınıf Ev Ödevleri İle İlgili Yazı
Kategori 1. Sınıf Matematik
Gönderen abdullahdemir57
Eklenme Tarihi 24-04-2019
Boyut 10.95 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Arşivi

Sayın Velim,

14 Nisan 2014 tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan Marmara Üniversitesi  Atatürk Eğitim Fakültesi  İlköğretim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sefer Ada’nın  “Ev Ödevleri” ile ilgili yazısını sizinle paylaşmak istedim.

 

“Derste öğretilen konuların tekrar edilmesi ve ertesi güne hazırlık yapılabilmesi için ev ödevi veriliyor. Bunlar derslerin gerektirdiği ön bilgilerin elde edilmesini ve konuların pekiştirilmesini sağlıyor.En önemli yararlarından biri ise, öğrencilerde sorumluluk duygusunu ve bil,ncini geliştirmesi.Öğrencinin özgüveninin gelişmesini, başarılı olmasını sağlıyor.dev çocukların grup olarak çalışmasını sağlıyor.Özgüvenini arttırıyor, yaratıcılığı ve eleştirel düşünme, problem çözme ve karar vermeye destek oluyor.Ayrıca, çocukların eksik yönlerinin ortaya çıkmasına da yardımcı oluyorlar.Bu nedenle ödevler aile ve okul arasında önemli işlev görüyor.

Öğrenciler zamanı verimli kullanarak ev ödevlerini yapmalı.Planlama yaparken vakitlerini iyi değerlendirmeliler.Okul dışında buna dikkat edilmeli.Gelişigüzel, aklına estiği zaman ödevin başına geçmek yerine,belli bir saatin belirlenmesine çocuğu teşvik etmek, ödev yapmaya yoğunlaşmasına yardımcı olmak gerekiyor.

……………………………………………………………………………………………..

Çalışmanın amacını anlayan çocuk, zorlandığı yerlerde yetişkinlerden bilgi alabilmeli.Ama anne baba destek verirken ipucundan öteye gitmemeli.Takıldıkları yerde , eksik ve yanlış bilginin önüne geçilmesi için yönlendirme yapılabilir.Aile çocuğu bu süreçte  motive edebilir.Küçük ödüllerle onu çalıştırabilir.Ödevi yapan bir anne veya baba çocuğuna sadece kötülük yapar.Çünkü bunlar öğretmen tarafından not amaçlı verilmiyor.Öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi için isteniyor.Sorumluluk bilincinin oluşması, planlı ve verimli çalışma alışkanlığı özgüven gibi niteliklerin kazanılması amacıyla yapılıyor.

………………………………………………………………………………………………..

Ödev yapmada sorun yaşanıyorsa; Aile yaklaşımına dikkat etmeli.Onun çalışması için aşırı baskıcı veya ilgisiz olmak sorunu çözmede başarıyı engeller. Bunun yerine anne baba yapıcı ve kararlı olmalı.çocuğun ödev yaparken yanlışlarını vurgulamak yerine doğrularını öne çıkarmalılar.Başarılarını ödüllendirmeli, eksik yapılmış bir çalışma olsa da bu süreçte çabayı kutlamalılar.Öğrenciyle birlikte kuralları belirlemeliler.”

 

Yararlı olması dileğiyle…