1.sınıf dönem sonu veli mektubu 2018-2019

1.sınıf dönem sonu veli mektubu 2018-2019 dosyası 15-12-2017 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf dönem sonu veli mektubu 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Sosyal Bilgiler
Gönderen mmeelliiss
Eklenme Tarihi 15-12-2017
Boyut 9.79 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

Sayın Veli,

Nihayet 1. dönemi geride bıraktık. Önceki eğitim- öğretim sisteminden farklı olarak 3 aylık verimli ve güzel bir uyum süreci yaşadık. Sesleri öğrenmeye Kasım ayının ortalarında başladık. Bu nedenle 1. Grup (e, l, a, t ) ve 2. Grup( i, n, o, r, m) sesleri ile 3.  Grup(u,k,ı,y,s,d)  seslerini vererek dönem sonuna geldik. Bazı okullarda bu durum farklı olabilir. Hatta okulumuzun bazı sınıflarında da farklılık gösterebilir. Çocuklarınızı onlarla kıyaslamayınız. Çocuklarınızın okula ilk geldikleri günleri hatırlayınız. Ne kadar yol aldığımızı farkedeceksiniz. Hatırlarsanız size ilk toplantımızda birinci sınıf öğrenci annesi olmanın zor olduğunu söyledim. Ebeveyn olarak buradaki amacımız biricik yavrumuza hayatını en kolay şekilde idame ettirebilmesi için okuma yazmayı öğretmek, toplumun kabul gördüğü örnek davranışları kazandırmaktır. Bunları gerçekleştirebilirsek en mutlu anne biz oluruz. Çocuğunuzun okula başladığı ilk günü ve şimdi geldiği seviyeyi kıyaslayacak olursanız herhalde bir değişimin olduğunu göreceksinizdir. İşte çocuğunuz karmaşık bir yapı gibi görünen harfleri birleştirerek okumaya başladığı şu an sizin, bizim ve çocuklarımızın en mutlu zamanlarıdır. İşte çocuklarımızın bu aşamaya gelmesinde öğretmeniniz olarak en büyük desteğim siz sevgili anne ve babalarsınız. Çocuğunuza eğitim ve öğretim açısından gösterdiğiniz ilgi, alaka ve desteğinize çok teşekkür ederim. Bu destek sağ olduğumuz sürece devam etmelidir. Daima onlara rehber olmalısınız.

 Bir konuyu sizlere hatırlatmak isterim; bazı çocuklar belki biraz geriden gelecek. Her çocuk aynı zaman da öğrenemez. Bazı çocuklar 1-2 göstermede öğrenirken bazıları 10 kere de, bazıları ise diğerlerinden aylar sonra öğrenebiIir. Bu normaldir. Her çocuk farklıdır ve her çocuğun  öğrenmek için bir zamanı vardır. Sizler; anne baba olarak, çocuğunuzdan ilginizi ve sevginizi eksik etmeyiniz.

 Okuma yazma öğretiminde en önemli aşama öğrenilen sesleri birleştirmektir. Sesleri birleştirmeyi öğrenen çocuk okumayı başarır. Yazması içinde bol bol bakmadan yazma çalışması yapmak gerekir. Öğrenilen ses ve sözcükIer tekrar tekrar okutulduktan sonra, önce bakarak yazma çalışması ve en son olarak da bakmadan yazma çalışması mutlaka yaptırılmalıdır. Sesleri birIeştirerek okuyan ve bakmadan yazabilen öğrenci artık okuma yazmayı başarmış demektir. Bundan sonra, bol bol okuma yazma çaIışması yaparak okumanın hızlandırılmasına çalışılmalıdır.

 Yukarıdaki uyarılarımı dikkate alarak çalışmalarınızı şekillendireceğinizi ümit eder,  aşağıdaki çalışmalar doğrultusunda planınızı yapıp tatili öğrendiklerimizden pirim vermeden en güzel ve verimli geçirmenizi dilerim.  www.

 

Sayın Veli,

 

  • Tatilde öğrencimize bir program hazırlayınız, başı boş ve ilgisiz bırakmayınız. Dinlenme, oynama ve tv izleme saatini siz belirleyiniz.
  • Yarıyıl tatili için aldığımız kitaptaki çalışmaları tatil süresince günlere eşit dağıtarak yaptırınız.
  • Ayrıca hazırlayarak verdiğim YARIYIL TATİLİ OKUMA KİTABI’ndaki metinleri akıcı okuyuncaya kadar okutunuz. Metinlerin her gün bir tanesini mutlaka defterlerine siz söyleyiniz o bakmadan   yazmasını sağlayınız.Tatil dönüşü hem öğrencimizin performansı, hem de yapılan çalışmalar kontrol edilecektir.
  • Çalışmalarında yalnız bırakmayınız. Yardımcı olunuz fakat ödevlerini siz yapmayınız.
  • Çocuklarımızın çantalarında olan 1,2,3. Küçük kitaplardaki metinleri mutlaka her gün düzenli şekilde okutunuz.  Hazırlayarak verdiğim kitapçıktaki metinleri de düzenli şekilde her gün okutunuz.
  • Matematiksel olarak 1’er 1’er 100’e kadar    5’er 5’er 100’e kadar   10’ar  10’ar 100’e kadar     2’şer 2’şer  20’ye kadar aynı şekilde geriye doğru mutlaka  düzenli şekilde ritmik sayım yaptırınız.Hatta defterlerine de yazdırınız.
  • Her gün düzenli oIarak, okuma yazma çalışması yaptırmayı unutmayınız. Yoksa ilk dönem  yaptığımız tüm çalışmalar boşa gidebilir.
  • Yukarıdaki çalışmaları iyi planlarsan her gün çocuğuna ayıracağın süre 2 saati geçmez.

          Hepinize iyi tatiller diliyorum. Görüşmek üzere, hoşçakalın.            Mehmet ORTAÇ
                                                                                                                               1-H Sınıf Öğretmeni