1.sınıf 2.dönem zümre toplantı tutanakları 2018-2019

1.sınıf 2.dönem zümre toplantı tutanakları 2018-2019 dosyası 03-03-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 2.dönem zümre toplantı tutanakları 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen gkhnhoca
Eklenme Tarihi 03-03-2018
Boyut 25.48 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

İSTİKLAL İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

       DEVREK

 

21.02.2016 ÇARŞAMBA Günü saat 15.10’da okulumuz 1/D Sınıfı Velileri ile aşağıdaki                              gündem maddelerini görüşmek ve 2. dönem başında veli bilgilendirme toplantısı yapmak istiyorum.

           Gereğini bilgilerinize arz ederim.         

 

 

 

                                                                                           19.02.2018

 

                                                                                            Z. Didem BAŞKAN

                                                                                                                 1/D Sınıf Öğretmeni

 

 

TOPLANTI GÜNDEM MADDELERİ

 

Açılış ve yoklama, gündem maddelerinin okunması

 1. I. Dönem Eğitim-Öğretim Yılının ve Öğrenci Başarı Düzeylerinin Değerlendirilmesi,
 2. Başarıyı arttırmak için yapılabilecek ek çalışmaların planlanması,
 3. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılabilecekler,
 4. Öğrenci davranış ve tutumları,
 5. Gerekli araç gereçlerin tamamlanması,
 6. Teknoloji ( bilgisayar, telefon, tablet ve televizyon) bağımlılığı,
 7. Sağlıklı beslenme, tüketilmesi zararlı yiyecekler, hastalıklardan korunma
 8. Beslenme çizelgesi
 9. Okuma bayramı etkinliği ve çalışmaların planlanması
 10. Veliler arasında dayanışma
 11. Öz bakım, temizlik ve düzen
 12. Devamsızlık yapılmamasının ve okula zamanında gelmenin önemi 
 13. Öğrencilerin durumlarının bire bir görüşülmesi
 14.  Kapanış, dilek ve temenniler

 

 

 

 

 

 

 

 

UYGUNDUR

 

                                                                        19.02.2018

 

Yılmaz SARAÇ

 OKUL MÜDÜRÜ

 

 

 

 

 

 

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

İSTİKLAL İLKOKULU

1/D SINIFI 2.DÖNEM 1. VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

           Sınıf öğretmeni Z. Didem BAŞKAN, 2.dönemin herkes için hayırlı olmasını dileyerek velilerle selamlaştı. Gündem maddelerini okudu. Toplantıya katılan velilere imza sirkülerindeki yerlerine imzaları attırıldı.

 

 1. I. Dönem Eğitim-Öğretim Yılının ve Öğrenci Başarı Düzeylerinin Değerlendirilmesi

1.Dönemin genel değerlendirilmesi sınıf Öğretmeni Z. Didem BAŞKAN tarafından yapıldı. Sene başında planlandığı gibi ilk okuma yazma öğretiminin dönem sonuna iki hafta kala tamamlandığı,  seviye farkları olmakla birlikte öğrencilerin okuma yazma becerisi kazandığı; bu dönem okuma, anlama, yazma çalışmaları ve matematikten toplama, çıkarma konularına ağırlık verilerek derslerin işleneceği söylendi. Öğrencilerin okula uyum sağladıkları genel olarak sınıfta davranış ve disiplin sorunu olmadığı belirtildi. Velilere de bu süreçte gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür edildi.

 

 1. Başarıyı arttırmak için yapılabilecek ek çalışmaların planlanması

Dikte çalışmalarının ve güzel yazı çalışmalarının (şiir, tekerleme, bilmece vb. yazma ) yapıldığı belirtilerek, öğrencilerin yazım yeteneğinin gelişmesi için günlük tutma, verilen bir görsel hakkında yazma, verilen bir örnek olay üzerinden duygu ve düşüncelerini yazma gibi etkinliklerin sınıf ortamında yapıldığı bunların evde de yaptırılabileceği söylendi.

 

Matematik zekâsının gelişmesine katkı olarak somut nesnelerle sayma, toplama, çıkarma etkinlikleri yaptırılabileceği, günlük hayattan örnekler üzerinden problem kurgulanması ve oyun ile öğrenme yönteminden faydalanılması önerildi.

 

 1. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılabilecekler

Velilerden öğrencilerin kitap okuma takiplerini yapmalarında yardımcı olmaları istendi. Çocuklarına dönem sonuna kadar okudukları kitapların adını ve sayfasını yazmak için bir not defteri almaları, haftada en az beş kitap olacak şekilde okumalarını teşvik etmeleri istendi. Şimdilik 16 sayfalık hikaye kitaplarının okunması bir iki ay sonra 32 sayfalık kitapların okunmasının tercih edilmesi istendi.   Özellikle okunan hikâye kitapları üzerine çocukları ile konuşup, sorular sormaları istendi. Çocukların bu yaşta rol model alarak öğrendikleri vurgulanarak velilerin de kitap okuması istendi. Devrek’te kaymakamlık ve M.E.M. katkılarıyla hazırlanan DEVREK OKUYOR kitap okuma yarışması hatırlatıldı velilerin de katılımının beklendiği söylendi. 

 

Sınıf kitaplığında yeterince kitap olduğu, çocukların da evde kendilerine ait okudukları kitapları arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri belirtildi. Ferhat UYGUNGİDER adlı velinin sene sonuna kadar dakikada kaç kelime okumaları hedeflenmeli sorusuna beklenenin 60-70 kelime olduğu ama buna takılmamak gerektiği asıl amacın anlaşılabilir bir ses tonu, doğru telaffuz, vurguyla, anlamlı okuma olduğu söylendi. Çocukların el yazısıyla hazırlanmış kitapları da okumaları istendi. Farklı Yazı fontlarıyla öğrencilerin okuma çalışması yapması tavsiye edildi.

 

 1. Öğrenci davranış ve tutumları

Sınıf öğretmeni Z. Didem BAŞKAN öncelikli amacının iyi insan yetiştirmek olduğunu bunun için değerler eğitimine önem verdiğini belirtti. Sınıfta yardımlaşma, nezaket ifadeleri kullanma, saygı ve sevgi gösterme gibi değerleri, yaşanan olaylar üzerinden örneklendirerek, çocuklarda empati kurma ve duygu paylaşımını sağlamaya çalıştığını söyledi. Öğrenciler arasında sene başında vurma eğilimi olan birkaç çocuğun bu davranışlarını büyük oranda terk ettikleri belirtildi. Öğrencilerde olumlu tutum ve davranışların gelişmesinde anne ve babalarıyla yaptığımız görüşmeler ve işbirliğinin, tutarlı davranmanın etkili olduğu belirtildi.

 

Çocuklarda düzen, sorumluluk ve planlama alışkanlığı kazandırmak için velilerle işbirliği yapılarak kurallar belirlendi. Yatış saati, ödev yapma, internet kullanımı, kitap okuma, sağlıklı beslenme, harçlık konularında kararlaştırılan kurallara uyulması noktasında velilerin kararlı olması, kurallı ve tutarlı bir ev ortamı oluşturmaları istendi. Anne baba olmanın gereği çocukları eğlendirmek değil onları hayata hazırlamak, yaşama becerisi kazandırmaktır, denildi.

 

 1. İhtiyaç olan araç gereçlerin tamamlanması

Bundan sonra çizgili deftere geçileceği ve 60 sayfalık bir defter temin etmeleri istendi.

Kalem ve hırkaların etiketli olması konusuna dikkat edilmesi,

Tahta kalemi, fon kartonu, kırmızı kalem ihtiyacı,

Yazıcı için mürekkep ve fotokopi kâğıdı ihtiyacı belirtildi. 

 

 1. Teknoloji ( bilgisayar, telefon, tablet ve televizyon) bağımlılığı,

“İnternetin tıpkı alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığı artık tüm dünyada bilinmektedir.  Çocuklarımıza teknolojiyi doğru kullanmayı öğretmek ve rol model olmak gibi bir sorumluluğumuz var. Ben çocuklara hafta içi en fazla bir saat televizyon artı tablette vakit geçirmelerini söylüyorum. Sizde bu konunun takipçisi ve savunucusu olursanız sevinirim.” denildi. 

 

 1. Sağlıklı beslenme, tüketilmesi zararlı yiyecekler, hastalıklardan korunma

Kanser ve diyabetin çağımızın hastalıkları olduğu, bu hastalıkların beslenmeyle ilişkisi anlatılarak çocuklarımızın katkı maddesi içeren, şekerli, GDO’ lu, işlenmiş ürünlerden uzak tutulması konusuna dikkat çekildi.

 

 1. Beslenme çizelgesi

1.Dönem uyguladığımız çizelgeye devam edilebileceği söylendi. Hiçbir şekilde beslenmeye hazır kek konmaması, kutu sütü ve meyve suları yerine ev yapımı ayran, komposto konulması istendi. Çocuklara birinci dönem kararlaştırıldığı şekilde cuma günleri dışında para verilmemesi yinelendi.

 

 1. Okuma bayramı etkinliği ve çalışmaların planlanması

Diğer birinci sınıflarla beraber 30 Mayıs tarihinde yılsonu gösterisi yapılmasının planlandığı söylendi.  Çocukların sosyal, sportif, kültürel bir faaliyet içerisinde kendi yetenek, ilgi alanlarını keşfetmelerine olanak sağlamanın görevimiz olduğu bunun için ailelerin ve okulun imkân sağlaması gerektiği belirtildi.  Öğretmenin step, zumba dans, koro çalışmaları yapılması önerisi velilerce kabul gördü ve desteklendi. 

 

 1. Veliler arasında dayanışma

Bu sınıfta okuyan çocukların dört yıl boyunca aynı sınıfı paylaşıp bir kader birliği yaşayacağı,

bir çocuğun bile mutsuz, huzursuz olmasının diğer çocukları da etkileyeceği, bunun için tüm velilerin bütün çocuklara sahip çıkıp, kendi çocukları için ne istiyorlarsa hepsi için dilemeleri, kıskançlıktan, kişisel hırs ve rekabetlerden uzak olup, dayanışma içerisinde iyi niyetli davranılması, birbirlerine karşı kırıcı olmamaları, çocukları ile ilgili bir sorunda öğretmeni haberdar etmeleri ve öğretmenin sorunu çözmesine fırsat vermeleri rica edildi.

 

 1. Öz bakım, temizlik ve düzen

Velilere çocuklarını temiz ve bakımlı bir şekilde okula gönderdikleri için teşekkür edildi. Bahçeye çıkılan Çarşamba ve Cuma günleri öğleden sonra ile step çalışmasının olduğu Perşembe günleri öğleden sonraları eşofmanla gelinmesi, diğer zamanlarda okul formasının giyilmesi konusunda özenli davranılması istendi.

 

 

 1. Devamsızlık yapılmamasının ve okula zamanında gelmenin önemi 

Sınıfta birkaç öğrencinin devamlı geç kaldığı, bunun hem o öğrencilerin derse adapte olmasını zorlaştırıp verimlerini düşürdüğü hem de dersi böldüğü için diğer çocukların motivasyonunu etkilediği belirtilerek bu konuda duyarlı olunması istendi

.

 1. Öğrencilerin durumlarının bire bir görüşülmesi

Öğrencilerin üstün yönleri ön plana çıkarılarak eksikleri ve yapılması gerekenler birebir görüşüldü.

 

 1.  Kapanış; dilek ve temenniler

Sınıf öğretmeni Z. Didem BAŞKAN’ ın katılımcı velilere teşekkürleriyle toplantıya son verildi.

 

 

ALINAN KARARLAR

 

  1. Öğrenci başarısının devamı, ortak hedefler doğrultusunda etkili ve kalıcı bir öğrenmenin gerçekleşmesi için veli ve öğretmenin dayanışma içinde çalışmasına,

  2. Yatış saati, ödev yapma, internet kullanımı, kitap okuma, sağlıklı beslenme, harçlık konularında kararlaştırılan kurallara uyulmasına,

 

  3. Kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesine katkı sağlamak için hem evde hem de okulda okuma saatlerinin ayarlanmasına ve evde takibinin yapılmasına,

 

  4. Öğrencilerin ders araç ve gereçlerinin eksiksiz olarak okula gönderilmesi, okula getirilecek araç ve gereçlerin kontrol edilmesine,

  5. 30 Mayıs tarihinde yılsonu gösterisi olarak step, zumba dans, koro çalışmaları yapılmasına,

 6. Bilgisayar ve internet kullanımıyla, televizyon izleme saatlerinin düzenlenmesinde hassas davranılmasına karar verildi.

 

 

 

 

 Z. Didem BAŞKAN