1.sınıf 2.dönem veli toplantısı 2018-2019

1.sınıf 2.dönem veli toplantısı 2018-2019 dosyası 21-12-2017 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 2.dönem veli toplantısı 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen başaran1967
Eklenme Tarihi 21-12-2017
Boyut 13.77 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

MEVLÜTLÜ İLKÖĞRETİM KURUMU MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

15 Şubat 2018 Perşembe günü saat 12.30 da 1/A sınıfında veli toplantısı yapmak istiyorum. Toplantı gündemi aşağıda belirtilmiştir. Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

 

 

                                                                                               Volkan KAZ

                                                                                                                 1- A Sınıfı Öğretmeni                                                                                   

 

 

 

05.02.2018
 

UYGUNDUR

 

 

 

Şükrü ŞİRİNER

 

Okul Müdürü

 

 

 

GÜNDEM MADDELERİ

 

 1. Toplantının açılışı, yoklama kâğıdının imzalanması
 2. Birinci dönem çalışmalarının değerlendirilmesi
 3. Okuma – yazma öğreniminde sınıfın genel durumu. 
 4. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ve alınacak önlemler
 5. Okuma hızlarını artıracak çalışmalar
 6. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması
 7. Öğrenci davranışları
 8. Öğrencilerin tertip, düzen ve temizliği.
 9. Okul, öğretmen ve veli işbirliğinin önemi
 10. Motivasyon ve güdülemenin önemi
 11. Geziler ve okuma bayramı konusu
 12. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 13. Dilek ve temenniler

 

 

 

 

TOPLANTI TUTANAĞI

 

 1. Toplantı sınıf öğretmeninin aşağıdaki konuşmasıyla başladı.

 Sayın veliler;

2. dönem veli toplantımıza hoş geldiniz. Toplantıya katılıp, çocuğunuzun daha başarılı ve mutlu bir eğitim-öğretim geçirmelerini sağlamak için neler yapılması gerektiğini öğrenmeye, tartışmaya katıldığınız için ayrıca teşekkür ederim.

 Çünkü kendini geliştirmeyen, veli ve öğretmenin ilerlemesi düşünülemez. Dünyamız hızla değişiyor. Bu değişimin dışında kalmak, bazı geleneksel yöntemlerle yetinmek bizi ileriye taşımaz.

 Değişimin dışında kalmak, seyircisi olmak baştan başarısızlığa razı olmak demektir.

        Öncelikle velilerin değişime inanması ve öğretmenle sıkı bir işbirliği yapması gereklidir. Geleneksel anlayışta öğretmen sınıfta eğitim-öğretim faaliyetlerini yürütür, veli ise öğrencisinin durumunu sorar, takip ederdi.

Günümüzde eğitim-öğretim artık neredeyse okulla eşit şekilde evde de yapılıyor. Bu anlayışı geliştirmeyen, öğrencisinin gelişimine öğretmenle işbirliği içerisinde katkı sağlamayan velinin öğrencisinin başarısının istediği düzeyde olamayacağını bilmesi gerekir.

 Şimdi birinci dönem bitti. Yoğun ve yorucu bir dönemi bitirdik. Hepinizin kafasında bir soru işareti vardı. Okuma-yazma öğrenebilecek mi? Acaba nasıl bir öğrenci olacak, başarılı mı başarısız mı? Öğretmenine, okuluna uyum sağlayacak mı?

 İşte bu sorularınızın yanıtlarını almış durumdasınız. Artık öğrencinizin durumunu biliyorsunuz. Aldıkları öğrenci karneleri de sizlere başarıları hakkında bilgi vermektedir. Bu sonuçları iyi değerlendirmek, eldeki veriler ışığında planlamalar yapmak ilk hedefimizdir.

 Birkaç öğrenci hariç ana hedefe ulaştığımızı sanıyorum. Bundan sonra okumalarını belli bir hıza getirmek, doğru ve kurallara uygun bir yazı yazmalarını sağlamak için çalışacağız. Matematikte bu sınıfta elde edilmesi istenen kazanımları eksiksiz kazanmaları için çaba sarf edeceğiz. 

 Bu görüş ışığında öğretmen: İkinci dönem için fotokopi yanında zorunlu olmamakla birlikte yaprak testler de alacağız.

 Şimdide kendi istediğinizle aldığınız kaynaklarla nasıl bir çalışma yapacağımızı biraz açıklamak istiyorum. Kitap almak marifet değil. Önemli olan o kaynaktan maksimum yararı elde ederek bitirmektir.

Çevrenizden ya da belki kendi çocuğunuzdan görmüşsünüzdür. Kitap alınmış, birkaç sayfası yapılmış öylece kalmış.  Bu duruma düşmemek sizlerin desteğiyle mümkündür.

 Ödev olarak verilen her çalışma veli tarafından kesinlikle kontrol edilmeli ve gerekirse imzalanmalıdır.  Bu imza velinin öğrencisini takip edip etmediğinin, yaptıkları hakkında bilgi sahibi olup olmadığının göstergesidir. İmza yoksa veli denetimi yok demektir. 

Fotokopileri kontrol edebilirim fakat diğer ödevlerin hepsini kontrol etmem pek mümkün değil. Yine de zamanım oldukça ara ara kontrol edeceğim. Ben sadece verdiğim sayfayı açtırıp sizin imzanıza bakacağım. Burada en büyük sorumluluk size düşmektedir.

Pekiştirme amaçlı verilen ödevlerde yanlışlarını gördüğünüzde hemen orada o anda düzelttirmelisiniz. Öğretmenin düzeltsin diyerek okula göndermemelisiniz. En etkili                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           öğrenme bir insana yaptığı yanlışları hemen o anda söyleyerek düzelttirmektir. Yani anında geri bildirim vermektir. 

Öyleyse; fotokopileri imzasız göndermeyiniz.  Her öğrencinin ödevlerini yazacağı küçük bir ödev defteri olacak. Şimdilik normal çizgili defter kullanacağız. Eskiden kalan bir defterde olabilir. Özel bir defter almanıza gerek yok. Küçük ödev defterine şu aşamada yazmaları zor olabilir. Zorlamayacağız. Bir süre böyle yapacağız. Çocuklarımızı zamanla ilçe halk kütüphanesine yönlendireceğiz.  Kütüphaneden alıp okuduğu kitap için evde imzalı not yazacaksınız. O çocuğu burada ödüllendireceğim.

Hikâye kitapları yanında çocuğun ilgisini çekecek aynı zamanda yeni ufuklar kazandıracak dergilerde alabiliriz. Derginin bu yaş çocuğunun ruhsal ve zihinsel gelişim özelliğine uygun olmasına dikkat ediniz.  Her dergi bu kategoriye girmiyor. Buna dikkat ediniz.

Biraz da öğrenci davranışlarından söz etmek istiyorum.  Bazı öğrenciler arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuramıyor. En ufak bir olayda şiddet uyguluyor, sorunlarını şiddetle çözmeye çalışıyor. Bazı öğrenciler oyun oynamayı bilmiyor. Oyun deyince şiddet uygulamayı, kavga eder gibi oynamayı sanıyor. Ailede bu davranışları normal karşılayıp düzeltme yoluna gitmezse sorun daha da büyüyor. Öğretmen gözetiminde olduğu için 1-4 sınıflarda pek anlaşılmıyor. Ne zaman ki büyüyüp ergenlik dönemine giriyor o zaman sorun daha görünür hale geliyor. Bu seferde sorunu çözmek güçleşiyor. Sizler, çocukların bu gibi davranışlarına müsamaha göstermeyin. Tabi şiddet uygulayarak değil de telkinlerle, ikna yöntemleriyle düzeltme yoluna gidin.

Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için evde fazladan çalışmaların yapılması gerekir. İri harf yazılı hikâye kitapları ile bu öğrencilerin okumalarını hızlandırabiliriz. Ayrıca okuma hızı artırmak için atasözü, deyim, tekerleme ve şiir okuma yapacağız.

Mart ayında İzmir Hayvanat Bahçesi ve İzmir Karşıyaka Bilim Müzesi, İzmir Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi’ne gezi yapacağız.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çalışmalarına yavaş yavaş başlayacağız.

Öğrenci velisi Saadet Hanım, öğrencilerin ilk dönemlerde çalışmaları yaparken zorlandıklarını ama şimdi böyle bir olayın ortadan kalktığını belirtti.

Öğrencilerin, başarı belgesi,  gibi etkinliklerle motivasyonlarının arttığını, bununda başarıyı artırıcı önemli bir etken olduğunu öğrenci velisi Ömer Bey dile getirdi.

Fotokopi çalışmalarına öğretmenin yazdığı güzel sözlerin öğrencileri çok olumlu etkilediğini, mutlu olduklarını Tanzer Bey söyledi.

Başarılı bir eğitim-öğretim dönemi dileğiyle toplantı öğretmen Volkan Kaz tarafından sona erdirildi.

 

ALINAN KARARLAR

 1. Okuma yazma hızlandırma çalışmalarına ağırlık verilmesine,
 2. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ile özel ilgilenilmesine,
 3. Evde velilerin kitap okuyarak öğrencilere örnek olmasına, çok kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirilmesine,
 4. İzmir’e günübirlik gezi planlanmasına,
 5. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için çalışmaların başlanmasına karar verildi.

 

  

 

Volkan Kaz

1/A Sınıfı Öğretmeni

 

1