1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanakları 2018-2019

1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanakları 2018-2019 dosyası 26-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanakları 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen beyzagah
Eklenme Tarihi 26-01-2018
Boyut 23.29 K
İndirme 1

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

MEHMET ÇOLAKOĞLU İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

14.02.2018 tarihinde saat 17.00’da 1/i  sınıfında 2017-2018  Eğitim Öğretim yılı 2. Dönem Sene Başı Veli Toplantısını yapmak istiyorum. Toplantı gündemi aşağıda belirtilmiştir.

Gereğini bilgilerinize arz ederim. 13/02/2018

 

 

 

 

   Mustafa Özkan

     1/A Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

    

GÜNDEM MADDELERİ

 

 1. Toplantının açılışı, yoklamanın yapılması.
 2.  Dönemin genel olarak değerlendirilmesi.
 3. Okuma yazma öğretiminde sınıfın genel durumu.
 4. Sınıf tekrarına bırakılacak öğrencilerin durumu
 5. Öğrencilerin okula devamının sağlanması.
 6. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ve alınacak önlemler.
 7. Verilen ödevlere gerekli hassasiyetin gösterilmesi.
 8. Öğrenci davranışları.
 9. Öğrencilerin tertip, düzen ve temizliği.
 10. Okul, öğretmen ve veli işbirliğinin önemi.
 11. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması.
 12. Öğrenciyle geçirilen zamanda nicelik değil, niteliğin önemli olduğunun vurgulanması.
 13. Öğrencilere dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması.
 14. Dilek ve temenniler
 15. Kapanış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UYGUNDUR.

13/02/2018

 

……………………..

Okul Müdürü

 

 

 

MEHMET ÇOLAKOĞLU İLKOKULU

1/İ SINIFI 2. DÖNEM SENE BAŞI VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

TOPLANTI NO : 2

TOPLANTI TARİHİ  : 14.02.2018

TOPLANTIYA KATILANLAR :1-İ Sınıf Öğretmeni ,1/A Sınıfı Velileri

 

GÜNDEM MADDELERİ

 

 1. Toplantının açılışı, yoklamanın yapılması.
 2. 1. Dönemin genel olarak değerlendirilmesi.
 3. Sınıf tekrarına bırakılacak öğrencilerin durumu .
 4. Öğrencilerin okula devamının sağlanması.
 5. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ve alınacak önlemler.
 6. Verilen ödevlere gerekli hassasiyetin gösterilmesi.
 7. Öğrenci davranışları.
 8. Öğrencilerin tertip, düzen ve temizliği.
 9. Okul, öğretmen ve veli işbirliğinin önemi.
 10. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması.
 11. Öğrenciyle geçirilen zamanda nicelik değil, niteliğin önemli olduğunun vurgulanması.
 12. Öğrencilere dengeli beslenme alışkanlığının kazandırılması.
 13. Dilek ve temenniler
 14. Kapanış.

 

 

 

1. AÇILIŞ VE YOKLAMA:

 Toplantı, Sınıf öğretmeni ile öğrenci velilerinin katılımıyla 1/İ sınıfında  yapıldı. Öğrenci velilerinin imzaları alındıktan sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

2. I. DÖNEMİN GENEL OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ:

 

 1. Dönem sonunda 36 öğrenciden bir tanesi evde eğitim almakta 1. Tanesi sürekli devamsız olmakla beraber geriye kalan 34 öğrencinin 18 tanesi okumaya geçmiştir. 16 öğrenci okumaya geçememiştir. Bu 16  öğrenciden 8 tanesi Suriyeli olup Türkçe bilmemektedir. Diğer 8 öğrenci den Meleknur Dağbağlı ve Aleyna Demir sesleri tanımakta birleştirme yapamamaktadır. Musa yıldırım isteğe bağlı dilekçe ile okula kayıt yaptırmış olup veli ile görüşülmesine rağmen ikna edilememiştir.

 

Geriye kalan öğrenci velileri ile görüşülüp bunlara ek çalışma yapılacaktır. Veliler durumu takip edip öğretmenle iletişimde bulunacaklar gelişmeler beraber değerlendirilecektir. Her gün son iki saatte Suriyeli öğrencileri diğer öğretmen aldığında okuma yazma bilmeyen öğrencilerle çalışma yapılacaktır. Diğer öğrenciler ödevlendirilecektir.

 

3-SINIF TEKRARINA BIRAKILACAK ÖĞRENCİLERİN   DURUMU

 

1.sınıfta yapılan ek çalışma ve etkinliklere rağmen okumaya geçmeyen öğrenciler sınıf tekrarına bırakılması uygun olacağı söylendi.Ancak ilköğretim kurumlar yönetmeliği gereği bunun kararını verecek tek kişi öğrenci velisi olduğu vurgulandı.Bu öğrencilerin velileri ile bire bir görüşülmesi ve gerekirse okul idaresinden görüş alınabileceği söylendi.

 

4. ÖĞRENCİLERİN OKULA DEVAMININ   SAĞLANMASI:

 

Bazı öğrencilerin sebepsiz bir şekilde sürekli devamsız yaptığı dile getirildi. Öğrencilerin okula devamını sağlamanın velinin görevi olduğu hatırlatıldı. Öğrencilerin ufak tefek sebeplerden ötürü okula devamsızlık yapmamaları konusunda veliler uyarıldı. 1.sınıfta öğrencinin okula devamının ne kadar önemli olduğu sınıf öğretmeni tarafından anlatıldı. Devamsızlıkların olmaması için gerekli hassasiyetinin gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

 

,

5. ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN ÖĞRENCİLER VE ALINACAK  ÖNLEMLER:

 

Bazı öğrencilerin öğrenme güçlüğü çektiği, bunda bu öğrencilerin söyleneni anlamamasının etkili olduğu belirtildi. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için evde yapılması gereken çalışmalar sınıf öğretmeni tarafından anlatıldı. Velilerin çocuklarla her gün en az 1 saat ilgilenmesi gerektiği hatırlatıldı. Bu tür öğrenciler için mutlaka  ek çalışmaların veliler tarafından yapılıp kontrol edilmesi anlatıldı.

 

 

6. VERİLEN   ÖDEVLERE  GEREKEN  HASSASİYETİN   GÖSTERİLMESİ:

 

Bazı öğrencilerin ödev yapmamayı alışkanlık haline getirdiği dile getirildi. Bazı öğrencilerin ise verilen ödevi istenen kalitede yapmadıkları belirtildi. Verilen ödevlerde öğrenciye rehberlik edecek bir kişinin öğrencinin her zaman yanında olması gerektiği, öğrenciyle bu konuda ilgilenilmesi gerektiği hatırlatıldı. Velilere bu konuda yapmaları ve yapmamaları gereken eylemler anlatıldı. Velilerin isterlerse muhakkak çocukları ile ilgilenecek zamanı bulabilecekleri söylenerek en önemli yatırımın çocukları olduğu hatırlatıldı.

sizler için en önemli yatırım iyi yetişmiş, topluma faydası dokunan çocuklarınızdır ve bu nedenle de onlara yeteri kadar vakit ayırmanız gerekmektedir.

 

7. ÖĞRENCİ   DAVRANIŞLARI:

 

Öğrencilerin sınıf içinde ve sınıf dışında bulunduğu davranışlar konuşuldu. Sınıf içinde belli öğrencilerin sınıfta diğer arkadaşlarının sürekli dikkatini dağıttığı ve bunun uyarılara rağmen sonlandırılmadığı anlatıldı. Bu konuda velinin gereken uyarıyı yapması istendi. Öğrencilerin bazılarının arkadaşlarına istenmedik biçimlerde davrandıklarının gözlemlendiği; hatta son haftalarda küfür ettiği şeklinde sınıfta şikâyetlerin arttığı söylendi. Bu çocuklarla özel görüşmeler yapılarak yaptıklarının yanlışlığından bahsedildiği ve olayın çözüme ulaştırıldığı velilerle paylaşıldı. Fakat bu tür istenmedik davranışların sınıf veya okul ortamında tekrar edilmemesi ve öğrencilerde kalıcı davranış haline dönüşmemesi açısından evde çocukların yanında aile büyüklerinin dikkatli davranmaları ve bu hususta çocukları ile uygun görüşmeler yapmaları istendi.

Evde velilerin sabırlı davranarak sorunun temeline inmelerini ve uygulamalı olarak onlara olumlu davranış örneği sergilemelerini belirtildi. Çocukların her istediğinin yapılmamasının bazı şeylerin olmazlığının çocuklarına öğretilmesigerektiğini belirtti.

 

8. ÖĞRENCİLERİN   TERTİP, DÜZEN VE TEMİZLİĞİ:

 

Öğrencilerin okula temiz kıyafetlerle, düzenli bir şekilde gelmeleri gerektiği söylendi. Kız çocuklarının saçlarının taralı olması gerektiği anlatıldı. Havalar artık ısındı ve çocuklar teneffüste hareket ettiklerinden dolayı çabuk terliyorlar ve sonrasında hasta olabiliyorlar. Bu nedenle velilerin kıyafet konusunda bu dönem daha dikkatli olmaları ve çocuklarının kıyafetlerini daha sık değiştirmeleri belirtildi.

 

      Çocukların mevsime uygun kıyafetler giyilmesini söyledi. Teneffüste bazı öğrencilerin ısrarla sınıfta kaldığı belirtilerek velilerin çocuklarını bu konuda uyarmaları gerektiği belirtti.

 

 

 

 

 

9. OKUL-VELİ-ÖĞRETMEN  İŞBİRLİĞİNİN  ÖNEMİ:

 

Velilere katılımlarından dolayı teşekkür edilerek, öğrenmede öğrenci-öğretmen-veli işbirliğinin çok önemli olduğu ve bu üç öğeden birinin üzerine düşen görevi yapmaması durumunda öğrencinin başarılı olamayacağı vurgulandı. Velilerden öğrencileri hakkında sorunları olmasa dahi belli aralıklarla okula gelip kendileriyle görüşmeleri,bu sayede çocuklarına onlarla ilgilendiği, onlara zaman ayırdığı izlenimini verecekleri söylendi. Öğrencilerin, ailelerinin kendileriyle ilgilendiğini, önem verildiğini görünce derslerine daha çok çalışacakları ve gayret edecekleri vurgulandı. Bazı velilerin çocukları ile hiç ilgilenmediği ve çocukların ödev kontrolünü yapmadığı belirtilerek bu öğrencilerde ilerlemenin yavaş olduğu belirtildi.

        Birbirine yakın velilerin gerek veli gerekse öğrenci kaynaşması ve beraber ders çalışması için belirli aralıklarla bir araya gelmelerinin önemi söylendi.

 

 

10. KİTAP OKUMA  ALIŞKANLIĞININ  KAZANDIRILMASI:

 

Öğrencilerin evde kitap okuma alışkanlığı kazanabilmesi için evde okuma saatleri düzenlemenin önemli olduğu vurgulandı. Bu yaşlardaki öğrencinin rol aldığı vurgulandı. Kitap okuyan anne, baba, ağabey ve ablanın öğrenci üzerinde kitap okuma alışkanlığı kazanması konusunda etkili olacağı anlatıldı. Harfler bittiği için şu anda okuma hızlarının gelişmesinin gerektiği vurgulandı. 2. dönem okumanın yavaşlamaması için bol bol kitap okunması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

 

 

11.  ÖĞRENCİYLE GEÇİRİLEN ZAMAN:

 

Evde öğrenciyle özellikle ilgilenilmesi gerektiği konuşuldu. Öğrenciye ayrılan zamanın öğrencinin kendisini daha değerli ve önemli hissettireceği belirtilerek ayrılan zamanın kısa da olsa kaliteli olması gerektiği anlatıldı.

 

12. DENGELİ BESLENME:

 

Sınıf öğretmeni tarafından, velilere çocukları okula aç göndermemeleri, aç gelen çocuğun performansının düşeceği ve dikkatinin dağınık olacağı, ayrıca algı problemi yaşayacağı söylenerek bu konuda titiz olmaları istendi. Çocukların yanına beslenme teneffüsünde yiyebilecekleri meyve, ev yapımı kurabiye, kek vb. yiyeceklerin konabileceği söylendi.

Bazı çocukların bisküvi türü ürünleri beslenmede kullandığı ve bunun sağlık için olumsuz etkileri sınıf öğretmeni tarafından belirtildi. Beslenme konusunda daha dikkatli davranılması gerektiği vurgulandı.

 

 

13. DİLEK VE TEMENNİLER:

 

Öğrenciyle ilgili her türlü sorunda öğretmeni aramak gerektiği, öğretmeni bu konuda bilgilendirmek gerektiği, gerekirse birlikte bir çözüm üretilebileceği hatırlatıldı. Velilerin söylemek isteyipte dile getiremedikleri sorunlar soruldu.

 

14. KAPANIŞ:

 

Kalan zamanın iyi değerlendirilmesi temennisinde bulunuldu. Sınıf öğretmeni ve bütün veliler tarafından bundan sonraki çalışmaların verimli geçmesi, daha başarılı bir gelecek temennisiyle toplantıya son verilmiştir.

 

 

Mustafa Özkan               

1/A Sınıf Öğretmeni