1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019

1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019 dosyası 21-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 2.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Fen ve Teknoloji
Gönderen snyvn
Eklenme Tarihi 21-01-2018
Boyut 15.24 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

 

 

 

DEĞİRMENÖNÜ İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

         YILDIRIM

www.

 

             2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılı 2. dönem  1. veli toplantısı  ………….. günü saat 12:10 da 1/A  sınıfında aşağıdaki gündemle yapılacaktır.

             Gereğini bilgilerinize arz ederim.

 

 

 

 

                                                                                             Filiz doruk

1/A Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

GÜNDEM

 

 1-Toplantının açılışı ve saygı duruşu.

 2-Toplantı tutanağını yazacak velinin seçilmesi.

 3-Toplantı gündeminin okunması, eklenecek maddelerin görüşülmesi.

 4-I.eğitim-öğretim döneminin değerlendirilmesi.

 5-Öğrencilerin eğitim-öğretim durumlarının görüşülmesi.

 6-Öğrencilerin şu anda bulundukları dönem ve okuma yazma öğretiminde izlenen yol   hakkında kısaca bilgi verilerek öğrencilere yardımın ne yönde  olacağı hakkındaki açıklamalar.

 7-Öğrencilerin tertip, düzen ve temizlik ve sağlığı.

 8-Beslenme alışkanlıkları.

 9-Devamsızlıklar.

10-Okul-veli sözleşmesi hakkında bilgi verilmesi.

11-Öğrencilerin okul araç-gereçleri üzerinde görüşülmesi.

12-Sınıf kitaplığının oluşturulması ve kitap okuma alışkanlığının kazandırılması.

13-Veli- öğretmen işbirliğinin öğrenci başarısına etkileri.

14-Milli Bayramlarda ve yıl sonu etkinliklerine sınıfımızın sergileyeceği gösteriler.

15-Dilek ve temenniler.

16-Kapanış.

 

 

 

 

 

V. Cengiz KANTOĞLU

Okul Müdürü

 

 

 

 

2012-2013 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

FUAT ERGENÇ İLKÖĞRETİM OKULU 

2. DÖNEM 1.VELİ TOPLANTI TUTANAĞI

 

 

GÜNDEM

 

1-TOPLANTININ AÇILIŞI VE SAYGI DURUŞU

 

2-TOPLANTI TUTANAĞINI YAZACAK KİŞİNİN BELİRLENMESİ:

               Toplantı tutanağını yazacak kişi olmadığından tutanak tarafımdan yazılmıştır.

 

3.TOPLANTI GÜNDEMİ:

              Toplantı gündeminin velilere okunarak eklenecek maddeler hakkında velilerin görüşleri alınmış olup, toplantıya gündem maddeleri ile devam edilme kararı alınmıştır.

 

4- I. EĞİTİM- ÖĞRETİM DÖNEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ:

   Sınıfın I.eğitim-öğretim dönemindeki durumu değerlendirilmiştir. Gerek okuma-yazma gerekse diğer dersler açısından planın gerisinden gidildiği tarafımdan belirtilmiştir.Özellikle yeni eğitim- öğretim sistemimizin veli desteğini çok gerektirdi belirtilmiştir. Kerim PEHLİVANLAR her gün öğrencisiyle 1 saat ders tekrarı yaptıklarını, aslında yeni sistemin zevkli olduğunu belirtti.Zeynep TOPTAŞ’da ona katıldığını belirtti.

 

5-ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM –ÖĞRETİM DURUMLARININ GÖRÜŞÜLMESİ:

             Öğrencilerin durumları tek tek velilerle değerlendirilerek başarılı ve başarısız olan öğrencilerin ile ilgili velilerle konuşuldu başarısızlıkların sebepleri üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu ve bundan sonra yapılabilecek çalışmalar hakkında velilere bilgiler verildi.

 

6-OKUMA YAZMADA KULLANILAN YÖNTEMLER:

Velilere öğrencilerine yardımcı olurken kullanabilecekleri yöntemlerden örnekler tarafımdan  anlatılmıştır. Özellikle yeni okuma yazma yönteminin ses temelli harf yöntemi olduğu ve bunun da ne anlama geldiği açıklanmıştır.

Caner AKSU, Aynur TAFRALI  VE Müzeyyen KAYIKÇI harflerin seslerini çıkarmakta zorlandıklarını ve anlamsız bu seslerin öğrencilere ilgi çekici gelmediğini belirtmişlerdir.Seslerin anlamlı kelimeler ,

içerisinde ve oyunlarla hissettirilmesinin önemi tarafımdan hatırlatılmıştır.

 

7-TERTİP DÜZEN VE TEMİZLİK:

 Tarafımdan temizlikte ailenin yerini belirten bir açıklama yapılmıştır :

Temizlik alışkanlığı öğrencinin okuldan önce evde öğreneceği bir alışkanlıktır. Çocuklarımıza vücudunu, üstünü ve çevresini temiz tutmasını öğretmek gereklidir; bu büyüme çağındaki bir insanın öğrenmesi gereken temel alışkanlıklardandır. Bu açıdan öğrencinin evde önlük, pantolon, ceket, çorap vb. giysilerinin temiz tutulması ve bu alışkanlığın sizler tarafından verilmesi, okula gelirken bu açıdan kontrol edilmesi önemlidir.

 Kız çocuklarımızın saçları taralı, uzun ise örülmüş olması; erkek çocuklarımızın saçlarının kısa olması; ve tüm öğrencilerimizin haftalık ve günlük bakımlarının yapılmış olarak okula gelmesi sizlere düşmektedir.

 Özellikle çocuğumuz hasta ise okula gönderilmemesi hem öğrenci hem de diğer arkadaşları için yararlı bir harekettir.Ağız ve diş sağlığı en çok ihmal edilen alışkanlıklardan biridir, buna önem verilmesi çocuklarımızın sağlığı açısından önemli olduğundan evde bu alışkanlığın verilmesi yine sizlere düşmektedir.

 Süheyla YILMAZ okulumuzda görülmekte olan bit soruna değinerek gerekli önlemlerin veliler tarafından alınmasını rica etmiştir.

Kerim KANTAR da kuş gribi konusunu hatırlatarak ne gibi önlemler alınması gerektiğini sormuştur.Gerekli açıklama tarafımdan ilgili broşürler aracılığıyla yapılmıştır.

         Mukadder KURU suçiçeği ve kabakulak  gibi  bulaşıcı hastalıkların aynı ortamı paylaşan diğer öğrencilere de bulaşmaması için  bu tip hastalıkların gösteren öğrencilerin  okula gönderilmemesini önerdi.Ancak bu öğrencilerin  hasta oldukları süre içerisinde okula devam edemediklerinden sınıf seviyesinden geri kalacakları, bu durumun okuma yazma öğretiminde aksaklıklara sebep olacağı için eksikliklerin en az seviyeye indirilebilmesi için yapılabilecekler üzerinde konuşuldu.

 

8-BESLENME ALIŞKANLIKLARI:

             Beslenme alışkanlıklarındaki yanlış noktalara ilgi tarafımdan çekilmiştir. Öğrencilerin özellikle kahvaltı yapmadıklarının görüldüğü ve bunun eğitim-öğretim üzerine olumsuz etkilerinden bahsedilmiştir.

Müzeyyen KAYIKÇI öğrencilerin kimi gün verilen öğle yemeğini sevmediklerini ve yemediklerini söylemiştir.Bu tip problemi yaşayan ailelerin ilgili günlerde öğrencisinin yanına beslenme çantası vermesine karar verilmiştir.

 

9-OKULA GELİŞ GİDİŞ SAATLERİ VE DEVAMSIZLIKLAR:

 

 Öğrencilerimizin zamanında dersler gelmemesi: Yani geç gelmeleri hem derslerimizin bölünmesi hem de öğrencilerimizin motivasyonunun bozulmasına neden olan bir durumdur. Bu yüzden çocuklarımızı zamanında okula yollamak öğrenci ve bizler açısından gerekmektedir.

 Tüm bunların yanı sıra öğrencilerimizin gelmediği günlerde sizin bilginiz dahilinde gelmediğine dair imzalı bir tezkere getirmesi  öğrencimizin hangi günlerde okuldan kaçtığının ve devamsızlık konusunda sizin tarafınızdan kontrolünün yapılmasının sağlanmasına yarar.

Ayrıca belirli aralıklarla okula uğrayıp öğrencilerimizi kontrolde bu açıdan etkili bir yoldur.

 Bildiğiniz gibi işlenen bir dersin geri dönülerek yeniden anlatılması her zaman mümkün olmamaktadır.Hal böyleyken bizimki gibi binanın henüz temellerinin kazılmakta olduğu bir sınıfta devamsızlığın telafisi de kolay olmamaktadır. Bu nedenle zaruri olmadıkça öğrencilerimizin devamsızlık yapmaması tarafımdan önemle hatırlatılmıştır.

 

10-OKUL-VELİ SÖZLEŞMESİ:

 Tarafımdan okul- veli sözleşmesi hakkında bilgi verilmiştir.

 

11-ÖĞRENCİLERİN OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİ ÜZERİNDE GÖRÜŞÜLMESİ:

 Öğrencilerimizin okula gelirken ders araç ve gereçlerinin kontrol edilmesi eksiklerinin tamamlanması, yıpranmış olanların uygun bir zamanda onarımı ve bakımının yapılması bu öğrencilerimizin kişiliklerinin sağlıklı olarak gelişmesinde yardımcı olmaktadır.Bu işlerin düzenli olarak aksatılmadan yapılması sizlere düşen görevlerdendir.

 

12-SINIF KİTAPLIĞININ OLUŞTURULMASI:

            Öğrencilerin ellerinde yeterli kaynak olmadığı için serbest okuma yazma  dönemine   geçen öğrencilerin  seviyelerini ilerletmeleri için  yeni kaynaklara ihtiyaçları olduğu bununda hikaye  ve masal kitapları ile sağlanabileceği anlatıldı.Özellikle  tatil döneminde öğrencilerin bu hikayelerle okumalarını geliştirebilecekleri üzerinde durularak velilere bol bol hikaye kitabı almaları ,ayrıca sınıfta da böyle bir sınıf kitaplığının oluşturulabilmesi için desteklerine ihtiyacımız olduğu anlatıldı. 

 

13-VELİ ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİNİN ÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİLERİ:

 Öğretmen-okul-veli işbirliğinin önemi tarafımdan hatırlatıldı.Her öğrencinin ayrı bir birey olduğunun unutulmaması gerektiği ve hızlı ve doğru ilgi ile alakanın gösterilebilmesi

 

 

için veli iletişiminin önemli olduğu belirtildi. Bir çok veli iş dolayısıyla babaları şehir dışında olan öğrencilerinin bu durumdan olumsuz etkilendiklerini, bu dönemlerde  bu öğrencilerle daha yoğun ilgilenilmesini istediler.

 

14-MİLLİ BAYRAMLARDA VE YIL SONUNDA YAPILACAK ETKİNLİKLER:

Tarafımdan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile okuma bayramı hatırlatılarak, velilere bu kutlamalarla ilgili fikirleri soruldu. 23 Nisan’da hazırlık yapılmazsa  öğrencilerin bayram sevincini buruk yaşayacaklarının düşünüldüğü tartışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bir okuma bayramının yapılmasının hem hazırlıklar açısından hem de maddi külfet açısından yıpratıcı olduğu kanaatine varılmıştır.Bu nedenle yapılacak kutlama programının 23 Nisan etkinlikleri içerisinde yer almasına karar verilmiştir.

 

15- KAPANIŞ

               Velilere geldikleri için teşekkür edilmiş,her zaman öğrencilerinin durumlarını öğrenebilecekleri söylenerek, başarılı bir eğitim-öğretim yarı yılı geçirilmesi dileğiyle toplantıya son verilmiştir.

 

 

 

                                                         M. Mehtap YILMAZ

                                                                               1/A Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALINAN KARARLAR

 

 1. Toplantı tutanağının sınıf öğretmeni M. Mehtap YILMAZ tarafından tutulmasına,

 

 1. II.eğitim-öğretim yarıyılında öğrencilerimizin başarılarını arttırmak için daha ilgili ve özenli olacağımıza,

 

 1. Öğrencilerimizin ders araç-gereçlerini akşamları beraber kontrol ederek hazırlamaya,

 

 1. Çocuklarımızı haftada en az iki defa banyo yaptırmaya, her gün ayak, el, yüz temizliği yapmaya,

 

 1. Diş fırçalamanın önemini çocuklarımıza daha iyi aşılamaya çalışmaya, en azından sabah ve akşamları onlarla birlikte dişlerimizi fırçalamaya,

 

 1. Her gün düzenli olarak üç öğün yemek yemeğe ve bunu kahvaltı ve akşam yemeklerinde mümkün olduğunca tüm aile bireyleriyle birlikte yapmaya çalışmaya,

 

 1. Zaruri bir durum olmadıkça öğrencilerimize devamsızlık yaptırmamaya, yapılan devamsızlık nedeninin öğretmene bildirilmesine,

 

 1. Para toplanarak sınıf kitaplığının oluşturulmasına, her akşam evlerimizde 30 dakikalık okuma saatleri yapmaya  çalışmaya,

 

 1. Okul-aile işbirliğini arttırıcı etkinlikler yapmaya,

 

 1. 23 Nisan etkinliklerine katılmaya ve okuma bayramını bu kutlamalar sırasında yapmaya,

 

 1. Kutlama çalışmalarında gönüllü velilerden yardım almaya,

karar verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ADI  SOYADI                          İMZA                             ÖĞRENCİNİN ADI

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

26

 

 

 

27

 

 

 

28

 

 

 

29

 

 

 

30

 

 

 

 

 

 

Dersimiz.Com

“Kaliteli ve Seçkin Eğitime Kaynak"