1.sınıf 2.dönem dikte çalışması metin çalışmaları

1.sınıf 2.dönem dikte çalışması metin çalışmaları dosyası 31-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 2.dönem dikte çalışması metin çalışmaları
Kategori 1. Sınıf Türkçe
Gönderen nurgül
Eklenme Tarihi 31-01-2018
Boyut 10.96 K
İndirme 32

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

                    AİLEM

 Biz kalabalık bir aileyiz. Annem babam, dedem ninem, halalarım teyzelerim, amcalarım dayılarım var. Hepimiz birbirimizi çok severiz. İyi günde kötü günde hep bir arada oluruz. Ailem benim en değerli varlığımdır.

Onlar da bana çok değer verirler. Beni iyi yetiştirmek için ellerinden geleni yaparlar. Her zaman onları sayar ve severim. Onlara layık olmaya çalışırım.

 

  BEBEK

Ben babamı çok severim.                                                                                                                                        Hep yanımda isterim.            

Babam bana bebek aldı.

Bebeğime yelek aldı

Bebeğimi salladım,

Ekmeğimi balladım

Hem ben yedim, hem bebek,

Ablam tuttu kelebek.

 

                 AYŞE

Ayşe 1.sınıfa gidiyordu. Öğretmeni ona orman haftasında okuması için şiir vermişti. Ama Ayşe arkadaşlarının öğretmenlerinin önünde şiir okumaya çok utanıyordu. Öğretmeni bu durumu bildiği için önce şiirini sınıfta okutturdu. Ama Ayşe heyecandan sürekli şaşırıyordu. Arkadaşları ona, alkışlayarak cesaret verdi. Sonunda Ayşe Utangaçlığı yendi ve orman haftasında şiirini hiç şaşırmadan okudu.

 

         BEKİR

Bir gün Bekir göle gitmiş,

Balık tutayım demiş.

Akşama dek beklemiş,

Balık falan gelmemiş.

Tam oltayı çekecekken,

Eve eli boş dönecekken.

Balığı tutmuş Bekir,

Yalayıp yutmuş Tekir.

 

   ARILAR

Arılar vızır vızır yaparlar.

Bal toplayıp yutarlar.

Toplu halde yaşarlar.

Çok gezer dolaşırlar,

Çiçeklere konarlar.

Fazlaca yaklaşmayın,

Cıs diye sokarlar.

 

               DEDEM

Dedem kaval çalar, biz dinleriz.

Öyle güzel çalar ki kendimizden geçeriz.

Hadi dede, ne olur yeniden çal deriz.

Biz hepimiz dedemi de, kavalı da severiz.

Dedem bizi hiç kırmaz, kavalını bırakmaz

İstemeden çalıp ta kimseleri bıktırmaz.

 

 

 

 

 

 

 

            DEPREM

Bir gün sen içerdeyken

Eğer deprem olursa

Tahtalar çıtırdayıp

Duvarlar sallanırsa

Sakın korkup şaşırma

Dışarıya yakınsan

Bu fırsatı kaçırma

Uzaksan dışarıya

Hiç çıkmaya çalışma

Koy elini başına

Saklan masa altına.

 

KİTAPLARIM

Kitaplarımı çok severim. Kıvrılıp bükülmesine dayanamam. Hani kimsenin gülmeyeceğini bilsem hepsini, tek tek pamuğa sarar, öyle kaldırırım. Kitaba değer vermesini ilk annem öğretti bana. Daha ufacıkken beni kucağına oturtur, güzel güzel masallar okur, bana da resimlerini gösterirdi. Sonra da titizlikle kaldırırdı. Kitabın sayfalarını okşar gibi açmamı, yıpratmamamı söylerdi. Ardından da şu şiiri okurdu, bana da okuturdu. Kitap küçük dünyadır, okumakla gezilir. Hayat denen savaşta okumayan ezilir.     

            HARFLER

Ben artık okumayı yazmayı öğrendim. Öyle çok seviniyorum ki rüyama bile giriyor. Dün akşam bütün harfler rüyamda beni çok eğlendirdiler. Onları okuyabildiğim için çok mutluydular. R,A,F salıncak olmuşlardı. I ve N tahterevalli olmuşlardı. O harfi havuz olmuş, U harfi ise gemi olmuştu. Sanki onları okuyup yazabildiğimiz için bizi ödüllendiriyorlardı.

 

           KARNE GÜNÜ

Bugün karne günüydü. Kardeşim ve ben karnemizi aldık. Yarıyıl tatiline girdik. Annem ve babam evde bizi bekliyordu. Onlarda bizim kadar heyecanlıydılar. Çünkü bu bizim ilk karnemizdi. Ben de ikiz kardeşim de pekiyi ile dolu bir karne getirdik. Annemizi babamızı sevindirdik. Okul başından beri çalışmamızın karşılığını aldık. Şimdi rahat rahat oynayacağız. Ama dersleri de unutmayacağız.

  KÖY HAYATI

Köyde hayat erken başlar. Herkese düşen bir görev vardır. Bu görevleri yapmamız için kimse bizi zorlamaz. Ama biz seve seve yaparız. Ben her sabah okula gitmeden tavuklara yem veririm. Ablam ineği sağar. Kahvaltıya taze süt hazırlar. Annemize babamıza yardımcı olduğumuz için çok mutlu oluruz. Biz köyde yaşamayı çok severiz.

 

BEBEK

Ağlama güzel bebek

Bak annen oyuncak almış,

Güzel güzel oynasana

Gülücükler atsana

Seni seven herkese,

Mutluluklar saçsana.

 

          KUŞ

Ali ve can top oynarken,

Topu atıp tutarlarken,

Havada bir kuş uçuyormuş,

Top gidip ona vurmuş.

Kuş öfkeyle konuşmuş;

Sizi sizi yaramazlar,

Yerlerinde duramazlar,

Hiç mi laftan anlamazlar

Kafanıza konarım,

Saçınızı yolarım.

 

BURADA

Bak Arda, Berna burada. Bekir ile Basri de burada. Onlar ile oyun oyna. Körebe oyna. Sen ebe ol. Onlar saklansın. Sonra sen bana sor. Ben söyleyeyim. Sen onları bulasın. Ama sen onları ben söylemeden de bulabilirsin. Burak, Tuba Orkun, Berk, Birol da oyuna katılsın. Oyun beraber oynansın. Kalabalık olsun.

 

BÜLBÜL

Aslan bütün ormanı sesi ile inletiyordu. Ben ormanlar kralıyım diye. Oradan büyük otların arasından bir ses geldi. Bende senin kadar büyük bir kralım dedi, o ses. Aslan ne oluyor? Kim o ? Dedi. O olabilirdi ki? Büyülü bülbüldü tabii. Ürkek bir sesle yanında durdu. Yürekten bir sesle narin narin öttü.

Aslan bülbülü dinledi. Onu öldürmek yerine büyük bir ödül ile ödüllendirdi. Bülbülün ödülü süslü bir düdük oldu. Bütün dünya o andan sonra büyülü düdük sesini duydu.

 

DİKKAT

Buket oyun oynarken dikkat et. Balon ile oyna. Araba ile oyna. Bisiklet ile oyna. Baban ile oyna. Ama kirli yerlerde oynama. Oralarda bit olur. Oralar berbat olabilir. Dikkatli ol.

DERE

Dere kenarına inelim. Oraya kadar otomobile binelim. Derede olta ile balık tutup birlikte yiyelim. Derenin dibi derin midir? Ayaklarımı soksam suyu serin midir?

BANYO

Banu sen nerede kirlendin öyle? Bana söyler misin? Banyodan sabun ile keseyi al. Suyu kullan. Ellerini ayaklarını sabunla yıka. Sonra da kolonya dök. Mis kokular kok.

ATATÜRK

Baba en büyük Türk kimdir?

Betül en büyük Türk Atatürktür. Atatürk yurdumu kurtaran ulu önderdir. O bütün ulusa önder oldu. Atatürk on(10) Kasım da öldü. Ben artık durmadan onun yolundan yürüyorum.

 

BAYRAM

Kurban bayramı kutlu olsun. Bayrama koyun alalım mı baba? Bayram da koyun keselim mi baba? Kurban bayramında et yiyelim. Beraber olalım, annem, babam, abim, ablam ile ben. Abla sen masayı ser. Bende babama yardım edeyim. Sen de anneme yardım et.

KÖMÜR

Tümer ile Öykü birlikte odun aldılar. Okulda soba bir anda söndü. Ömür sobaya odun attı. Ünal ise kömür. Soba yandı. Beraber sobanın kenarında sıra oldular. Isındılar. Elleri yanmasın diye dikkatli oldular.

 

 

OKUL

Okula ne aldın? Söyler misin bana? Söylüyorum, iyi dinle beni:

Önlük aldı annem. Üstünde Atatürk resmi olan yakalı. Babam boya aldı, kalem aldı, sarı renkli manto aldı.

 

ÖRTÜ

Anne masanın örtüsü yok mu? Bak örtü ütünün yanında. Örtüyü ütüledim Ümit. Türkan örtüyü masanın üstüne ser. Yemek masaya dökülmesin. Örtü masayı korur. Büyük bardak ile masaya süt, su, kola koydum.

 

YEMEK

Rabia bu ikindi müsait misin? Bana yemek ikram eder misin? Börek, kek, balık ile bamya yesek ne dersin? Babam ile beraber olta ile balık tuttuk. Anne biberon ile su ister. Ona ben tatlı yedirdim.

 

ÜŞÜME

Koş Şanlı koş. Şemsiyeni eline al. Islanma üşürsün sonra. Ayşe sende atkını, bereni montunu al. Yanında bulunsunlar. Üşürsen atkını, bereni takarsın.

 

  YANLIŞ

Aylin kuşa taş atma. Bülent Şükrana küsme. Yere tükürme. Küsmek, tükürmek kötü bir olay. Ayşenur ayaklarını sürüme. Başak arkadaş bu şaka kötü. Yanlışlarında özür dilemeyi unutma.

 

 

ÜŞÜDÜM

Üşüdüm üşüdüm. Daldan beş elma düşürdüm. Biri anneme, biri babama, biri kardeşime, biri bana. Öbürü kime olaki. Tabi ki en iyi arkadaşıma. Kim o? En iyi arkadaşım sana.

 

TÖREN

On Kasım da Atatürkün ölüm yıldönümü. Okuldaki törende en önde Yeşim şiir okudu. Şeyda okula kadar yürüdü. Annesi ve büyük babası Yeşimi dinledi. Bütün okul Yeşimi alkışladı. Sonra da arkadaşları onu tebrik etti.

 

BAYRAM TATLISI

Ayşe biliyor musun? Yarın bayram. Bayram da tatlı ile şeker yiyelim. Seninle beraber kasabayı dolaşalım. Anne tatlının şerbetini döktün mü? Tatlı bademli ve susamlı. Şükran tatlıya bir şişe de süt dökelim. Bayramda susamlı bademli tatlı yiyelim.

IŞIK

Şaban, Ayşen durun, bekleyin. Işıklara dikkat edin. Yeşil ışık, şimdi yandı. Koşmadan karşıya yürüyün.  Arkadaşlarına da söyleyin. Yola inmeden arabaları kontrol edin. Yolda otomobil, otobüs, traktör, bisiklet, ambulans olabilir.

 

 

 

       LALE                        Lale bir çiçek adıdır. Ama pek çok çiçek adı gibi insanlara da isim olarak konabilir. Ahmet de arkadaşı Laleye bunu anlatıyordu. İkinizin adı da lale diyordu. Ama çiçek olan laleyi yazarken küçük harfle, insan adı olan Lale yi yazarken büyük harfle başlarız. Çünkü birbirine benzeyen lale çiçeği buluruz ama birbirine tıpatıp benzeyen Lale isimli insan bulamayız. Bunun için insan isimlerinin ilk harfini büyük yazarız.

 

ÖĞRETMENİM

Öğretmenim çok tatlıdır.

Sözü güzel hem ballıdır.

Hiç kızmaz azarlamaz

Bizi üzmez ağlatmaz

Oynarken yaralansak

Önce koşarlar ona

Şefkatli elleriyle

Merhem sürer yarama

Öğretmenim seni ben

Asla üzüp darıltmam

Yıllar geçse aradan,

Yine seni unutmam.

 

OKU

Nerde olursan ol

Okunacak bir şey bul,

İster kitap, ister roman

Sakın vazgeçme aman.

Okuyan çok şeyi bilir,

Okumayan ezilir.

Okunacak bir şey bul,

Kimseye olma kul

 

OYUN

Gel el ele verelim

Oyuna başlayalım,

Hop hop hop zıplayalım

Neşeyle oynayalım,

Üzmeyelim birbirimizi

Eksiltmeyelim sevgimizi

 

TOP

Topumu çok severim

Hep oynamak isterim

Kırmızıdır onun rengi

Benim için yoktur dengi

Atlar zıplar hop hop hop

Ne güzeldir kırmızı top

 

www.