1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019

1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019 dosyası 21-01-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Matematik
Gönderen davutn
Eklenme Tarihi 21-01-2018
Boyut 21.69 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

                                                              ULAŞ İLKOKULU

2012 – 2013  ÖĞRETİM  YILI  1 – B  SINIFI  1 . VELΠ TOPLANTISI  TUTANAĞI

Toplantı  tarihi   : 14  Eylül  2012  -  Cuma

Toplantı  yeri     : 1-B sınıfı

Toplantı saati     : 11.00

GÜNDEM  MADDELERİ

                   1 - Açılış ve  isim   listesinin  oluşturulması

                   2. Velilerle tanışma.

                   3. Sınıfın ve okulun fiziki şartlarının tanıtımı

                   4. Değişen eğitim sistemi hakkında bilgi verilmesi(Oryantasyon etkinliklerinin içeriği,    süresi, okuma yazma çalışmalarına geçiş için öngörülen süre vb.)

                   5. Sınıfımızda bulunan yaş gruplarındaki öğrencilerin genel özellikleri hakkında bilgi verilmesi, bu yaş  gruplarındaki öğrencilerin annelerinden gelişim düzeyleri hakkında bilgi alınması

                  6 -  Öğrenci ihtiyaçlarının belirlenmesi

                  7-  Öğrencilerin temizlik ve sağlık kurallarına uyması, beslenme kuralları

                  8 -  Öğrenmede öğretmen - veli - öğrenci işbirliğinin önemi

                  9 -  Öğrencilerin devam – devamsızlık takibinin önemi

                  10 -  Okuma-yazma bilgi ve becerilerinin geliştirilmesinde izlenecek yollar

                  11 -  Öğrencilere erken yatma alışkanlığının kazandırılması ve uyku düzeninin sağlanması

                  12 -  Okul  düzeni  ve  velilerin  okul düzenine  uymaları

                  13-  Sınıf temsilcisinin seçilmesi

                  14-  Dilek  ve  temenniler - Kapanış

 

TOPLANTI  GÖRÜŞMELERİ  VE  ALINAN  KARARLAR

            Açılış ve isim listesinin oluşturulmasından sonra imza listesi velîlere verildi ve toplantı yazmanı olarak Veysel ÇETİN  belirlendi. Gündemin okunmasından sonra gündeme eklemek istedikleri bir madde olup olmadığı soruldu.

            Sınıf öğretmeni İnci KAÇAN , velilere kendisini tanıtarak başarılı bir eğitim - öğretim  yılı  olması dileğinde bulundu. Öğrenci velileri ile tek tek tanışılarak gündemin görüşülmesine geçildi.

            Sınıf Öğretmeni  İnci KAÇAN okulun ve sınıfın fiziki şartlarından bahsetti. Okulumuzun pek çok olanağa sahip olduğunu sınıflarda projeksiyon,bilgisayar bulunduğunu ısınma sisteminin yeterli olduğunu, en önemlisi okul bahçesinin yeterli ve güvenilir olduğundan bahsetti.

           Velilere yeni öğretim programı hakkında bilgiler verildi. 4+4+4 sisteminin yeni uygulanmaya başlanacağı ilk zamanlarda belki aksaklıkların olabileceğinden bahsetti. Bu sistemle ilgili olarak öncelikle 12 hafta boyunca uyum sürecinin olacağının ancak sınıf seviyesinin durumuna göre bu sürenin uzatılabileceği gibi kısa da tutulabileceğinden bahsetti. Uyum sürecinde öğrencilerin okula, sınıfa uyumlarının sağlanacağı, kalem tutma gibi davranışlarının kazandırılacağı belirtildi. Uyum sürecinde öğrencilerimizin baskılanmaması ve diğer çocuklarla kıyaslanmaması gerektiği vurgulandı. Yeni programın öğrencileri aktif hale getirdiği, ezbercilikten uzaklaştırdığı, araştırmaya yönlendirdiği, öğrenci merkezli olduğu, sebep - sonuç ilişkisi kurduğu, analiz ve sentez yaparak sonuca ulaştırdığı belirtildi. Ayrıca veliler ses temelli cümle yöntemi hakkında bilgilendirildi. Bu konuda veliler dikkat etmesi gereken konularda uyarıldı. Velilerden evde yapacakları çalışmalar ile öğretmene yardımcı olmaları istendi. Özellikle 1. sınıfta velilerin evde çocukları ile ilgilenmelerinin çok önemli olduğunu, kendi özel işlerine daha az zaman ayırarak çocukları ile mutlaka her gün ilgilenmeleri gerektiğini açıkladı. Veliler de bu konuda ellerinden geleni yapacaklarını, öğrencilerinin verimli bir sene geçirmeleri için çalışacaklarını belirttiler. Kendisinin disiplini seven bir öğretmen olduğunu söyleyerek, öğrencilerin sınıfta öğretmenin  istediği düzende oturacağı, yer değişikliği için kendisine gelinmemesini söyledi.

                Sınıf Öğretmeni İnci KAÇAN yeni sistemle birlikte sınıfta farklı yaş gruplarının olduğunu belirterek, buna bağlı olarak öğrencilerin uyumlarının ve gelişimlerinin de farklı olacağını söyledi. Öncelikle 60-66 aylık isteğe bağlı gelen öğrencilerin ilk hafta da uyum sıkıntılarının olduğunu belirterek bu öğrencilerin ilk haftalarda sıkıntılı olabileceğini belirtti. Buna bağlı olarak ailelerin çocuklarını diğer öğrencilerle kıyaslamamsı gerektiğini ve öğretmenle sıkı bir işbirliği ile bu durumun aşılabileceğini söyledi. Bunun yanında isteğe bağlı gelen öğrencilerin çoğunda hala kalem tutma sıkıntısının olduğunu söyledi. Bu çocukların bazılarının henüz kas gelişimlerinin yeterli düzeyde olmadığı bazı öğrencilerinde şu ana kadar evde ellerine hiç kalem almamış olmasından kaynaklı sıkıntıların olduğunu söyleyerek bu üç aylık dönemin öğrencilerin hazırlanması için bir avantaj olduğunu belirtti.

             Öğrenci velisi Hilal ÇINAR, öğrencisinin zorunlu yaş grubunda olduğunu ancak ana sınıfına gitmediği için şimdiden sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Yine öğrenci velisi Aydanur UĞUR öğrencisinin isteğe bağlı geldiğini ve okula gelmek istemediğini ve sıkıldığını belirtti. Sınıf öğretmeni İnci KAÇAN uyum sürecinde öğrencilerin yakından takip edileceğini belirtti.

 

              Kırtasiye listeleri velilere dağıtılarak, bu hafta sonuna kadar öğrenci kırtasiyelerinin alınmasını isteyerek kitapların ise zaten devletimiz tarafından dağıtıldığını söyledi. İhtiyaç listelerinin eksiksiz alınması sınıfta yapılan etkinliklerde öğrencinin sınıftan ayrılmaması için gerekli olduğunu bu yüzden velilerin bu konuda gerekli özeni göstereceklerini belirtti.

                Gündemin bir diğer maddesinin görüşülmesine geçildi. Konuşmasına devam eden sınıf öğretmeni  İnci KAÇAN , öğrencilere evde mutlaka kahvaltı yaptırılması gerektiğini belirterek, sınıfta beslenme yapılacağının bu yüzden velilere dağıtılan beslenme listesinin herkes tarafından uygulanmasını istedi. Ayrıca hazırlanan listenin herkesin evinde bulunan yiyeceklerden oluşturulduğu belirtildi. Öğrencilerin beslenme çantalarının temiz tutulması gerektiğini belirtti. Çocuklarımıza bu yaşta temizlik ve düzen alışkanlığının daha rahat kavratılacağını söyleyerek kişisel temizliklerinin zamanında yapılması, kılık kıyafetlerinin düzeni ve temizliği konusunda velilerin yeterli özeni göstermeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilere haftada 2 kez ( Çarşamba ve Pazar geceleri olmak üzere ) banyo yaptırılması, her pazar akşamı tırnakların kesilmesi, öğrencilerin giysi, önlük, araç ve gereçlerinin her zaman temiz olması, giysi ve önlüklerin her hafta sonu mutlaka yıkanması, öğrencilerin yanında mutlaka kağıt mendil bulunması, cepteki nem ve ısı sebebiyle devamlı mikropların üremesine uygun bir ortam oluşturduğu için bez mendilin tercih edilmemesi istenmiştir. El yıkama alışkanlığının okulda mutlaka kazandırılacağı ama evde de anne-babaların da örnek olması gerektiği ve bu konuda hassas olmalarını istemiştir. Yine dış fırçalamanın önemine değinilmiş ve anne babaların örnek olmaları istenmiş ve her gece yatmadan mutlaka öğrencinin dişlerini fırçalayıp fırçalamadığının kontrol etmeleri istenmiştir. Sınıf içi temizliğinin kendisinin takip edeceğini ve olumsuz bir durum olduğunda velilerle paylaşacağını söyleyerek, çocuklarının çantalarına mutlaka ıslak mendil koyma ve sabun kullanma, dişlerini fırçalama konusunun takip edileceğini belirtti.

 

              Gündemin bir diğer maddesinin görüşülmesine geçildi , öğrenmede öğretmen - veli - öğrenci işbirliğinin önemini açıklayarak, öğrencilerin ev  fotokopilerinin abi, abla veya anne tarafından yapılmamasını, zorlansa da öğrencinin kendisinin yapması gerektiğini, öğrencilere dağıtılan çalışma sayfaları ile fotokopilerin mutlaka evde velîler tarafından kontrol edilmesini ve imzalanmasını rica etti. Veliler arasında çatışma, kavga  olmaması gerektiğini, çocuğun şikayetlerinin aslını araştırmadan, öğretmene sormadan dikkate  almamak gerektiğini, şikayet ve huzursuzlukların öğretmene aksettirilerek, bu yöntemle çözüm aranması gerektiğini, velilerin çocuklarını bırakmak için okula  geldiklerinde okul bahçesinde beklememelerini ve okul koridorlarına çıkmamalarını, sıra olmadan sınıflara öğrenci çıkarılmamasını belirtti.  Veli ve öğretmen işbirliği ne kadar sağlıklı olursa öğrencinin de bu yönde olumlu etkileneceğini belirten İnci KAÇAN,mutlaka kendisinin de hataları ve görememezlikleri olabileceğini belirterek, evde  velilerin çocukların yanında öğretmeni eleştirmemelerini istedi. Yıl içerisinde her öğrencinin evine randevu alınarak ziyarete gidileceği, öğrenciyi daha iyi tanımak için bunun gerekli olduğunu söyledi.

               Gündemin bir diğer maddesinin görüşülmesine geçildi. Öğrencilerin önemli bir mazereti olmadığı günlerde okula mutlaka devamının sağlanmasını, devamsızlık yaptırılmamasını, önemli mazereti plduğunda sınıf öğretmeninin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

              Gündemin bir diğer maddesi görüşülürken, konuşmasına devam eden sınıf öğretmeni  İnci KAÇAN, ses temelli cümle yöntemi ile okuma yazma öğretiminin yapıldığını ve bu nedenle öğrencilere ses verme, harflerin yazılışını gösterme ve buna benzer durumlarda velilerin kendi başlarına hareket etmemeleri gerektiğini söyledi. Öğrencilerle birlikte velilerin evde yapacakları çalışmalarda özellikle sessiz harflerin söylenişinde yanına herhangi bir sesli harf eklemeden söylemeleri gerektiğini vurgulayarak, örneğin “ s, S ” sesinin “ se ” şeklinde değil de “ sssssss ” şeklinde söylenmesinin çok önemli olduğunu açıkladı. Veliler tarafından yapılacak bir yanlışı ileride düzeltmenin çok zor olduğunu, bunun ise öğrencilerin okuma - yazmaya geçişte geri kalmalarına neden olacağını vurguladı.

Ses temelli okuma yazma öğretimin ana hatları ile nasıl yapılacağını anlatan sınıf öğretmeni,  daha sonra bitişik eğik yazı yazımı konusunda velilere bilgi verdi. Evde harflerin kuralına uygun yazılmasının takip edilmesini ve problem olduğunda derslerin bitiminde birebir görüşme yapılabileceğini söyledi. Öğrencilerim fotokopileri yaptıktan sonra velilerin incelemesini isteyerek görülen yanlışları anında düzelttirmelerinin önemi üzerinde durdu. Yeni müfredatla öğrencilerin özgüvenini kazanmış, kendini ifade edebilen, sorgulayan, eleştiren ve çözüm üretebilen bireyler olarak yetişmelerinin hedeflendiği, bu nedenle çocuklara evde bu ilkeler doğrultusunda davranılması gerektiğini, evde söz hakkı verilerek, kararlara katılımının sağlanması gerektiğini vurguladı.

            Gündemin bir diğer maddesinin görüşülmesine geçildi. Öğrencilere erken yatma alışkanlığının kazandırılması ve uyku düzeninin sağlanması gerektiğini belirterek, zamanında yatmayan ve uykusunu alamayan öğrencilerin okul başarılarında olumsuzluklar görülebileceğini söyledi.

             Gündemin bir diğer maddesi görüşülürken, konuşmasına devam eden sınıf öğretmeni, çevresel şartların olumsuzluğundan çocuklarımızı korumanın, onlardaki davranış değişikliklerine olumlu bir yönde ivme kazandıracağını söyleyerek, evde de örnek davranış ve sözlerle anne - baba olarak çocuğa her zaman model olmanın olumlu davranışlar kazandıracağını belirtti. Sınıf içinde ayrı  ayrı aile kültürünün olacağını ve çocukların aslında ailelerinin yansımasını sınıfta göstereceği için davranış eğitimine de önem verilmesini istedi.

           Öğrenci çantalarının zaten ağır olduğunu belirterek, ilk günlerde çantalarına her kitabın konulmayacağını söyledi. Velilere öğrencilerin çantalarında bulunması gereken araç - gereçler belirtilerek, bunların her gün öğrencinin çantasına konarak okula gönderilmesini istedi. Öğrenci çantalarına bunlardan başka gereksiz eşyalar konarak öğrencilere yük yapılmaması gerektiğini söyledi. Öğrenci  kitap ve defterlerinin şeffaf ciltle kaplanmasını söyleyerek, bunun çocuğun çantasında aradığı kitabı kolaylıkla bulmasını sağlayacağını açıklayarak, öğrenci defterlerinin düzenli ve temiz  olması, bunun nedeninin öğrenciye açıklanması gerektiğini belirtti.

              Öğrenciye ait bir çalışma odası olması gerektiğini söyleyerek,  öğrencilerin başarılarını artırmak için evde de uygun bir çalışma ortamı hazırlanması gerektiğini anlattı. Günlük oturma odalarında, TV karşısında öğrenciden düzenli ve kalıcı ders çalışması beklenmemesi gerektiğini, bunun için velilerin ilgili olmalarını söyledi. Bu konuda da veliler ilgileneceklerini söylediler.

              Gündemin bir diğer maddesi görüşülürken, konuşmasına devam eden sınıf öğretmeni, okulun resmî bir kurum olduğunu ve belirli bir düzeni olduğunu söyleyerek, velilerden okul düzenine uymalarını rica etti. Velilerin sık sık ancak belirli zamanlarda okula gelerek çocukları hakkında bilgi alabileceklerini, kendisini 24 saat  telefonla arayabileceklerini belirtti ve bütün velilere telefon numarasını verdi. E - okul bilgi tüm velilere dağıtılarak bunların en kısa zamanda doldurulup imzalanarak gönderilmesini istedi. Okul veli işbirliğinin eğitime katkısının çok önemli olduğunu bu nedenle gerek veli toplantılarında gerekse derslerin bitiminde bire bir görüşerek öğrencilerin olumlu ve olumsuz durumlarının öğretmenle paylaşılması gerektiğini belirtti. Okuldaki çalışmalara paralel olarak evde de çocuğun eğitimine devam edilmesi gerektiğini ama öğretimin sınıf içinde halledilmesinin unutulmaması gerektiğini, öğretmenliğin öğretmene bırakılması gerektiğini belirtti. Okulda yapılan şeylerin anne - baba tarafından desteklenmediği sürece okul eğitiminde başarıya ulaşmanın olası olmadığını, eğitimin ailede başladığı, kişilik yapısının temel davranışların büyük ölçüde ailede elde edildiğini anlattı. Davet edilmeyi beklemeden okulun kendi okulları olduğu ve okullarına sahip çıkarak kendi geleceklerine sahip çıkacaklarını anlattı. Başarıda okul - öğrenci - aile ortamının vazgeçilmez üçlü sac ayağı olduğunu hatırlatarak, birinin eksikliğinin dengeyi bozacağından işin bilincinde olan sorumluluk sahibi velilere ihtiyacımız olduğunu, bu konuya  gereken önemi vermelerini önerdi. Derslere giriş çıkış saatlerinin listede mevcut olduğu, ziyaretlerin ders zamanında değil de teneffüste yapılması gerektiği üzerinde durdu. Dersi  bölerek çocukların dikkatlerinin dağılmasına neden olmamaları konusunda velileri bilgilendirdi.

 

 

 

 

 

 

            Gündemin bir diğer maddesinin görüşülmesine geçildi.Sınıf içi eğitim ve öğretim ihtiyaçlarımızın karşılanabilmesi için sınıf - aile birliğinin oluşturulması gerektiğini ve bu nedenle veliler arasından bir sınıf temsilcisinin seçilmesi gerektiği söylendi.. Yapılan aday gösterme ve oylama işlemleri sonucunda AYŞE GÖK sınıf temsilcisi olarak seçildi.

              Sosyal etkinlikler için görev almak isteyen gönüllü velîlerin olup olmadığı soruldu. Velîler karışık olarak etkinliğin yeri geldiğinde önceden haber verilirse seve seve görev alabileceklerin belirttiler. Yapılacak etkinlik öncesinde velîlere duyuru yapılarak gönüllü velîlerin belirlenmesi kararlaştırıldı.

               Toplantının son sürecine katılan Okul Müdürü  ENGİN TEPE, kısaca yeni sistemden bahsederek, velilerin kaygılanmaması gerektiği okulda idare olarak ve sınıfta öğretmenimizin elinden geleni yapacağını her türlü sıkıntıda velilerin yanında olacaklarını belirterek hepsine teşekkürlerini bildirdi.

          Toplantının dilek ve temen  niler bölümünde velîlerden herhangi bir istek gelmeyince başarılı bir eğitim – öğretim yılı olması dilekleriyle toplantıya son verildi.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                        İNCİ KAÇAN

                                                                          1-B Sınıf Öğretmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                ENGİN TEPE

                                                                Okul Müdürü