1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı

1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı dosyası 05-03-2018 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 1.dönem veli toplantı tutanağı
Kategori 1. Sınıf Türkçe
Gönderen aslan0000
Eklenme Tarihi 05-03-2018
Boyut 14.26 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

 

 

MİHRİBAN EMİN GÜNEL İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

NEVŞEHİR

 

 

13 Eylül  2007  Perşembe  günü saat 13.30 da  1-C  sınıfı olarak veli toplantısı yapmak  istiyorum. Toplantı gündemi aşağıda belirtilmiştir. Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

 

 

 

 Fatma YAĞMUROĞLU   

  1-C  Sınıfı Öğretmeni                                            

 

 

 

 

       12.09.2007

UYGUNDUR

Mustafa KILINÇ

Okul Müdürü

 

 

 

GÜNDEM   MADDELERİ

 

1.Toplantının açılışı , yoklama kağıdının imzalanması

2. Eğitim-Öğretime temel yaklaşımlar konusunda öğretmenin velilere görüşlerini açıklaması

3.Öğrencilerin okul öncesi eğitim durumları ve yaşamları hakkında velilerden bilgiler alınması

4. Sınıf düzeni, öğrencilerin sınıftaki konumları, oturma şekilleri ( kayarlı) hakkında belirlenen ilkeleri    

    açıklama

5. Öğrencilerin tertip düzen ve temizliği.

6. Okula geliş-gidiş saatleri ve devamsızlıklar.

7. Dengeli  beslenmenin önemi, beslenme listesi ve çantasının hazırlanmasında dikkat edilecekler

8. Öğrencilerin ihtiyacı olan okul araç-gereçleri üzerinde görüşülmesi, öğrenci ihtiyaç listesinin verilmesi.

9. Öğrencinin öğrenme sürecinde  güdüleme için kullanılacak yöntem ve araçlar.

10.Okuma- yazma öğretiminde izlenecek yol ve teknikler ile bu süreçte veliye düşen görevler

11.Veli ,öğretmen,okul işbirliğinin öğrenci başarısına etkileri.

12.Sınıf  Veli  Temsilcisinin  Seçimi

13.Sınıfa  Temin  Edinilmesi  Düşünülen   Araç Gereçler

14.Kapanış.

 

 

 

 

 

 

 

 

M. EMİN GÜNEL İLKÖĞRETİM OKULU

1 – C  SINIF VELİ TOPLANTISI İMZA LİSTESİ

   

 

SIRA

NO

 

OKUL

NO

 

 

ÖĞRENCİNİN

ADI SOYADI

 

VELİNİN

ADI SOYADI

 

ÖĞRENCİYE YAKINLIĞI

 

 

İMZA

 

1

 

477

KÜBRA HAYAL BAYRAM

 

 

 

 

2

 

480

MEHMET BARAN ALTINTAKAN

 

 

 

 

3

 

482

 

AYŞEGÜL ÇEKİCİ

 

 

 

 

4

 

484

 

SALİHA İŞGÖREN

 

 

 

 

5

 

592

ŞEYDANUR ÇATALTEPE

 

 

 

 

6

 

598

 

KADİR KUZUGÜDEN

 

 

 

 

7

 

601

 

SEHER AKSOY

 

 

 

 

8

 

602

 

ELİF ŞULE YILMAZ

 

 

 

 

9

 

610

 

ABDULKADİR ÇİFTÇİ

 

 

 

 

10

 

618

 

YUSUF MUMYAKAN

 

 

 

 

11

 

624

 

BÜŞRA ÇALIŞKAN

 

 

 

 

12

 

626

 

İBRAHİM ÖZDOĞAN

 

 

 

 

13

 

643

 

KEMAL CERİT

 

 

 

 

14

 

666

FATMA SİLAY AVCIDOĞAN

 

 

 

 

15

 

688

 

ALİ BUĞRA GÜVEN

 

 

 

 

16

 

713

ÖMER KAĞAN NEYLÜFER

 

 

 

 

17

 

727

 

ENVERHAN GÖNCÜ

 

 

 

 

18

 

751

 

SERVET GOSTAK

 

 

 

 

SIRA

NO

 

OKUL

NO

 

ÖĞRENCİNİN

ADI SOYADI

 

VELİNİN

ADI SOYADI

 

ÖĞRENCİYE YAKINLIĞI

 

 

İMZA

 

19

 

816

 

BELİNAY CAN

 

 

 

 

20

 

826

 

AHMET KARAMAN

 

 

 

 

21

 

828

 

SİNAN UÇAR

 

 

 

 

22

 

837

 

FATİH YAŞAR GÜRLEK

 

 

 

 

23

 

850

 

EZGİNUR ARIK

 

 

 

 

24

 

855

 

BEGÜM İÇLİ

 

 

 

 

25

 

864

 

ONUR BATTAL

 

 

 

 

26

 

876

 

BUSE NUR İŞGÖREN

 

 

 

 

27

 

877

 

ÜLKER AKKUZU

 

 

 

 

28

 

878

 

HİLAL GÜNEŞ

 

 

 

 

29

 

 

HİLMİ SAYAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TUTANAK

 

 1. Toplantı, belirtilen tarih ve saatte 1 – C sınıfında, toplantıya katılan velilerin yoklama kağıdına imzaları alınmak suretiyle başlamıştır. Gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine başlanmıştır.

 

2. Eğitim ve öğretime temel yaklaşımlar konusunda sınıf öğretmeni şu açıklamayı yapmıştır:

Daha işin çok başındayız. Sabırla, anlayışla, sevgiyle ve tutarlılıkla yürüteceğimiz süreç bizi adım adım hedefe götürecektir. Sizden istediğim bana destek olun, yönlendirmelerime uyun, yapılan çalışmayı hafife almayın. Yaşamın tekrarı yok. Hayat bir sinema filmi veyahut televizyon dizisi değildir. Tekrar seyredemezsiniz. Geçen zaman geri döndürülemez.

Özellikle öğrenme alışkanlıklarının kazanıldığı kalıcı hale geldiği ilköğretim yıllarının etkili bir biçimde değerlendirilmesi için belirttiğim hususlara dikkat edilmelidir.

 Yaptığımız çalışma ve etkinliklerin anlamını yetişkin bir insan gözüyle değil, altı yaşındaki çocuğun gözüyle değerlendirin. Sizin için pek anlam ifade etmeyen bir davranış çocuklar için çok anlam ifade eder.

Bunun bilinciyle onların duygularını küçümsemeyin. Alaya alacak, onların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyecek davranışlardan kaçının. Onları sonuna kadar dinleyin.  Onların görüşlerine değer verin. Okul  ve diğer yaşamlarıyla ilgili konuşmalarını dinleyin. Dinlemelerinizde samimi olun.

 Onlar sadece sizin çocuklarınız değildir. Bu çocuklar hepimizin, bu ülkenin çocuklarıdır. Onlar yarınlarımızdır. Onları yetiştirmenin ne kadar önemli bir sorumluluk olduğunu unutmayın.

 Çocuklar kendine özgü kişilik yapıları, özellikleri olan bir varlıktır. Sizin yapmalarını istediğiniz davranış için, ben böyle yapardım o da aynısını yapsın diye düşünmeyin. O apayrı bir insandır. Onu başka çocuklarla karşılaştırmayın, yarıştırmayın.  Onu kendi gelişimi içinde neredeydi, nereye geldi anlayışıyla değerlendirin.

 Değiştirilmesi ve kazanılması istenen davranışın zaman içinde sabırla elde edileceğini unutmayın.

Şunu da bilmenizde yarar vardır. “ Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.”

 Bu sınıfta her öğrenci kendinin çok özel olduğunu hissedecek. Sevgi ve saygı görecek, takdir edilecek. Yaptığımız her çalışmanın merkezinde onlar olacak.

 

 3. Öğrencilerin okul öncesi eğitim alıp almadıkları, aldılarsa hangi okuldan aldıkları konusunda velilerden bilgiler alındı. Okul öncesi eğitimde sorun yaşayan veliler olup olmadığı konusunda velilerden bilgiler alındı. Herhangi bir olumsuzluk belirtilmedi. Okul öncesi eğitim almayan öğrencilerle diğer öğrenciler arasında akademik başarılar konusunda bazı farkların oluşabileceği ve bu farkların giderilmesinde öğretmen veli işbirliğinin çok önemli olduğu açıklandı.

 

 4. Öğrencilerin sınıf düzenleri konusunda tarafımdan veliler şu açıklama yapılmıştır;

Sınıf düzenimizde öğrenci merkezli olacak şekilde düzenlenecektir.. Örneğin, hiçbir çocuk arka sıraya mahkum olmayacak. Boyu posu ne olursa olsun, kayarlı şekilde oturulacağı için bir öğrenci ön sırada da oturacak arka sırada da. Ama sürekli arka sırada oturmayacak.

 Yapılan araştırmalarda orta sırada oturan öğrencilerin diğer yan sırada oturan öğrencilere göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Çünkü sizinde gördüğünüz gibi öğretmen sınıfta hareket ederken sürekli orta sıranın etrafında dolaşıyor. Bunun bile başarıya etki ettiği görülmüştür. Bunun için önden arkaya kayarak oturmayla yetinilmeyip, pencere tarafı, orta sıra ve duvar tarafında bulunan sıralar arasında da zaman zaman yer değiştirmeler yapılacaktır. Bu konuyu titizlikle takip edeceğim.

 

 5. Öğrencilerin tertipli ve düzenli olarak okula gelmeleri için velilerin gerekli özeni göstermeleri gerektiği anlatılmıştır. Okulumuzda bu yıl 1. sınıftan itibaren forma uygulamasına geçildiği açıklandı. Velilerin de okul kıyafeti alırken bu konuyu göz önünde bulundurarak önlük yerine forma almaları gerektiği belirtildi.

 

 6. Öğrencilerin okula geliş gidiş saatlerinin öğrenci ihtiyaç listesinde bulunduğu ve bu listenin toplantı bitiminde velilere dağıtılacağı açıklandı. Bu sınıfta okula devamın çok önemli olduğu, her saat yeni bir etkinliğin yapıldığı, farklı bilgilerin öğrenildiği  velilere anlatıldı. Öğrencilerin okula devamları konusunda gerekli özenin gösterilmesi gerektiği açıklandı. Eğer öğrenci zorunlu nedenlerle devamsızlık yapacaksa bunun mutlaka öğretmene haber verilmesi gerektiği anlatıldı.

           Derslere giriş çıkış saatlerinin listede mevcut olduğu, ziyaretlerinizi ders zamanında değil de teneffüste yapılması gerektiği üzerinde duruldu. Dersi  bölerek çocukların dikkatlerinin dağılmasına neden olmamaları konusunda veliler bilgilendirildi.

 

 7. Dengeli  beslenmenin önemi, beslenme listesi ve çantasının hazırlanmasında dikkat edilecekler konusunda veliler şu açıklama yapıldı:

Liste de beslenme için getirilecek yiyecekler sıralanmıştır. Beslenme konusunda bu listeye uymaya çalışın. Liste dışında koyacağınız yiyecek diğer öğrencinin görüp onun da istemesine alma imkanı yoksa olumsuz duygular geliştirmesine neden olabilir. Yedirecekseniz bu işi evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

 Beslenme öğün değil. Fazla yiyecek koymayın. Atıştırarak açlıklarını gidersinler yeter. Veli çok koyduğu için çocuk bitiremiyor, teneffüs bitip derse başlama zamanı geliyor hala bitmemiş. Yarım bırakmak zorunda kalıyor. Başka bir olayda beslenmede çok yediği zaman öğle yemeği yemek istemiyor. Beslenmelerine kola ve benzeri içecekleri koymayın. Tercihiniz süt olsun.  Bende de sınıfta süt içmeleri konusunda yönlendireceğim. Çünkü onların kemik ve zeka gelişimleri için en önemli içecek süttür. Bu konulara dikkat edilmesini rica ederim.

 

 8. Öğrencilerin ihtiyacı olan okul araç gereçlerinin ihtiyaç listesinde belirtildiği ve bu listeye uygun olarak alınmasının yeterli olduğu açıklandı.

 

 9. Öğrencinin öğrenme sürecinde  güdüleme için kullanılacak yöntem ve araçlar konusunda tarafımdan sayın velilere: Her insan gibi öğrencinin de öğrenme sürecinde yapılan sınıf içi ders etkinliklerinde güdülemeye yani öğrenmeye karşı istek uyandırmaya ihtiyacı vardır. Bu güdüleme yerinde, zamanın ve uygun araçlarla yapılırsa çok büyük yararları vardır. Biz de sınıfımızda bu güdüleme araçlarından kullanacağız. Bu araçlar bazen maddi bir ödül olurken bazen de manevi bir takdir şeklinde olacaktır. Bu güdüleme araçları öğrenciye bir yıldız takmak şeklinde de olabilir. Bir şeker vermekte olabilir. Bazen de başını okşayıp ana güzel sözler söyleyip, onun ne kadar değerli olduğunu hissettirmek şeklinde de olabilir. Bizim yaptığımız bu güdüleme araçları size basit veya anlamsız gelebilir. Bu konuda öğrenci yanında olumsuz beyanlarda bulunmayınız şeklinde bilgiler verilmiştir.

 

 10. Okuma- yazma öğretiminde izlenecek yol ve teknikler ile bu süreçte veliye düşen görevler konusunda; okuma yazma öğretiminde kullanılan yöntem“ Ses Temelli Cümle Yöntemi’dir” Bu yöntemde  bitişik eğik el yazısı harfleri kullanılacaktır. Yazarken bu harflerin dışında bir harf yazımı göstermeyin. Sizin bildiğiniz dik temel harflerdir ve bu harflerle yazmanın bu yöntemde yeri yoktur. Öğrenciye bu bilgi ışığında yardımcı olun.  Harflerin doğrudan adını söylemeyin. Her harf bir sestir ve onun tek başına söylenişi günlük yaşamda söylediğimiz gibi değildir.   Örneğin “s” harfi  “se” değil “ sssss”dır   Tekrar ediyorum harflerin adlarını söylemeyin. 

      Yazılarında kılavuz çizgileri ( eğik çizgileri) olan el yazısı defterleri kullanılacaktır. Okuma setlerindeki çalışma hakkında biraz önce belirttiğim gibi gönderdiğim notlara uygun olarak çalışmaları yaptırın. 

     Size gönderdiğim   harflerin yazılış yönlerini gösteren , başlangıç ve bitiş yerlerini belirten fotokopiyi elinizin altında bulundurun. Zaman zaman bakın, şeklinde bilgilendirici açılmamlar yapılmıştır.

 Öğrenci velisi Şahin GÜRLEK, okuma yazma öğretiminde acele edilmemesi gerektiğini, sağlam bir temel atılmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca çocukların bilgisayarı oyun amaçlı kullandığını belirterek bilgisayarın kullanım amacını çocuklara iyi anlatmamız gerektiğini açıkladı.

 Canan GÖNCÜ ise öğrencilerin okuma yazmayı el yazısı ile öğrendiklerini ama çevresindeki bütün yazıların dik harflerle yazılı olduğunu belirterek bunun sorun oluşturtabileceğini dile getirdi.

 

 11. Veli, öğretmen ve okul uyumunun ve işbirliğinin öğrenci başarısında temel olduğu belirtildi. Öğretmenle sürekli iletişim içinde olunması gerektiği, verdiğim telefon numaralarından, mail adresinden tarafıma ulaşılabileceği açıklandı. Öğrencinin yaşadığı her şeyle ilgili bilgilerin öğretmene verilmesi gerektiği anlatıldı.

 

 12. Sınıf veli temsilcisi seçildi. Bu görevi layıkıyla yapacağına olan güven belirtildi.

 

 13. Sınıfa alınması düşünülen perde, masa örtüsü, bilgisayar, televizyon ve yazıcı konusunda velilerin yapacağı araştırma sonucunda ortaya çıkacak görüş doğrultusunda velilere  bilgi notu gönderilmesi yada kısa bir veli toplantısı yapılması uygun görüldü.

 

 14. Başarılı eğitim ve öğretim yılı geçirilmesi dileğiyle toplantı sona erdirildi.