1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantısı tutanağı 2018-2019

1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantısı tutanağı 2018-2019 dosyası 30-12-2017 tarihinde İlköğretim-1 kategorisinin.
Açıklama 1.sınıf 1.dönem 1.veli toplantısı tutanağı 2018-2019
Kategori 1. Sınıf Matematik
Gönderen mustafa_80
Eklenme Tarihi 30-12-2017
Boyut 16.13 K
İndirme 0

Dosyayı İndir

Dosyaya puan ver
0 / 5 (toplam 0 oy)

 

TELAFER İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                MERAM

 

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı1.yarıyıl 1/A Sınıfı 1.veli toplantısının .../.../2013 saat 10:00 da aşağıda belirtilen gündem maddelerine göre yapılması hususunda;

 

 Gereğini arz ederim. 

 

www.

                                                                                                                                    ......../........./..........

                                                                                                                               Ramazan ALADAĞ

 

GÜNDEM

1- Açılış ve yoklama

2-Sınıf öğretmenin kendini tanıtması

3-Öğrenci ihtiyaçlarının belirlenmesi

4-Öğrencilere beslenme alışkanlıklarının kazandırılması

5-Öğrencilerin temizlik ve sağlık kurallarına uyması

6- Öğrencilerin devam –devamsızlık takibinin önemi

7- Öğrencilere erken yatma alışkanlığının kazandırılması ve uyku düzeninin sağlanması

8-1.sınıf yaş özelliklerinin anlatılması

 9-Öğrenci başarısında anlamlı ve seri okumanın , yazılı anlatım becerisinin olumlu davranış sorumluluk duygusu kazandırmanın ve öğrencinin sınıf ortamına uyum sağlamasının önemi

10-Öğrenci başarısında veliye düşen görevler

11-Okul kuralları hakkında konuşulması

12-Dilek ve temenni

13-Kapanış.

 

 

 

 

 

 

 

UYGUNDUR

 

 

……/10/2013

...................................

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TELAFER İLKÖĞRETİM OKULU

1-A SINIFI 1. DÖNEM 1. VELİ TOPLANTISI TUTANAĞI

 

Toplantı No                       :   1

Toplantı Tarihi Ve Saati :   ......... Ekim 2013   Pazar          10:00

Toplantı Yeri                     :   Telafer  İlköğretim Okulu  1-A sınıfı

Toplantıya Katılanlar      :   Ramazan ALADAĞ  (1-A Sınıf Öğretmeni)

                                              Veliler

 

GÜNDEM

 

1- Açılış ve yoklama

2-Sınıf öğretmenin kendini tanıtması

3-Öğrenci ihtiyaçlarının belirlenmesi

4-Öğrencilere beslenme alışkanlıklarının kazandırılması

5-Öğrencilerin temizlik ve sağlık kurallarına uyması

6- Öğrencilerin devam –devamsızlık takibinin önemi

7- Öğrencilere erken yatma alışkanlığının kazandırılması ve uyku düzeninin sağlanması

8-1.sınıf yaş özelliklerinin anlatılması

 9-Öğrenci başarısında anlamlı ve seri okumanın , yazılı anlatım becerisinin olumlu davranış sorumluluk duygusu kazandırmanın ve öğrencinin sınıf ortamına uyum sağlamasının önemi

10-Öğrenci başarısında veliye düşen görevler

11-Okul kuralları hakkında konuşulması

12-Dilek ve temenni

13-Kapanış.

 

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

 

             1-A sınıfı öğretmeni Ramazan ALADAĞ kendini tanıttı.Sözlü olarak yoklama yapılarak tüm sınıf tanıştı.İmza sirküsünü anlattıktan sonra imzalamaları için velilere verdi.

 

          Sınıf öğretmeni 1. Sınıf çağı çocuklarının genel özelliklerine uygun araç gereç alınması gerektiğinden bahsetti. Ürün alırken sağlıklı ve seçici olmalarını tavsiye etti.Köşeli kalemlerin yerine üçgen ya da silindir şeklindeki kalemlerin alınması çocukların parmaklarını yormayacağını söyledi.Velilerimizden ……………………………….. kokusuz silgi alınmasını tavsiye etti ve araç gereç seçiminde ilgisini başka yöne çekecek araçlar kullanılmasının çocuğun gelişimine zarar verdiğini belirtti.Velilerimizden ………………………… okul araç gereçlerinin tam gelmesinin gerektiği ve bunun için ders programının bir örneğinin velilere dağıtılmasını teklif etti.Gerekli tüm malzemeler ve çantada bulunması gerekenler öğretmen tarafından anlatıldı.Velilerden ……………………….. yardımcı kitap alma hususunda ne yapılması gerektiğini sordu.Öğretmen bu konuda bakanlığın kesin talimatı olduğunu bu nedenle herhangi bir telkinde bulunamayacağını, bu konunun tamamen veli isteğinde olduğunu hatırlattı.

 

 

 

 

 

1-A sınıfı öğretmeni Ramazan ALADAĞ  sağlık beslenmenin çocuğun bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişiminde büyük önemi olduğunu söyledi.ve beslemelerde süt ve süt ürünlerinin sıkça yer verilmesinin önemini anlattı. Vücut gelişiminin devam etmesi sebebiyle ve öğrencinin derse odaklanarak derslerin verimli geçebilmesi açısından beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu sebeple sabahları öğrenciler mutlaka kahvaltı yaparak okula gelmelidir. Kahvaltı saati ve öğle tatili için velilerin öğrencilerin beslenme çantalarına öğrencilerin günlük ihtiyacına göre süt, meyve suyu, proteinli, karbonhidratlı yiyecekler, meyve, sebze, su gibi yiyecek ve içecekleri koymaları gerektiği belirtilmiştir. Çocukların beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyecek abur cubur, kola, cips gibi yiyecek ve içecekler ile çok kokulu sucuk, sarımsaki soğan gibi yiyeceklerin asla okula gönderilmemesi gerektiği belirtilmiştir. Bunun yerine öğrencilerin severek yediği yararlı sebze,meyve, fındık,kuru üzüm ve  fıstık gibi yiyecekleri koymaları gerektiği belirtilmiştir. Öğrencilerin beslenme çantasında mutlaka yemek örtüsü, peçete, ıslak mendilin bulunması gerektiği söylendi. Suyun ya suluğa ya da pet şişede beslenme çantasına konması istendi. Okul çantasına konan pet şişelerin açılarak, delinerek kitapları ve defterleri ıslattığı belirtilmiştir.Velilerden ……………………. Maddi poblemler nedeniyle çok fazla çeşidi olan beslenme çantası hazırlayamayacağını söyledi ve veliler tarafından destek gördü.Bu nedenle 5 günlük maddi külfeti olmayan ortak bir liste hazırlanması kararlaştırıldı.

 

       Temizlik konusunda öğrencilerin haftada 2 kez banyo yaptırılması istenmiştir. Erkeklerde saçların her zaman kısa ve taranmış olmasına; kızlarda da saçların taranmasına, uzunsa örülmesine ve toka takılmasına dikkat edilmesi istenmiştir. Bit, pire gibi parazitlere karşı ailelerin mutlaka dikkatli olması gerektiği söylenmiştir. Bir kişide bulunan parazitin bütün sınıfı tehdit ettiği ve bulaşabileceği belirtilmiştir. Bu sebeple annelerin her gün çocukların saçlarını kontrol etmeleri gerektiği belirtilmiştir. Öğrencilerin giysi, önlük, araç ve gereçleri her zaman temiz olacaktır. Giysi ve önlükler her haftasonu mutlaka yıkanacaktır.  Öğrencilerin yanında mutlaka kağıt mendil bulunacaktır. El yıkama alışkanlığının okulda mutlaka kazandırılacağı ama evde de anne-babaların da örnek olması gerektiği ve bu konuda hassas olmaları istenmiştir. Yine dış fırçalamanın önemine değinilmiş ve anne babaların örnek olmaları istenmiş ve her gece yatmadan mutlaka öğrencinin dişlerini fırçalayıp fırçalamadığının kontrol etmeleri istenmiştir.Temizlik konusunda anlatılanlar tüm veliler tarafından destek gördü.

 

         1 Sınıfta hergün yeni bilgiler öğrenildiği için öğrencilerin devamsızlık yapmamaları için ailelerin ellerinden geleni yapmaları istenmiştir. Çünkü öğrencinin hastalık veya bir başka nedenle okuldan 2-3 gün uzak kalması durumunda yeni verilen harfi kaçıracağı ve bu yüzden arkadaşlarını geriden takip edeceği bunun da ilkokuma-yazma eğitimini olumsuz etkileyeceği belirtilmiştir. Hastalık durumu haricinde velilerin çarşıya gitme, pazara gitme, düğüne gitme gibi keyfi durumlar sebebiyle asla öğrencilerini okula göndermemezlik etmemeleri gerektiği belirtilmiştir. Öğrencilerin hasta olmamaları için velilerden titizlik göstermeleri istenmiştir.  Velilerimizden …………………….  çocuklarının akşam geç yatmasından dolayı sabah kalkmadığını ve kahvalttı yapmak istemediğini belirtti. Bu sebebten ötürü tüm sınıf öğrencilerinin akşam 21:30 da yatması için ortak karar alınmasını teklif etti. Sınıf öğretmeni televizyon izleme saatleri  için kurallar konulmasını için uyarıda bulundu.  Zarar verici yayınlar konusunda uyarıda bulundu.

 

 

Ramazan ALADAĞ 7 yaş özellikleri hakkında bilgiler verdi. 1. Sınıf çağı çocuklarının genel özelliklerini şu şekilde sıraladı:

- Çocuk oyun döneminin etkisi altındadır. Hala oyuncaklara ilgi fazla.

- Artık eğitim almaya yatkın hale gelir. Büyük kaslarına ek olarak küçük kasları da   gelişmeye başlar.

- Ben merkezciliği, bencilliği iyice azalır, paylaşım özelliği artar. Sosyalleşir.

- Bu dönemde size tembel, isteksiz gelebilir. Kesinlikle zorlanmamalıdır.

- Kendi işlerini kendisi görebilir, iyice bağımsızlaşır.

    - Meraklı ve dikkat süresi eskiye nazaran daha uzun.

 

       1-A Sınıf Öğretmeni Ramazan ALADAĞ öğrenci başarısını etkileyen etmenleri şu şekilde sıraladı:

- Evde çalışabileceği oda ya da masa. TV karşısında kesinlikle ders çalışmayacak.

      - Anne baba sözlerinde ve eylemlerinde tutarlı olacak, kayırmayacak. Bir gün yasak bir gün serbest olmayacak.

- Çocuğun en ufak başarılarını dahi destekleyin. Aferin, çok güzel. Yüreklendirin,

ödüllendirin.

- Öğrenciyi bir başkasıyla kıyaslamayın, başkasının yanında eleştirmeyin.

- Cezalar kesinlikle dayak, kulak çekme, seni sevmiyorum şeklinde olumsuz hitap olmayacak. Yapmak istemediği şeyi yaparsa çocuğa faydası ne olacak bu anlatılmalı. İkna edici olunmalı.

- Sıkı bir şekilde öğretmenle işbirliği, öğrenciyi takip.

      - Günlük hayatı okula ve ödevlere göre planlama. Oyun saati , tv saati, yemek saati, ödev saati; Velilerden yıl boyunca öğrenciye bu maddeler doğrultusunda yaklaşmaları istendi. Velilerimizden …………………………..  çocuğuna masal okuduğunu ve ne anladığı anlattırdığını bu şekilde sözlü anlatım becerisinin geliştiğini söyledi.

 

        Sınıf Öğretmeni Ramazan ALADAĞ  öncelikle Ses Temelli Cümle yöntemi ve eğik el yazısı ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Ses temelli cümle yönteminde öncelikle öğrencinin en çok kullandığı seslerin başlangıçta verilerek öğrencilerin seslerden hecelere, hecelerden kelimelere, kelimelerden cümlelere ve cümlelerden de metinlere ulaşacağını belirtmiştir. Harflerin veriliş sırasının elat-inorm-ukıysd-öbüşzç-gcph-ğvfj şeklinde kolaydan zora doğru grup grup ilerleneceğini belirtmiştir. Bu yöntem ile çocukların çok kısa bir sürede okuma yazma yeteneği kazandığını belirtmiştir. El yazısının kullanış amacının çocukların hızlı ve düzgün yazma yeteneğinin geliştirilmesi olduğu belirtilmiştir. İnsanın sağa yatık yazma eğiliminde olduğu ve el yazısı ile birlikte düşüncelerin çok hızlı bir şekilde yazıya döküldüğü dile getirilmiştir. El yazısının yaş ilerledikçe insanların özelliklerine göre belirli ve özel bir karakteristik kazandığını ve kişiliği düz yazıya nazaran çok daha fazla yansıttığını dile getirmiştir. Öğrencilerle birlikte velilerin evde yapacakları çalışmalarda özellikle sessiz harflerin söylenişinde yanına herhangi bir sesli harf eklemeden söylemeleri gerektiği vurgulanmıştır. Örneğin “ s, S ” sesinin “se” şeklinde değil de”sssssssssssssssss” şeklinde söylenmesinin çok önemli olduğu vurgulanmıştır.

 

      Okul kurallarına uyulması konusunda sınıf öğretmeni uyarılarda bulundu.Okul Aile Sözleşmesi okunup imza karşılığı teslim alındı.

 

      Öğrencilerden özel sorunlara sahip olanların sorunları hakkında bilgi alınmıştır. Devamlı ilaç kullanan , anne baba ayrı veya vefat etmiş olanlar ile sağlık sorunu olan öğrencilerin velileriyle özel görüşülmesi kaarlaştırıldı. Velilerin sınıf öğretmeninden herhangi bir isteklerinin olup olmadığı sorulmuştur.Velilerden ………………………….. sınıfa korniş ve perde taktırılmasını istedi.Velilerden ………………………. Projeksiyon cihazı alınmasını teklif etti.Öğretmen ise okulun yeni açıldığını ve ciddi anlamda eksikliklerinin olmasının normal olduğunu ve zamanla ihtiyaçların veli okul işbirliğiyle en aza indirgeneceğini belirtti.

 

      2010-2011 eğitim öğretim yılının öğretmen, öğrenciler ve veliler açısından başarılı bir şekilde geçirilmesi teminnisiyle toplantıya son verilmiştir

 

 

www.……………………..                                                                                                 Ramazan ALADAĞ               

         Veli                                                                                                          1-A Sınıf Öğretmeni